Mici probleme la un incisiv plombat

30-01-2012
mellamiki
Nu este medic/terapeut
mellamiki
Buna ziua.Acum 4 zile am plombat cei doi incisivi din fata sus, exact din mijloc.Sunt plombati de o parte si de cealalta, adica lateral, in stanga si in dreapta fiecaruia.Plombele sunt la mare distanta de gingie.Problema este ca unul din ei, cel din dreapta, ma deranjeaza in felul urmator:cand zgarii putin cu unghia pe plombe, sau cand trec firul interdental simt un fior enervant pana in creier, asemanator senzatiei care se simte cand cineva scartaie cu creta pe tabla de la scoala.E exact acolo unde sunt plombele.Si simt fiorul acela foarte des in timpul zilei chiar si fara sa ating, fara stimuli externi.Uneori mi se pare ca simt ca o intepatura, dar nu doare.Facusem radiografie inainte si era totul bine.Mai am inca de mers la dentist dar ma tem ca o sa-mi zica sa scot nervul, si nu vreau nici in ruptul capului.Cer doar cateva pareri, de la alti medici daca e posibil, sau de la cineva care a trecut prin situatii asemanatoare, cateva sperante ca ar putea fi alta cauza, si ce altceva credeti ca as putea incerca inainte de a lua decizia finala de a scoate nervul.Multumesc.
1 comentarii
0
30-01-2012, ora 17:24
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu pare sa fie necesara scoaterea nervului.
Pare sa fie o problema de adeziune a plombei pe dinte. Cel mai probabil va trebui data jos si refacuta (plomba).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul