Mica umflatura la glezna

13-06-2010
dienuka
Nu este medic/terapeut
dienuka
Buna seara! Am 23 de ani. De cativa ani am observat intre glezna si talpa, sub acea rotula din zona gleznei o mica umflatura. Este evidenta numai in momentul in care calc cu piciorul. As dori sa stiu ce este si daca este nevoie sa fac ceva. Nu ma doare deloc. Mentionez ca este numai la piciorul drept si ca si mama mea are asa ceva la ambele picioare. Va multumesc.
13 comentarii
0
13-06-2010, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se intelege absolut deloc localizarea anatomica a problemei: trebuie sa discutam in termeni de medial-lateral, anterior-posterior, superior-inferior, avand ca repere proeminentele osteo-articulare si musculare ale piciorului (maleole, articulatia Chopart, Lisfranc, etc etc).
Astfel, dupa precizarea antecedentelor traumatice, sporturi practicate etc vom incerca sa re-evaluam situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-06-2010, ora 22:43
dienuka
Nu este medic/terapeut
dienuka
Umflatura este localizata inferior ligamentului deltoid.. Imi cer scuze daca nu reusesc sa ma exprim in termeni medicali, insa sincer nu ma pricep. In afara de aceasta umflatura cu diametrul de aprox 1cm, mai exista inca vreo doua umflaturi mai mici de 2-3 mm in zona calcaiului. Nu am avut antecedente traumatice, insa am deseori probleme in timpul mersului din cauza incaltamintei. Va multumesc.
0
13-06-2010, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Descrierea este mai precisa, dar nu suficient de precisa, ligamentul deltoid intanziandu-se pe mai multe articulatii si proeminente osoase, de la tibie pana la navicular, de la calcaneu si pana la talus etc etc.
Calcaneul este destul de vast, avand de asemenea repere anatomice importante.
Nu va cer mare lucru insa, daca vreti un diagnostic online de suspiciune, trebuie sa furnizati detalii precise.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-06-2010, ora 23:00
dienuka
Nu este medic/terapeut
dienuka
Va multumesc pentru raspuns. Din pacate mai multe detalii in termeni medicali nu va pot da. Daca stiam, cu cea mai mare placere, insa nu am studiat medicina ca sa pot spune cu precizie pe ce articulatie este localizata. O seara buna!
0
13-06-2010, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Veti intelege probabil care este dificultatea unui diagnostic online, atunci cand, in afara bunavointei, nu dispui de absolut nici un detaliu relevant pentru anumita o afectiune.
Poate fi vorba despre mii de cauze diferite, care trebuiesc bine localizate, precizate in vederea unui potential diagnostic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-09-2010, ora 19:35
omo
Nu este medic/terapeut
omo
Am o problema de 4 ani! Mi se umfla pielea in zona gleznei, nu mi-am scrantit piciorul.Am facut radiografii la spitalul Foisor si glezna este in regula, am facut si ecodopler si nici un rezultat DR de la ortopedie de la Foisor crede ca am sinovita subastragaliana, etiologie neprecizata.Am fost si la chirurgie vasculara la Fundeni si am facut si acolo ecodopler si nici un rezultat, dr de acolo crede ca am varice cronica.Dr de la medicina interna care imi da trimiteri peste tot spune ca am picor plat si vrea sa fac talonete dar mi-a dat trimitere si sa-mi fac RMN, inca astept rezultatul de la RMN.
In jurul gleznei tot timpul este umflat, mai rau cand merg, nu ma doare, dar se vede destul de rau diferenta.Cand a inceput sa se umfle ma durea f tare pielea si acum 4 ani se umfla cand piciorul stang cand cel drept dar acum doar stangul este cu probleme.Cand o sa primesc rezultatul de la rmn o sa va anunt.Incerc sa gasesc un diagnostic, poate ma puteti ajuta.Multumesc!Oana
0
05-09-2010, ora 00:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu aveti nevoie deloc de RMN, ci doar de un consult clinic qtent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Ante-picior
0
05-09-2010, ora 00:34
omo
Nu este medic/terapeut
omo
Buna seara.
Am primit rezultatele la rmn:
-minima modificare de semnal in grosimea tendonului flexorului lung al halucelui in segemntul imediat cranial de cel retromaleolar, compatibila cu o arie de degenerare mixoida ce pare sa nu comunice cu tesutul peritendinos;se asociaza totusi minim edem de-a lungul retinaculului flexorilor;
-sinovita tibio-talara;
minim intindere a ligamentului deltoid(componenta profunda: ligamentul tibiotalar-posterior);minima modificare similara la nivelul talofibular posterior.
Asa suna rezultatul in urma caruia am fost trimisa sa-mi fac talonete.Ma vor ajuta talonetele?
0
05-09-2010, ora 18:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Rezultatul scris al RMN-ului (interpretarea radiologului) nu are absolut nici o semnificatie in absenta examenului clinic detaliat, atent si competent.
Nu cred ca va pot ajuta niste talonete confectionate in Romania (dupa principiul "amprentei computerizate").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-09-2010, ora 20:09
omo
Nu este medic/terapeut
omo
Si unde as putea sa fac un examen clinic detaliat, atent si competent?
0
13-09-2010, ora 17:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu ma ocup 100% strict de aceasta regiune anatomica.
Este putin deplasat sa va sugerez o consultatie la mine, dar puteti incerca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-09-2017, ora 14:21
emilian77
Nu este medic/terapeut
emilian77
Buna ziua. Fetitei mele de 9 ani i a aparut o unflatura pe laba piciorului dreapta. Am si poze cu aceasta problema. Ce ar putea fi si ce putem sa facem in acest sens. Cu stima
0
06-07-2019, ora 21:46
DanielRostas
Nu este medic/terapeut
DanielRostas
Bună seara. Am o umflatura la picior. Acum un an am călcat strâmb și m a durut. Abia călcăm în picior dar nu am mers la medic. Mi a rămas ca o galma și ma doare când fac efort. Ce poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: