Migrene... mostenite

621 comentarii 1 2 345 ..... 20 21 Înainte ›
0
14-11-2008, ora 07:20
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
myky vad ca esti din braila.si eu sunt din galati deci aproape dar nu mai locuiesc de cativa ani acolo.imi pare rau ca iar dau sfaturi dar nu ma pot abtine sa nu spun ce cred:eu cred ca ar trebui sa vii in bucuresti la un neurolog bun si sa ti dea tratament pe care sa l continui in braila si sa te duci periodic la alt medic din braila care sa ti ajusteze tratamentul...
0
14-11-2008, ora 07:23
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
si inca ceva ca sa fie complet.cred ca ma urati deja.acupunctura din cate stiu eu da rezultate in timp si trebuie sa te tii de ea.cu banii ajungi cam tot la imigran cred.vroiam sa incerc si eu chestiile astea dar m am lecuit.homeopatia e o sarlatanie...parerea mea.am incercat sa scap de raceala cu un medicament homeopat...oare are rost sa spun ca a fost apa de ploaie?organismul cata vreme s a invatat cu pastile tari gen quarelin si imigran nu va mai raspunde la chestii light.
0
16-11-2008, ora 14:02
myky791
Nu este medic/terapeut
myky791
multumesc medeea de sfaturi. poate dupa sarbatori o sa ma duc la un medic neurolog sa imi dea metropolol. intradeva ma doare stomacul de la imigran, dar cred ca au "sapat" la stomac si celelalte medicamente luate ani de zile pt migrene: quarelin, fasconal, antinevralgic, bilobil. si multe latele care numi vin in minte acum. sunt cosntienta ca iau buline pt migrene dar dauneaza la alte organe pe partea cealalta: ficat, stomac... ce sa va doresc o zi buna si fara migrene.
0
29-11-2008, ora 13:42
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna ziua la toata lumea! am mai intrat pe site sa vad dak ati mai postat cate ceva, dar vad ca nu sa mai scris nimic. hai ca scriu eu. intradevar imigranul este puternic, dupa ce il iau imi tremura tot corpul, ma doare carnea pe mine, nu stiu cum sa ma explic mai bine, banuiesc ca asa te simti cand iei droguri, pt ca la urma urmei este un drog pentru creier, nu?si ma doare si stomacul de la el, dar in ciuda acestor senzatii "tari", neplacute, mie imi face bine si o sal iau pana kand o sa se obisnuiasca corpul cu el. sper sa tina macar vreo 2 ani. poate pana atunci apar alte medicamente mai bune. kand am inceput sa iau quarelinul, la fel imi trecea in 10 min maxim, era bun, dar dupa ce sa invatat organismul cu el, vreun 1 an si jumate, poate 2 nu mai stiu exact, nu isi mai facea efectul, migrena mea mergea inainte cu steagul fluturand ca a invins un alt medicament si nu o mai poate orpi nimeni. IN CONCLUZIE PT CINE NU A INCERCAT IMIGRANUL, INCERCATIL. NU AVETI NIMIC DE PIERDUT.
va salut pe toti si mai dati si voi cate un semn de viata.!
0
30-11-2008, ora 16:25
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
ce mai faceti, migrenosi?eu stau groaznic, de vreo trei luni ma doare capul zilnic si am niste ameteli groaznice.tocmai am luat un imigran.medeea, spune-mi te rog de cata vreme iei propanolol si cine ti l-a prescris, neurologul?ca concentratie?si mai ales...te simti mai bine de la el?spuneai ca inainte aveai o migrena la doua zile?
0
30-11-2008, ora 21:05
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
mihaela 28 organismul tau se va invata si de la imigran.repet...tu nu tratezi acum migrena ci doar efectele ei adica durerea pe care o simti.este intr adevar bun imigranul dar a -l lua de fiecare data cand ai o migrena nu e cea mai buna solutie.eu nu inteleg daca va plangeti de migrene de ce nu mergeti la un medic si preferati sa luati imigran ca o solutie mult mai rapida?poate pe voi nu va doare atat de tare cum ma doare pe mine.solutii pentru tratarea migrenei sunt si daca vreti sa scapati de ele sau cel putin sa le rariti considerabil se poate face ceva.dar a trata doar durerea nu va duce decat la imbolnavirea ficatului si stomacului...in timp bineinteles.si peste 2 ani cand imigranul nu va mai fi bun ce vei lua?intr un final o sa ajungi sa iei morfina cred
acum pentru vera:
-draga vera eu am fost in bucuresti la conf.dr cristina panea pe care o poti gasi la centrul medical sanador si consultatia costa pana in 100 lei.de asemeni o gasesti si la spitalul elias.vei avea nevoie de niste teste:rmn, electroencefalograma-asta in primul rand.
mie mi a fost prescris propanolol de 40 mg-1 pastila pe zi.jumatate dimineata si jumatate seara.pastilele nu te fac sa te simti rau si nici nu ti cresc tensiunea pentru ca aceasta concentratie este foarte mica.asa ca nu vei avea nici o problema.tratamentul se recomanda sa fie efectuat pe perioada de 1 an.
imbunatatiri: eu zic ca am facut progrese foarte mari.inainte dupa cum spuneam aveam 1 migrena la fiecare 2 zile care cedeau doar la 3 pastile de quarelin luate deodata si asta daca vroia migrena sa cedeze.daca ma tragea curentul nu mai ceda deloc.m am indopat cu pastile incat mi se face greata numai cand vad quarelinul.efectele s au vazut din prima zi cu propanololul asta.chiar a doua zi dupa consultatie m a apucat o migrena si am zis sa iau propanolul ala si mai imi daduse doctorita nurofen plus pe care sa l iau impreuna dar numai pentru 2 saptamani.durerea mi a trecut in 30 de minute doar de la aceste 2 pastile.apoi 2 saptamani n am mai avut nimic.dupa ce nu am mai luat nurofen plus am continuat cu propanolol si migrenele mele nu pot spune ca au disparut definitiv dar apar foarte rar acum.adica maxim de 2 ori pe luna si cedeaza mai usor ca inainte.sunt foarte fericita pentru ca inainte nu puteam sa am o viata.acum pot sa fac orice fara sa ma gandesc ca maine o sa ma doara crunt capul.
iti doresc sanatate multa.
0
01-12-2008, ora 14:22
ionescu alexa
Nu este medic/terapeut
ionescu alexa
Nu am mai scris demult, asta nu inseamna ca nu am mai avut migrene, din contra.V-am spus le am de copil.De 2 saptamani, de la mine putere, iau la debutul crizei un nurofen forte si un distonocalm(are 15 mg propranolol cred)Nu imi vine sa cred, imi trece si nu ma doare nici stomacul.Am incercat si eu odata cu o doza mai mare de propranolol dar scade pulsul rau.Nu zic ca ce fac eu e bine dar m-am saturat sa se faca exp. pe mine, eu stiu cel mai bine ce-mi merge.Am avut toata luna oct si 2 saptamani din nov, zilnic migrene.Acum s-au rarit.Va imbratisez si va mangai pe frunte, sa treaca migrena.
0
01-12-2008, ora 16:17
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
daca tie ti ar trece cu droguri ai lua droguri desi stii ce efecte au?trebuie gasita solutia cea mai buna in asa fel incat beneficiile sa fie mai mari decat efectele adverse.nu inteleg cum poti sa te mandresti ca iei distonocalm.la migrene se mai dau si antidepresive ca si tratament dar nu cred ca se merita sa mi treaca capul si sa fiu dependenta apoi de pastile antidepresive toata viata.plus schimbarile care se produc in creier...la nivelul substantelor desigur.daca ai luat mai mult de 40 mg de propanolol pe zi e foarte posibil sa ai probleme cu pulsul.oricum si de la 40 vei avea senzatie de disconfort in primele sapatamani.daca luai un timp mai indelungat aceste stari treceau.eu am fost si la cardiolog si mi a spus ca la 40 mg de propanolol nu se intampla nimic cu inima ta sa fie in neregula.trebuie doar sa bei lichide mai multe si sa incerci sa faci miscare.atat.iti doresc sanatate multa dar mai gandeste te cu distonocalmul ala.stii pe moment nu realizezi ce faci pana peste cativa ani cand o sa ti para poate rau pentru ce faci acum.si eu acum 2 ani refuzam sa aud o parere contra antidepresivelor.pana cand acum ajuns sa regret ca am luat vreodata asa ceva.de cand am luat antidepresivele alea mi s au format si migrenele.si daca ai luat "tratamentul "asta de la sine putere.no comment.nu e nici un tratament.asa ti a mers.si o sa ti mai mearga o vreme.pana la urma e tot la fel cu a trata durerea si nu boala.
ma intristez tare sa aud ca sunteti in suferinta si nu va duceti la nici un neurolog ci va tratati singure.si ma intristez pentru ca si eu am trecut prin asta si stiu ca doare foarte tare,
0
02-12-2008, ora 09:17
AdrianaLe
Nu este medic/terapeut
AdrianaLe
Buna ziua la toti si multa sanatate.
Am de facut doar o remarca: fiecare migronos raspunde diferit la acelasi tratament. Eu, spre exemplu, am facut si tratament cu propanolol, la indicatia medicului neurolog, fara nici o imbunatatire si tot la indicatia medicului neurolog folosesc imigran. Asa ca fiecare trebuie sa caute ceea ce-l ajuta. Medicul meu zicea ca tratamentul in migrena merge prin tatonare, adica se cauta medicamente sau combinatii de medicamente care ajuta pacientul. Cu riscul sa ma repet, eu folosesc sumatriptan de 50 - 100 mg (in functie de criza) de mai bine de un an si jumatate (ce-i drept nu zilnic!) si nu ma doare stomacul (dar nici nu-l iau pe stomacul gol) si nici nu simt sa se fi obisnuit organismul cu el. Intr-adevar exista cateva reactii in primele 2-3 ore de la administrare (amorteala usoara in maini si gat) dar nu sunt tari si nici suparatoare spre deosebire de migrena. Va doresc numai bine si sa fiti sanatosi.
0
03-12-2008, ora 12:18
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
draga medeea, ma acuzi degeaba. imi pare rau dar in 14 ani de cand am m igrene am fost la 3 neurologi. primul acum vreo 6 ani mia zis ca migrenele nu se4 trateaza si nu are ce sa imi faca. al dolea acum 3 ani. am incercat vreo 2 tipuri de tratamente dar nu a mers nici unul. iar al treilea neurolog lam consultat in vara aceasta si mia presris topomax pe care am refuzat s ail iau datorita efectelor adverse. am zis ca dupa sarbatori o sa ma duc la un a 4 lea neurolog sa imi dea propanol. in afara de neurologi, am fost la medici diferiti: de boli interne, medic generalisti, miam facut 4 seturi de analize la dfiferite laboratoare, 3 ecografe... am incercat si trat homeopat vreo 6 luni de zile. imi pare rau dar eu chiar am umblat pe la diferiti medici si nu miau gasit nimic. in 2007 am facut si un rmn pe banii mei nicidecum gratuit. chiar am incercat de toate. si mi se pare normal sa ma bucur ca am gasit si eu o pastila care imi face migrena sa treaca. si nu cred ca o sa ajung la morfina. si stii foarte bine dak esti o migrenoasa ca te bcucuri cand descoperi un tratament care iti face bine. ma repet, dupa sarbat am sa ma duc la neurolog sa imi prescrie propanol.
0
03-12-2008, ora 17:44
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
mihaela 28, chiar imi pare rau daca am parut asa dura in afirmatii.chiar nu am vrut sa ma iau de tine in vreun fel ci doar sa te fac sa constientizezi ca acum nu faci decat sa tratezi durerea si mai tarziu vei avea probleme cu ficatul si stomacul de la imigran pentru ca e foarte tare.pe mine cel putin ma ameteste in ultimul hal ca sa nu mai zic durerea groaznica de stomac.si eu mi am facut toate testele si am mai fost la un neurolog inainte sa ma duc sa mi dea propanololul asta si nu am fost multumita.eu iti doresc multa sanatate si sper sa ti mearga si tie tratamentul pe care il iau eu.inca o data imi cer scuze daca te am suparat cumva.
0
04-12-2008, ora 15:43
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
cank am sris ultima dat aveam o migrena nasoala si care mia trecut cu imigran. eu chiar am incercaty sa gasesc o cauza la aceste migrene. si eu sunt sigura ca o sa am probleme cu ficatul si stomacul. pt ca a m luat foarte multe buline. nu mai suparat. stii doar ca migrenosii sunt firi mai sensibile. incerc doar sa duc o viata cat de cat normala, fara ami fi frica ca nu stiu daca ma voi trezi cu durere de cap dimineata sau nu. nu vreau sai mai supar pe cei din jurul meu. sotul, parintii mei.
0
05-12-2008, ora 19:50
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
pentru medeea01:iti multumesc mult pentru raspuns.mi-am cumparat si eu propanolol de 40 mg si o sa incep sa il iau ptr ca am ajuns ca tine:cate trei patru migrene pe saptamana.sper sa functioneze si la mine.inca o data multumesc si sanatate la toata lumea
0
06-12-2008, ora 02:02
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
chiar sper din suflet sa mearga la amandoua si sa vi se rareasca migrenele.va doresc multa sanatate si curaj.
0
07-12-2008, ora 09:45
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
vera ai luat propanolul cu recomandare de la medic? sau lai luat singura? eu astept dupa sarbatori sa ma duc la un neurolog sa il iau si eu pt ca la fel ca tine am migrene 3, 4 pe sapt. efectiv o zi ma doare capul una nu. e groaznic. iau buline o zi da un nu. nasol. imi vine sa urlu pt ca daca nu as lua buline migrena mea nu trece de buna voie. iau paracetamol sinus, solpadeina efevescenta, fasconal, quarelin si daca nu trece cu nici una din aceste medicamente iau in final imigran. efectiv de vreo luna de zile ma doare capul capul aproape zilnic. e si stres la munca, oboseala si sunt sigura ca acestia sunt factori declansatori. offffffffffffff. mam saturat de aceste migrene pana peste cap. vam zis incerc sa nu mai supar pe nimeni din jurul meu. iau bulinele incat sa nu ma mai vada sotul meu ca le iau mereu. cand ma odare mai tare atunci ii zic ca am o migrena.
as vrea sa incerc si eu sa iau propanol dar mie frica sa il iau pana nu vb cu un medic neurolog. mai vorbim. sanatate maxima.
apropo cand toata lumea asteapta sarbatorile, eu stau cu frica sa nu cumva sa am vreo criza de aia tampita cu 3 zile de leguma la pat si vomitat, ca sa nu le stric sarbatorile familiei.
0
07-12-2008, ora 09:52
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
mai am ceva de zis: atunci cand cel mic (3 ani si jumatate) se plange ca il doare capul, poate are vreun inceput de racela, curent, sunt ingrozita de ideea ca ar putea mosteni migrenele de la mine. ma rog lui Dumnezeu sa nu fie asa. ma gandesc ca e baiat si poate nu mosteneste de la mine aceste cumplite migrene. sper sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa nu ma mosteneasca.
0
07-12-2008, ora 11:04
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
pentru mihaela28:mihaela, sa stii ca am luat propanololul fara recomandarea medicului.
