Mielopatie, protuzii discalehernie discala

20-07-2010
Leons
Nu este medic/terapeut
Leons
Prin 2008 am observat o anumita nesiguranta pe mana si picioarul drept..am fost la neurologie si bineinteles am fost trimis sa fac IRM.Rezultatul IRM este:
-discuri intervertebrale cervicale deshidratate;
-canal rahidian redus in dimensiuni -4mm la nivel C4-C5;
-cordon medular cervical cu semnal neomogen T2, STIR prin hipersemnal difuz delimitat pe segment C4-C5;
-la nivel C3-C4 protuzie discala circumferentiala, medie, simetrica, cu amprentarea sacului dural, recesuri laterale libere, gauri de conjugare 3mm de partea dreapta, 2, 7mm de partea stanga;
-la nivel C4-C5 protuzie discala circumferentiala moderata, asimetrica, cu hernie discala voluminoasa, medio-laterala dreapta de 7/11mm compresiva pe cordonul medular si radacina nervoasa C5 si C6;
-la nivel C5-C6 protuzie discala circumferentiala, medie, simetrica, cu amprentarea sacului dural, recesuri laterale libere, gauri de conjugare usor reduse in dimensiuni, 2mm de partea dreapta, 2mm de partea stanga;
-la nivel C6-C7 protuzie discala circumferentiala medie, asimetrica, cu amprentarea sacului dural, recesuri laterale libere, gauri de conjugare 3mm de partea dreapta si 3, 4mm de partea stanga.
-Modificari degenerative discale si vertebrale.
-Protuzii discale C3-C7.
-Hernie discala C4-C5, compresiva.
-Mielopatie.

Din ce am aflat nu orice clinica neurologica poate efectua operatia de mielopatie, de aceea intreb daca aveti cunostinta de o clinica in care-mi pot rezolva problemele.
Si prin intarzierea operatiei ce se poate intampla tinand cont ca IRM-ul l-am facut in nov.2008.
Multumesc anticipat pt raspunsuri si lamuriri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul