Migrene... mostenite

621 comentarii 1 2 ..... 17181920 21 Înainte ›
0
20-06-2012, ora 12:02
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
am 2 luni de cand folosesc tratamentul cu estrogeni (plasture). nu am nicio problema. iar in restul lunii parca s-au mai diminuat si cefaleele zilnice (nu mai sunt asa de dese). sunt la munca nu am nicio problema...de obicei eram pe la vreun spital in perioada asta sau chemam salvarea...ma doare putin capul dar suportabil, nici nu simt nevoia de a lua vreun calmant. sfat: gasiti un endocrinolog bun
0
24-06-2012, ora 09:50
IANA 40
Nu este medic/terapeut
IANA 40
Buna,

off, Mihaela ce rau imi pare ca te-ai simtit asa rau.

pt stomac nu iei ranitidina, omez, ceva... sau mananca ceva ar fi cel mai bine.. sper sa ne dai vesti bune data viitoare!



@opaci am fost la endo si cu istoricul meu de noduli la ambii sani, prolactina mare, adenom de hipofiza hormonii iam facut din nou dar sigur vor iesi in limite normale, nici nu a vrut sa auda doctora a spus clar ca ea nu risca sa-mi recomande asa ceva pt ca pot face cancer la san sa ma duc unde vreau.
cat de scumpe au fost totusi analizele genetice facute la medlife poate am sa pot sa strang suma si sa-mi recomanzi si mie doctora ta daca vrei nu stiu de pinde si de partea financiara f mult.

in rest maine ma duc la gineco sa vad ce mai spun si aia, la un moment dat ma gandisem la histerectomie totala dar..nimeni nu a fost de acord si nu a garantat vindecarea in schimb spun ca va trece la menopauza.

de disperare crede-ma ca nu mai stiu ce sa fac...


va doresc, sanatate tuturor,

mai asteptam vesti de



la voi cum mai sunteti, cum va mai simtiti
0
25-06-2012, ora 09:47
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
pe doc de medlife grivita o cheama bajenaru magda. analizele costa vreo 1060 lei in cazul in care nu ai abonament la ei. dureaza 14 zile lucratoare pana la rezultat,.
dupa cum ziceam am folosit de 2 luni plasturele cu estrogeni dar si acesta ar efecte negative:caderea parului...e peste tot prin casa...dar avand in vedere ca il folosesc doar 7 zile pe luna sa speram ca n-o fi chiar asa de grav..oricum mai bine chelesc decat sa ma mai doara capul in halul ala.
@iana daca doc tale ii este frica de cancer, eu am mai citit ca daca acest tratament este aplicat lunar de exemplu (adica zi de zi), la femei care sunt la menopauza, etc sau care au probleme foarte grave, etc acesta se aplica in combinatie cu un progesteron, tocami pt a inlatura risul aparitiei cancerului...ai putea sa mergi la doc mea macar la o consultatie, du-i analizele si ecografiile pe care le ai si vezi ce zice...nu te costa decat consultatia...pe urma te decizi daca faci analizele si ce te mai trimite dansa sa faci...
0
25-06-2012, ora 10:38
IANA 40
Nu este medic/terapeut
IANA 40
Buna

@opaci, multumesc din suflet, astept rezultatele la analize, am sa fac si la sani iar si am sa iau o hotarare.poate fac un control si la doctora ta, nu am abonament la medlife...dar...nui nimic.
parul imi cade si acum de la fluoxetina si topiramat desi sunt tunsa f scurt asta e, macar sa nu mai am dureri..
macar tu te simti mai bine si ma bucur pentru tine sa te tina Dumnezeu sanatoasa!

numai bine tuturor!
0
16-07-2012, ora 12:50
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
ce mai faceti? sunteti bine? ce tratamente mai luati?
0
23-07-2012, ora 18:33
IANA 40
Nu este medic/terapeut
IANA 40
Buna,
tot asa suntem, ma doare zilnic doar ca sunt usor mai suportabile durerile..am renuntat la topiramat, iau doar propranolol 40 md si rivotril de 0, 5 vreau sa renunt si la asta..
climara imi e frica sa incerc, am deja prolactina mare si nodulii la san ma dor din cauza prolactinei mi s-a spus...
ramane de baza fluoxetina totusi 3/zi..
nu stiu, cateodata simt ca nu mai pot si nu mai vreau, ajuuuungeeeeeee atat durere
@opaci tu cum mai esti te simti bine de la estrogen ?
voi restul nu mai scrieti nimic.. va e bine ?
va pup si sanatate
0
29-07-2012, ora 22:11
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
buna,
eu nu am mai facut migrene menstruale de 3 luni de cand folosesc climara. mai am asa migrene in acea perioada sau la ovulatie, dar functioneaza sumacta, ma descurc cu o jum de pastila sau cate una intreaga si intr-o ora imi trece...inainte nu imi trecea nici daca luam un pumn
in schimb durerile zilnice le am, ma lupt cu codamin, mai iau cate o saptamana lamicatl de 0, 25, apoi fac pauza, apoi iar iau...fac pauza din cauza parului.dar cred ca imi cade si de la climara
iana imi pare rau de tine ca te simti asa.mie mi-a facut foarte bine topiramat si sincera sa fiu m-as apuca din nou de el cu dozxa cea mai mica, pana acum a fost cel mai bun tratament. eu ajunsesem si luam de 100 dar numai din cauza migrenelor menstruale...asa ca eu cred ca m-ar ajuta si 25 mg, si poate nu mi-ar mai cadea parul chiar asa de rau...
poate ar fi bine sa mai apelezi si la un alt endo sa vezi ce iti spune, eu sper ca in timp sa mai ti se reduca din migrene, dar poate ar fi bine sa nu renunti la topiramat...mai ales ca ti l-a recomandat doc...mai asteapta o perioada si dupa aceea sa reduci dozele...sa il iei macar un an de zile mai ales ca migrenele tale sunt asa de severe..
sanatate si numai bine
0
02-08-2012, ora 14:21
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
bunaziua.
eu migrenoasa rau. sunt si in perioada naspa, m-a omorat capul asta ma doare de vreo sapt incontinuu si parca coadminul cu facsonalul nu mai fac fata si mereu ajung la sumacta. of...
nu am timp sa va scriu mai mult sunt pe fuga trebuie sa ma pergatesc de servici. voaim sa va rog mult daca aveti vreo cutie de sumacta de 100mg in plus. la mine la farmacie iar nu se gaseste nu stiu cand o vor aduce furnizorii, peste 2 sapt am nunta sunt nasica si sunt un pic panicata daca imi termin cutia care o am ce ma fac daca nu gasesc aletele pana la nunta? datimi un mesaj privat cu nr de telefon daca aveti si va sun eu daca mie puteti trimite prin posta si platesc eu si transport si bulinele. va rog o cutie de sumacta 100. datimi un mesaj si aici daca aveti ca s astiu sa caut la mesaje private.
va pup si va multumesc mul;t.
0
07-08-2012, ora 09:15
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
mda, nu m-a citit nimeni si pe mine. eu ma speriasem stiind ca mi s etermina pastilele cu care tin in frau migrenele si eram terminata. deja ma gandeam ca sapt asta sa nu ma iau buline cand ma doare capul sa fac o criza de 2 3 zile si sapt viit sa fiu ok la nunta. in fien miam gasit pastile. nu se gasea sumacat, dar am gasit altele de la dr redys xibimer aceaeasi subsatnta activa sumatriptanul.
0
08-08-2012, ora 14:24
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
mihalea, iti trimisesem eu mesaj dar pp ca nu l-ai citit
0
09-08-2012, ora 14:59
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
scuze, opaci, nu lam vazut. eu eram foarte speriata ma durut capul aproape 2 sapt un ainainte de menstruatrie una in timpul... cum miau venit bulinele parca mia trecut si capul. era si timpul sa treaca. of am obosit pur si simplu... si fizic si psihic cu 2 copii... la servici stres major... ieri mai aveam putin si plecam acasa de la munca, ma suna sotul ca e la spital cu cel mic sia spart capul... am plecat in goana.. l-a cusut in frunte... a plans o gramada.. ce sa va zic simt ca am imbatranit cu 10 ani... m-au obosit si miegrenele astea mai mult grija lor decat durerea in sine... grija zilei de maine ca nu stiu cum ma voi trezi bine sau cu durere de cap. ma revars si eu aici imi cer scuze...
0
20-08-2012, ora 22:08
eucri
Nu este medic/terapeut
eucri
Buna tuturor...

Eu sunt(mai precis am fost) migrenoasa de 9 ani de zile..Am incercat totul(Quarelin, Imigran etc) dar cu folos doar pentru moment. Acum doua luni de zile am descoperit pe internet o care despre migrene extraordinara, am urmat tratamentul indicat si acum am deja o luna fara migrene(eu aveam o migrena/saptamana!!!!!). Am vrut neaparat sa impartasesc si cu alta lume remediul gasit de mine(care de altfel mi s-a parut incredibil si nu m-as fi gandit niciodata la el) si va rog sa -mi scrieti pe forum daca la voi a functionat. Pentru a downloda e-bookul puteti cauta pe google titlul "The natural cure to your migraine" sau sa-mi lasati adresa de mail sa v-o trimit in atasament. Va doresc multa sanatate!
0
24-08-2012, ora 12:22
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
Buna eucri,

am citit cartea, spune-mi te rog, ce fel de suplimente cu iod as putea cumpara de aici din Rom.?

ms
0
24-08-2012, ora 15:29
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
buna tuturor.nu am mai scris de f multa vreme dar citesc toate postarile voastre in speranta ca cineva se simte mai bine dupa vreun tratament miraculos.eu ma simt ceva mai bine si o sa va explic de ce.din luna aprilie iau in fiecare seara o pastila de amitriptilina de 25 mg, e un andidepresiv dar din grupa celor care se pot lua in combinatie cu sumatriptanul nostru.atentie!!! in general majoritatea antidepresivelor nu se pot lua cu triptanii!acest tratament m-a ajutat mult in sensul ca dorm mai bine, si nu ma mai doare capul zilnic, nu exagerez, aveam dureri zilnice de cap si ameteli, plus migrenele mensruale.in privinta migrenelor menstruale nu am rezolvat nimic, sunt sigura si eu ca migrenele majorittatii femeilor se datoreaza dereglarilor hormonale.eu dinainte sa imi vina ciclul si pana se termina, in total vreo zece zile o tin tot intr-o migrena.sunt si din cele mai usoare care trec cu un sumatriptan de 50 mg, dar in fiecare luna am cel putin una oribila care nu trece nici cu 3pastile, nici cu voma, nici cu nimic.desigur ca dupa ciclul menstrual am dureri groaznice de stomac, ficat, nici eu nu mai stiu din cauza nenumaratelor medicamente pe care le inghit.ma intereseaza si pe mine tratamentul pe care l-a luat eucri, vreau sa stiu de unde si-a cuarat medicamentele? pana la noi vesti, va salut pe toti
0
24-08-2012, ora 16:30
eucri
Nu este medic/terapeut
eucri
Buna !

Eu de-a lungul timpului am incercat impotriva migrenelor inclusiv tratamentul cu antidepresive, dar fara folos! Nu m-am gandit niciodata sa iau progesteron, nu mi s-a parut nici o legatura intre el si migrenele care nu erau doar inainte de ciclu, ci de 4, 5 ori pe luna. Eu nu am urmat exact tratamentul prescris in carte, am luat doar progesteronul( am luat duphaston sau utrogestan, nu cel mentionat de autor) si fara suplimentele pe care el le recomanda. Inca din prima zi de progesteron m-am simtit mult mai bine(parca aveam o oboseala cronica si eram ametita tot timpul inainte, nu ma puteam odihni noaptea etc). Durerile de cap dispar dupa 60 de zile de la initierea tratamentului, nu va asteptati din prima luna, dar starea generala se va imbunatati considerabil inca de la inceput.

Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie!
Multa sanatate!
0
24-08-2012, ora 19:18
opaci
Nu este medic/terapeut
opaci
Buna
eu am luat in trecut niste AC care contineau progesteron si mi-au facu rau, le-am luat dor 5 zile. Eu fac tratament cu estrogen (plasture climara) - a avut efect din prima luna, nu cu progesteron, si de 4 luni ma simt bine. in perioada ciclului mai am migrene dar foarte slabe care daca iau o pastila imi trec in maxim o ora.pentru mine perioada verii era un calvar...ba as putea zice ca ma simt mai bine in perioada menstruatiei..
alt tratament nu mai fac m-am saturat sa imi tot cada parul...
dar as cam vrea sa iau si toate celelalte vitamine - sa ma apuc de un plan, asa cum scrie in carte, ca nu am mai luat de mult timp vitamine, poate ajuta la reglarea nivelului hormonal...
si pe mine ma doar estomacul de la nenorocitele astea de sumacta, oricum iau mult mai putine acum, imi trece capul si de la jumatate de pastila...nu stiu de ce ma doare pt ca mi-am facut si endoscopie si nu am nici gastrita, mi-au iesit si analizele bine.vera poate ar fi bine sa iti faci si tu un control la stomac..
din ce am citit daca luam suplimente cu magneziu ar trebui sa fie sub o anumita forma, nu toate cele de pe piata sunt bune, dar nu stiu de care.am gasit de la Zdrovit - magneziu...iar iod nu stiu ce suplimente contin atat de mult iod 12, 5 mg...
0
24-08-2012, ora 20:03
eucri
Nu este medic/terapeut
eucri
Opaci, depinde de la o persoana la alta. Progesteronul nu are cum sa-ti faca rau:))) in sarcina de exemplu nivelul de progesteron poate creste si de 100 de ori fata de normal. Ideal este sa-ti faci o dozare hormonala a progesteronului si a hormonilor tiroidieni. Mie mi-a iesit totul ok la tiroida. Si daca iei progesteron fara sa-ti faci dozarea, vei citi si in carte ca nu exista reactii adverse majore( eventual pilozitate si crestere in greutate- eu nu am avut nici una nici alta). Eu am luat o perioada de 3 luni si anticonceptionale pentru reglarea CM si am avut migrene si mai intense. Eu prin postarea de mai sus vreau doar sa ajut persoanele care sufera de migrena sa afle despre acest posibil tratament pentru ei.

In incheiere vreau sa mentionez ca mie migrenele mi-au trecut DEFINITIV, lucru care mi se parea nu greu de crezut, ci imposibil!
0
25-08-2012, ora 08:18
anialarus
Nu este medic/terapeut
anialarus
Am mai scris si eu din cand in cand, am 54 de ani si 30 de ani cu migrene, nu zilnice dar cam de 2-3 ori pe luna cate 2-3 zileaveam migrene pana ma epuizam si ma gandeam chear sa mor, Fetelor nu va lasati pana la urma ne putem gasi solutia, eu am sperat ca odata cu menopauza voi scapa de migrene dar au devenit mai dese aproape zilnice pana acum un an cand m-am lasat de serviciu si la sfatul unui neurolog care a incercat sa ma ajute cu ceva pastile asemanatoare cu amitriptilina dar mult mai slabe si nu a tinut, atunci m-a trimis la psihiatru, de atunci la indicatia psih.am inceput tratamentul cu amitriptilina, carbamazepina si rivotril seara, minunea nu s-a intamplat chear imediat dar oricum destul de repede, 2 saptamani am fost ametita si fara puteri dar incepuse deja sa nu ma mai doara capul sau oricum dureri care le stopam cu 1 quarelin si apoi1/2 quarelin, oricum viata mea s-a schimbat radical, migrene in toata regula cu dureri si vome nu am mai avut de 1 an, simtindu-ma asa bine am redus mult pastilele dar n-a fost bine, asa ca am revenit la 2 carbamaz, +2 amitriptiline si 1/2 rivpotril, ni mai sunt ametita, nu ma mai doare nimic, iau destul de des, lecitina sai ginko biloba auxiliar si meruta credeti-ma, am rabdat 30 de ani refuzand sa merg la psi desi stiam ca orice fel de stres imi genera migrene, fetelor daca tot merge-ti la toti medici(cum am facut si eu ani de zile)incercati si la un psihiatru bun, durerea nu o resimtim toti la fel, probabil ca medicamentele astea ma fac mai rezistenta la stres si mai putin sensibila la dureri, oricum nu am migrene, foarte rar mici dureri de cap.
0
25-08-2012, ora 08:47
eucri
Nu este medic/terapeut
eucri
Cand citesc in randurile de mai sus denumirea medicamentelor pe care le luati (anialarus) ma sperii...E drept ca migrena iti da niste stari de depresie si neputinta in fata durerii, nu imi pot imagina cum e sa ai migrena 30 de ani(mie 9 ani mi s-au parut un calvar) dar niciodata nu am recurs la astfel de tratamente desi mi s-au propus. Am luat un antidepresiv 10 zile si atat. Fara efect dealtfel.
Acum un an citeam un comment pe acest forum al lui Akeem -migrena e cel mai sigur lucru din viata mea, si mi-am dat seama ca asa este, la mine NU trecea o sapatamana fara sa am migrena. Era imposibil. Eu cred ca fiecare trebuie sa-si analizeze foarte bine organismul si nevoile acestuia, noi putem descoperi pentru fiecare din noi cauza migrenei(se poate la cineva sa fie un mic deficit de Calciu, la altul de Magneziu, Iod samd. ). Am o prietena care are migena o data pe luna si daca ia un supliment de calciu ii trece. Mie de exemplu fara Imigran(sumatriptan) nu-mi trecea cu nimic. Asa ca mi-a fost greu sa cred ca-mi va trece de la progesteron si uite ca asta a fost. Am citit in carte ca pentru barbatii cu migrene se iau suplimente cu testosteron, dar e mai greu sa convingi un barbat ca are deficit de testosteron:))
0
26-08-2012, ora 09:29
anialarus
Nu este medic/terapeut
anialarus
Eucrisi tratamentele hormonale au efecte secundare foarte periculoase, in plus eu sper ca peste 1-2 ani sa pot incet sa renunt la tratament bineinteles sa raman fara migrene, am intalnit personal oameni care sufereau de dureri fizice atroce, dureri reumatice, artrite, osoase in general care dupa o "spalare de creier""cu medicamente ca ale mele sau din aceeasi gama pot trai cu durerile lor pe care le resimt mult mai putin, si-au reluat activitatile cotidiene si traiesc oarecum normal.Ca sa spun sincer prefer o incetineala a mintii dar sa nu mai doara, dupa 30 ani credema e de preferat si apoi nu uita ma dopez cu lecitina si ginko biloba., multa sanatate va doresc si mult curaj.Apropo am trecut peste atatia ani de dureri si alte repercursiuni(la serviciu lumea nu e dispusa la infinit sa te creada ca nu te poti tine pe verticala si tu nu esti dispus sa te aperi)dar de fiecare data cu un optimism pe care mi-e greu sa-l explic eram ferm convinsa ca a fost o ultima migrena, am facut mult sport, aerobic, pilates, am recazut la pat, m-am ridicat din nou am facut inot, etc...si acum fac aceste lucruri desi am54 ani dar nu mai am migrene pot sa gandesc ceva de pe azi pe maine fara sa cred ca nu se stie cum ma trezesc...nu va lasati pana la urma ceva solutie de a va usura viata fiecare veti gasi.
0
22-09-2012, ora 09:09
margas
Nu este medic/terapeut
margas
Sunt prima data pe forum. Sufar de migrene de 30 de ani. Tot felul de migrene. Le mostenesc de la mama. La un moment dat (aveam vreo 40 de ani) am inceput sa iau anticonceptionale. Nu am mai avut migrene ani de zile. Am intrat la menopauza acum 6 ani. In continuare nu am mai avut migrene vreo 2 ani, dupa care au revenit. La inceput rare si usoare, apoi saptamanal. Imi trec cu sumatriptan (imigran, sumacta, xibimer). Cu siguranta dezechilibrul hormonal este una din cauze, altfel nu s-ar explica de ce anticonceptionalele au avut un asemenea efect. Si cu siguranta stresul este foarte important. Nu am intalnit vreo persoana cu un psihic puternic sa sufere de migrene. Este foarte adevarat ca nici cei saraci cu duhul nu au asemenea problema.
0
23-09-2012, ora 19:55
kisstherottweiller
Nu este medic/terapeut
kisstherottweiller
Salut! Am aceleasi probleme ca si voi - nevralgia migrenoasa sau suicidala si dupa aproape 10 ani de dureri groaznice de cap, am gasit in sfarsit un tratament care cel putin la mine a mers.

Ajunsesem sa am in permanenta la mine tablete de xanax si antinevralgic, singurele care mai faceau sa imi treaca durerea, DACA apucam sa le iau la timp. In zece ani de cand aveam problema trebuia pt o singura criza sa iau cca 2 tablete de xanax si 2 antinevralgice. Durerea incepea din ceafa si ajungea pana in spatele ochiului stang (intotdeauna pe traiectul asta), simteam ca imi ingheata capul, era o durere care ma trezea din somn uneori, simteam ca mi se face cald, pana cand ma lasa durerea (in circa o ora) si simteam cum se raceste transpiratia pe mine. In timpul durerii ma deranja lumina, nu puteam sa imi gasesc locul nicaieri si pur si simplu nu pot sa descriu in ce hal ma durea. Nu cred ca am experimentat vreodata o durere mai intensa, asta in conditiile in care am un prag de sensibilitate la durere destul de ridicat fata de alti oameni. Observasem in timp ca se poate declansa la frig, curent, lumina puternica, la stres, dar uneori incepea fara nici un motiv si era oarecum sezoniera: primavara si toamna erau anotimpurile in care se amplificau crizele. In orice caz, cine a trecut prin asa ceva stie despre ce vorbesc si cat de epuizat esti la finele unei crize.

Intotdeauna durerea trecea de la sine dupa circa o ora (in cazul in care nu aveam nici un medicament la indemana), dar am trecut si prin situatii mai proaste, in care am avut si 5 crize intr-o zi, de durata mai lunga. Nu va pot descrie cum eram la finalul zilei.

Am facut analize de-a lungul timpului de toate felurile posibile. In afara de niste probleme de stomac, nu mi s-a gasit niciodata nimic. Mult timp am crezut ca putea fi o sinuzita cronica. Descriind problema mea unei cunostinte care lucreaza ca psihiatru in Iasi, mi-a dat o idee: sa incerc un extras din ergotul secarei. Ca fapt divers cautand si citind am aflat ca ar putea fi cauzata de o problema a vaselor de sange la nivelul creierului (cautati sindromul in engleza sau mai multe info despre migrene in general).

Asa am gasit tratamentul care functioneaza la mine: sunt niste picaturi pe baza de co-dergocrina (se extrage din ergotul secarei, o planta parazitara considerata toxica) si se gaseste sub numele de Redergin (e sub 10 ron o sticluta care ajunge pentru un tratament complet de 6 sapt, daca luati in ritmul in care am luat eu). La mine tratamentul a fost cu 5 picaturi de 3x pe zi in prima zi, apoi 10 de 3x /zi, apoi 20 in a 3a zi si se poate urca pana la maxim 40 picaturi (eu m-am oprit la 20), timp de 3 saptamani. Urmeaza pauza 3 sapt. apoi iar 3 saptamani de tratament. (Atentie, scade tensiunea arteriala!)

Ce am observat, pe langa faptul ca au disparut complet crizele sezoniere, este ca merge si ca tratament in momentul suspectarii unei dureri de cap sau declansarii unei crize izolate - iau 20 picaturi si in 2 minute am scapat de durere sau iau preventiv. Cu toate astea, ca o sechela sau mai degraba pentru ca nu pot umbla cu o sticluta dupa mine, am in continuare pastilele pentru situatii de urgenta.

Mult timp doar am citit forumul asta pentru ca nu simteam nevoia sa ma plang sau sa scriu ce nu a mers nici pe mine, dar acum pentru ca am gasit o solutie care cel putin la mine a mers - nu am mai avut probleme de aproape un an, am vrut sa ma intorc aici, sa scriu despre experienta mea. Daca va pot ajuta cu vreo informatie, dati-mi un mesaj.

Sanatate!
0
24-09-2012, ora 09:21
eucri
Nu este medic/terapeut
eucri
kisstherottweiller, e o idee buna cu Rederginul pentru unii migrenosi. Eu am o reteta pentru migrena care folosea si Redergin, am incercat-o fara succes insa. Totusi o s-o postez, poate ii foloseste cuiva:

GINKGOPHYT -solutie ( firma Plant Extract ) 4 ml dimineata


TINCTURA DE ROZMARIN -solutie 30 picaturi- dimineata


MAGNEZIU SIMPLU - 2 tablete -seara


CEAI DE SCOARTA DE SALCIE - 1 cana -dimineata+ 1 la pranz


DROJIN ( VITAMINA B )- 1 tablata dimineata


REDERGIN ( HD ERGOTOXIN )= 10 picaturi / zi
0
24-09-2012, ora 20:16
kisstherottweiller
Nu este medic/terapeut
kisstherottweiller
Salut eucri!
Poate unul din toate remediile astea va ajuta pe cineva. Si eu am trecut si prin quarelin, imigran, insa fara efect desi la altii merg. Problema e ca nefiind multe persoane afectate, aflii foarte greu de remedii si de existenta unor comunitati online, unde oamenii iti inteleg afectiunea.
Sanatate!
0
06-10-2012, ora 19:39
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buan tuturor.
eu migrenoasa la fel, am trimitere si luni ma duc la psihiatru. osa va scriu dupa ce tratament de fond mia dat. numai mamsaturat de atatea migrene. de 3 sapt ma doare in fiecare zi, iau 2 codamin 2 facsonal si o as[pirina si daca nu trece sumacta. of.
vad ca ati mai scris ceva tratamente pt migrene dar deocamdata astept sa vad ce fac la psihiatru.
eucri tiam trimis mesaj privat cu adreasa de mess pt cartea aceea. mersi mult
0
08-10-2012, ora 15:11
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna ziua.
am fost azi la psihiatru si am stat 4 ore sa astept medicul care mia zisca nu poate sa acorde consultatii gratuite(aveam trimitere de la med de fam) decat daca ma interneaza in spital!!!!!lam intrebat unde pot sa ma duc pt consultatie, si mia zis pai la policlinica dar am programar acolo are si cabinetul particular si primeste si cu trimitere cica!!!!pacta ca nu este icon de dat cu capul...daca ii fluturam 100 ron in fata dim de fapt era deja ora 2 la parnz adik ma consulta fara probleme chiar daca era in spital...mda. adik sa te faca sati bagi piciorul in sistemul asta de kk de sanatate ca degeaba platim sanatate a si sa et duci la particular unde este sedinta 100ron. acolo te primeste cu zambetul pe buza imediat!
asta a fost a doua incercare, joi am stat 2 ore la med de familie sa asteptsami dea trimiterea pt psihiatru, apoi am mers la spital la un alt medic psihiatru (ea mio recomandase) am asteptat sia colo o ora jum, a venit, a consultata vreo 2 apoi a fost chemata la o sedinta. bun iese in hol, ma intreaba pt ce venisme eram cu trimiterea in mana si iam zis pt o consultatie, mia zis ca azi nu mai revina. bun cand va pot gasi? luni? marti? luni sunt plecata, marti nu ma gasiti, mia vb pe un ton foarte iritat, m-a expediat ca na gratis nu te vede nimeni, desi ii bagam un ban in buzunar asa ca... astept sa iau banii si poate ma duc la particular desi as vre asa incerc reteta de la eucri. of..
ghinion sa nu pot ajung la psihiatru, daca eram o pers superstitioasa deja imi faceam griji ca e o piedica sa nu ajung la psihiatru.
va pup si mai vb
0
16-10-2012, ora 13:28
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
buna ziua. eu tot cu dureri de cap. deja e atreia saptamana. bine ca acum ma ia ziua. sapt trecutra ma trezeam pe la 2 3 noaptea cu o durere cruntaq luam din start sumacta. culmea ma odihneam bine, nu exageram cu mancarurile grele. in fine. astept salariul samin fac provizii de sumacta.offfffff
eucri spre rusinea mea nu am apucat ink sa citesc cartea(acum sunt la servici am intrat pe laptopul unei colege) ca acasa nu stiu cum naiba se face ca mie numi mai vine niciodata randul la calculator. doar sotului si baiatului cel mare. eucri voiam sa te intreb cum este tratamentul din carte? sau este pt fiecare pers in parte. ? imi poti da un mail cu tratamentul please? sa incep poate poate.
duminica am facut 33 ani! bineintelse ca mam trezit cu migreana, am luat codamin facsonal... pana nu am luat sumacta nu mia trecut. m-a obosit la culme migrena asta. bani dati pe pastile sunt debusolata.
va pup.
eucri mersi anticipat.
0
18-10-2012, ora 19:34
IANA 40
Nu este medic/terapeut
IANA 40
Buna,
si eu sunt tot asa rau cu migrenele zilnic iau xibimer in fiecare zi si are efect max 4 ore, innebunesc..
dar, eu il iau compensat de la medicul de familie, dupa ce am fost la neurolog si am adus scrisoare medicala
Mihaela tu il cumperi la pret intreg? incearca cu scrisoare medicala sau de a neurolog
Mihaela La multi ani ! si fara migrene sa ai noroc sa gasesti ceva care sa-ti inlature nenorocitele astea de dureri

ce sa va ai spun am un alt medic neurolog acum care incearca sa ma ajute dar...ma rog iau acum cipralex 10 mg dimineata, si seara melatonina 1 cpr in rest muuulte antinevralgic fara efect si xibimer(sumatriptan)

nu stiu de ce la mine nu are nimic efect am incercat ffff multe pana acum si nimic, sunt la marginea prapastiei.
daca nu te superi Eucri poti sa-mi trimiti si mie cartea?te rog si-ti multumesc mult!

opaci cum mai esti ? restiul migrenosilor? Achim?

numai bine, tuturor !
0
24-10-2012, ora 20:59
mihaela 28
Nu este medic/terapeut
mihaela 28
iana sunt alaturi de tn.imi pare rau si te zjut cu un gand bun. stii cum este o vorba"mila mi-e de tine dar si de mine mi serupe sufletul".
da eu iau sumacta la pret intreg 57 cutia. adik cam 2 cutii poate trei pe luna na...sunt niste bani. plus ca nu mai pun ca iau la cateva zile o folie de codamin cu fasconal si aspirina fac cam 14 lei... se aduna cand tragi linie.
de luna aceasta incep trat din cartea pe care am citito de la eucri. sper sa fie ok. va mai anunt, eu sunt ferm convinsa ca migrenele mele sunt si hormonale, marea majoritate. tinet-mi pumnii.
imi pare asa rau cateodata ma oftic rau de tot ca dorm asa bine noaptea, cu o zi in urma am fost foarte bine dispusa, m-am bucurat de familie de viata si a doua zi pac!ma tranteste migrena. adik vreau s aspun ca sunt odihnita, nu am mancat nimic greu la fiere, la munca ok, nu stres, cu familia ok si de ce asa dintro data ma bufneste?!!!!!
iana ink o data ma gamdesc la tine. mult curaj si sper sati mearga noul tratament.
va pup maia stept vesti.
0
02-11-2012, ora 22:45
zetast
Nu este medic/terapeut
zetast
Buna
intrebare :)pt mame migrenoase
dupa nastere la cat timp v-au revenit migrenele?eu am bebe de aproape un an si pana acum am scapat..din luna a treia de sarcina nu am mai avut migrene..dar ma astept oricand...
va multumesc anticipat pt raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns
621 comentarii 1 2 ..... 17181920 21 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.