Micsorare amigdale

23-02-2007
grumette40
Nu este medic/terapeut
grumette40
Cand am fost mica am avut scarlatina. Pe la varsta de 17 ani am capatat o alergie. Zilnic stranut de 20-30 de ori. Am si zile in care stranut de dimineata pana seara. Mi s-a recomandat o operatie de micsorare a amigdalelor deoarece sunt foarte mari (aproape triple decat ar fi normal sa fie). Am inteles ca o astfel de operatie poate fi efectuata si cu laser. Intrebarea mea este daca o astfel de operatie cu laser este dureroasa si in ce spitale de stat/particulare poate fi efectuata o astfel de interventie?
1 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
Dr. adelina mertic
Identitate neconfirmată
Dr. adelina mertic
Daca amigdalele sunt un focar de infectie (ceea ce se poate vedea printr-o serie de analize specifice) atunci va recomand amigdalectomia "clasica". Laserul doar micsoreaza volumul amigdalelor, lasind pe loc infectia. In alta ordine de idei, inteleg ca ceea ce va supara cel mai mult acum sunt simptomele nazale, deci ar trebui stabilita o ordine a prioritatilor: 1. care este afectiunea nazala, si instituit tratament; 2. in ce masura va deranjeaza amigdalele prin volumul lor si de vazut daca sunt un focar de infectie - dupa aceea se va hotari ce fel de interventie este cea mai potrivita. Inca o mentiune: operatia - indiferent tipul ei - se face cu anestezie, deci nu doare. Pot apare uneori dureri postoperatorii, care cedeaza in citeva zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul