Mic angiom venos

03-05-2012
SunnyDays
Nu este medic/terapeut
SunnyDays
Buna ziua, am 22 de ani, ieri am efectuat un RMN cerebral...si as dori parerea unui medic in legatura cu rezultatele... :

Rezultat:
Examenul RM cerebral evidentiaza o mica imagine hipersemnal FLAIR din substanta alba parietal stanga de 6/3mm.
Fara leziuni la nivelul trunchiului cerebral.
Sistem ventricular de volum normal, simetric pe linia mediana.
Globi oculari, spatii retrobulbare, sinusuri cranio-faciale, unghiuri ponto-cerebeloase, ambele mastoide cu aspect RM normal.
Hipofiza cu dimensiuni normale, fara formatiuni tumorale.
Fara formatiuni tumorale intracerebrale.
Fara leziuni suspecte SM.

Concluzie: Mica imagine cerebrala parietal stanga-distenie a unui spatiu perivascular sau mic angiom venos.
Recomandam examinarea cu substanta de contrast iv, pentru excluderea unui angiom venos.



Ce parere aveti ? E grav acel eventual mic angiom venos ?
Astept o parere...Va multumesc.
4 comentarii
0
05-05-2012, ora 19:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e grav..Angioamele venoase cerebrale unice, izolate, mici, sunt considerate benigne si fara risc major de hemoragie.In mod normal sunt asimptomatice, nu creaza probleme mari [ rar pot apare dureri de cap, ameteli ] si raman asa pentru toata viata. Trebuie evitate traumatismele craniene, nu trebuie sa consumi alcool exagerat, nu trebuie sa fumezi, e necesar sa te odihnesti noaptea, sa tii greutatea sub control, sa fii optimist si sa te educi in asa fel incat sa fii tare la stres si socurile vietii. Urmeaza sfatul neurologului si fa o angiografie cu substanta de contrast.
0
08-05-2012, ora 20:22
SunnyDays
Nu este medic/terapeut
SunnyDays
Multumesc pentru raspuns!
0
19-11-2013, ora 10:49
banamaria
Nu este medic/terapeut
banamaria
Buna ziua!
in urma cu cativa ani am primit si eu un diagnostic asemanator si mergnd la 2 medici de specialitate ( celebri in Bucuresti ), mi-au spus sa stau linistita si sa nu-mi fac probleme, caci e o malformatie congenitala cu care m-am nascut si nu va ridica probleme in viitor! Timp de aproape 6 ani am facut crize comitiale, fara convulsii, fara simptome care sa puna un diagnostic corect. Ajungeam la urgenta de trei, patru ori pe an, unde primeam de fiecare data duagnostic de genul: lipotimie, spasmofilie ( desi calciu era in limite normale), suprasolicitare psihica, etc. Spre norocul meu, am ajuns sa fac un examen IRM la recomandarea unui medic ( specializat in Franta ) si am descoperit ca acel angiom venos sau cavernom, a crescut. Acum sunt operata pe creier de tumora cerebrala ( astrocitom pilocitic gr.1 ). De fap acesta a fost diagnosticul corect, descoperit doar in urma operatiei si a examenului histo-anatomo-patologic. Irm-ul nu a fost concludent din pacate.
Sper sa nu treceti prin asa o experienta si sa luati o decizie inteleapta...
Sanatate!
0
12-05-2017, ora 16:07
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Banamaria daca nu va suparati la ce medic ati fost in romania sau in franta ?rmn unde l ati facut ?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.