medeea are dreptate, doza e destul de mica ca sa ne faca rau.eu iau cate o pastiluta de 10 mg de trei ori pe zi.oricum am tensiometru electronic si imi verific zilnic tensiunea si pulsul.e adevarat ca pulsul meu era cam mare, in jur de 90 de batai pe minut, si acum a scazut dar putin.sincer, nu imi fac probleme.eu zic sa il incerci si tu, pentru ca simptomele tale seamana f mult cu ale mele:trei patru migrene pe saptamana, ne indopam cu pastile doar ca sa nu mai vada si sa nu mai stie cei din jur cat de rau ne simtim.eu sunt chiar optimista in privinta propanololului.si din cate feluri de medicamente am luat eu...trei feluri de antiepileptice...gabagamma, convulex, finlepsin...apoi redergin, tonotil, si cate in luna si in stele...asta pare cel mai inofensiv.asa sa eu zic sa il incerci si tu.tine cont doar de un lucru:nu trebuie sa fii hipotensiva si sa ai bradicardie(puls mic)daca vrei sa iei propanolol.in ceea ce il priveste pe copilasul tau, stai linistita.si eu am o fetita de trei ani care la un moment dat se tot plingea ca o doare capul.dar asta era din cauza ca ma auzea pe mine prea des.iti spun si tie ce mi-a spus un doctor."nu te mai plange in fata copilului ca te doare capul, ca atunci cand va fi mare...va spune mereu ca il doare capul...ca si tine".eu prefer sa spun ca ma doare orice, numai capul nu.si de cand nu ma mai plang, nu o mai doare capul nici pe fetita mea:))))
0
07-12-2008, ora 16:24
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
40 de mg e doza minima pe care ti o va da medicul.la mine asa a inceput.eu sunt hipotensiva dar de la concentratia asta chiar nu suferi deloc.oricum mie mi a fost recomandat sa iau jumatate de pastila dimineata si jumatate seara.deci va dati seama ca nu are ce rau sa va faca.cred ca mai mult rau va face imigranul sau alte pastile.mihaela poti merge la medic...eu am vrut sa te scutesc doar de banii de consultatie.atat.trebuie sa beti apa multa la propanolol si daca simtiti ca va doare putin inima organismul se va obisnui in timp.eu iau de vreo 5 luni si nu mai am nici un fel de problema.de la o migrena la fiecare 2 zile am ajuns la 2 migrene pe luna cateodata chiar 1.
0
10-12-2008, ora 11:15
miza
Nu este medic/terapeut
miza
Buna ziua!
Ma numesc Mihaela si fac parte din "acest club", daca se poate spune asa;sufar de migrena de la varsta de 10 ani, acum am 36 de ani si nu am gasit, in toti acesti ani.un leac definitiv;
crizele sunt insuportabile, hemicranie, fotofobie, greata, varsaturi;durerea nu cedeaza la nimic;nu mai inghit tablete, caci le iau degeaba si oricum mi-am distrus stomacul, facand ulcer.
Uneori ma simt ca o drogata, pt ca imi injectez, piafen, refen, algocalmin, au fost perioade cand am facut si fortral, care este f tare;de cateva ori am facut diazepam pt a adormi, pur si simplu, caci nu mai suportsam durerile.
am facut tomografie, ex ochi, nu am nimic, mi s-a spus ca este hormonala toata treaba si trebuie sa astept menopauza, perioada in care migrenele se vor rari.
Mama mea a suferit de aceasi problema, deci este ereditara;sper sa nu transmit si eu fetitei mele aceasta crunta boala.
Uneori imi fac inhalatii cu ulei esential de menta(amelioreaza un piculet), masaj cu crema mentolata, comprese calde pe cap.am incercat si naturiste, dar fara rezultat.
Ma sperii cand vad cate persoane suntem care suferim de aceasta problema.Am avut si 2-3 zile la rand, zi noapte, fara incetare dureri care m-au epuizat.
Va doresc tuturor sanatate maxima!
0
18-12-2008, ora 13:03
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
sunt vera, ce mai faceti?
vad ca nu a mai scris nimeni nimic de o saptamana.atunci o sa vin eu dar nu cu vesti bune.stiti ca de doua saptamani am inceput si eu sa iau propanolol.in prima saptamana m-am simtit incredibil de bine, nici o migrena si nici nu m-a prea durut capul.mentionez ca pe mine ma doare in fiecare zi, de cele mai multe ori in zona fruntii, apoi se localizeaza pe o parte atunci cand creste in intensitate.am fost asa de fericita, am crezut ca i-am venit de hac...dar ce sa vezi, toata saptamana asta m-a durut in fiecare zi.nu e o durere insuportabila fizic, dar nu o mai suporta psihicul meu.nu mai stiu ce sa fac.medeea, tu ce spui, din experienta ta, cam dupa cata vreme ar trebui sa se vada rezultatele?tu ai spus ca ai ajuns la o migrena doua per luna, dar in rest in celelalte zile te mai doare capul?e la cineva durerea asta insotita de ameteli puternice?
0
18-12-2008, ora 20:17
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
eu cand m am apucat de propanolol a fost la 2 zile dupa prescrierea retetei...deci eveident avea o migrena...si inca una foarte puternica.mie mi s a recomandat ca in prima faza sa iau propanolol impreuna cu o pastila de nurofen plus zilnic timp de 2 saptamani.vreau sa spun ca migrena respectiva a trecut total in 30 minute.2 saptamani nu am avut nici un fel de durere de cap, ameteala sau durere de cap de orice fel.cand dupa 2 saptamani nu am mai luat si nurofen plus a inceput sa se instaleze o usoara stare de disconfort si dureri de cap dar nu puternice ci destul de slabe ca intensitate dar sacaitoare totusi.apoi am continuat tratamentul pana in prezent cand inca mai iau.nu am ameteli, am avut la inceput de la inima, dureri de cap nu am.oricum eu aveam doar migrene, adica durere localizata pe o jumatate de cap.imi pare rau vera ca nu ti merge tratamentul.eu zic sa mai mergi cu el macar 1 luna si ia si nurofen plus cu el pentru 1 saptamana sau 2.si dupa aia daca tot nu se simte nici o ameliorare inseamna ca trebuie sa mergi la doctor.sunt 2 tipuri de betablocante din cate stiu eu.daca nu a mers cu propanolol care e dintr o categorie o sa ti dea probabil altceva.o solutie trebuie sa fie.nu stiu ce sa ti spun mai mult de atat.eu ma bucur mult ca am ajuns sa am atat de rar migrene iar in restul timpului sunt un om normal, nu am nici un fel de dureri de nici un fel si nici ameteli.multa sanatate.tine ma la curent cu starea ta vera.si orice ar fi sa nu ti pierzi speranta.
0
25-12-2008, ora 20:54
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna! craciun fericit la toti migrenosii! azi de craciun m-am trezit dimineata cu o migrena de aia crunta!. era normal. nici nu mam mirat.
am luat un sumatriptan, un antivomitiv si mam asezat in pat sa ma linistesc un pic. baietelul meu frigea de zici ca ce este. toate dea doaselea... dar nu disperam pentru ca stiam ca mie imi va trece cu sumatriptan, chiar daca are atatea efecte adverse, important era sa ma pun pe picioare sa am grija de cel mic. iam luat si lui de la farmacia permanenta augmentin, eu miam revenit si viata merge inainte.
va doresc sarbatori fara migrene, linistite in familie si un an mult mai bun ca cel care a trecut!
0
30-12-2008, ora 16:03
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
buna, prieteni!am intrat putin pe net in pragul ANULUI NOU pentru a va ura toate cele bune:multa sanatate, voua si celor dragi si cat mai multe dureri de cap.de fapt;;eu doar atat va doresc.ma gandesc ca, la fel ca si mine si voi ati renunta la toata averea mica sau mare pe care o aveti doar ca sa ascapati de durerile astea de cap.despre sarbatorile mele, ce sa va SPUN?NU AU FOST NICI CUMPLITE DAR DESTUL DE APASATOARE.AM AVUT O SINGURA MIGRENA PE CARE AM TRATAT-O CU SUMATRIPTAN, DAR IN RESTUL ZILELOR AM AVUT IN FIECARE ZI CUM DE ALTFEL AM TOT TIMPUL DURERI DE CAP, PENTRU CARE IAU CEL PUTIN UN NUROFEN PE ZI.totusi, bine ca nu a fost de cat o migrena.dupa parerea mea, starea noastra se tot inrautateste cu timpul doar ca si noi devenim mai rezistenti si toleranti la durere.un om care nu e obisnuit cu durerile de cap, intr-o saptamana cred ca ar innebuni in ritmul asta.eu acum imi fac bagajele ptr revelion, mergem in grup la o cabana.si cand toata lumea isi face planuri de sanius si de betie, eu imi fac lista cu lucruri care nu trebuie sa le uit:sumatriptanul.nurofenul.si cand toti spun ca acolo nu e rost de dormit.eu ma gandesc cum oare ma voi odihni daca ma va lua o migrena.de fapt, nici nu prea am ce cauta printre oamenii normali, cu pofta de viata, dar ma prefac pentru ca am un sot tanar ca re trebuie sa se bucure si el de viata lui.simt ca ma inneaca plansul din nou.dar nu trebuie sa ma las.nu trebuie sa ne lasam.daca asta e Crucea noastra, trebuie sa o ducem.eu doar sper sa nu imi mai dea dumnezeu si altele, ca de-abia ma descurc cu asta.dragii mei, va doresc toate cele bine.doamne ajuta ca anul care vine sa fie mai bun pentru noi toti.
0
30-12-2008, ora 16:04
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
SCUZE, VROIAM SA SPUN CAT MAI PUTINE DURERI DE CAP!DOAMNE, NICI SA GANDESC NU MAI POT.
0
31-12-2008, ora 08:58
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
si eu am intrat sa va urez in pragul anului nou.. multa sanatate daca se poate fara migrene deloc ce sa va mai spun fruntea sus migrenosi ca sunt altele mai rele pe pamantul asta. LA MULTI ANI SI SA AUZIM NUMAI DE BINE.
Vera te inteleg perfect, crede-ma. Acum 2 ani in luna august am fost la Constanta la niste prieteni la nunta. si de ce mia fost frica nu am scapat: am avut o migrena (noi am plecat joi seara) care a inceput de vineri dimineata si a tinut pana duminica. cu tot tacamul vomitat din ora in ora, dureri insuportabile, eram o leguma ce mai... si ma-m mutat la vecina de alturi (sta la casa) ca sa pot boli... iti dai seama ca nu puteam sta in casa prietenei mele, cu nunta in casa eu nu aveam unde boli. asta e o amintire foaaaaaaaaaaaaaaaarte neplacuta despre ce mi-au facut mie migrenele in viata asta. duminica cand mi-am revenit neam dus la tinerii casatoriti (erau la mama lui) i-am dat darul intreg alrfel nici nu se putea si mi-am cerut mii de scuze ca mi s-a intamplat ce mi s-a intamplat. daca as fi stiut... nu mai plecam de acasa si ieseam mia onorabil din situatie, chit ca nu semnam condica la nunta... si vreau sa va mai spun ceva am fost si cu copilul de 2 ani dupa noi. noroc ca a fost si maicamea cu noi ( o luasem ca sa avem cu cine sa lasam copilul noaptea cand noi eram la nunta) ea a stat tot timpul cu el.. micutul mai venea la mine si ma intreba mami ce ai. groaznic.!!!!!!!!!
gata ca am inceput sa ma debusolez.
UN AN NOU FERICIT!
0
31-12-2008, ora 15:24
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
LA MULTI ANI TUTUROR si sa dea DOMNU' sa scapam de aceasta suferinta care este de fapt foarte greu inteleasa de alti, pt. toti ceilalti noi suntem niste ciudatenii care suferim de o boala fara leac.
Chiar si doctora de familie se uita stramb cand ii cer cate un concediu medical, are impresia ca-mi place sa trag chiulul, desi mi-as dorii foarte mult sa nu am niciodata nevoie de medical.
Va doresc SANATATE si indeplinirea celor mai frumoase si tainice vise ale sufletului vostru.
Nu uitati de dorinta de la miezul noptii si la anul sa ne intalnim pe forum numai cu vesti bune.
0
03-01-2009, ora 14:52
ramonaquebec
Nu este medic/terapeut
ramonaquebec
Buna!
Nu sunt o persoana care sufera de migrene insa sotul meu da si asta de mai bine de 10 ani.Am citit mult parerile legate de tratamentul cu Topomax si am simtit nevoia sa va spun ceva legat de el.Acum 3 ani sotul meu dupa indelungate tratamente cu diverse medicamente l-a incercat la recomandarea medicului timp de 3 luni.Intradevar starile prin care a trecut in timpul tratamentului au fost foarte sensibile si in primele saptamani am observat ca durerea era chiar mai intensa insa, dupa numai o luna jumatate crizele s-au rarit si cu timpul au disparut complet.Acum cateva zile crizele au reaparut in urma unui soc emotional insa dupa 3 ani in care nu a mai avut decat cel mult 2 crize mici de maxim 3 zile. Acum se afla in a 2a saptamana de tratament cu Topomax 50mg pe zi si Indometacin. Speram ca va avea acelasi efect miraculos ca acum cativa ani.Multa sanatate tuturor celor ce trec prin aceste dureri cumplite
0
09-01-2009, ora 12:25
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
Buna!
sper ca va simtiti cu totii foarte bine in noul an deoarece e liniste pe aici... asta e bine.veniti atunci cu vestile bune.
