Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 15 16 Înainte ›
0
06-09-2011, ora 16:02
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Buna ziua. as vrea sa ma alatur si eu celor asupra carora Mibazonul a avut efecte benefice. Cred k acneea mea a fost cauzata de factori hormonali (anticonceptionale nepotrivite si luate uneori fara pauza de 7 zile). nu am avut niciodata tenul perfect curat, insa de data asta eram sub orice critica. toate fondurile de ten, pana la cele mai scumpe, imi fomau comedoane dupa cateva ore de la aplicare. am inceput printr-o vizita la cosmeticiana, care mi-a scos tot ce era copt (s-a minunat cat sange mi-a curs, cat puroi si ce rani mi-au ramas). am inceput aplicare mibazonului, in special pe timpul noptii, iar in timpul zilei, knd ieseam din casa, f putin mibazon pe cosurile mai mari si in rest, Brevozyl. am folosit combinatia aceasta 14 sau 15 zile, timp in care ranile s-au astupat iar guguloaiele au scazut treptat, pana s-au retras definitiv. mai mentionez ca dupa spalare, curatam fata cu lotiunea Lara ( 6-8 lei, plafar sau farmacie ), fff buna si am renuntat la prostul obicei de a face peeling- care INTINDEA BACTERIA!!!
cum era de asteptat, am ramas cu niste cicatrici (cred), pete rosii, gropite, chiar, foarte rosii, care, desi acneea a disparut in proportie de 95% (mai am cate 1-2 cosuri razlete), petele astea imi fac fata sa para foarte incarcata (lumea inca imi recomanda tot felul de tratamente pt acnee, desi eu mai am decat petele). :(
aaa. foarte ciudat este ca mi-au iesit cateva guguloaie pe gat, sub barbie, care arata ca bataturile facute de pantofi, dar mai tari, care se retrag si ele treptat, fara sa coaca. aveti idee ce ar putea fi? nu imi mai ies pe fata si imi ies pe gat?
v-as ruga sa ma ajutati sa indepartez si aceste pete sau cicatrici rosii, atat de inestetice!! a folosit cineva acest Kerato-Liz cu succes? si in cat timp incep sa dispara primele pete? tinctura de propolis are efecte?
Va multumesc tare mult pt. acest forum, care sincer va spun, m-a salvat ! si de asemenea pt. bunatatea si rabdarea cu care intindeti o mana de ajutor celor disperati, fara sa asteptati nimic in schimb.
Va doresc numai bine, si fie ca Sfantul meu preferat (Sf. Anton), sa va indeplineasca, astazi, intr-o zi de marti, dorintele dumneavoastra ! si tuturor celor care cred in El.
o zi minunata!
0
06-09-2011, ora 16:25
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Revin cu corectarea cremei antiacneice BrevoXyl, nu Brevozyl. contine peroxid, care decoloreaza usor pielea, in zonele rosii..o face roz :) ( s-ar putea sa usture la inceput si sa usuce, sa piste, dar e normal...inseamna ca lucreaza ;) )
si mai adaug ca am renuntat la orice fond de ten lichid si pudre in favoarea fondurilor de ten minerale ( 100 % naturale!, fara parabeni, coloranti, etc... nu de firme renumite care doar adauga un procentaj de minerale!! ). dati un search cu asa ceva (nu cred k am voie sa fac reclama site-ului).
Multumiri inca o data, Domnul Nick si Alinbaby. :)
0
06-09-2011, ora 21:16
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
sarut mana Aura85..va multumesc pentru cuvintele frumoase...in privinta mibazonului aveti foarte mare dreptate..esti un unguent foarte bun pentru acnee..este foarte ieftin dar produce rezultate miraculoase..merita incercat de toti cei care sufera de acnee..Si sa va raspund sincer nu stiu dc va ies acum semnele acelea pe gat.nu imi pot da seama dar poate domnul Mr.Nick o sa va spuna cum sta problema..in alta ordine de idei, sa trecem la intrebarea dvs legata de crema kerato liz...aceasta crema am folosito si eu..am avut niste urme de la pojar si pot spune k acele urme mici au disparut in piele la 10 zile dupa ce m am dat cu ea..este foarte buna pt bataturi.semne lasate de pojar de exemplu.cicatricii...va recomand cu caldura crema kerato liz..o seara buna va doresc..
0
06-09-2011, ora 21:18
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
este un unguent, , la al doilea rand de sus..mai ma grabesc..imi cer scuze..
0
07-09-2011, ora 14:55
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Va multumesc pt raspuns si pt incurajare. astept sa-mi treaca raceala si merg sa caut in farmaciile Sensiblu crema ( m-am interesat si exista in unele farmacii- Kaufland si Carrfour, in mall-uri ).
Sanatate tuturor !
p.s. : daca nu imi mai ies cosuri, decat asa..cate unu pe ici pe colo, sa mai folosesc Mibazonul inca o cura de 14 zile sau nu are rost? ( avand in vedere ca este, totusi, antibiotic ). si perioada dintre cure cat poate dura? a trecut o saptamana de cand am incetat aplicare.
Merciiii !! :*
0
07-09-2011, ora 14:57
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
*aplicarea * :)
0
07-09-2011, ora 15:31
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
buna ziua..eu zik k poti relua tratamentul cu mibazon..dar daca vrei sa nu ai probleme sau alt cv poti lua mibazon antiinflamator si te poti da de cate ori iti ies cosuri..va multumesc pentru intelegere.
0
07-09-2011, ora 16:26
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
dar daca folositi iar mibazon sa va dati doar pe cosurile care ies cum ati sp..unul pe ici pe colo..putin mibazon direct pe el..o zi buna.
0
07-09-2011, ora 19:10
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Din pacate la mine a recidivat si sunt la a doua tura de Mibazon sper ca de data aceasta sa fie cu noroc..
0
07-09-2011, ora 19:12
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Ce parere aveti de sauna faciala?
0
07-09-2011, ora 20:15
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
mie nu imi suna bine deloc. dupa sauna faciala trebuie sa faci extractii si nu cred ca te descurci tu singur/a sa scoti toata infectia si astfel, nu vei reusi decat sa inmultesti bacteriile si sa le intinzi, plus ca-ti faci cicatrici urate.
un fel de sauna iti face la cosmetica, cu vapozonul, inante de extractie, dar apoi umbla numai cu ustensile sterile si alcool.
nu te-as sfatui...parerea mea... pe langa banii aruncati pe fereastra, e foarte probabil sa-ti inrautateasca acneea.
succes !
mai incearca mibazonul, dar curata bine inainte cu sapun si apoi cu o lotiune de baza de alcool ( eu am folosit Lara = 6-8 lei ) si dupa ce se usuca, aplica unguentul, maseaza bine, circular, si dormi cu el. atunci lucreaza cel mai bine !
Mult succes !
6
07-09-2011, ora 22:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

" buna ziua.domnule Mr.Nick as dori sa va adresez o intrebare...varul meu de 16 ani a cumparat astazi de la farmacia veterinara mibazon..dar nu mibazon simplu..doamna de la farmacie i a recomandat mibazon anti-inflamator.normal k asta stim ce inseamna dar as vrea sa stiu daca are acelasi efect foarte bun ca si mibazonul simplu ?sau daca nu sa imi spuneti si mie ce diferenta sunt intre ele si de cate ori sa se dea pe zi cu mibazon anti inflamator si cat timp...va multumesc..astept raspunsul dvs..o zi buna ".

- Stimate drule/dle Alinbaby, Mibazon antiinflamator??? Sincer, NU ştiam de existenţa acestei formule comerciale a Mibazonului. Vă rog să-mi scrieţi ingredientele Mibazonului antiinflamator, ca eu să vă pot spune diferenţa dintre formula antiinflamatoare şi cea simplă, ca de altfel şi eventualul mod de administrare diferit.
Toate cele bune,
Nick
0
07-09-2011, ora 22:40
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
buna seara.da doamna de la farmacie a sp ca e la fel dar k e antiinflamator..domule Mr.Nick o sa va scriu ingredientele maine dimineata k nu am tubul cu mibazon acum..daca sunt aceleasi ingrediente o sa va spun si o sa astept raspunsul..va multumesc mult..o seara buna.
0
08-09-2011, ora 09:57
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
buna ziua domnule Mr.Nick am revenit cum am spus sa va scriu ingredientele mibazonului..MIBAZON ANTIBACTERIAN SI ANTIINFLAMATOR - compozitie.
- oxitetracilina hidroclorica 3g, eritromicina tiocianat 2g, neomicina sulfat 1g, dexametazona baza 0, 1g, excipient (vaselina si ulei de parafina)...cam astea sunt domnule..acum astept raspunsul dvs.ce diferenta este sau daca nu este si modul de administrare?si sa mai pun o intrebare..varul meu poate folosi mereu kand ii ies cosuri ca acesta este antiinflamator si nu stim..adik sa se dea mai mereu daca ii ies nu ca la mibazonul simplu unde dupa 14 zile trebuia sa inceteze..va multumesc mult...o zi buna..
0
08-09-2011, ora 12:48
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
buna ziua, domnule Mr. Nick, as vrea sa va adresez o intrebare, in urma cu cateva luni mi-ati recomandat sa merg la doctor homeopat in legatura cu acneea, pt a-mi recomanda donavital, am urmat acest tratament de 3 luni, acum sunt la a 4 luna, si tin sa va spun ca inca nu mi-a disparut toata acneea, foarte putin, inca imi apare in perioada mestruala, dar am observat ca numai am tenul foarte gras cum il aveam, acest tratament se tine intre3-6 luni, dumneavoastra ce sfat imi puteti da? am incercat diferite tratamente cu unguente si doar pt moment a avut rezultate, si cu mibazon am incercat o cura dupa care mi-au reaparut dupa un timp, insa mi-a fost frica sa mai continui stiind ce antibiotice contine, si imi poate dauna tenului, pt ca este foarte sensibil, si am si o problema cu cuperoza. Crede-ti ca as putea avea o infectie localizata undeva, si datorita acesteia imi poate dauna tenului? Va multumesc, si astept sfatul d-voastra.
6
09-09-2011, ora 04:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Alinbaby, Mibazon Antiinflamator este "aceeaşi mărie" a Mibazonului simplu, dar poartă "altă pălărie".
I s-a schimbat decât un ingredient, adică i s-a înlocuit prednisolona cu dexametazona, deşi ambele funcţionează cam pe acelaşi principiu farmacologic.
În concluzie, Mibazon Antiinflamator se foloseşte la fel ca Mibazon simplu, având aceleaşi rezultate, adică efecte pozitive antiinflamatoare, antialergice şi antibacteriene, în principal (are şi aceleaşi efecte adverse ca Mibazon simplu!).
Mibazon Antiinflamator nu este indicat a se folosi mai mult de 14 zile, în regim zilnic. După cele 14 zile de administrare se mai poate folosi doar ocazional, sau se mai poate folosi încă 14 zile, în regim zilnic, dar doar după o pauză de cel puţin 28 de zile, după cura de 14 zile anterioară.
Toate cele bune,
Nick
6
09-09-2011, ora 05:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" aaa. foarte ciudat este ca mi-au iesit cateva guguloaie pe gat, sub barbie, care arata ca bataturile facute de pantofi, dar mai tari, care se retrag si ele treptat, fara sa coaca. aveti idee ce ar putea fi? nu imi mai ies pe fata si imi ies pe gat? "

- Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Aura85, acele formaţiuni cutanate pot fi diagnosticate cu certitudine doar de către un medic dermatolog, după realizarea unei dermatoscopii, eventual chiar şi a unui examen anatomopatologic. Eu pot doar să-mi dau cu presupusul, ca de altfel orice alt user Romedic, în condiţiile în care nu am acces direct la dv.
Acele "guguloaie", care v-au apărut sub bărbie, pot fi leziuni acneiforme atipice, pot fi simple iritaţii circulare veziculoase, pot fi protuberanţe cutanate apărute ca expresie a unei infecţii fungice etc.
Dacă vi se vindecă treptat, fără să coacă, este foarte bine pentru dv.
Consultaţi dermatologul!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Nick
6
09-09-2011, ora 05:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Mariaanna87, în primul rând vă urez un călduros la mulţi ani, cu ocazia naşterii Maicii Domnului (ieri, 8 septembrie, a fost ziua dv. onomastică, nu?).
În al doilea rând, mă bucur că Donavitalul, pe care l-aţi luat cu acordul unui medic, a început să aibă efecte pozitive vizibile. V-a scăzut cantitatea de sebum! Acest fapt certifică în mod clar că ingredientele active ale Donavitalului acţionează asupra sistemului dv. hormonal, echilibrându-l (încet dar sigur vă echilibrează balanţa dintre estrogen, progesteron şi testosteron).
Donavitalul se administrează pe o perioadă optimă de 6 luni! Medicul pe care l-aţi consultat nu v-a spus cât timp să vi-l administraţi? Ar fi indicat să ţineţi o cură de 6 luni, din punctul meu de vedere.
În altă ordine de idei, răspunzându-vă la întrebare, există probabilitatea minimă să aveţi o infecţie localizată, care să vă întreţină apariţia leziunilor acneiforme. Pentru a vă trata o eventuală infecţie bacteriană, chiar fungică sau virală, puteţi folosi crema Akneil. Documentaţi-vă cu privire la ea!
Toate cele bune,
Nick
0
09-09-2011, ora 12:33
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
va multumesc domnule Mr.Nick..noi credeam k daca e antibacterian si antiinflamator il putem folosi mai mereu, asa cand ies cosuri sau seara de seara k sa nu mai apara.acum inteleg..va multumesc inca odata..multa sanatate..toate cele buna din partea mea..
0
09-09-2011, ora 15:53
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
Toate cele bune*..scuze.
0
10-09-2011, ora 18:24
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
Va multumesc, domnule Mr. Nick, pt urarile onomastice, da a fost ziua mea, si va multumesc si pt sfatul pe care mi l-ati dat in legatura cu donavitalul. Medicul homeopat nu mi-a spus cat timp sa continui tratamentul, cu siguranta voi tine cura in continuare. Pe langa acest donavital medicul homeopat, mi-a mai dai si alt tratament pe care l-am tinut, si nu a avut efect, din pacate am renuntat, si am continuat cu donavital. Va multumesc inca o data, si va doresc toate cele bune !
0
13-09-2011, ora 00:03
stefaniaht
Nu este medic/terapeut
stefaniaht
buna ziua, sunt disperata, peste 2 sapt am nunta si fata mea arata ingrozitor:(, , , , pana acum 3 zile aveam tenul aproape curat ca lacrima( mentiionez ca in urma cu 2 luni am urmat un tratament cu zynerit plus ceai trei frati patati si tinctura de brusture, toate bune si frumoase, pana acum 3 zile cand in decurs de 4 5 ore mis-a umplut tenul cu buburuze, cosulete mici mici sub piele si simteam ca ma ardea. ce sa fac? pana la asta foloseam gentalyn beta. acum am cumparat mibazon si am reinceput ceaiurile, oare v-a trece?:((( helppppp
0
13-09-2011, ora 08:13
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
ai timp la fix pt o cura de 14 zile cu Mibazon! eu sunt sigura k o sa-ti ajute f mult, dar incearca pe tot posibilul sa nu te mai stresezi!!! sunt sigura ca din cauza emotiilor si a stresului ti-au iesit.
curata bine fata cu un disc demachiant cu lotiune tonica (iti recomand cu caldura "Lara super lotiune pentru fata cu aloe vera" de la plafar.costa doar 6 lei si face minuni de pe vremea mamei) apoi maseaza bine, circular, cu mibazon. si cate o masca cu argila la cateva zile si o sa fie bine, sa vezi !! ar fi ok sa iei si ceva vitamine si minerale (in special vit.a si e si zinc!). Nu stoarce cosurile!! mibazonul o sa ke "sece" si nu vei face cicatrici.(daca le-ai zgarmat deja, pune o felie de rosie 10 min- cicatriseaza pe loc ;) )
Mult succes si nunta ca-n povesti iti doresc din suflet !
0
13-09-2011, ora 14:14
boqdan19
Nu este medic/terapeut
boqdan19
salutari...mi-au rams pete rosii sub piele de la acnee...as vrea sa-mi recomandati o crema cv...sau cv natural...va multumesc
0
13-09-2011, ora 14:46
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
salut bogdan19.iti recomand crema kerato liz...este f buna pt urmele lasate de acnee..o zi buna.
0
14-09-2011, ora 00:19
stefaniaht
Nu este medic/terapeut
stefaniaht
iti multumesc mult aura, te voi tine la curent cu evolutia mea. deocamdata sunt la 2 aplicare dar nu vad nimic imbunatatit:(. sper totusi sa revin pe calea cea buna
0
14-09-2011, ora 12:30
boqdan19
Nu este medic/terapeut
boqdan19
alin...am cautat tot orasul si nu am gasit nici urma de kerato liz:|
0
14-09-2011, ora 12:45
boqdan19
Nu este medic/terapeut
boqdan19
o alta crema..cu acelasi efect as putea gasi?tnx
0
14-09-2011, ora 15:30
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
poi poti folosi MaMa lotion sau Scar zone dar nu sunt asa de bune precum kerato liz..vor da rezultate mai greu si daca vor da ca depinde si de ten..daca vrei cu siguranta sa scapi de acele urme poti face peelingul chimic si vei scapa complet de semne.
0
14-09-2011, ora 18:13
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
buna ziua! am gasit eu crema Kerato-Liz!! se comanda doar pe net si trebuie sa comanzi cel putin 4. in schimb, distribuie doar pt unele farmacii sensiblu. eu am luat-o din farmacia din afi palace cotroceni. 30m lei 50ml cu card membru (34 fara)
se mai gasesc in sensiblu din kaufland, carrfour si mall-uri (doar in unele din ele)
o folosesc de 6 zile si se vede o mica ameliorare (cam 30% din intensitatea rosetei). sper sa avanseze macar la 80% :D
succes!
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •