Migrene... mostenite

621 comentarii 1 2 ..... 192021 Înainte ›
0
29-08-2013, ora 14:01
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna. in concediu mia fost cat de cat ok. am mai avut migrene dar imi treceau cu quarelin, rara ajungeam la sumacta. am ajuns acasa am luato de la capat.
opaci imi pare bn sa aud ca esti bine credema ca ma bucur pt tn. eu oricum sunt din braila si nu ma ajuta numele doctorului. si iti dau dreptate ca de vina sunt hormonii. am avut acele cateva luni cand am luat progesteron, apoi nu am mai luat dar nu mia venit menstruatia vreo 3 luni si intradevar nu am mai avut asa multe migrene. o sa caut un endocrinolog bun la noi in oras, eu am fost la vreo 2 care stiam ca sunt mai buni, dar acum sa le explic ce analize ai facut tu si sa le spun de plasturele cu estrogen.
ieri mia fost bn toata ziua, mam culcat ok si pe la 3 noaptea mam trezit cu migrena. de joi de cand am venit acas ma doare capul in fiecare zi si musai ajung la sumacta, de obicei ma ia noaptea.
0
30-08-2013, ora 15:57
Rita79
Nu este medic/terapeut
Rita79
Buna!

Vreau sa va spun ca am inceput de o luna sa iau MIGRAVENT (Magneziu + B2) si mi-au trecut durerile de cap de la ciclu. De unde inainte ma durea capul tare de tot si nu-mi trecea cu nimic (nici cu Metamizol, nici cu Sumatriptan)... acum m-a durut asa de putin ca nu am mai avut nevoie sa iau nimic, doar m-am culcat si cand m-am trezit nu mai aveam nimic. De cand am inceput sa iau acest supliment alim. cand ma ia durerea de cap e foarte slaba si daca chiar nu am chef de ea iau un Ibu sau o aspirina si-mi trece de tot. Inainte trebuia sa iau metamizol si cateodata nu-mi trecea nici cu asta. Sper sa va fie si voua de folos.
0
30-08-2013, ora 16:00
Rita79
Nu este medic/terapeut
Rita79
Am uitat sa mentionez.. eu am luat la inceput MIGRAVENT Classic ce contine doar magneziu si B2. Acum am trecut pe MIGRAVENT ce are in plus si alte vitamine si minerale. si e mai ieftin... nus tiu insa daca se gasesc in Romania, eu l-am luat de la farmacie din Germania dar trebuie sa fie si ceva similar si in RO...
0
07-11-2013, ora 19:54
Cat30
Nu este medic/terapeut
Cat30
Eu mi-am gasit leacul cu FeverFew dupa 4 luni de luat zilnic va pot spune ca sunt aproape vindecata. Cititi pe net reviewuri, personal am citit pe amazon si am incercat si eu. Planta asta e extraordinara. Nu stiu cati vor incerca dar poate reusesc sa ajut pe cativa dintre voi cu postul meu :) Sanatate si numai ganduri bune!
0
08-11-2013, ora 13:10
Rita79
Nu este medic/terapeut
Rita79
Buna,

M-ai facut curioasa cu aceasta planta de care nu am auzit pana acum. Cum se numeste la noi? Am citit si eu pe net si vad ca ar functiona. Ma gandesc sa-mi cumpar una si sa o tin in casa daca se dovedeste ok. Ce anume ai luat tu, pastile sau ai mancat frunze sau altceva?

La mine functioneaza momentan destul de bine Magneziul (iau 600 mg mg /zi adika doza maxima) din pacate am un scaun foarte moale mereu... dar sunt totusi multumita ca nu mai trebuie sa iau atat de multe pastile, iau doar cate un ibu cand e chiar nevoie si atunci ma lasa durerea repede. As vrea insa sa incer si cu aceasta planta, poate scap de tot de migrene.

Mersi de informatie, te pup si o zi buna!
0
08-11-2013, ora 13:41
Rita79
Nu este medic/terapeut
Rita79
Am revenit cu denumirea feverfew - SPILCUTA

Si un articol interesant:


Spilcuta combate durerea de cap
Spilcuta, originara din Anatolia, cunoscuta si sub numele de iarba fetei, are frunze care raspandesc in juru-i aroma de citrice.

Este o planta medicinala, pomenita in lucrarile medicilor greci inca din antichitate, ca aspect parand a fi o incrucisare dintre musetel si margareta. Partile ei aeriene sunt folosite pentru proprietatile lor antiinflamatoare, antispastice si de combatere a durerilor de cap.

Spilcuta, numita stiintific Tanacetum Parthenium, este unul dintre cele mai vechi remedii naturale folosite atat pentru durerile si crampele menstruale, cat si pentru combaterea artritei. Pe langa aceasta, spilcuta este un analgezic natural care combate eficient migrenele si durerile de cap cronice deoarece are marele dar de a relaxa vasele de sange si de a imbunatati circulatia sangelui catre creier.

In ultimii 20 de ani, spilcuta a revenit in atentia medicinei naturiste ca remediu contra migrenelor si adjuvant in tratarea artritei. Spilcuta contine o multitudine de substante benefice pentru combaterea proceselor din organism responsabile de aparitia migrenelor, dintre acestea cea mai cunoscuta fiind partenolidul.

Planta este deosebit de eficienta in combaterea durerilor de cap. O singura frunza proaspata, mestecata, te poate ajuta sa scapi de durerea de cap. Exista insa riscul ca atunci cand este folosita des si timp indelungat, sa apara inflamatii la nivelul cavitatii bucale, limbii si buzelor precum si pierderea gustului. De aceea, pentru prevenirea si tratarea migrenelor se recomanda tablete sau capsule pe baza de spilcuta.

Ca antiinflamator, spilcuta actioneaza eficient in cazul artritei, chiar si a celei reumatoide. De asemenea, poate fi folosita ca laxativ si remediu impotriva balonarilor dar nu in exces pentru ca, la un moment dat, poate avea efect contrar. Sub forma de infuzie, spilcuta ajuta la scaderea febrei.

Florile infuzate se aplica extern pentru a calma durerile de cap si umflaturile produse de artrita. Ceaiul de spilcuta poate fi folosit si ca baie pentru picioare umflate. Intern, ceaiul de spilcuta se consuma impotriva tiuitului urechii sau alte sunete percepute fara existenta unui stimul exterior dar si impotriva durerilor de burta provocate de menstruatie.

Tinctura de spilcuta, care poate fi preparata in casa ori procurata de la magazinele de produse naturiste, se foloseste pentru tratarea artritei sau a psoriazisului, cate 20 de picaturi, de patru ori pe zi.

Copiii, femeile insarcinate si cele care alapteaza precum si persoanele care in urmatoarele doua saptamani vor suferi o interventie chirurgicala trebuie sa evite spilcuta.

Spilcuta era utilizata si ca planta magica. De mult, calatorii o luau cu ei la drum ca sa-i fereasca de accidente si de imbolnaviri in timpul deplasarilor.

Sa avem sanatate!
0
08-11-2013, ora 22:42
Cat30
Nu este medic/terapeut
Cat30
Buna!
Eu iau pastile de 125mg de doua ori pe zi iar cand am simptome ce preced o migrena iau inca o pastila si trece ca prin minune :)
Mi-am comandat de pe net, o cautare 'feverfew comanda' si apar mai multe siteuri.
Inainte nu imi treceau decat cu imigran dar nu mi se parea in regula sa tot iau aveam migrene in fiecare saptamana, cu aura cu varsaturi cu de toate :). Stiu ca multi sunt sceptici, ca si mine de altfel si cand aud de o planta e greu sa crezi ca se poate trata doar cu atat. Tin sa spun ca la mine rezultatele au inceput sa se vada cam dupa 6 saptamani de luat in fiecare zi. Am continuat sa iau doar din cauza ca am citit ce spuneau altii de planta, cum iau, de cat timp iau, samd. Deci pentru cine incearca sa stie ca poate dura ceva timp pana se vad rezultatele.
Sper ca te-am ajutat Rita si mai sper sa iti fie la fel de bine cu spilcuta asa cum imi e si mie :)
Sanatate si numai ganduri bune!
0
15-11-2013, ora 09:24
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
nu-mi vine sa cred cate pers sunt in situatia mea...un mic rezumat..am doar 25 de ani si cam de la 18 ani au inceput durerile la inceput mai rare nu asa puternice dar vad cu cat inaintez in varsta ma doare si mai tare...pot spune ca pe perioada de toamna...primavara, deci cam 6luni pe an am dureri aproape zilnice, durerile sunt intotdeauna pe partea dreapta cu tot cu fata ma doare si un pic omoplatul din aceeasi parte iar a doua zi neaprata ma doare pe cealnta parte si uite asa ma tine vreo 4 zile, ba pe stanga ba pe dreapta, dar pot spune ca am 25 ani si deja imi e sila de durerile astea.am fost pe la toti medici posibili, fel de fel de analize, rmn, nimik nu am doar o sinuzita sfenoidala, am inteles ca si aia e periculoasa, dar eu tot cred ca de migrene sufar...numai cu ketonal forte imi trece durerea dar si asta luat cam 2 pe zi..daca ma supar, am emotii, la frig, curent, noapte nedormita, la drum lung dar nu intotdeauna la drum lung de ex eu lucrez in strainatate cand vin aici ma doare ingrozitor capul pe perioada calatoriei, , abia respir cand plec acasa nu ma mai doare nimik, probabil ca sunt incordata cand vin, nu prea imi e drag sa vin dar asta e nevoia omului...evit spalarile pe cap, intotdeauna ma usuc, caciula pot spune ca o port deja de acum pana prin martie la sfarsit, non stop, numai in casa nu...chiar numai stiu ce s afac..acum sunt in belgia aici e o umiditate maxima, ploua intr-una mai tare ma afecteaza si vremea asta, deja sunt obosita ast sa merg acasa deci sunt si mai incordata, am dureri cam de 2 sapt zilnice, chiar numai stiu cum rezist...si ca incheiere ca am scris cam mult...mama mea suferea la fel de aceste migrene park si acum o vad la par vanata toata la ochi de la atata durere, acum si la menopauza numai are asa ceva cam dupa 40 ani iau trecut numai ca in schimb medicul ia spus ca din cauza migrenelor nu stiu cum iau fost afectati nervul sciatic si a fost operata de hernie de disc...la urma meiducl ia spus a-ti scapat si de durerea de cap si de cea de coloana...
0
15-11-2013, ora 18:20
Rita79
Nu este medic/terapeut
Rita79
Buna Ionela,

Ai incercat sa iei Magneziu?
La mine functioneaza foarte bine, iau in fiecare zi cam 400 mg.
Este foarte imprtant sa fie magneziu citrat, nu alt tip de magneziu. Acum am de gand sa incerc si feverfew.. sa vad, poate scap de tot de aceste dureri. La mine nu este foarte grav... de cand iau magneziu zilnic mai am doar cate 2-3 dureri pe luna (inainte ma durea si cate 10 zile) fara greata si varsaturi, dar m-as bucura sa scap si de astea. Eu locuiesc in Germania si aici exista clinici speciale ptr dureri de cap si de spate, poate exista asa ceva si in Belgia... Acolo am invatat la o terapie ambulanta de 1 sapt. ca ajuta mai multe lucruri:
- sportul - jogging, aerobic - orice sport ce oxigeneaza creierul
- meditatia
si
- medtoda de relaxare progresiva a muschilor Jacobsonn

Iti doresc multa sanatate.
0
15-11-2013, ora 20:27
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
multumesc rita ptr raspuns...acum ma simpt mai bine, dupa cum am spus am luat ketonal forte isi face efectul mai greu da e de durata...am inceput sa iau, ca mg zn si vitamine, am zis sa iau asa 10zile si dupaia am si magne b6 si la fel am sa iau tot 10zile, , , am sa incerc si asa adevarul ca mereu am inceput a lua minerale si luam o zi doua si dupaia numai continuam..de mancat mananc foarte sanatos, spor nu fac mult dar la fel am s aincerc macar dimineata sa imi antrenez muschii desi cateodata si de la efortul fizic ma ia durerea de cap..multa sanatate si tie
0
19-11-2013, ora 16:47
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
Mihaela.ce mai fc?am incercat sa citesc toate paginile cu toate comentariile, asa ca sa intelg mai bine si despre migrenele astea, si chiar ti-am citit cu mare atentie toate mesajele, chiar eram curioasa si eu s avad cum decurge sarcina ta, ma gandesc si eu sa fac un bebe da imi e frik cu migrenele dar asta e de incercat trebuie sa incerc...ufff eu de ieri am niste migrene ingrozitoare, momentan eu iau numai ketonal forte si imi trece, da ma trezesc din nou cu durerea azi dimineataa pe langa durere ma durea si o artera pe la gat, in dreapta unde am si durerea de cap, momentan localizata, da cred ca ma doare artera aia ca din cauza durerii de cap dorm numai pe dreapta...apropo mihaele, am vazut ca ai suferit si tu ceva atacuri de panik, deprsii sa stii ca le am si eu si tot de la migrene, ele sunt cauza la toate...acum pe mine ma doare capul de la stres, stresul meu e ca se apropie data cand trebuie s amerg acasa si pur si simplu numai la asta ma gandesc si ma simpt atat de incordata incat ma si ia durerea de cap, dar nu ma pot abtine, am obosit, vreau acasa...sunt si la regim, si asta imi da dureri de cap, ca ma stresez ca nu stiu ce sa mananc, sau ca mananc putin fata de cum mancam eu, luni m-am cantarit si am vazut ca nu am slabit prea mult, acum merge mai incet am zis ca iau cantarul si-l zbor pe geam, uite cum imi provoc sg dureri de cap...la 5 am sa mai iau un ketonal, asa poate maine nu ma mai doare nimik, mai am si treaba numai numai timp de bolit...
0
19-11-2013, ora 18:04
Rita79
Nu este medic/terapeut
Rita79
Buna,

Am citit putin pe net despre MagneB6

substanţe active: magneziu 48, 00 mg, sub formă de lactat de magneziu dihidrat 470 mg, şi clorhidrat de piridoxină (vitamina B^) 5, 00 mg

Ca sa aiba efect trebuie luat minim 300 mg de magneziu pe zi timp de mai multe zile.. asta inseamna cam 6 MagneB6 pe zi ()deoarece un MagneB6 contine aprox. 50 mg Mg) ceea ce nu cred ca renteaza. S-ar putea chiar sa fie luat pe degeaba pentru ca nu e magneziu din magneziu Citrat, este din magneziu lactat care s-ar putea sa nu fie la fel de bine absorbit de organism si sa fie nevoie de mai mult.

Dupa cum ziceam... daca vrei sa incerci, cumpara de la farmacie magneziu Citrat in doza mare, eu luam cate 3 bomboane de magneziu de cate 100 mg pe zi... dar sunt si pliculete de 300 mg, se pot lua 1 pana la 2 pe zi, adika doza maxima e de 600 mg Magneziu/zi. Daca iei doar asa de putin nu cred ca vei vedea nici un rezultat..
0
22-11-2013, ora 14:38
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
Buna! Vă deranjez iar dar a-şi vrea s imi spună cineva daca e normal de exemplu 2 zile am fost calma fata durere de cap, aşa bine a fost sa adio mintea limpede, dar aseara m am gândit la ceva intens mai mult ca niste planuri mi am facut, si chiar rapid am simtit partea dreapta a capului fierbinte, obrazul drept era rosu si ardea, normal deacum am dormit rau si dimineaţă m am trezit cu o durere de cap, ameţeală am mereu, ochii roşii, cearcăne, si pe lângă partea dreapta care ma doare si partea dreapta a gâtului ma doare, când apas parca venele, tensiune nu am deci dupa cum am spus- durerea a survenit in urma gândirii mele excesive.:-( doar ce am scăpat de atacuri de panica si anxietate numai vreau sa incep iar ca de ce ma doare si partea gâtului:$ multumesc
0
23-11-2013, ora 22:55
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
@Ionela83, ceea ce descrii pare specific durerilor de cap cu caracter psihogen, adica cefaleea psihogena. Sunt somatizari ale anxietatii si cel mai bine se rezolva prin psihoterapie, daca elimini cauza dispare efectul.Cefaleea de stres mai este numita si cefalee de tensiune si deseori este provocata de incordarea muschilor, exact ceea ce tu ai descris. Termenul 'migrena' este suprautilizat, probabil oamenii nu detin informatiile necesare despre aceasta afectiune, chiar si medicii pun diagnosticul drept eticheta sau poate s-a format o opinie generala gresita despre aceasta afectiune in sine, nu toate durerile de cap sunt echivalente cu migrena.Renunta sa faci exces de analgezice, acesta lucru duce chiar la migrene de rebound, adica dureri de cap provocate de excesul de medicamente.
0
24-11-2013, ora 20:43
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
multumesc ptr raspuns...intradevar am cautam si tot cautam si am ajuns si eu la concluzia ca sufar de cefalee datorata starilor de tensiune...le am mereu din cauza strailor stresante sau tensionate.desi ma mai doare si la frig, curent, daca imi spal parul des...eu iarna port non stop caciula, mai bine a-si umbla desculta da sa am caciula pe cap, ca tare grea e durerea de cap...merg acasa si am sa mai fac ceva analize...dar durerile astea le am de multi ani de cand aveam 18 ani poate numai ca erau mai rare, normal nu eram ca acum asa stresata nu-mi pasa de nimik si anxietatea a aparut anul trecut si nu ma durea neaparat capul, am fost anxioasa puternic un an, dar uite ca nu ma durea capul desi gandeam intr-o zi cat altii intr-o sapt...multumesc ptr rasp ink o data
0
06-12-2013, ora 10:27
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna ziua.
ionela trebuie s acitesti tot... sarcina a fost cu migrene, deja piticul meu are 4 ani in ian face.
stateam aseara si ma gandeam ca forumul asta e forumul de suflet.
eu nu mai iau anticonceptionale de vreo3 luni si deja sa vazut ca nu mai am migrene asa multe. le mai am in perioada problemelor lunare, dar parca nu mai sunt asa invazive, trec mai usor zic eu... de ex sapta asta (miau venit si problemele) in fiecare dimineata la 5, 530 ma trezesc cu migrena naspa, iau 2 quarelin si 2 facsonal si trece, in vreo 2 dimineti nu a avrut sa treaca si ama pelat la sumatripatan.
in rest ce sa zic migrenel fac aprte din viata mea asa ca invatam sa ne suportam reciproc.
restul de migrenosi ce mai faceti? mai dati si voi cate un semn ceva.
la multi ani si sarbatorile cu bine.
0
20-01-2014, ora 20:10
innna1975
Nu este medic/terapeut
innna1975
Buna!
Si eu fac parte din "echipa" celor suferinzi de migrena cronica. O am de la 20 de ani. Nici nu ma mir si mama mea sufera de acelasi tip de migrena. Sa nu ma aflu in apropiereaunui fumator ca migrena apare. In afara de durerea de cap care la mine incepe pe jumatatea dreapta si apoi cuprinde tot capul, in plina criza nu mai suport lumina, galagia, am greturi si de multe ori varsaturi. In privinta tratamentului, ce n-am incercat! Am fost la multi neurologi fara sa obtin un rezultat multumitor.
In sfarsit am ajuns la cabinetul/policlinica Neuroimpuls din Timisoara unde in urma consulturilor complexe de neurologie, biorezonanta si a tratamentelor cu aparatul SCIO am reusit sa stapanesc crizele, care s-au rarit mai mult decat decat am sperat. Pastrez legatura cu dr. Tecu Constantin si respect regimul si stilul de viata recomandat pentru ca asta ma ajuta foarte mult.
Multa sanatate tuturor! Si nu uitati: e mai bine sa previi crizele decat sa te chinui cu ele si sa nu stii cum sa le tratezi.
0
24-06-2014, ora 15:55
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
Buna !
Si eu caut leac pentru migrena de multi multi ani, o am din copilarie si cred ca o sa mor cu ea sau din cauza ei, pana acum la 47 de ani nu s-a intamplat...
Am incercat multe leacuri si tratamente dar nu se da dusa, cel mai bine a reactionat la acupunctura, am facut cam 5-6 ani neintrerupt, apoi am pierdut legatura cu medicul, acum am inceput iar, dupa o pauza de 3-4 ani, sper sa-mi mai revin putin...
Am facut si teste hormonale, progesteronul e la limita de jos, estrogenul e sub limita, medicul mi-a recomandat totusi sa incerc tratamentul cu utrogestan si imi e cam teama de efectele adverse, nu stiu ce sa aleg, migrena lunara care isi face usor si prin invaluire aparitia din ziua 21 a ciclului, cu stari groaznice de oboseala, palpitatii, frisoane, transpiratii si cate o zi de vomitat din ora in ora, durere in tampla dreapta care apoi se muta pe stanga dupa cateva zile si totul tine 2 saptamani din luna, si nu-mi revin bine ca o iau de la inceput, ca si voi de altfel...
Am o nedumerire desi estrogenul este sub limita dar nu mult, mi-a recomandat totusi Utrogestan (progesteron) care este mai mic, dar nu sub limita... nu stiu daca sa ma apuc de tratament, mai plec si in concediu poate ma trezesc cu cine stie ce stari sau hemoragii...
Sunt ferm convinsa ca migrenele cu aceste manifestari din preajma ciclului au cauze hormonale.. reglarea intre estrogeni si progesteron se face mai greu, si asta este mostenit din familie, chiar si barbatii din familia mea sufera de migrena. Eu am mostenit-o de la bunica din partea mamei, fratele mamei are si el crize cu dureri putenice, dar nu sunt foarte dese, si de la mine a mostenit-o fiul meu, care se chinuie cu un cortegiu de simptome, cu greta, oboseala, uneori voma si binenteles abuzul de analgezice.
0
10-11-2014, ora 14:45
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!

Din pacate, ma alatur si eu grupului.
Am 37 ani si de la 25 sufar de migrene.
Am facut si eu investigatii insa abia de cativa ani am gasit o posibila cauza a lor: am descoperit un microadenom hipofizar (tumoare) la insitutul parhon.
Am inceput substitutia hormonala initial anticonceptionale, apoi numai hormoni (cyclo-proginova).
Acesti hormoni m-au reglat insa au venit si cu efecte adverse pe fond nervos, am dezvoltat anxietate pe care o tratez cu antidepresive.
In concluzie, nu am scapat de ele, le am cam de 2, 3 ori pe luna cu dureri ingrozitoare de o parte, tampla, fundul ochiului, frunte, senzatie de voma, fotofobie, leguma cu alte cuvinte.
Analgezicele uzuale nu mai au efect, singurul care imi potoleste furtuna e sumacta (sumatripan).
Iar pe perioada migrenei, care ma tine fara medicatie 2 zile, gandesc ff greu, in prima zi mananc mult, in a doua mai deloc, iar dupa ce ma lasa, sunt sleita de puteri..
0
11-11-2014, ora 15:21
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Nu mai e nimeni pe aici? :(
Au plecat toti migrenosii?
0
20-03-2015, ora 20:10
Shamrock
Nu este medic/terapeut
Shamrock
Buna seara! Si eu am suferit de migrene aproape 10 ani. Se instalau cu o stare de oboseala, apoi aparea o durere in ceafa in spatele urechii drepte cu iradiere in ochiul drept. Un cosmar incredibil...iar daca nu luam nimic pentru durere ajungeam la starea de voma, zaceam in pat si ma incapacita total. Mi s-au pus toate diagnosticele: nevralgie de trigemen, de arnold, migrena.
Am scapat dupa ce am renuntat aproape complet la mancarea cu sare (dar dupa luni de zile de astfel de regim) si la mancarurile grase si prajite. Am inceput sa iau regulat capsule de Lecitina de soia americana, una pe zi pe termen lung, luni de zile, dupa care mai fac pauza 1-2 saptamani. De asemenea, am renuntat la exercitiile fizice prea solicitante (eu faceam flotari deseori) alegand in schimb mersul pe jos 1-2 km pe zi. Ora mea de culcare este 10 jumate seara cel tarziu. Mentionez ca aveam 32 de ani cand am scapat de ele, durerile de cap aparand in perioada facultatii.
Sper sa va ajute ce v-am zis. Sanatate!
0
24-07-2015, ora 04:04
Aura69
Nu este medic/terapeut
Aura69
Am inceput sa am migrene de pe la 20 de ani. Acum am 46 de ani. Nici pana acum nu am gasit rezolvare la aceasta problema. Durerea nu cedeaza cu nimic timp de cateva zile, fiind insotita si de voma. Nu suport lumina, iar orice miros, de absolut orice, imi agraveaza mai rau starea. Uneori sunt mai dese, alte ori mai rare. Dureaza cam 2-3 zile. Am citit aproape toate paginile de pe acest forum. Mihaela, as vrea sa te intreb ce mai faci? Esti bine? Daca ai gasit un medicament minune, spune-ne si noua! Multa sanatate!
0
25-07-2015, ora 16:19
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna dragilor.
aura multam de intrebare. medicamentul minune este sumatriptanul, s-a vorbit despre el aici pe forum, mie imi trece. adik de vreo 5, 6 ani, nici nu mai stiu cand l-am descoperit, eu nu am mai facut criza din aceea sa bolesc la pat 2 zile, cu voma, durere insuportabila. am migrene, cand mai dese, cand mai rare, dar le tin in frau cu sumatriptanul.
in rest sunt bine, baietii mei cresc, fac nazbatii, eu sunt optimista si incerc sa ma mentin asa, nu mai sunt asa panicoasa, pt ca am sumatriptanul. ma mai gandesc cateodata ce ma fac daca Doamne Fereste nu o sa mai functioneze acest medicament o iau iar de la capat cu doua zile de bolit si tot tacamul, dar le iau pe rand. in rest vad ca nu ati mai zis nimic pe aici. sper ca sunteti bine. akeem tu ce mai fc? ca practic tu esti fondatorul acestui subiect.
o zi frumoasa tuturor!
0
25-07-2015, ora 17:04
Aura69
Nu este medic/terapeut
Aura69
Multumesc pentru raspuns, draga Mihaela! Multa sanatate!
0
04-08-2015, ora 16:43
tapul
Identitate neconfirmată
tapul
Salut, forumisti inobilati prin suferinta. Sunt medic si terapeut de medicina alternativa. In ultimele 12 luni au venit la cabinetul meu cinci persoane cu problema principala migrena. Pe una nu am putut sa o ajut, a plecat cum a venit. Celelalte patru au avut evolutie buna sau foarte buna, indiferent de severitatea problemei. Metoda este mai putin cunoscuta la noi dar populara in Germania, Elvetia si mai ales SUA. Daca este cineva interesat, dau mai multe informatii. Toate cele bune.
0
27-12-2015, ora 13:04
magaluco
Nu este medic/terapeut
magaluco
@Tapul
Daca poti oferii mai multe informatii as fi recunoscator
0
27-12-2015, ora 20:37
tapul
Identitate neconfirmată
tapul
Cauta pe Google "neurofeedback". Vei afla cat de mult vrei sa afli, de pe multe site-uri, majoritatea straine. Incluziv cum poti ajunge la mine.
0
03-01-2016, ora 22:23
bobov
Nu este medic/terapeut
bobov
Am avut migrene f puternice incepand cu anul 2005. Le-am legat de o stare depresiva, nu stiu daca era corect. Migrenele reveneau la 2-3 saptamani f intense si tineau cateva zile.
La inceputul anului 2015 am avut un puseu de tensiune - 19 si dureri in piept. Mentionez ca pana atunci nu am avut hipertensiune (aveam intotdeauna 12, 13, max 14). Medicul cardiolog, dupa analize specifice, mi-a prescris tratament - 3 pastile "pt.inima", pe care le iau zilnic. Nu stiu care este cauza, dar de atunci a trecut un an si nu am mai avut nici o stare de migrena.
0
03-01-2016, ora 22:33
tapul
Identitate neconfirmată
tapul
Buna seara. Care sunt cele 3 pastile pe care le luati pentru hipertensiune ? Multumesc. Lucian
0
04-01-2016, ora 18:07
bobov
Nu este medic/terapeut
bobov
Bineinteles ca tratamentul e specific afectiunilor cardiace ale fiecaruia. Eu iau metoprolol, aspenter si prestance, concentratii minime. Nu stiu care e "vinovat" de lecuirea migrenelor, dar acum ma simt excelent din acest p.d.v. Crizele erau greu suportabile uneori. Trebuia sa stau izolat in intuneric si liniste totala, greu si pt.mine si pt.familie. Incercasem de toate, de la quarelin la multe din cele specifice migrenelor.
Adaugă un comentariu / răspuns
621 comentarii 1 2 ..... 192021 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.