Referitor la Topamax, e adevarat ca nu toata lumea reactioneaza in acelasi fel la medicamente.Este posibil ca uniii sa tolereze bine unele substante iar efectele adverse sa nu fie simtite intens.
Totusi mie mi-a fost recomandat de medic topamaxul ca fiind tratament pentru toata viata si nu doar pentru 3 -4-6 luni. L-am luat 8 luni, am renuntat fara sa mai consult niciun medic, m-am simtit si mai cumplit cand l-am intrerupt, iar migrenele si-au vazut mai departe de treaba lor, poate uneori erau mai putin intense si reactionau mai bine la analgezice usoare antinevralgic, advil etc.deci nici vorba sa uit de migrena vre-un an, doi.
O prietena farmacista m-a sfatuit sa iau pentru lipsa de energie, pentru oboseala accentuata si stres fiole (buvabile) de Ginseng + royal jelly (laptisor de matca) nici nu este foarte scump 10, 80 lei.
Mie mi-a facut bine in aceasta perioada (este un bun energizant) si l-am indopat si pe junior care acum se pregateste intens pentru bac.
Exista si pastile - 30 compr. 350mg pret 15, 00 lei si binenteles sunt mai multe combinatii de Royal Jelly
nu numai cu ginseng... eu v-am dat doar un sfat pentru ca am observat ca migrena se instaleaza si pe fond de oboseala si stres.
Eu i-am mai luat juniorului pentru a face fata programului incarcat din cls.xii si Ginsavit costa 33.00lei. 50 de.compr.
Sper ca sfaturile sa va fie de folos... recunosc eu sunt adepta tratamentelor naturiste, efectele adverse sunt minime.
Pe curand.
0
12-01-2009, ora 13:44
akeem
Nu este medic/terapeut
akeem
Din pacate se pare ca migrenele apar din toate motivele: ger, soare, curent, stres, oboseala, schimbare de vreme (nu conteaza ca a fost furtuna si vie cer ca sticla), etc.
Si mie mi se intampla sa am dureri de cap cand trebuie sa ma duc la vreo petrecere care nu-mi place, cand urmeaza o zi grea la serviciu sau pur si simplu fac o iesire la munte si stiu ca drumul este foarte dificil sau ma astept ca masina sa nu faca fata, sa raman blocat, etc. Asta e clar pe baza de stres. Ma intreb daca nu tot fierea responsabila. Si nu odata mi s-a intamplat sa-mi treaca durerile de cap in momentul in care ma vad acasa si stiu ca nu are ce sa mi se mai intample.

Dar e greu sa te educi sa eviti toate astea, mai ales cand stii migrena odata instalata nu mai ai ce face, nu exita medicament care sa o curma sau macar sa iti dea o pauza oarecare pana reusesti sa ajungi in camera ta unde poti boli in voie. Si uite asa cercul asta vicios se rostogoleste la vale si creste in dimensiuni si sfarseste in acele ore/zile de chin in care de multe ori iti zici ca daca ar exista un buton langa tine care sa te treaca in nefiinta l-ai apasa imediat fara sa mai stai pe ganduri.

Oricum, eu va urez un an 2009 mai bun decat celelelte si sa speram ca o sa apara si pentru noi ceva care sa ne puna in randul oamenilor normali.
Eu consider ca un om care scapa de migrene este un om care se naste din nou si poate zice ca-si ia viata de la capat.
0
12-01-2009, ora 16:18
angelangel
Nu este medic/terapeut
angelangel
buna, dupa cautari multe am gasit aceasta clinica, eu le am de 18 ani..am facut programare in februarie si sper sa fie okay cu primul pas..
http://www.migrainesurgery.co.uk/home.html
Adaugă un comentariu / răspuns
621 comentarii 1 2 345 ..... 20 21 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.