Migrene... mostenite

621 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 20 21 Înainte ›
0
22-01-2009, ora 15:50
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna gasca de migrenosi! ce mai faceti? eu de vreo 2 sapt ma doare capul in fiecare zi, ca dimineta, ca seara, cert este ca m-a durut in fiecare zi. sunt indopata cu buline pana la refuz! acum vreo 2 zile ma durea ficatul ca probabil e depasit de atatea pastile. nu stiu astept sa treaca perioda asta. oricum mai mult de 2 sapt nu am avut niciodata fara sa ma doara capul. dar nici asaa in fiecare zi. asta e treb sa mergem inainte ca sunt altele mai rele pe acest pamant zic eu.
sanatate maxima!
0
23-01-2009, ora 14:02
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
buna, ati intrat pe adresa pe care ne-a dat-o angelangel?www.migrainesurgery.co?ideea e super.va rog sa o studiati.eu o iau sincer in calcul, dar nu acum ca nu am bani.e vorba de indepartarea chirurgicala a unor muschi de deasupra ochilor, pentru indepartarea sau ameliorarea migrenelor, costa in jur de 3500 euro plus drumurile in londra.dar macar e o speranta.
0
27-01-2009, ora 15:19
anutzza
Nu este medic/terapeut
anutzza
Akeem,
Tu ai descris cel mai bine cam ce mi se intampla si mie. Am 25 de ani si sufar de migrene de la 7-8 ani. Cauza, bineinteles necunoscuta si la mine. Apare cand mi-e lumea mai draga si dispare cand am noroc, ca sa-i zic asa. In momentele de suferinta nu suport lumina, zgomot, miros. Cativa ani (prin liceu) mi se zisese ca am sinuzita si luam Paracetamol Sinus, pana cand nu si-a mai facut efectul si era clar ca nu sinuzita era cauza. De aici incolo au inceput "testele" cu diferite medicamente (prescrise de doctor). Mi s-a recomandat Quarelin si l-am luat si pe el pana n-a mai avut nici un efect. Dar macar descoperisem ca-mi trece si cu cafea (40% din cazuri.). Am mai incercat Solphadeine, Advil. Metamizolul adica banalul Algocalmin nu-si mai face de mult efectul (cam din copilarie). Am incercat cu Tador care e f bun, si mai merge cateodata si cu Nurofen Capsule moi si Nurofen Plus (deci cu Ibuprofen). Dar durerea trece in ore ( > 5) deci o solutie prompta nu prea ofera nimeni.
Vazusem acum ceva timp o emisiune interesanta pe Discovery, in care unor oameni li s-au "plantat" niste senzori in corp (la ceafa), si un transmitator, la baza coloanei. Deci un tratament pe baza de microsocuri electrice, nedureroase, iar cand intervenea migrena trebuia doar sa regleze intensitatea acelui "aparat" si migrena disparea...a fost ca un vis. Trebuie mentionat ca a implantul s-a facut la persoane cu migrene care durau si o luna, cu mici pauze. Problema e ca nu stiu daca exista practica asta la noi, si mai ales cat ar costa. S-auzim numai de bine si nu de migrene :)
0
29-01-2009, ora 11:13
akeem
Nu este medic/terapeut
akeem
Normal, doar de-aia sunt initiatorul topicului :)))

Problema de baza, cred eu, este ca nimeni nu intelege mecanismul migrenelor. Ca atunci ai stiu si cum sau cu ce sa actionezi.
Cand ai o viroza si ti se umfla gatul, faci antibiograma si vezi la ce reactioneaza germenii respectivi: poate de data asta e Tetraciclina, poate peste 3 luni e Penicilina... chiar daca pe tine te doare gatul la fel.

Insa in cazul migrenelor toti isi dau cu parerea. Si cum sunt dureri pe trasee de nervi, hai sa luam antinevralgice si antiinflamatoare.
Dar poate e un blocaj energetic din cauza ca stai la etajul 10 si pe acoperis e o antena de la Orange.
Poate ai un manunchi de cabluri electrice care trec prin perete pe langa capul patului tau.
Poate vine ploaia si e diferenta de resiune atmosferica.
Sau poate toate astea.

Dar ce influenteaza, ce substante se formeaza, poate au o molecula mai mare si nu trec prin vasele mai inguste ale unor persoane (nu anevrism local ci generalizat)... nu stiu...

La mine nu inteleg de ce se localizeaza azi pe dreapta, maine pe stanga... Daca am o problema mi se pare normal sa ma doare o parte, aia beteaga, sau tot capul...
Poate ca organismul reactioneaza, "repara" partea defecta, ajutat de medicamente sau nu, si apoi acea parte e imuna cateva zile, in schimb se strica cealalta... si uite asa...

Deocamdata e un mister iar noi ramanem sa ne chinuim...
0
29-01-2009, ora 12:19
anutzza
Nu este medic/terapeut
anutzza
hmm...da. Ar fi multe de zis.
Intradevar am observat ca presiunea atmosferica ma afecteaza si pe mine.intr-un timp ma uitam la meteo doar pt asta :) crizele biliare sunt iar un punct de start al unei migrene. oricum la mine nu se intampla la fel ca si la tine, Akeem, adica nu alterneaza partile dreapta si stanga. Chiar in ziua in care adaugasem comentariul aveam o migrena oribila...de aici si faptul ca iar am inceput sa ma uit ce zic altii de medicamente ce ar funciona. M-am "dopat" in ziua aia cu tot felul de medicamente, in speranta ca as putea si eu sa lucrez ceva in ziua aia. numai bine mi-a trecut la timp ca sa ma pun iar in pat :)
Ideea e oricum sa iei medicamentul in momentul in care simti ca incepe durerea. daca astepti sa vezi daca e migrena sau nu... e clar ca si medicamentele isi vor face efectul f greu. dar sunt sigura ca toti ati simtit asta pe pielea voastra...
Pana una alta..am mai dat de un link. Sigur ati mai citit ce scrie aici, dar poate fi un reminder:

http://health.discovery.com/centers/headaches/migraine/migraine.html

Numai bine!
0
29-01-2009, ora 12:23
anutzza
Nu este medic/terapeut
anutzza
aa..apropo. Daca prinde cineva canalul TV Discovery Health, in Feb 01, 6:00 am va fi o emisiune de o ora despre migrene.
0
05-02-2009, ora 14:08
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
anutzza ai vazut emisiunea? a fostceva interesant?
0
08-02-2009, ora 22:58
andreeab30
Nu este medic/terapeut
andreeab30
Buna tuturor! Intru si eu in categoria" migrenosilor". De 11 ani, acum am 30 de ani. Nu stiu care este cauza aparitiei lor. Le mostenesc pe mama si pe bunica mea. Am crize asemanatoare cu cele descrise de voi mai sus: dureri insuportabile localizate la nivelul unei tample, dureaza o zi, voma, inghit pastile cu nemiluita ( oricum n- au niciun efect) etc. Apar cam la 10 zile. De cateva luni, am incercat un tratament de care mi-a zis cineva ( nu medic). Stugeron ( 1 pastila dimineata si una seara) si Peritol ( 1 pastila seara). Peritolul este un antialergic, pt ca migrena, din cate am inteles de la medici, este un fel de reactie alergica a organismului la diversi factori ( anumite alimente, zgomote, stress etc). Eu am luat acest tratament o luna si trei luni nu am mai avut decat dureri de cap minore si foarte rare. Mi - au reaparut si am repetat tratamentul o luna. Am 2 luni de cand nu m-a mai durut capul. Sper sa ma tina mai mult! Va doresc multa sanatate tuturor!
0
09-02-2009, ora 02:50
grecu
Nu este medic/terapeut
grecu
eu locuiesc in bucuresti am 47 de ani si ma chinui de 30 de ani cu aceasta boalala diferite intervale am avut perioada fericita de 8 ani in care nu ma mai bagat in seama 1998-2006 apoi35 de zile de cosmar de care am scapat cu neurontin[gabagamma]sau lyryca am scris medicamentele pote vor ajuta pe cineva sant produse de pfizzer [reteta] mie nu imi mai fac bine acum cand scriu aceste randuri snt in a 3a saptemana de chinuri am o ora de cand am venit de la urgenta din perfuzii numai stiu ce sa imi dea medicii de la floreasca caci nu au noaptea neurologiar la cel la care am fost mia dat topamax si aulin+tador
vad ca toti incercam sa intelegem ce mama naibi produce aceasta durere eu o am numai seara nu tu presiune atmosferica nimic pac si gata ma tine 30-80 de zile de imi crapa capul si dispare pentru o perioada nedeterminata pentru a aparea din nou
Am o cunostinta care culmea este medic neurolog si tot culmea sufera de acelasi lucru si mia spus franc mai omule nu stim de la ce dra... se declanseaza si mia mai spus ca in general 22% din femei au si 9% din barbati dar la barbati durerile sant mai puternice de obicei
0
09-02-2009, ora 14:04
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
buna, grecu.am citit mesajul tau si pot sa spun ca simptomele seamana mult cu ale tale.si pe mine ma doare zilnic capul, si am cate trei migrene pe sptamana.dar nici cand nu sunt migrene, tot nu mai suport pentru ca stau prost cu nervii.am facut o obsesie pentru durerile de cap si ma ia depresia la cele mai mici simptome.ai dreptate cand spui ca te iau si te lasa cand nici nu te astepti.diferenta la mine e ca ma tin cate doua trei luni, si ma lasa numai cate o saptamana doua.cum oare e posibil dupa dureri neincetate de luni de zile sa dispara apoi ca prin minune cate doua saptamani?mie nu mi-a venit sa cred in ianuarie cand am vazut ca trec doua saptamani si ceva fara durere.adica sa nu trebuiasca sa inghit nici macar un algocalmin sau ibuprofen(pe care de altfel le luam zilnic, plus imigranul la mare necaz).a fost ca un vis.am putut si eu sa ma bucur de viata, de familia mea, de sotul si copilul meu, de intalnirea cu prietenii.am putut si eu sa merg la servici sa imi fac treaba relaxata si sa nu mai consider serviciul un calvar careia simt de cele mai multe ori ca de-abia ii fac fata.m-am trezit si eu cateva zile relaxata, cu dorinta de viata, fara teama aia in suflet si vesnica intrebare:doamne, cat o sa mai rezist.ce mai:am simtit si eu ca traiesc pentru cateva zile, dar din pacate am deja o saptamana si doua zile de cand durerile au inceput iarasi.simt ca innebunesc.am avut in zece zile patru migrene tratate cu imigran, ultima a fost asa puternioca incat imigranul nu a reusit decat sa o amelioreze, dar am simtit-o acolo toata ziua.ce o sa ne facem?
o cunoaste cineva pe angelangel?
angelangel, daca citesti acest mesaj te rog sa imi raspunzi.tu ai programare la londra luna asta.te rog sa imi spui cum decurg lucrurile.ma intereseaza si pe mine.
0
09-02-2009, ora 18:33
ionescu alexa
Nu este medic/terapeut
ionescu alexa
Buna seara dragilor.Nu am mai scris din decembrie 2008, cand, pentru cateva zile am crezut ca am gasit trat.miraculos pt. migrene.Dar inca odata se confirma zicala ca orice minune tine 3 zile.Am luat nurofen si cate un distonocalm la debutul crizei si aprox.2 saptamani a mers.Dar.a tinut minunea nu chiar 3 zile ci 2 sapt.Dupa anul nou si pana acum nu stiu daca am avut 3 zile la rand fara dureri de cap si stari de voma.Azi am luat un Ansilan ca ma simteam foarte agitata si pt. 2 ore a trecut si durerea de cap.Dar in schimb am rezolvat starea tensionata in care eram.Sa nu va suparati ca spun ce fac eu, pt.ca eu consider ca de aia e bun acest forum ca sa spunem fiecare ce am mai incercat si daca a mers ceva.Sa stiti ca nu iau nimic fara sa discut cu doctorul meu, care este foarte amabil dar care si el este exasperat de mine si migrena mea.Am 50 de ani si am migrena de la adolescenta, si speram ca scap de ea odata cu trecerea anilor.O periada buna cam vreo 10 ani nu ama mai avut crize dar acum de vreo jum de an au revenit, zic eu sa ma consolez ca se apropie menopauza si poate atunci scap.Sper si eu.Nu am incercat imigram pentru ca e foarte scump si nu imi permit.V-am spus ca acum 16 ani am scos si fierea, pentru ca am crezut ca ea e cauza dar nu am reusit decat sa fac si o gastrita dupa operatie.Scuzati ca sunt cam incoerenta dar chiar nu mi-e bine.A vazut cineva emisiunea de pe discovery, de care zicea anutzza?Va pup!
0
10-02-2009, ora 15:57
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna! eu iau in ultimul timp un paracetamol sinus +nevralmed si o solfadeina efervescenta si dak nu imi trece cum a zis si vera iau sumatriptan la mare necaz. sumatriptan are aceeasi compozitie cu imigranul diferenta este ca e fabricat in romania si e mult mai ieftin. ai dreptate vera zilele cand nu ma doare capul sunt cea mai fericita, ma bucur de viata de copil, de familie. e greu. si eu cum simt ca incep simptomele de migrena deja incep sa ma gandesc la ce va urma dak nu imi trece cu nici o pastila, intru in panica nu mai stiu ce sa mai fac. e greu sa incerci sa duci o viata cat de cat normala cand stii ca peste o zi, ce spun eu o zi, poate peste o ora poate sa te trazneasca migrena, asa fara nici o cauza.
angel angel asteptam vesti de la tine. sper sa reusesti sa dai de cap la migrenele astea. ne dai si noua o speranta, chiar dak e destul de costisitoare, dar cred ca merita efortul financiar in schimbul la o viata normala fara grija zilei de maine ca nus tii dak te vei trezi cu durere de cap sau nu si dak iti va trece sau nu. multa bafta si asteptam sa ne dai de veste ce ai facut.
0
10-02-2009, ora 16:02
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
am citit despre stugeron si spune ca se utilizeaza si pentru profilaxia migrenei. cred ca e un tratament pe care ar trebui sal incerc si eu. apropo andreeab 30 a provocat somnolenta la inceput? l-ai luat treptat cate o jum de past si apoi una intreaga? astept raspuns. o zi buna!
0
10-02-2009, ora 16:41
angelangel
Nu este medic/terapeut
angelangel
buna..m-am intors ieri de la londra unde am facut injectia, pana acum toate bune .inca nu am nici o durere..abia in aprile daca se vor reduce cu 50 % sau nu o sa mai am deloc o sa ma opereze.ce vreau sa spun e ca operatie ( atunci cand e posibile ) e cea mai buna cale.toate medicamentele luate in timp distrug fierea, rinichii sau inima..o spun din proprie experienta..deci acesti bani sunt o investitie minima in sanatatea voastra.oricum nu exista comparatie intre medicii de aici care iti psun dute acasa ca asta e si cei de acolo care iti explica si cauta o solutie.de asemenea pot sa va mai spun ca migrenele prelungite cu ani maresc riscul unui atac de cord sau cerebral cu 40 % .imigranul pe care l-am luat ani de zile ma ajuta din cand in cand dar asta nu e o cale...nu trateaza adevarata cauza, doar adoarme ceva nervi si asa dispare durerea.o sa scriu mai multe despre migrena si cam ce inseamna ea la noapte cand o sa am mai mult timp liber..acum sunt prinsa cu spalatul si curatenia..mult praf aici la noi heheh
0
11-02-2009, ora 22:42
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
angelangel imi pare bine ca neai dat de veste. si dupa 2 luni dak se reduc durerile atunci hoatresc medicii sa faci operatia? acum ai platit 3500 de euro sau numai o parte? da-ne mai multe detalii pentru ca exact cum ai zis si tu e o investitie minima pentru sanatateanoastra dar in primul rand pentru o viata normala pentru noi migrenosii. azi de ex m-a luat durerea de cap la servici efectiv de pomana, din senin, fara nici o cauza, nu tu stres, nu tu oboseala, eram chiar binedispusa. am bagat repede un paracetamol sinus, un nevralmed si un antinevralgic toate odata. si imi parea chiar rau ca nu aveam nici o cauza la baza baza. tin minte ca odta mi sa declansat o migrena de la faptul ca am mancat seara varza calita si miam dat fiere peste cap de am avut o criza de migrena care ma tinut 3 zile, vomitat, durere groaznica, am chemat salvare care mia facut o papaverina, metoclopramid si algocalmin si au ridicat neputinciosi din umeri.
dana mai julte detalii. multumim oricum ca neai dat o speranta.
0
11-02-2009, ora 23:02
angelangel
Nu este medic/terapeut
angelangel
de, daca peste 2 luni se reduc sau nu mai apar o sa fac operatie, acum am platit doar 350 de lire, atat costa sa injecteze botox in zonele in care pulseaza de obicei durerea ( in cazul meu de cate 3 ori in zona fiecarei sprancene si cate o data in fiecare tampla ), asta se face in functie de durearea fiecaruia, se face fara anestezie si e ca atunci cand faci injectii cu xilina si boicil (eu am facut si din astea in zona fruntii si tampleu in trecut, nu doare e ca o ciupitura), dupa injectie la 5 minute puteti pleca unde vreti hehe..inainte de a ajunge acolo e bine sa faceti analiza pt a sti sigur ca e migrena pura si nu indusa de crizele de fiere, ficat, ochii sau de la coloana...pe ei nu ii intereseaza asta prea mult dar daca aveti ceva la coloana nu are rost sa mergeti acolo ci sa fixati aici ce e stricat..deci e bine sa faceti RMN la coloana, cap, ecografie ficat, spline, etc...electrocardiograma, tensiune oculara, fund de ochii..deci cam tot ce ar trebuii deja sa aveti facut daca un neurolog a pus diagnosticul "migrena", doar cand astea sunt toate okay inseaman clar ca e migrena, adica din cauza muschilor corugatori care se afla sub sprancene si la tample.de asemenea evitati sa mancati varza, ciuperci, fasole, rosii, castraveti, ciocolata, alcol.evitati algocalminul care se depune la rinichi sa faceti pietre.pt fata care spunea ca ea ia sumatriptan si nu imigran ca e mai ieftin vreau sa ii spun ca e acelasi lucru...subastanta de baza la imigran e sumatriptanul doar e ca denumit asa de cei de la galxosmith...oricum am obeservat ca cel cumparat din UK are un efect mai rapid decat cel de aici ( nu stiu de ce) pretul e tot ala...nu prea stiu cam ce ati vrea sa mai aflati dar pt cine vrea pot sa va dau IDul meu de mess si sa ma intrebati acolo...-
0
19-02-2009, ora 18:20
andreeab30
Nu este medic/terapeut
andreeab30
mihaela 28, stugeronul nu mi-a provocat somnolenta. Am luat o pastila dimineata si inca una seara. Tot seara mai luam si o pastila de peritol ( este un antialergic). Acum imi este f bine ( de la revelion nu m- a mai durut capul decat de vreo 2 ori, dar dureri supersuportabile, am fost la serviciu, am putut vorbi, manca etc). Nici nu le -am simtit, comparativ cu crizele cu care ma confruntam odinioara.Sper sa ma tina asa muuuuulta vreme... Multa sanatate tuturor!
0
22-02-2009, ora 08:50
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
ms de raspuns. joi dimineata mam trezit cu o migrena crunta. am luata medicamente si am avut noroc ca eram de la 12 la servici, baiatul il avusesem la mama. am stat in pat pan ala ora 11 nici nu mam miscat din locul in care eram, aveama senzatia aceea de a vomita, imi ttremura stomacul pt ca voiam sa vomit dar mam luptat cu mine inasmi sa nu o fac pt ca dak o faceam eram un om terminat. mia trecut in final, am ramas cu efectele adverse de la sumatriptan. dar faza e ca imi parea asa de rau ca nu stiam de ce ma durut capul. efectiv seara nu am mancat nimic greu pt fiere, eram bine dispusa nu aveam nici un simptom ca urmeaza o migrena. si imi parea la naibii de rau. DE CE MIE? DE CE NU POT SCAPA DE MIGRENELE ASTEA NESUFERITE? te culci seara bine mersi si cica sa dormi linistit. de unde cand stii ca poate a doua zi te paste o migrena de aia crunta?
0
01-03-2009, ora 09:51
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
buna, prieteni.vad ca nu ati mai scris nimic.nici eu nu am mai scris demult, dar acum profit de faptul ca sunt singura acasa si scriu si eu ceva.
am tot asteptat vesti de la angelangel.oare cum se simte?e aproape o luna de cand a facut injectiile cu toxina botulinica.sper ca e bine si ca nu a mai durut-o capul.o rog daca citeste mesajul sa ne dea un raspuns.eu am deja o saptamana de cand ma doare capul in fiecare zi.incerc sa rabd cat mai mult fara sa ioau sumatriptan.apropos, va dau o veste proasta.sumatriptanul romanesc care era compensat 90la suta nu mai e pe lista de medicamente compensate.o cutie din banalul algocalmin s-a facut vreo 80-90 de mii...doamne, dar ce ne vom face?
vreau sa va intreb ceva, pe toti cei care cititi:aveti careva si ameteli, si tiuituri in urechi, ametelile sunt insotite de o usoara greata?la mine pot dura zile intregi sau saptamani, dupa care pot sa dispara zile sau saptamani.atrag dupa ele o usoara senzatie de lipsa de echilibru si bineintele stare de agitatie si nervozitate.cei mai multi doctori spun ca sunt nefondate, iar o doctorita de la cluj mi-a spus ca intr-adevar dupa o vreme durerea de cap se cronicizeaza si devine zilnica si ca la unii e insotita de ameteli de genul acesta.nu mai stiu ce sa cred.sunt momente cand am impresia ca sunt impacata cu gandul ca am SI DURERI DE CAP SI AMETELI da cateodata ma apuca cate o stare de disperare si simt ca nu mai rezist.va rog sa imi spuneti daca aveti careva simptome similare?
va multumesc si va doresc sanatate.
0
01-03-2009, ora 13:03
angelangel
Nu este medic/terapeut
angelangel
buna vera.nu am mai avut decat o singura criza de cateva ore..in rest simt din cand in cand doar o presiune, probabil durearea vrea sa tasneasca dar nu mai poate...ei au spus ca botoxul trebue sa le rareasca cu 50 % la mai putin dar nu vor disparea definitif, efectul o sa fie dupa operatie...tainind cont ca nu am avut decat o criza cred ca or sa ma programeze pt ea in aprilie...pot sa spun doar ca sunt fericita ca imi pot vedea de teaba zi de zi acum si nu mai stau sa zac in casa, inca nu imi vine sa cred dar pentru mine chiar a mers.diferenta e enorma intre cum sunt acum si cum eram inainte, dar dupa cum si ei au spus e ca loteria, mai mult de jumate din pacientii nu sunt compatibili pt operatie deorece nu li se raresc durerile dupa injectie, de asta o si fac si ei, e inca ceva ce se testeaza, multumesc ca la mine merge...ce pot sa spun e ca cine isi permite sa mearga si sa faca, e pacat sa zaci cand poti sa traiesti fara durere...oricum ei nu fac doar in Londra ( eu am mers acolo pt ca stiu orasul si ebgleza, la germana sunt bata), se mai face in Germania si Elvetia, in Germania costurile de cazare si drum sunt mai ieftine, asa cred...mult noroc :)
0
05-03-2009, ora 13:17
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
vad ca nu ati scris nimic. asta inseamna ca vati simtit bine. eu de vreo cateva zile ma doare capul in fiecare zi. ca dupa amiaza ca dimineata... e groaznic. a treb sa iau sumatriptan. imi vine sa plang de ciuda. treb sa ma prefac ca totul e ok.
0
09-03-2009, ora 19:39
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
buna tuturor.sa stii mihaela ca eu cred ca daca nu se prea scrie pe forum e ptr ca ne simtim rau, sau cel putin la mine asa este.ce sa va spun?am avut in perioada dinainte si din timpul ciclului doua migrene, tratate cu imigran.inafara de migrene...la min eca de obicei.ma doare capul zilnic si ma tratez cu ce pot.singurul care isi face efectul e xanaxul.si pentru cine nu intelege.cum durerea de cap nu prea imi trece atunci imi imbinatatesc macar starea de spirit ca sa nu mai vada si familia si colegii prin ce trec.angel angel, ce mai faci?tu aveai si cefalee dinasta zilnica ca si mi9ne?
0
12-03-2009, ora 14:56
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
am si eu o intrebare: mai dor pe cineva pe cineva ochii in cap? de vreo sapt ma dor ochii in cap, ii simt tare grei, ca doua pietroaie. cert e ca durerea asta de ochi coboara la un moment dat sau urca nu stiu cum sa zic mai bine pe una din partile capului: stanga sau dreapta. adica tot migrena e dar mai pe ocolite. nu stiu, cred ca m-a prins vreun curent, am racit nu-mi9 explic ca ma doare capul incontinuu de vrea 2 sapt. acum si cu ochii in cap.. cred c dak as face o socoteala la cati bani am dat eu pe buline. dupa cum vad ca ati mai scris si voi durerile astea sunt cefalee. oricum tot in migrena ajung, cu durerea pe o singura parte a capului.
vera xanaxul il iei preventiv pt migrena? nu?
0
14-03-2009, ora 19:21
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
mihaela, xanaxul nu are nici o legatura cu migrena.dar imi da o stare de liniste atunci cand simt ca innebunesc de necaz.e adevarat, ma mint pe mine insami vreo cateva ore, dupa care efectul xanaxului trece si durerea de cap e tot acolo.simt ca innebunesc.sapatamana trecuta am avut doua migrene la ciclu.am luat de doua ori sumatriptan de 50 mg.saptamana asta miercuri joi si azi din nou(sambata)am luat trei pastile de sumatriptan de 50 mg.in fiecare din cele trei zile m-am trezit cu migrene.va rog, daca stie cineva un medic bun care sa dea tratamente ptr migrene(in mures, cluj, sau undeva prin ardeal )sa imi scrie neaparat.ati inteles deci de ce iau eu xanaxx?voi nu simtiti ca nu mai puteti?si ma uit la fetita mea care are doar trei ani si ma intreb:doamne, cum o sa rezist sa o pot creste mare?daca nu ar fi ea, cred ca innebuneam de mult.daca nu ar fi ea, de multe ori nici nu as mai vrea sa traiesc.calitatea vietii mele e un zero absolut.nu e zi in care sa ma doara capul.o durere surda si apasatoare in zona fruntii care de multe ori, de prea multe ori se transforma in migrena.si mai am si ametelile astea de un an si doua luni...nici nu stiu cum sa le explic.ca un soi de vedere dubla, tiuituri in urechi, senzatia de pierdere a echilibrului, dificultati de concentrare.sunt profesoara, si ar trebui sa stau toata ziua cu nasul in carti.sau cel putin asa faceam inainte ca starea mea sa se altereze intr-atat.acum de multe ori abia daca mai reusesc sa imi tin cele 4, 5 sau sase ore pe zi.si am doar 30 de ani.sunt la varsta la care ar trebui sa simt ca toata lumea e a mea, sa ma lupt pentru viitorul meu si al familiei mele.si eu abia reusesc sa ma tin de un servici care imi aduce zece milioane pe luna.mai simte cineva asa ceva?as intelege sa am o migrena, doua trei chiar patru pe luna.as intelege ca am patru zile compromise pe luna.dar sa te trezesti in fiecare dimineata cu durere de cap.parca capul nu ar face parte din restul corpului meu.offfffffffff, nu mai sciu nimic ca imi vine sa parg calculatorul asta.se zice ca dumnezeu nu da suferinta celor molateci si slabi, ci doar celor care pot sa o duca.ei bine, ma consider molateca si sl;aba acum...si simt ca nu mai pot.asta njuu-i viata, asta-i chin pe pamant.
0
14-03-2009, ora 19:54
anutzza
Nu este medic/terapeut
anutzza
Din pacate in acest moment si eu ma "bucur" de o migrena pe care o am deja de vreo 2 zile...azi m-am indopat cu pastile si nimic...doar aerul rece imi mai calmeaza durerea... _vera_ din pacate nu toti au simptomele pe care le ai tu, cu vederea, echilibrul si ametelile. si eu ametesc dar cel mai des atunci cand ma ridic, ma asez sau ma aplec. atunci durerea devine de vreo 10 ori mai intensa si ii ia ceva timp sa mai scada in intensitate. oricum tu ar trebui poate sa mergi si la un oftalmolog(nu stiu daca ai mai fost) si sa-ti faci un "fund de ochi"...poate are vreo legatura si cu ochii. cel putin mie asta mi-a recomandat un medic de prima data, dar la mine nu asta e cauza. Intr-adevar zicala era ceva de genu 'D-zeu nu-ti da mai mult decat poti duce'... ce stim noi...poate asa o fi, chiar daca de cele mai multe ori simti contrariul. eu iti doresc sa te poti bucura mai mult de viata, si mai ales de familia ta..deci...rabdare.
0
15-03-2009, ora 09:55
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
am fost la oftalmolog, la orl, la endo, la cardio, la neuro, la psihiatrie, internist, acupunctura, dar nu am nimic.doar modificari urate ale eeg-ului.pentru asta am primit tratament, eeg-ul arata mai bine dar durerile de cap sunt mai rele.mersi oricum ptr raspuns.
0
15-03-2009, ora 13:57
ionescu alexa
Nu este medic/terapeut
ionescu alexa
bonjour! pt._vera_, daca tot ai facut atatea investigatii, am o sugestie (din experienta iti spun), cum stai cu digestia?Fa-ti analize la fiere, stomac, intestin gros.Eu am migrene de multa vreme, dar s-au mai estompat ca intensitate dupa ce m-am operat de fiere.Vreau sa spun ca e mai bine ca inainte.Aveam migrene cu aura si tot tacamul, m-am chinuit toata adolescenta si studentia.La 32 de ani m-am operat de fiere, aveam o fiere lenesa si malformata din nastere cel putin asa mi s-a spus.Acum am 51 de ani, nu spun ca nu mai am, o perioada de vreo 10 ani chiar a fost bineAcum cred ca se apropie menopauza si deci sunt migrene de origine hormonala, sper ca se va termina si cu asta mai repede si ultima parte a vietii sa fie fara migrene.Apropo de ameteli si pierderi de ecllhilibru eu le am fara sa am migrene, le fac de la gastrita.Atat, mi-am dat si eu cu parerea, sunt mai batrana pe aici si zic eu am experienta in convietuirea cu migrena.Va pup pe toti!
0
31-03-2009, ora 16:53
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna!
am venit azi din oras si m-a palit o durere de aia crunt de jumatate de cap: clar migrena. faza e ca ma luat asa pur si simplu. nu mai am aura de mult. in cel mult 15 min ma durea capul de ziceai ca ce-i. mau obosit asa de tare migrenele astea. mam saturat de ele.am luat un quarelin si dupa 20 min un sumatriptan ca era clar ca e migrena de sumatriptan. e groaznic. azi treb sa ajung cu cel mic la ziua unui prieten deal lui, ma gandesc ca o sa apara efectele sumatriptanuluim si nu o sami mai arda de plecare dar nu am ceface. trebuie sa-mi vad de viata ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. miar place sa fac un experiment: as cumpara sumatriptan dar sa arate ca ele si in loc sa fie pur si simplu aspirina. cred ca med au si un efect placebo. dak ma exprim eu corect. si cred eu ca cu aspirina miar trece capul pt ca eu stiu ca sumatriptan e un med puternic si neaparat treb sami treaca capul. ar fi un xeperimenet interessant. multa sanatate
0
03-04-2009, ora 16:20
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
mihaela, bine ar fi sa treaca migrena cu aspirina care arata ca u sumatriptan.dar nu cred.mie mai nou nu mi-a trecut cu un sumatriptan de 50 si peste cateva ore l-am luat pe al doilea.abia apoi a trecut, ca sa revina din nou a doua zi, cand l-am luat pe al treilea.asta a fost sambata trecuta si azi, vineri a trebuit sa iau din nou.mi-e asa frica de medicamentele astea, cand vad ce efecte secundare au.cred ca sunt pur si simplu droguri, dar nu mai pot rabda.tocmai am luat un sumatriptan de 50.poate daca nu as avea copil, as mai rabda, dar o astept sa vina de la gradinita si vreau sa ma joc cu ea, nu sa zac in pat.sanatate maxima tuturor
0
16-04-2009, ora 20:35
bogdan33
Nu este medic/terapeut
bogdan33
Acum am gasit si eu acest forum legat de tampenia asta de migrena :(...Am 33 de ani si de 18 ani ma "intalnesc" cu migrena...o data pe an!!! Problema este ca ca ne "dorim" asa de mult incat stam impreuna vreo 3 luni !!!:( Am citit medicatiile pe care le folositi.nu am incercat mai nimic din pilulele enumerate de voi, cu exceptia aulinului dar nu ameliora cu nimic durerea.In schimb am urmat un tratament de 30 de zile cu topamax, aerius si nasonex.Am urmat prima data acest tratament in 2004...la indicatiile unui neurolog, tin sa precizez ca in timpul migrenei am niste dureri la limita absolutului !!!!Am inceput tratamentul in timpul crizei, iar din a 3-a zi mi-a incetat durerea...A fost bine cam 2 ani, apoi a aparut din nou!!!Am urmat din nou acelasi tratament si a functionat iarasi...Am avut iarasi cam 2 ani fara durere...dar acum o saptamana a aparut iarasi...la inceput numai aura.Am incercat sa o ignor, aveam numai senzatia aia de disconfort dimineata, vreo 30 de min, si am zis ca va trece!!! M-am inselat amarnic !!!!!!!Urmatoarea zi m-a luat de pe somn dimineata.imi doream moartea!!!!!!!!!La mine durerea tine cam 3 ore la o itensitate diabolica !!!!Dupa ce mi-am revenit cat de cat, am fugit la doctor dupa tratament!!! Iar acum vad ca functioneaza iarasi medicatia...M-am gandit ca poate va este macar orientativ acest tratament.De la topamax ai o senzatie de ameteala...nu este chiar asa puternica, in cateva zile te obisnuiesti.Alte simptome nu am observat.Va doresc sanatate si poate va aparea un tratament sa scapam de aceasta pacoste care ne distruge viata !!!
Adaugă un comentariu / răspuns
621 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 20 21 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.