Mielodisplazia | Forumul Medical ROmedic

Mielodisplazia

20-09-2013
Carmengherasim
Nu este medic/terapeut
Carmengherasim
n urma cu mai bine de un an am fost depistata cu cancer ovarian stadiul 3 c.Dupa 6 sedinte de chimioterapie mi s-a făcut operaţia în care mi-au fost scoase ovarele, uterul si trompele uterine.Dupa operaţie am facut din nou chimioterapie cu alte medicamente care dupa prima şedinţă m-au dus in situaţia de a avea leucocite 100, hematocrit 22 si trombocite 12 mii.Am fost in spital, mi s-au facut transfuzii de sange, plasma si trombocite, injectii pentru cresterea leucocitelor si dupa un timp organismul a inceput sa lucreze singur dar chimioterapia o faceam la o distanta mai mare de 3 saptamani pentru a da timp organismului sa isi revina.Din 4 cicluri de chimioterapie am facut doar 3 pentru ca nu rezista organismul.La exact 2 luni dupa ultima sedinta am hotarat sa fac niste analize la sange pentru ca ma simteam cam obosita si surpriza neplacuta a fost ca aveam hematocritul din nou la 22, leucocitele la 2600 si trombicitele la 58 de mii.Am mers la spitalul din zona care neavand nici oncologie si nici hematologie nu au facut decat sa imi faca transfuzie de 2 pungi de sange.Dupa inca o saptamana aceeasi situatie la analize.M-am deplasat la spitalul unde sunt in tratament cu cancerul unde pe langa perfuzii, injectii si tratament cu antibiotice mi s-a facut o punctie medulara, nici macar nu stiu daca ma exprim bine, in sfarsit, mi-au prelevat probe din maduva si os si o proba pentru biopsie.Analizele la maduva si os le-au facut spitalul iar proba pentru biopsie a fost trimisa la Centrul National de Cercetare Din Atena pentru ca tratamentul pentru cancer il fac aici in Grecia.Am fost diagnosticata cu sindrom mielodisplastic si am inceput alt tip de chimioterapie cu Azacitidina 7 zile pe luna cate o injectie in burta.Mielograma spune, in functie de, cum am putut traduce, ca s-au gasit forme medulare imature in serie in procent de 8-9 %.Cariotipul este urmatorul S-au gasit 14 metafaze din care 2=46, XX, 12 metafaze=45, XX, add(1)(p36), del(5q), -22.Va rog sa imi spuneti daca puteti in ce masura acest medicament a dat randament in alte cazuri si daca puteti sa imi spuneti ce stadiu are boala mea pentru ca aici nu prea inteleg multe si daca puteti sa imi spuneti mai multe despre aceasta boala si de posibilitatile de vindecare.Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.