Miopia si durerile de cap

07-02-2014
Girl98
Nu este medic/terapeut
Girl98
Hey ! Am 15 ani si de 5 luni port ochelari pentru miopie. Am la ambii ochi -1, iar de cand ii port, dioptriile au ramas la fel.Insa durerile de cap nu-mi dau pace.Doctorul mi-a spus ca nu sunt de la ochelari, ci au alta cauza.Care ar putea fi cauza?Nu prea am incredere, ma gandesc sa nu fi gresit dioptriile, sau nu stiu..Tin sa precizez ca durerile de cap sunt zilnice, iar in curand incepe scoala si nu stiu cum am sa le suport.Multumesc.
2 comentarii
0
07-02-2014, ora 22:38
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
in legatura cu durerile de cap nu stiu ce sa zic si eu port ochelari am ceva problema din nastere cu dioptrie mare la un ochi si tot asa am avut dureri de cap...mai precis dupa cap dar stiam cand durerea era de la ochi...odata ce am inceput sa port ochelari mi-au disparut si durerile de cap si in prezent doar cand imi suprasolicit vederea adica ma obosesc prea mult mai simt dureri de cap.eu zic ca cauze sunt multe care provoaca dureri de cap dar daca tu crezi ca e din cauza ochelarilor zic sa mai incerci la un alt medic.treb sa incerci mai multe variante.sper sa reusesti bafta si sanatate
0
09-02-2014, ora 11:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ar fi bine sa faci si un consult oftalmologic cu cicloplegie si refractie, examenul fundului de ochi. In cazul in care, din punct de vedere oftalmologic, nu exista probleme, sa consulti un medic ORL-ist si un neurolog. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Miopia
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce copiii au nevoie de mai multă lumină violet și legătura cu miopia
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Miopia, asociată cu o slabă calitate a somnului și timpul petrecut în fața ecranului
  •