Mancarime pe tot corpul

01-09-2007
milica_82
Nu este medic/terapeut
milica_82
Am o micarime pe corp care dureaza de vreo 2 ani, nu este constanta, nu depinde de anotimp.
Am intrebat diversi medici, cei de la care am si medicamentatia pentru diversele afectiuni specifice virstei, medicul de familie, am facut experiente prin intreruperea medicatiei pe o perioada scurta, intreruperea din alimentatie a anumitor alimente presupuse declansatoare de alergii.Uneori iau ketotifen si totusi persista.
Mincarimea este localizata de obicei dupa urechi, pe palme, pe picioare, pe ceafa, pe brate. Apare o data pe zi sau de mai multe ori si ma tine citeva zile.Dispare si apare dupa 2 saptamini, uneori 3 luni.Uneori sint si umflaturi.Uneori, cum ar fi de curind, am senzatie de arsura din virful degetelor de la picioare pina la genunchi, dupa care se linisteste. Cind ma ating de chiuveta, de prosop, daca pun chiar eu mina pe mine, ma maninca ingrozitor si uneori imi apar si umflaturi. Mai iau clorocalcin.De curind am fost internata la dermatologie si mi s-a gasit candidoza bucala si infectie urinara cu ecoli. Am luat antibiotice specifice si acum fac pentru a doua oara un tratament cu urovaxom, zece zile pe luna.Mi-a fost recomandat 5 luni
Va rog mult sa imi spuneti ce credeti ca ar putea fi.
Va multumesc.
2 comentarii
0
27-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Poate fi vorba de o urticarie cronica.Este bine sa fi vazuta de un alergolog pentru a stabili un plan terapeutic bazat pe investigatii specifice specialitatii
0
06-01-2009, ora 13:19
andracara
Nu este medic/terapeut
andracara
sotul meu a avut timp de 3 ani o alergie pe corp care se manifesta sub forma de mincarimi si umflaturi mari( ca atunci cind te ciupeste un tintar si te scarpini). a fost la fel de fel de medici, a tinut regim, a incercat diverse tratamente dar fara rezultat. pina intr-o zi cind un medic de la un spital i-a recomandat sa mearga la baile olanesti sa faca tratament cu apa de acolo de la unul din izvoare. a fost, a stat 3 sapt cit a durat tratamentul cu injectii cu apa de la izvorul nr 7( nu sint sigura, dar asta stiu medicii de acolo). in primele zile i-au aparut umflaturi pe absolut tot corpul- ca reactie la tratament, apoi au disparut definitiv. nu a mai avut niciodata probleme de acest gen. am inteles ca e bine ca acest tratament sa se repete odata la 3 ani pentru prevenire. asa ca celor care au probleme cu alergii diverse, le recomand baile olanesti. multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •