Mica sangerare

17-06-2007
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Pe data de 2 a venit ulima menstruatie.De atunci am avut 3 contacte neprotejate.Ieri a fost ultimul contact.Dupa o jum. de ora am avut o mica sangerare, cateva picaturi (2-3) si tot asa si asta noapte.Dupa acee nu am mai avut.Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?Azi am facut test si este neg.
12 comentarii
0
18-06-2007, ora 00:00
georgiana84
Nu este medic/terapeut
georgiana84
poate sa fie o dereglare hormonala, am mai avut o prietena care a patit la fel.mergi la un control
0
19-06-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Pe data de 16 iunie eram in a 15-a zi de la ciclu.Duminica pe 17 iunie am facut test pentru acele 2 contacte anterioare zilei de 16 iunie si a iesit negativ.Este posibil ca pe 16 iunie in ziua cand au aparut acele picaturi sa fi ramas insarcinata?Teoretic ar fi perioada de ovulatie.Este posibil ca acele 2-3 picaturi de sange deschise la culoare sa fi fost nidatia ovulului cum am mai citit ca se intampla, si prin urmare atunci sa fi ramas insarcinata?Ca sa fac un alt test trebuie sa astept macar cele 7 zile de la acel contact de pe 16iunie.Dar as fi vrut sa stiu daca este posibil sa fiu insarcinata, nu ca nu as vrea.Ma dor sfarcurile si ma dor si ovarele dimineata in special.Ce test de sarcina mai sigur mi-ati putea recomanda?Daca ar fi sa fiu insarcinata as vrea sa stiu daca stresul poate sa-i dauneze copilului in primele zile.Am fost putin stresata la servici ieri si nu vreau sa fie probleme.
0
20-06-2007, ora 00:00
georgiana84
Nu este medic/terapeut
georgiana84
in mod normal atunci cand ramai insarcinata nu se produce o sangerare, dar acum nu tr sa mai luam nimik ca atare cum scrie la carte.mai asteapta putin si apoi mai fa-ti un test de sarcina, nu stiu ce sa zic, nu prea le am cu testele de sarcina.daca te dor ovarele sa nu vumva sa ai o metroanexita, ai ma sangerat dupa un alt contact?in prima perioada a sarcinii se constata ca parturienta e putin labila, anxioasa.astept raspuns de la tine.
0
20-06-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Am evitat sa mai am un alt contact deorece ma dor ovarele si mi-e frica sa nu mai sangerez din nou.Nu am mai sangerat deloc de atunci.Mi-e frica sa nu provoc vreun avort dc. cumva sunt insarcinata.Eu vreau un copil.Am sa astept pana sambata si am sa fac un nou test.
0
20-06-2007, ora 00:00
georgiana84
Nu este medic/terapeut
georgiana84
nu trebuie sa te gandesti ca poti provoca un avort din cauza unui contact sexual.este permis contactul sexual si de catre medic in trim 1 si 2 de sarcina.normal ar fii sa nu te doara ovarele ca nu au de ce sa doara.astept raspuns de la tine sambata dupa ce faci un test.
0
20-06-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Buna!
Mi-am cumparat astazi testul de sarcina Barza dar pe el scrie ca depisteaza sarcina cu 4 zile mai devreme de intarzierea ciclului menstrual.Eu inteleg din asta ca nu are rost sa-l fac la 7 zile de la ultimul; contact si ca va trebui sa astept cam pe ce data mi-ar fi venit cilul si sa-l fac abia atunci.Am inteles bine?Deci daca teoretic ar trebui sa vina pe 1 iulie ar trebui sa-l fac pe 26-27 iunie?Nu pot sa-l fac mai devreme?Eu sunt in a 19-a zi de cand mi-a venit ciclul.Mai am de asteptat?
0
21-06-2007, ora 00:00
georgiana84
Nu este medic/terapeut
georgiana84
da, ar fii bine sa mai astepti pana atunci cand scrie pe prospect.
0
26-06-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Am facut astazi testul si a iesit negativ.Teoretic ar trebui sa-mi vina ciclul sambata, am sa astept si daca o sa intarzie o sa-l repet.
Totusi ma gandesc de ce nu am ramas insarcinata daca nu m-am protejat toata luna.Am la un ovar un chist de 3 cm depistat acum vreo 3 luni, dar mi-au spus ca a inceput sa se resoarba.Este posibil sa nu raman din cauza asta?Eu vreau un copil!
0
26-06-2007, ora 00:00
georgiana84
Nu este medic/terapeut
georgiana84
nu poti sa crezi testul de sarcina 100%, nu te descuraja, poate sa fie si din cauza chistului, mai bine mergi la medic.nu dispera, o femeie daca timp de 1 an de zile de viata sexuala activa, neprotejata nu ramane insarcinata atunci se poate numi infertila.asa ca nu dispera poate ca nu ai nimerit perioada fertila.
0
25-09-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Revin cu aceeasi problema.Acum 2 zile noaptea am avut iarasi o sangerare ( deschis la culoare ) si de 2 zile de fiecare data cand merg la toaleta apare aceasta sangerare.Deci nu sunt scurgeri deloc pana merg la toaleta.daca in iunie s-a intamplat de vreo 2 ori acum s-a intamplat de vreo 5-6 ori.Eu de 4 luni nu mai iau anticonceptionale in speranta ca voi ramane insarcinata.Deocamdata nimic.Acum 2 zile eram in a 17-a zi de cand mi-a venit ciclul.si data trecuta eram cam in aceeasi perioada.In noaptea cand au aparut sangerarile am avut o migrena nebuna si nu am putut dormi toata noaptea.De atunci am o senzatie de greata toata ziua si doar atat.Nu pot spune ca ma doare burta sau ca am usturimi la urinare.Deci nu sunt racita (cred).Acum 2 zile a fost si ultimul contact sexual.Este posibil sa raman insarcinata sau dimpotriva nu voi putea ramane?Enervant este ca ar cam fi perioada fertila si daca eu am aceste sangerari mi-e jena sa mai am contact sexual.Si iarasi trece o luna fara sa raman insarcinata.Sau poate sunt?m-am programat la o consultatie cu echografie dar dureaza o luna pana atunci.Este o clinica f. buna am auzit. (clinica Eva din BV).dar sunt programata abia pe 22 oct. ce fac eu pana atunci?Daca este vreo infectie?sau daca mi-e greata poate fi sarcina?Sunt copilaroasa dar vreau sa stiu.sa fie din cauza chistului ovarian de care eu sper totusi ca am scapat?Avea diam de 3cm.Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
0
22-06-2009, ora 23:14
swissheart
Nu este medic/terapeut
swissheart
buna ziua as dori sa va consult in legatura cu o problema. pe data de 10 a lunii in curs mi-am inceput viata sexuala si mentionez ca nu am folosit prezervativ. a doua zi am mers si am luat escapelle de teama sa nu raman insarcinata. nu am avut niciun fel de probleme dupa ce am luat pastila (sangerari gretui etc). ulterior pe 12 si pe 17 am mai avut un contact sexual neprotejat, practicand metoda coitus interruptus. stiu ca e destul de riscant si imi e extrem de teama sa nu raman gravida.mie ciclul ar fi trebuit sa-mi vina pe 28 dar astazi am observat o mica sangerare..credeti ca ar putea fi din cauza pastilei, aceasta determinand sa-mi vina mai devreme decat normal sau exista riscul sa fi ramas gravida :((
0
01-11-2009, ora 14:00
alinusa
Nu este medic/terapeut
alinusa
buna, eu sunt noua p aici si nici nu prea stiu cum sa incep...am o si eu o problema.acum un an si jumatate am fost depistata cu rana pe col uterin, am facut tratamen cu ovule si irigatii timp d 4 luni dupa care din pricina unro probleme nu am mai continuat si nici nu am mai fost la control(sunt in strainatate)si acum, dupa 5 luni am facut din nou tratament fara sa merg la medic, caci imi ramasesera ovule din cele de la primele tratatmente, deci am cam facut de capul meu.si inainte de acest ultim tratament am avut contact sexual neprotejat, dupa 4 zile de la terminarea menstruatiei.Nedumeririle mele sunt:daca nu cumva am ramas insarcinata, pt ca dupa contact am facut acest tratament si am observat sangerari si mici cheaguri si daca nu cumva am transmis ceva si partenerului(de mentionat ca si in timpul actului am sangerat si am avut dureri).Va rog sa-mi raspundeti ca am cazut intr-o stare tare aiurea si vreau sa ies din ea, sa ma linistesc, caci pe langa astea am si alte probleme.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •