Mici leziuni in zona genitala

02-10-2012
s_s_119
Nu este medic/terapeut
s_s_119
Buna ziua, as doi daca sunteti amabili sa imi spuneti ce tratament pot folosi in urmatoarea situatie si de asemenea despre ce afectiune poate fi vorba:
-de vreo 3 saptamani au aparut doua leziuni ca niste mici taieturi, foarte fine in partea exetrioara a labiilor mari, undeva intre vagin si orificiul anal, acestea ma ustura si s-au mai ameliorat dar nu si vindecat complet cand am aplicat unguent cu galbenele;
-nu supureaza, nu sangereaza, pur si simplu exista o mica zona rosiatica in jurul acestor taieturi ca o iritatie;
-nu se pune problema unei igiene precare si nici nu am mancarimi, sau secretii sau miros urat.
Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
03-10-2012, ora 12:07
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ustura in contactul cu urina?
Herpesul genital apare sub forma taieturilor, incearca aplicare locala cu crema Zovirax de 2 gr, are efect dupa prima aplicare. Incearca-l si daca usturimea dispare dupa o zi, poti fi sigura ca este herpes genital
Aceste taieturi au aparut dupa ciclul menstrual?
0
03-10-2012, ora 12:51
s_s_119
Nu este medic/terapeut
s_s_119
Pai, daca sunt mici taieturi ar fi normal sa usture in contact cu urina...pana la urma cam orice leziune dc este oarecum deschisa in contact cu urina ar cam ustura, apoi nu exista prurit sau vezicule care sa se sparga si din cate am mai citit se cam transmit prin contact sexual si nu prea este cazul meu..cel putin nu in ultimele cateva luni. Taieturile au aparut inainte de menstra si exista si dupa ce aceasta a trecut.
Multumesc oricum pentru sugestie.
0
03-10-2012, ora 14:07
s_s_119
Nu este medic/terapeut
s_s_119
Si inca ceva poate este de ajutor...taieturile sunt extrem de fine...abia sesizabile
0
03-10-2012, ora 16:33
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu orice iritatie acolo jos ustura, herpesul genital ustura foarte tare in contact cu urina, plus ca herpesul poate fi contactat oricand, chiar si cu ani in urma insa doar acum sa iti fi aparut. De asemenea herpesul genital nu se manifesta neaparat cu vezicule, ci doar ca mici taieturi, care nu sangereaza si pielea arata mai deschisa la culoare acolo unde este respectiva taietura.
Te sfatuiesc sa incerci zovirax dupa cum ti-am spus, asta daca nu vrei sa mergi la medic.
Inainte si dupa menstruatie organismul este slabit si atunci apare de regula herpesul insa poate sa apara si in orice alt moment..
Oricum, eu doar ti-am dat o idee despre ce poate fi, nu vad cum arata si nu pot sti ce ai, cel mai indicat este sa mergi la medic, mai ales daca nu trec.
0
03-10-2012, ora 17:33
s_s_119
Nu este medic/terapeut
s_s_119
Am si inceput tratamentul pe care m-ati sfatuit sa il incerc. Va multumesc pentru amabilitate.
0
05-10-2012, ora 13:56
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu sincer sper sa nu fie herpes insa daca este, sa nu iti faci griji, nu va aparea mereu, pot trece si ani pana la urmatoarea aparitie.
0
09-02-2021, ora 21:28
aaaan
Nu este medic/terapeut
aaaan
Pana la urma ce a fost?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.