Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 15 16 Înainte ›
7
29-05-2011, ora 14:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Stimate dle p.florin, Mibazonul vă poate ajuta în tratarea foliculitei nonmicrobiane, strict datorită prednisolonei din compoziţie, nu şi datorită combinaţiei de antibiotice. Prednisolona are efect antiinflamator, în principal!
Foliculita nonmicrobiană, care are o cauzalitate legată de căldură-transpiraţie-iritaţie mecanică, se tratează foarte greu, dar nu imposibil.
Unguentul natural cu muguri de plop este foarte bun în tratarea tuturor tipurilor de foliculită!
_

Însănătoşire grabnică!
7
29-05-2011, ora 14:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
_
" Este recomandat si in cazul dermatitei atopice? "

Stimată dră/dnă Helen112, Mibazonul nu are o astfel de indicaţie, însă se poate dovedi a fi benefic pentru ameliorarea sau tratarea dermatitei atopice, în mare parte datorită efectului antiiflamatoro-antialergic a prednisolonei. Consultaţi-vă cu medicul dv. dermatolog!
_

Însănătoşire grabnică!
7
29-05-2011, ora 15:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Stimate drule/dle Johnnyzzz, mă bucur că aveţi credinţă în Dumnezeu. Să o aveţi în continuare!
Puteţi folosi Mibazon în combinaţie cu săpunul dermatologic Sebamed şi loţiunea Aknesol, pentru a vă trata acneea care în cazul dv. apare şi se dezvoltă pe fondul seboreei (a hipersecreţiei de sebum) şi a proliferării bacteriene, după cum urmează:
❶ Săpun dermatologic Sebamed, din gama Clear Face, Cleansing Bar, pe numele lui (îl puteţi achiziţiona din aproape orice farmacie Sensiblu, sau din cadrul oricărei farmacii on-line).
----------*
Se spală suprafaţa de piele afectată de seboree şi acnee, cu apă călduţă şi cu acest săpun, gentil, fără a vă freca tare, ci doar masând uşor, dimineaţa, la prânz şi seara.
❷ Aknesol, loţiune cu efect de reglare calitativă şi cantitativă a secreţiei de sebum specific pielii.
După spălarea feţei cu săpunul dermatologic, se tamponează pielea afectată cu o dischetă cosmetică de bumbac îmbibată cu loţiune Aknesol, de 3 ori pe zi, dimineaţa, la prânz şi seara (dischetele cosmetice se mai numesc şi dischete demachiante). După ce constataţi că acneea se vindecă, aplicaţi-vă loţiunea doar o singură dată pe zi, dimineaţa, pentru încă minim 6 luni de zile, de la momentul constatării vindecării.
----------*
❸ Mibazon, unguent. Folosiţi-l în cantitate optimă, nici prea mult, nici prea puţin, doar seara, cu 2 ore înainte de culcare, după spălarea feţei şi după tamponarea cu loţiunea Aknesol.
Dacă observaţi că acneea nu se vindecă, vă rog, consultaţi medicul dermatolog.
_
Săpunul dermatologic Sebamed+loţiunea Aknesol+unguentul Mibazon costă împreună maxim 50Ron.
_

Însănătoşire grabnică!

(*modificat de administrator)
0
30-05-2011, ora 14:02
johnnyzzz
Nu este medic/terapeut
johnnyzzz
Salutare din nou domnule Nick,

Am fost la mai multi dermatologi, care mi-au prescris asa :

1 : brevoxyl - efecte destul de intarziate si slabe
2. Isotrexin - la fel, efecte intarziate si slabe, dar parca se mai imputinasera cosurile
3. doxiciclina oral 3 luni - mi-a facut foarte bine, disparusera majoritatea, dar... cand am incetat sa-l mai iau, au revenit ca la inceput.
4. Zineryt (multe luni de zile) - mi-a facut foarte bine, dar, dupa ce nu l-am mai folosit, a revenit acneea.

Deci, ma declar foarte dezamagit de medicii dermatologi din Romania.

Credeti ca s-ar putea sa am vreun stafilococ care produce acneea? Sau ceva de genul? Credeti ca este posibila vindecarea in cazul meu?

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dvs, si Dumnezeu sa va binecuvinteze!
0
30-05-2011, ora 14:14
johnnyzzz
Nu este medic/terapeut
johnnyzzz
Si inca ceva, c-am uitat : ceaiul de 3 frati patati este bun pentru acest tip de acnee?
Scuze de deranj...

Dumnezeu fie cu dvs.!
0
30-05-2011, ora 15:11
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
pentru johnnyzzz, iti recomand sa mergi la un doctor homeopat, asta mi-a recomandat si mie NIK, poate te va ajuta cumva cu problema ta, pt ca si eu am urmat sfatul lui si acum urmez un tratament, sper sa ma ajute. am fost si la dermatologi ca nu prea m-au ajutat cu nimic sincer, pt ca am folosit si eu brevoxil, zinerit, baneocin, retin-a, si mai multe, insa din pacate nu prea mi-au fost de mare ajutor decat pe moment, am tinut si o cura de detoxofiere, si am fost si la cosmetica, dar fara rezultat. am folsit si mibazon, cam o sapt, si tin sa te anunt ca este f bun, mi-au trecut dar nu am mai continuat, ca am auzit, ca cica ar creste par pe fata, sau poate doar mintea mea creata, acest mibazon cred ca vindeca, dar trebuie, continuat cu el, si eu as, vreau dar tiam zis din ce cauza, mam oprit. am si eu pb, cu acneea inca de pe la 12 ani, iar acum am 24, dar nu pot spune ca este fff urata, si in plus si tenul gras. am baut si ceai de trei frati patati, dar stiu ca se face cure de cate o luna de zile, iar eu dupa 2 sapt am intrerupt, nu stiu cat de mult ajuta, fiind fata, as fi putut lua anticonceptionale, dar nu prea mi-a fost recomandat, sau in cel mai rau caz am auzit de roacutanee, si de acel, vaccin de la cantacuzinou, dar nu stiu cat de mult ajuta.sper ca tiam fost de ajutor, si sper ca aceste pb sa ne treaca.
6
08-06-2011, ora 14:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos s-a înălţat!
Johnnyzzz, am citit lista de preparate care vi s-au prescris pentru tratarea acneei dv. Toate au un anume grad de eficienţă în ameliorarea acneei, în special Zyneritul, însă niciunul nu a reuşit performanţa de a neutraliza cauza care stă la baza producerii afecţiunii dv. dermatologice.
_

" Credeti ca s-ar putea sa am vreun stafilococ care produce acneea? Sau ceva de genul? Credeti ca este posibila vindecarea in cazul meu? "
- Cei mai frecvenţi agenţi patogeni - cele mai frecvente bacterii care sunt implicate în procesul de apariţie, dezvoltare şi întreţinere a acneei sunt Propionibacterium acnes şi Staphylococcus epidermidis. Deci, da, este posibil ca acneea dv. să fie produsă şi pe fondul unei proliferări bacteriene, deşi principala cauză în cazul dv. este hipersecreţia seboreică, alăturată unei tulburări de keratinizare a pielii, ca şi cauză secundară (proliferarea bacteriană este cauza terţiară, ca în mai toate cazurile).
DA, este perfect posibilă vindecarea şi în cazul dv.
_

" Si inca ceva, c-am uitat : ceaiul de 3 frati patati este bun pentru acest tip de acnee? "
- Da, este bun, aşa cum este şi ceaiul de brusture, ca de altfel şi ceaiul de conuri de hamei şi ceaiul de angelică.
_

Aţi folosit vreodată Skinoren? Este foarte bun!

_
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
08-06-2011, ora 14:31
Bogdanel17
Nu este medic/terapeut
Bogdanel17
Asa am eu. Am un stafilococ care imi produce acneea.

Mr. Nick, poti arunca o privire si aici ?
http://forum.romedic.ro/prod/Stafilococ_coagulazo_pozitiv_-_Nas_si_piele_056365.html
Multumesc !
6
09-06-2011, ora 01:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Bogdanel17, imediat arunc privirea :) Ţinând cont că pentru mine această noapte va fi în totalitate albă (nu voi dormi!), îmi permit să "arunc" privirea dorită de dv. Sper să vă fiu de folos cu ceva!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick
0
12-06-2011, ora 15:35
johnnyzzz
Nu este medic/terapeut
johnnyzzz
Nu stiu cat de utila este aceasta informatie, dar... rareori cand mi se intampla sa am parte de groaznicele polutii nocturne (iarna mi se intampla destul de des din pacate), dupa scurt timp ma uit in oglinda si observ o groaza de roseturi pe fata, cosuri noi si chisturi.
Stiti cumva de ce?
Si inca ceva, daca nu va suparati : tabletele de zinc ma pot ajuta sa tin acneea in frau?

Am inteles de la dvs. ca acneea mea se dezvolta pe baza hipersecretiei seboreice. Cum as putea sa inlatur aceasta hipersecretie? Este posibil asa ceva?
Multi dermatologi mi-au zis ca am acnee din cauza tenului foarte gras. Dar chestia este ca, a fost o vreme in care mi-am facut zilnic masti cu argila, astfel inca sa scap de uleiul de pe fata, insa acneea continua sa apara si sa se dezvolte la fel de urat :((
0
15-06-2011, ora 01:27
Chaterine
Nu este medic/terapeut
Chaterine
Buna..
Pana acum 4 luni..aveam doar mici probleme cu tenul, gras si cu unele impuritati, nimic mai mult, cand intr-o dimineata m-am trezit..cu o multime de puncte inflamate pe zona maxilarului...de la dermatolog am aflat ca e o acnee adula..destul de grava..iau unidox si metronizadol de 3 luni, s-au mai ameliorat..dar nu foarte tare..iar pete mi-au ramas oricum...insa de 3 zile au revenit..fara sa gresesc cu nimic(am cOntinuat acelasi tratament oral-unidox si metronizadol si extern brevoxyl, glyco-a si crema sebium hidra de la bioderma)..credeam ca am scapat dar au revenit..
Astept sa imi fac injectia Diprophos, recomandata tot de medicul dermatolog...dar ma tenteaza foarte tare sa renunt la tot si sa incep a tratata cu mibazon si tinctura de propolis pentru petele celor care s-au tratat deja.credeti ca este bine?...m-am saturat sa stau atat pe capul medicului..simt ca il stresez odata cu mine..
0
15-06-2011, ora 01:28
Chaterine
Nu este medic/terapeut
Chaterine
Acnee adulta(imi cer scuze)
0
15-06-2011, ora 08:56
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
Buna Mr. Nick, te-as ruga sa ma lamuresti si pe mine cu o problema, am urmat sfatul tau de a merge la in medic homeopat, acum urmez sa ma duc iar la un consult, si iau in continuare si donavital, abia am 1 luna de cand urmez acest tratament, nu se vad foarte multe ameliorari, dar vreau sa te intreb de unguentul mibazon, am incercat o sapt dupa care am facut pauza, si iar trebuia sa mai dau inca o saptamana pana la vindecare cu pazua intre. Vreau sa zic ca ca fost folositor acest mibazon, si doar seara imi dadeam cu el, dar mam speriat foarte tare si am intrerupt sa mai dau pentru ca mi-sa spus ca a ceea ce contine sau ceva de genul, creste parul pe fata, destul de vizibil. Iti multumesc, si astept un raspuns.
0
15-06-2011, ora 16:10
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
dr-a, dmn-a, , mariaanna87 nu este adv..nu creste parul pe fata..acest, , medikament, , mibazon este f bun pentru cosuri (acnee)..eu zik sa te dai k mibazon si o sa vezi k o sa treak pana la urma..dar de kand iti dai k mibazon se vede cv in bn??vreo schimbare??
0
15-06-2011, ora 16:14
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
am o intrebare pt dvs nik...mibazonul este bun si pentru tenul gras???si cum trb sa te dai k mibazon k sa ti treaka kosurile???trb sa aflu raspuns la aceasta intrb//va rog mult
0
15-06-2011, ora 18:10
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
am auzit k acest unguent este bun doar pentru femei..asa este???sau pt orike organism?
0
16-06-2011, ora 13:22
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
as vrea samai intreb cv dar nu mi rasp nim, , va rog ajutati ma.mibazonul curata si urmele lasate de pojar ???urmele din piele???
0
17-06-2011, ora 11:53
delfia
Nu este medic/terapeut
delfia
Buna ziua. am si eu o intrebare.fetita mea in varsta de doi ani face mereu alergii alimentare si este mai mereu plina de bubite pe tot corpul. in ultimul timp face si mici furunculi, dar din care ies destul de mult puroi.nu mai stiu cu ce sa le tratez sa scapam definitiv de ele. mi-a facut si o suprainfectie, nu stiu daca de la furunc sau de la bubite, dar nu ne-au trecut dacat cu antibiotic tienam facut intravenos in spital.orice sfat e binevenit ca nici nu stiu incotro sa o mai iau.am inteles ca ar fi bune si baile de la olanesti sau calimanesti.astept parei si sfaturi.va multumesc.
0
17-06-2011, ora 17:48
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
doamna delfia daca fetita dvs in ultimul timp kum sp dvs face miki furunculi eu va recomand mibazon..il gasiti la farmacia veterinara..costa vreo 7 sau 8 lei..sa nu va speriati k il luati de akolo..akest unguent uleios este f bun pentru furuncuri si acnee (cosuri)...isi face trb f rpd si este f bun pt om atat kat si pentru animale...si k folosire..spalati bn fetita dvs in lokul respectiv k ceai de musetel, stergeti ku un prosop si dati un strat de unguent peste furunc..si la acnee se procedeaza la fel si in cateva zile veti vedea rezultate pozitive..puteti sa va documentati pe net despre asta, , vi l recomand cu toata caldura..astept un raspuns sau sa mi sp ke solutie ati gasit...numai bn...
0
20-06-2011, ora 00:32
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
buna propolisu fara alcol este bun pt cicatrice lasata de acnee daca este buna de cate ori pe zi trebuie si cate minute trebuie lasat pe fata
0
20-06-2011, ora 14:14
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
pt matei21, , , vindeca acneea impreuna k mibazonul... dar nu este prea bun pt asta adik pt semnele de la acnee,..mibazounul este bun dar depinde de ten...incearca l si o sa vezi daca da rezultate la tn...nu apar alte reactii negative asa k bafta matei21
0
20-06-2011, ora 18:34
lydiutza
Nu este medic/terapeut
lydiutza
Buna seara!

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Am fost la Institutul Cantacuzino pentru acnee si mi-a iesit stafilococ coagulazo-negativ.
Tin sa mentionez ca am acnee doar in zona barbiei, rareori pe frunte sau nas, am tenul mixt.
Aceasta acnee se manifesta destul de urat...se "coc" mici "monstruleti" care ma dor destul de tare, se inrosesc; daca incerc sa ii strang se fac si mai mari, iar daca ii las in pace trec, dar dupa cateva zile imi ies din nou, mai ales in perioada de dinainte de menstruatie.

Ce ma sfatuiti sa fac? Am vazut pe internet ceva legat de o planta, Agnus Castus care ar fi buna si pentru acneea barbiei pe langa multe altele...am mai vazut si aici pe forum multe altele, am folosit zynerit in trecut care nu m-a ajutat prea mult.alte unguente nu vreau sa incerc asa de capul meu, poate imi fac mai mult rau...
Ce ar trebuie sa fac? Pentru ca nu ma mai suport cu aceste cosuri:((((
Multumesc!
0
20-06-2011, ora 22:00
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
domnisoara lydiutza, , , mergeti la dermatolog..akolo o sa va prescrie niste medikamente, , , depinde akm ce..in functie de analize iti vor da ori unguent(mibazon)este mai bun ca zineryt, , , ori injectii sau cv tare, , dar nush kat de efikiente sunt..doar pe moment scapi dar dupa aia apar...si mai bn dekat sa te duki la dermatolog k sa iti ia bani si sa te provoace sa mai te duki ink odata mai bn cumperi mibazon si este f bun..mai lasa timsj si spuneti k ati ales
0
20-06-2011, ora 22:21
lydiutza
Nu este medic/terapeut
lydiutza
Multumesc frumos de raspuns!
Sa inteleg ca e bun Mibazonul pt stafilococ? Si cum trebuie sa il aplic? Trebuie sa mai folosesc si altceva, de ex. tinctura de propolis? Pentru ca am inteles ca usuca pielea foarte tare.

O sa merg maine sa imi cumpar Mibazon:)

O seara frumoasa!
0
20-06-2011, ora 22:22
lydiutza
Nu este medic/terapeut
lydiutza
Inca ceva, despre Agnus Castus ce stiti? Ar fi bine sa iau si aceste capsule?

Multumesc!
0
21-06-2011, ora 14:54
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
pt lydiutza.daca sunteti adolescenta 15 16 17 18 ani nu cred k este grav ce aveti dvs, , asa se manifeste organismul la akeste varste, , kand ies cosurile inseamna k in corpul dvs are lok o schimbare, , ,..mai bn de aceste pastile intrebi medikul dermatolog daca sunt bune pt acnee, , asta nush.nush la ke si pt k sunt bune..depinde de organism, ten, ,...mibazonul este f bun si singur dar si k tinctura de propolis...mibazonul il gasiti la farmacia veterinara si este f bun pt om pt cosuri va asigur de asta.dimineata va spalati pe fata cu apa si sapun dove este bun k sapun si dupa ke va stergeti, aplikati putin mibazon pe locurile cu acnee si masati usor..il lasati asa pana seara k este uleios si rezista..iar seara va spalati k apa si sapun si faceti tot la fel...alte reactii nu are akest medikament.o sa vadeti rezultate dupa 10 zile.si k tinctura de propolis va spalati bn pe fata k apa kat de kat kalduta ksi k sapun si va dat cu tinctura de propolis, il lasati kam 5 min pe fata si dupa aia va dati k mibazon pe lokurile k acnee, , nu este obligatoriu pt k poti sa dai si pe langa ele k nu face nimik//il rekomand k kaldura..sper k ti am fost de folos domnisoara./doamna lydiutza.astept sa vad faca isi face bn treaba mibazonul...o zi f frum...
0
21-06-2011, ora 15:09
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
este o planta pt femei.din planta sunt pastilele facute, ,.adik.sunt bune akele pastile pt(((((tulburarile legate de ciclul menstrual, tulburarile de libidou, stimuleaza fertilitatea, , etc, , nu cred k este bun pt acnee...parerea mea..
0
21-06-2011, ora 18:12
alinbaby
Nu este medic/terapeut
alinbaby
sper sa va fiu de mare ajutor si tot keea ke vreti sa faceti sa puteti si sa se indeplineasca dorintele dvs
0
21-06-2011, ora 18:45
lydiutza
Nu este medic/terapeut
lydiutza
Buna seara!

Multumesc frumos de sfaturi!
Am fost azi si mi-am cumparat Mibazon, o sa incep sa-l folosesc din seara asta...sper sa ma ajute.
Nu sunt o adolescenta de 16-17 ani, sunt ceva mai mare, am 24:).si am vreo 3 ani de cand imi apar aceste cosuri de pe barbie destul de des...

O sa revin cu un mesaj pe parcurs sa va zic daca m-a ajutat mibazonul sau nu:)

Multumesc frumos inca o data!

O seara frumoasa!
0
21-06-2011, ora 19:14
Chaterine
Nu este medic/terapeut
Chaterine
Heii...am scris acum cateva zile despre situatia mea..chair duminica mi-am luat tinctura de pripolis si am ineput utilizarea sa fara mibazon.
Am renuntat la brevoxil si retin-a si am folosit doar sapunul si si tinctura de propolis...iar in nici 3zile miau disparut o multime de pete de pe fata..
Plus ca nu mi-au mai iesit decat doar niste mici ridIcaturi sub piele din cauza ca aveam pielea foarte uscata..dar le-am tratat rapid cu crema cu ihtiol..
Chiar imi place ce vad...iar daca imi vor reaparea v
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •