Minim reflux gastro esofagian

11-03-2015
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Buna ziua!
Ma confrunt cu o un minim reflux gastroesofagian de cateva luni. Dupa un tratament ft puternic cu analgezice, cred ca a aparut aceasta afectiune. Cred ca totul a debutat intr-o seara cand am avut niste dureri foarte puternice de stomac, parca peretii stomacului se lipisera unul de celalalt. Atunci eram pe un tratament cu ibuprofen 1200 pe zi, 3 capsule a cate 400 mg. Aveam niste dureri de sold ft puternice si mi s-a prescris ibuprofen, si dupa 4 zile cu ibuprofen am trecut pe arcoxia. Tot tratamentul a tinut aproximativ o luna jumate cu mici pauze cateva zile.
Dupa o luna jumate, am considerat ca iau prea multe analgezice si am folosit anti imflamator local, la RMN pt coloana a iesit totul in regula la sold si am renuntat la analgezice. Nu am luat nimic pentru protectia stomacului deoarece doctorul ortoped a considerat ca nu este nevoie. Initial am tratat superficial afectiunea fara sa merg la medic. Dupa o luna am mers si am fost diagnosticata cu esofagita de reflux. Am tinut un tratament cu controloc insa fara vreun rezultat (vreo 2 luni). Apoi, dupa aproximativ 3 luni, am hotarat sa fac radiografia cu bariu deoarece nu pot suporta endospocia.
Acum sunt pe tratament cu Nexium, 20 de mg dimineata si 20 de mg seara si cu Debridat, 3 pe zi inainte de mese. De mentionat, ca nu am dureri, simt ca trec bule de aer in gat si imi vine sa ragai in gat, o senzatie si un sunt ft ciudat. De mentionat ca din totdeauna am avut o digestie deficitara, constipatie si gaze ft multe si borboloseli in stomac. Am facut si testele pt boala Celiaca si testele pt glanda si au iesit ok. Helicobacter Plory de asemenea negativ.
Ca si alimentatie, nu consum carbogazoase, nu mananc grasimi, mezeluri sau produse de fast-food. Un exemplud e produse pe care le consum: lapte cu fulgi de ovaz si banane, salate cu ton, cus-cus, pui, curcan sau peste, fasole verde, spanac, morcovi, cartofi ft putini, brocolii si conopida, cascaval, putin unt, kefir, migdale, dovleac. Am renuntat la rosie, cartofi mai putini, fasole, linte si mazare, carne de porc sau vita. Sunt destul de slabuta si regimul alimentar impus pt reflux am senzatia ca nu am ajuta, mai mult decat atat, am mai slabit un pic. Am avut un stil de alimentatie dezordonat, cafea cu tigara pe stomacul gol si mancam cand apucam, insa am schimbat aceasta situatie cu cateva luni inainte sa apara aceasta problema.
La radiografia a iesit ca am un stomac alungit (dupa cum s-a exprimat doctorita) si a iesit un minim reflux gastroesofagian la substanta de contrast bariu. Intrebarea mea este daca imi va trece vreodata aceasta senzatie, usor stanjenitoare cand esti in public si daca pot sa iau alte produse naturiste pt aceasta senzatie de balonare constanta.
Multumesc frumos si sper sa ma ajutati cu un raspuns!
2 comentarii
0
11-03-2015, ora 20:32
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna seara,
Cu siguranta va disparea acea senzatie dar va trebuie sa introduceti in alimentatie alimente mai mult alcaline decat acide pentru a mentine echilibrul acido-bazic.
Alimente predominant alcaline:
- verdeţurile (spanacul)
- stafidele
- lămâile
- piperul Cayenne
- avocado
- cruciferele (brocoli, conopida)
- nuca de cocos proaspătă
- laptele raw, integral
- castraveţii
- seminţele Chia
- smochinele
- varza
- fasolea verde
- rădăcinoasele (ridichi, morcovi, hrean, sfecla)
Alimente care cresc aciditatea:carnea procesată, dulciurile, cafeaua.paine, alcool.
Sanatate!
0
22-03-2016, ora 22:10
d@niel@
Nu este medic/terapeut
d@niel@
Cele ce ati enumerat mai sus pt hiperaciditate ex conopida brocoli morcov trebuiesc fierte sau se pot consuma crude..pt ca la radiografia cu bariu mi sa spus ca am hiperaciditate mare si nu prea stiu exact ce sa consum..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •