Migrena cu aura sau altceva?

20-09-2013
Andreea Raluk
Nu este medic/terapeut
Andreea Raluk
Buna ziua!Am 26 de ani si 52kg.De aproximativ o luna de zile am confrunt cu o problema careia nu ii gasesc rezolvare.Totul a debutat cu o durere usoara de cap sub forma de amporteala in crestetul capului iar ulterior a continuat cu spasme musculare in picioare f violente, dureri puternice de cap de aceeasi forma (nu puteam tine capul sprijinit pe perna de durere) care au durat timp de 2 saptamni zilnic, in episoade repetate de 2-3 ori pe zi, in special dupa masa.In urma analizelor de sange si urina care au iesit in limite normale (repetate in 3 centre diferite, inclusiv cele pentru hormoni tiroidieni), precum si a unui RMN cerebral si CT cerebral (de asemena normale) diagnosticul pus a fost cel de migrena cu aura.Tratamentul primit de la 3 neurologi diferiti a fost cu sermion(25 mg dimineta), midocalm (o pastila pe zi), imigran (50 mg pe zi), magne b6 (2 capsule pe zi), vitamina c efervescent, calciu lactic (2 tablete pe zi), extraveral (2 tablete seara).La tratamentul cu sermion si imigran am renuntat dupa 5 zile cand durerile de cap au incetat, in prezent continuand cu neuromultivita si restul celor mentionate.In acest moment insa intepaturile in cap continua sa apar in reprize de 2-3 ori pe zi, nas infundat pe o singura nara, am acuitate auditiva foarte mare in anumite momente, picioare inghetate in permanenta, senzatia de dezechilibru la miscari ale membrelor, tensiune mica, rigiditate musculara a picioarelor, scaun colorat variat si de consistenta diferita in fiecare zi, zgomot in stomac, ochi foarte rosii si cu vene sparte, somn agitat din care ma trezesc cu mainile sau picioarele amortite.Mentionez ca toata acesta simptomatologie a fost pusa de catre doctori, pe seama unui fond de stres desi nu pot spune ca am trecut printr-o astfel de perioada recent, mai mult in momentul in care au debutate simptomele violent eram in concediu.Sunt o persoana activa, fac sport de 2 ori pe saptamana, am o relatie si o famile care ma bucura.Fac consiliere psihologica si de asemenea am vazut un psihiatru care dupa o discutie de 5 minute fara sa ceara prea multe detalii mi-a prescris anxiar si cipralex, pe care insa nu am incept sa le iau.Nu stiu ce sa mai cred sau ce cale sa mai urmez pentru ca aceste simptome sa inceteze.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau sugestie.Multumesc
4 comentarii
0
07-10-2015, ora 16:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati gasit tratament pentru migrena cu aura ?
Sotul sufera de asa ceva de 4 luni si nu mai poate merge la serviciu. Are ameteli si nu poate focaliza privirea, greata etc
0
27-11-2015, ora 08:44
malus26
Nu este medic/terapeut
malus26
Tratament pentru migrena cu aura va poate prescrie doamna doctor Maris, neurolog la Institutul de Boli Cerebrovasculare din Bucuresti. O mai puteti gasi si la Sanador in Bucuresti.
0
27-11-2015, ora 13:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc frumos ! Functioneaza tratamentul ? Nici un tratament facut de sot pina acum nu a dat roade.
0
02-12-2015, ora 14:29
malus26
Nu este medic/terapeut
malus26
La mine a functionat. Au trecut doi ani de cand am facut tratamentul si nu am mai avut niciodata migrena cu aura. Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •