Migrena si lesin + voma, frisoane si senzatie de oboseala

12-11-2012
kdv18
Nu este medic/terapeut
kdv18
Buna seara, am 18 ani si am fost diagnosticata cu migrena.Primul episod a avut loc in primavara, in martie cand am avut o durere persistenta de cap care se accentua la schimbarea pozitiei corporale sau a globilor oculari.La interval de cateva saptamani am lesinat, tot dupa o durere intensa de cap, care a fost insotita de voma, frisoane si senzatie de oboseala.Am mai lesinat in luna aprilie, iar de cand ma aflu sub tratament am mai lesinat In urma cu trei saptamani, insa de data aceasta a fost complet diferit am simtit o presiune in tample, urechile infundate, ameteala, senzatie de caldura in tot corpul si tremur necontrolat al mainilor.Am lesinat cu ochii deschisi, nu imi fixam privirea, am dat ochii peste cap si tremuram foarte tare spre comparatie cu primul lesin in care doar am ramas inconstienta si cand mi-am revenit am avut o vaga senzatie de ameteala.Acum, prima data mi-a revenit auzul, doar ca nu vedeam si aveam maxilarul rigid, totul a durat cam 5 minute.Sunt sub tratament din luna martie cu Carbamazepina si Milgamma.La EEG n-au aparut modificari, nici la CT.Intrebarea mea este urmatoarea: de ce lesinul meu s-a manifestat asa?poate fi vorba de epilepsie sau doar un banal lesin datorat migrenei?cum pot evita inca un episod de acest gen?Va multumesc!
4 comentarii
0
13-11-2012, ora 10:54
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Stiu ca lipsa de calciu poate creea probleme de felul asta si la ani tai sunt destule de frecvente. Deci un consunt la medic si cateva analize or sa te lamureasca. Sanatate
0
13-11-2012, ora 20:16
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, atunci când te-ai confruntat cu un leşin, ai fost stresată sau extrem de solicitată?
0
13-11-2012, ora 21:58
kdv18
Nu este medic/terapeut
kdv18
Buna seara!Tinand cont de faptul ca durerile debuteaza inca de dimineata, pe intreaga durata a zilei am o stare generala proasta si ma concentrez cu dificultate, iar atunci cand durerile se intensifica de cele mai multe ori devin anxioasa, insa repet, doar cand am episoadele de migrena.De exemplu, cand a aparut primul lesin treceam printr-o perioada linistita, nu aveam motive sa fiu stresata si nici nu ma simteam.Acum am programul ceva mai incarcat si nici nu ma odihnesc indeajuns.
0
14-11-2012, ora 15:51
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În acest caz vă recomand să consultaţi şi un psiholog, stresul amplifică stările fiziologice iar în cazul dvs apar foarte multe simptome simultan. Vă ajută inclusiv psihoterapia la distanţă.

Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leșinul
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apar frisoanele?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  •