Miopia. De 4 ani port ochelari cu dioptrii

26-08-2008
Rotar Adriana
Nu este medic/terapeut
Rotar Adriana
Am 16 ani si de aproape 4 ani port ochelari cu dioptria de -2, 25 si -2. Dar de la ce am apucat aceasta boala la ochi ca doar cand am fost mica am putut sa vad foarte bine(asa dintr-o data nu mai vedeam la tabla si vedeam tulbure nu puteam sa recunosc persoane la distanta)? Se mai poate vindeca vreo data aceasta boala, am sansa sa mai scap de ochelari?Am vazut copii care sufera de aceeasi boala de ochi si umbla cu un ochi pasat cica ajuta ca dioptria sa scada, este adevarat?Pana acum la toti doctorii care am fost niciunul nu mia recomandat sa umblu cu cate un ohi pasat.
8 comentarii
0
26-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
Miopia hipermetropia si alte afectiuni ale ochilor au diverse cauze de aparitie : ereditare oboseala multa acumulata afectiuni repetare ale ochilor conjunctivite cititul la lumina veiozei sau alte afectiuni de natura interna. De fel miopia se indreapta pri purtarea ochelarilor specifici miopiei deci in cazul tau cei pe care doctorul ti ia indicat. Mie imi este neclar cam ce vrei tu sa spui cu ochi pansat.Tu ai intalnit copii care aveau un ochi pansat si ai crezut ca va fi si cazul tau si astfel ai confundat rau lucrurile.Acestia aveau sigur o cu totul alta afectiune fusesera probabil operati de chisturi de pleoapa sa le zic asa si acestea nu au nici o legatura cu miopia dar probabil sufereau in paralel si de miopie si asta te-a pus pe ganduri. In nici un caz nu au legatura cele 2 afectiuni.Miopia se controleaza cu timpul numai cu ajutorul ochelarilor de vedere
0
27-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Miopia este un viciu de refractie frecvent intalnit, apare de obicei in perioada scolara; Intrebare: in familia ta are cineva miopie? ce valoare?(miopie forte?adica mai mare de -8 dioptrii?)da, este posibil sa mai creasca miopia ta; ce sfaturi iti pot da ca sa nu mai progreseze miopia: corectie optica potrivita, distanta fata de masa de lucru de aproximativ 40 cm, lumina suficienta, fructe, legume proaspete( mai ales afine, eventual sirop de afine, morcovi), cura cu Mirtilene Puro 1cpr/ zi, 1 luna, cura repatata la 3 luni; numai bine
0
27-08-2008, ora 00:00
Rotar Adriana
Nu este medic/terapeut
Rotar Adriana
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Mama, tata si sora mea de 11 ani nu au niciunul ochelari. Bunicul meu din partea tatalui are probleme cu ochiul dar el are cu totul altceva, doctorii spun ca are fundul ochiului bolnav. Imi explicati va rog frumos ce inseamna Mirtilene Puro 1cpr/ zi.
0
27-08-2008, ora 00:00
Rotar Adriana
Nu este medic/terapeut
Rotar Adriana
Eu am legat astefel lucrurile:daca aceasta afectiunea ochiului apare din cauza oboselii, atunci daca pansezi cate un ochi acela se odihneste mai mult timp si dioptria incepe sa scada(asa am crezut eu).Nu este posibil acest lucru? Are rost sa incerc? Va multumesc pentru raspuns!
0
27-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Trebuie sa-ti spun ca ocluzia unui ochi( acoperirea) este un tratament de dezambliopizare, indicat copiilor cu ambliopia unui ochi( un ochi lenes care nu vede bine);se acopera ochiul care vede bine, pentru ca ochiul care nu vede( adica ambliop )sa fie obligat sa vada;rezultate se obtin, dupa unii oftalmologi, pana la varsta de 9 ani; Ambliopia se datoraeaza frecvent unei anizometropii mari( diferenta mare de dioptrii), strabismului;nu este cazul tau, tu ai miopie si ai nevoie de corectie optica;numai bine
0
15-12-2008, ora 21:15
Militaru Cristina
Nu este medic/terapeut
Militaru Cristina
Am 15 ani si de curand mi-am pus ochelari am -0, 25 la ambii ochi am sanse sa ma mai vindec:(?
0
16-02-2009, ora 19:50
iopetru
Nu este medic/terapeut
iopetru
am fost depistat cu ambliopie forte, exista tratament ptr asa ceva?
0
16-02-2009, ora 20:04
iopetru
Nu este medic/terapeut
iopetru
Am si eu o intrebare!am fost depistat cu ambliopie forte la un ochi, multi doctori oftalmologi mi'ai spus ca aceasta boala o am din nastere si ca s'a agravat din cauza ca nu am purtat ochelari cand eram mic.Am varsta de 20 de ani, intrebarea mea ar fi la varsta aceasta se mai poate face acele exercitii cu acoperirea ochiului bun? Iau si un medicamernt pe baza de plante mitrilene puro se numeste ma ajuta cu ceva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: