Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 15 16 Înainte ›
0
11-10-2011, ora 21:41
Cristi_bliss
Nu este medic/terapeut
Cristi_bliss
Buna ziua domnule Nick, ma numesc Cristian si am 18 ani.Am apelat la parerea dumneavoastra pentru ca am observat ca sunteti foarte inteligent in astfel de probleme dermatologice si foarte sincer, fata de alti medici care vor cat mai multi bani si cat mai multe consultatii.
Prima data ( la 15 ani) am crezut ca imi ies cosurile din cauza varstei dar timpul a trecut si eu am ramas singurul din clasa cu cosuri...si sunt o combinatie de cosuri, unele obisnuite altele sub piele, in zona obrajilor in special si rareori pe frunte sau in zona gurii.M-am dus la dermatolog si am fost diagnosticat cu acnee polimorfa. In urma unui consult "Diagnostic functional prin computer" mi-a iesit pozitiv streptococ si stafilococPrecizez ca nu a mentionat de care streptococ sau stafilococ.doar a scris acolo : stafilococ, streptococ = prezent, restu fiind absente (luesinum, lambia, etc...).M-am dus la dermatolog si mi-a recomandat niste doze destul de puternice dupa cum au spus unii farmacistii.Deci mi-a dat asa : 1 pastila la 12h de fromilid (5 zile) apoi urmatoarele 5 zile : Cedax 1 pastila la 12 h si calc sulfurica 5 granule pe zi timp de 7 zile.
Am o zi de cand am inceput tratamentul cu Mibazon si tinctura de propolis si vad mici schimbari pozitive.
Voiam sa aflu parerea dumneavoastra despre problema mea, as dori sa aflu daca stafilococul si streptococul sunt cauza acneei mele si as dori sa stiu daca urmez tratamentul prescris de dermatolog ma va scapa de acesti 2 microbi si de acnee.
Multumesc de timpul acordat.
6
12-10-2011, ora 02:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!
Stimate/Stimată drule/dnule/dră/dnă Whiite, da, sunt sigur de eficacitatea tratamentului.
Combinaţia dintre uleiul de oregano sălbatic şi argintul coloidal DrJuice 20 ppm deţine cea mai sinergico-puternică acţiune antistafilococică cunoscută şi recunoscută.
Numai bine,
Mr. Nick
6
12-10-2011, ora 02:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Cristi_bliss (Cristian), acneea polimorfă cu care vă confruntaţi vă poate fi produsă de o încărcătură bacteriană supra proliferantă, încărcătură care la dv. are în prim plan o specie de stafilococ şi una de streptococ, dar, în mod normal, tipic, numai şi numai dacă aveţi un ten gras sau mixt, nu altfel. Aveţi un astfel de ten?
Mibazonul şi tinctura de propolis vă pot face mult bine!
Dacă veţi urma tratamentul dnului doctor dermatolog - tratament care se bazează exclusiv pe antibioterapie forte - nu cred că veţi scăpa de cele două bacterii, iar dacă veţi scăpa, afectarea imunologică pe care o produce antibioterapia forte vă va produce o breşă şi vă veţi reinfecta din nou, pe lângă faptul că vă va distruge microflora simbiotică din intestine, floră compusă din prebiotice şi probiotice, adică fibre alimentare şi bacterii saprofite, care au rolul de a asigura împreună cu alţi compuşi 70% din imunitatea organismului (antibioterapia forte produce candidoză orală şi chiar sistemică!).
NU vă recomand să luaţi o cantitate şi o concentraţie atât de mari de antibiotice! (nici dnul doctor dermatolog nu ar lua o asemenea cantitate şi concentraţie, dacă ar fi în postura dv., dar de indicat le indică pe ambele, pentru că...). Hmm... Nu aţi vrea să ştiţi de ce le indică.
Consultaţi un alt medic dermatolog şi rugaţi-l să se uite bine la dv., pentru că sunteţi om, NU cobai.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
12-10-2011, ora 19:07
Cristi_bliss
Nu este medic/terapeut
Cristi_bliss
Sunt dezamagit de tot ce se intampla in jurul meu...m-am interesant si pe internet si dvs. aveti dreptate.
Pentru ca nu mai avem niciun dermatolog in orasul in care locuiesc, am decis sa urmez tratamentul prescris dar cu putine modificari.M-am gandit sa iau 1 pastila la 12h de Fromilid (claritromicina) timp de 5 zile, urmat de Cedax o pastila la 24 ore timp de 10 zile in loc de 1 pastila la 12 h timp de 5 zile, dupa asta am sa iau tratamenul homeopatic (calc sulfurica ) 5 granule pe zi timp de 7 zile.Sper sa duca la un rezultat pozitiv, dar din cate am citit pe internet sunt putin dezamagit...dar nu am alta alternativa si vreau tare mult sa ma vindec pentru ca acneea asta nu e numai o problema dermatologica, dar si psihicul iti este afectat...sunt mai retras, cateodata deprimat si pe strada sau la scoala cand merg am o expresie foarte serioasa si nu suport cineva sa se holbeze la mine...ma inchid in mine.
Ma doare si faptul ca eu sunt credincios, nu ma duc la biserica din pacate dar ma rog pentru sanatate si intelepciune si spun Tatal nostru in fiecare seara si in fiecare dimineata, si ma uit la ceilalti colegi de la mine din clasa...nu au nici o problema...au tenul perfect, sunt destepti, duc o viata fericita si dupa cum observ si dupa injuraturi ma indoiesc ca ei se roaga ptr sanatate si intelepciune sau macar spun Tatal nostru in fiecare seara.Stiu chiar si un baiat care se declara ateu, si nu are nici o problema...este amuzant, nu are probleme cu sanatatea, este inteligent...nu mai inteleg nimic.
6
23-10-2011, ora 20:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Cristi_bliss (Cristian), faceţi ceea ce doriţi, asumându-vă responsabilitatea şi suportând consecinţele în acord cu ce aţi decis, indiferent de natura lor, care poate fi pozitivă, negativă sau neutră.
Dacă sunteţi credincios, fără doar şi poate, trebuie să mergeţi şi la biserică.
Ca să înţelegeţi mai bine care sunt cauzele principale ale suferinţei, ca de altfel ca să înţelegeţi şi de ce există suferinţa în viaţa unui om, generalmente vorbind, accesaţi şi citiţi, în linişte şi cu răbdare, cel puţin primul posting al topicului următor, încercând să puneţi în practică sfaturile enumerate, mai ales pe cele de natură spirituală:
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html

Însănătoşire grabnică.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
27-10-2011, ora 21:38
fireman20
Nu este medic/terapeut
fireman20
Am revenit cu un raspuns la ceea ce v-am rugat sa ma ajuti acum circa o luna..am incercat mibazonul pe zona coapselor si a feselor...in mod vizibil bubitele tip acnee s-au dus mai am doar cateva...insa nu scap de petele lasate de la aceasta acnee..as dori din suflet daca stiiti vreu tratament sau vreo crema care indeparteaza cicatriciile ramase de la acnee ? va multumesc frumos
6
27-10-2011, ora 23:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Fireman20, pentru tratarea cicatricilor post-acneice puteţi folosi crema Kerato-liz, tinctura de propolis, crema Cicatrix etc. Cea mai indicată pentru dv. este de departe Kerato-Liz, administrată conform instrucţiunilor inscripţionate în prospectul însoţitor, prospect care poate fi găsit în interiorul ambalajului cremei.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Numai bine!
Cu respect,
Mr. Nick
0
29-10-2011, ora 18:33
johnn1
Nu este medic/terapeut
johnn1
am citit pe aici in legatura cu semnele/cicatricile lasate de acnee, ati recomandat kerato-liz sau cicatrix. ati testat asa ceva sau doar ati citit prospectul si cam atat. kerato-liz costa pana in 20 lei, in schimb cicatrix vreo 200 lei, din asta trag concluzia ca cicatrix este mult mai buna, nu ? stiti ceva legat de asta ? cam in cat timp se vad rezultatele si cat timp ar dura tratamentul ?

mersi
0
30-10-2011, ora 23:46
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Buna seara, mister Nick. As dori sa va adresez o intrebare. cum se manifesta acest stafilococ auriu (sau neauriu..orice fel de stafilococ sau streptococ ) si cum arata acneea provocata de el? eu am mai citit pe ici pe colo si ma bate gandul k as putea avea acest stafilococ. acneea mea..care s-a diminuat considerabil dupa aplicarea mibazonului, dar cea care imi mai iese este acum sub forma unor umflaturi, iar zona dimprejurul lor este rosie...de parca ar fi o infectie.
si mi-a mai iesit zilele astea ceva pe gat, in dreptul amigdalelor, ca un ganglion, un cos f tare sub piele, care nu cred k va coace vreodata ( mai am doi in partea cealalata a gatului, care au secat 90% dar tot se simt acolo ). nu sunt rosii, nu sunt infectati...sunt doar niste ridicaturi ciudate. credeti ca are legatura cu stafilococul..??? mentionez ca in urma cu 2-3 ani, am facut un exudat faringian si mi-a iesit...streptococ sau stafilococ... nu mai stiu care. nu-mi mai amintesc dk am mai luat tratament (am luat augmentin pt o masea doar ).
va multumesc,...sper ca nu m-am abatut prea tare de la subiect.
noapte buna!
6
31-10-2011, ora 12:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Johnn1, nu este nevoie să testezi ceva pe propria piele, ca să-ţi permiţi să ştii dacă acel ceva este bun sau nu, însă fără a avea siguranţa absolută că acel ceva se va preta pentru toţi indivizii, se va dovedi a fi bun în acelaşi grad.
Medicii testează pe ei înşişi toate medicamentele/suplimentele pe care le prescriu? NU! Şi totuşi le prescriu, având o oarecare siguranţă aflată în spatele bagajului de cultură, experienţei, poate chiar şi a intuiţiei etc.
Kerato-liz este atât de ieftin pentru că este un produs românesc şi pentru că medicul care a formulat şi patentat produsul a fost şi este de condiţie umilă, fapt pentru care s-a gândit la tot românul (cel mai probabil şi-a dorit ca produsul să fie accesibil tuturor). Cicatrix-ul este atât de scump pentru că este un produs spaniol, realizat de Catalysis - un concern privat care absoarbe sume exorbitante de la UE şi-şi comercializează produsele raportându-se doar la puterea de cumpărare a cetăţenilor care au salarii şi de 6000 de euro pe lună. Catalysis nu se gândeşte la puterea de cumpărare extraordinar de mică a românului, nici atât statul român, care impune nişte taxe de import ce aproape dublează preţul. Catalysis se gândeşte doar la cum să-şi recupereze investiţia în produs şi la cum să-şi mulţumească clienţii de pe nişa păturii sociale care nu se confruntă cu lipsuri materiale.
Strict din punctul meu de vedere, Kerato-liz, per ansamblu, ca şi raport calitate/preţ/beneficii şi potenţiale prejudicii (când spun prejudicii mă refer strict la lipsa efectelor pozitive!) este cu un pas înaintea Cicatrix-ului. Şi totuşi, în funcţie de responsivitatea organismului fiecărui individ în parte, la unii Kerato-liz-ul se poate dovedi a fi extraordinar, iar la alţii nu, cum de altfel şi Cicatrix-ul se poate dovedi a fi extraordinar sau nu.
NU tot ce este scump sau mai scump decât ceva, este şi mai bun decât acel ceva! (la unele produse preţul este mai mare nu datorită calităţii mai mari, ci datorită ambalajului mai sofisticat, mai rafinat etc.).
Dv. sunteţi liber să vă cumpăraţi orice produs. Există şi alternative total ieftine, totuşi, faţă de Kerato-liz şi Cicatrix. Sucul de ceapă, tamponat zilnic, de 3 ori pe zi, pe cicatricile atrofice sau hipertrofice, timp de minim 40 de zile consecutiv, se poate dovedi a fi cel mai bun agent de tratare a cicatricilor, de pildă.
În cât timp se văd rezultatele şi cât timp ar dura tratamentul, generalmente vorbind, nefăcând referire la vreun produs anume?! Rezultatele se văd în funcţie de cum răspund fibroblastele din piele, adică structurile din analizatorul cutanat, la agentul care se aplică pentru ameliorarea sau tratarea cicatricilor, fibroblaste care produc colagen şi cu ajutorul căruia reuşesc să umple de jos în sus cicatricile atrofice, cele cu lipsă de ţesut (în cazul cicatricilor hipertrofice, agentul care se aplică pentru ameliorarea sau tratarea cicatricilor acţionează exact în sens invers, adică inhibă producţia de colagen şi tasează excesul de ţesut, pentru a aduce ţesutul la aceeaşi linie epidermică constituită genetic, adică la acelaşi nivel altitudinal). În funcţie de răspunsul pielii rezultatele pozitive se pot vedea chiar şi după doar 7-14 zile, în cel mai fericit caz, şi chiar şi după 2-4-6 luni, în cel mai nefericit caz, strict în funcţie şi de vechimea cicatricii sau cicatricilor dorită/dorite a fi ameliorată/ameliorate sau tratată/tratate. Durata tratamentului, de obicei, este specificată pe prospectul produsului de tratare folosit, ea stabilindu-se, de regulă, individual, în funcţie de cum observă fiecare persoană în parte apariţia efectelor pozitive (tratamentul se foloseşte până când nu se mai observă nicio îmbunătăţire cutanată + încă 14 zile după acea observare!).
Consultaţi un medic dermatolog!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Din cauza acneei de care am suferit şi de pe urma căreia am moştenit câteva cicatrici atrofice, la un moment dat, neavând o situaţie financiară permisibilă, nu am avut bani să-mi cumpăr nici măcar un sfert de Kerato-liz, ce să mai vorbesc de Cicatrix, fapt pentru care am iniţiat procesul de tratare a cicatricilor mele cu suc proaspăt de aloe vera, plantă pe care o aveam şi continui să o mai am într-un enorm ghiveci pe holul casei mele, de mai bine de 30 de ani :-) Abia după ceva timp mi-am permis să-mi cumpăr 2 produse anticicatrici, şi anume Colagen Colway şi MicrodermX, cu care mi-am tratat total orice urmă de imperfecţiune cutanată care era rezultatul vreunei cicatrici. Şi am mai folosit unele produse, dar NICIODATĂ nu am folosit Kerato-liz sau Cicatrix, ca şi fapt divers.
0
31-10-2011, ora 13:07
johnn1
Nu este medic/terapeut
johnn1
multumesc mult de raspuns. momentan inca am acnee, o am de vreo 2 ani cred, am incercat de toate, unele tratamente au ameliorizat, altele au facut mai rau, asa ca singura varianta ramasese roaccutane, asa ca am inceput tratamentul cu aceste pastile plus skinoren crema + crema ac hidratanta + cleanance gel. eu sper sa treaca cu acest tratament, momentan efecte adverse nu am deloc, analizele le-am facut, au iesit bune, dar mananc si sanatos, fara ulei, grasimi sa nu am apoi colesterolul prea crescut. medicul dermatolog mi-a spus ca de la roaccutane s-ar mai "sterge" un pic si din cicatrici, tocmai de-aia intrebasem sa stiu la final de tratament ce crema sa incerc.
6
31-10-2011, ora 13:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Aura85, acneea produsă de o specie de streptococ sau stafilococ se manifestă, în principiu, cam la fel, adică astfel: leziunile acneiforme sunt relativ grupate şi asemănătoare, deşi câteodată au un aspect polimorf. Sunt foarte inflamate, piogene şi supurează, adică produc puroi şi îl şi elimină, la un moment dat. Atât de inflamate sunt, încât, câteodată, efectiv au aşa numita forţă lancinantă, adică sunt însoţite de o forţă dureroasă care zvâcneşte, pulsează, palpitează în piele, lăsând senzaţia că leziunile acneiforme respective sunt nişte vulcani în miniatură ce sunt pe punctul de a erupe.
În 99% din cazuri leziunile acneice tipice NU sunt reprezentate de umflături a căror zonă limitrofă are aspectul unei roşeţi inelare, fapt pentru care vă recomand să consultaţi un medic dermatolog! S-ar putea să nu suferiţi de niciun tip de acnee, ci de cu totul altceva, sau să suferiţi de un tip de acnee care prezintă complicaţii (respectivele umflături sunt albe, şi numai zona dimprejurul lor este roşie, sau cum sunt, mai exact?).
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
6
31-10-2011, ora 13:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@johnn1, okay, am înţeles.
Nu aveţi pentru ce să-mi mulţumiţi. Mulţumiţi-I lui Dumnezeu.
Aveţi mare grijă! Roaccutane, după cum preabine ştiţi, este unul dintre cele mai periculoase medicamente, poate chiar cel mai dintre cele mai. La primul simptom îngrijorător, în special de natură psihică, prezentaţi-vă de urgenţă la medicul curant.
Vă doresc însănătoşire grabnică!
Cu respect,
Mr. Nick
0
31-10-2011, ora 23:20
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
Buna seara. sa fiu mai explicita, cosurile care imi ies pe fata (cam 1-2 la aproximativ o saptamana- doua ) sunt asa cum ati descris dvs.. simt mai intai o durere, apoi se inroseste si apoi se si umfla. cosul face un "cap " si probabil ca ar face si puroi, insa ma dau cu o cantitate mare de Retin- A si cu Brevoxyl pe el si nu mai coace, ci da inapoi, treptat, in cateva zile ( nu vreau sa le mai las sa coaca, deoarece sunt destul de mari si cu siguranta mi-ar crea niste leziuni si implicit cicatrici f mari daca le-as stoarce ) - este bine lucrurul asta? sa le "ajut" sa sece, in loc sa le storc? sau este mai bine sa merg la cosmetica sa-mi scoata infectia ? in primele zile, imi zvancnesc si ma dor fara sa le ating.parca m-ar durea osul, nu pilea :(
iar despre cele care nu sunt rosii.. ma refeream la cele care mi-au iesit pe gat. au fost rosii candva, insa dupa ce au "secat", au ramas acolo...se simt la atingere. cred ca sunt, de fapt, aceeasi forma de acnee, doar ca pe gat (sub maxilar ) nu am aplicat crema in exces.
o sa-mi fac o internare saptamana viitoare, sa-mi fac analize la sange, exudat, echo, dermato..trebuie sa-i gasesc sursa si cauza. si sper ca si tratamentul adecvat si sa nu-mi mai iasa nimic pe fata!...si apoi o sa va bat la cap cu cicatricile :P
Va multumesc tare mult si in final mai doresc sa va intreb o data: daca se constata a fi intr-adevar stafilococ, care este tratamentul? antibiotic sau (si) altceva? (nu prea agreez antibioticele).
O seara frumoasa si sanatate tutror !
O seara buna si sanatate tuturor !
6
01-11-2011, ora 14:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Aura85, gata, acum m-aţi lămurit. Suferiţi de un tip de acnee care pare a fi indusă de o specie de stafilococ, cum ar fi Staphylococcus epidermidis, de pildă, deşi nu ar fi exclusă inducţia de către o infecţie mixtă, cu stafilococ şi Propionibacterium acnes sau orice altă bacterie chiar saprofită, care datorită unor condiţii favorabile, cum ar fi o seboree sau o tulburare imunologică, a devenit patogenă invazivă (poate chiar şi de un fungus asociat, precum candida!). NU am cum să vă spun cu exactitate ce agent patogen/agenţi patogeni stă/stau în spatele manifestărilor dv. cutanate, pentru că nu am logistica necesară şi nici nu am cum să o pun în practică, pentru a vă testa, şi nu am cum să vă spun cu exactitate nici tulburările care au contribuit şi continuă să constribuie la instalarea şi intreţinerea unei infecţii cu acel sau acei agenţi patogeni.
Vă sunt indicate cel puţin următoarele analize medicale: dermatoscopie, hemocultură, antibiogramă şi antifungigramă, hemoleucogramă completă, glicemie, transaminaze (ALT/AST/TGP/TGO/GGT), estradiol, testosteron liber, progesteron, DHEA-s + unele teste alergo-imuno-microbiologice serologice şi, eventual, o ecografie ovariană.
Consultaţi medicul şi vi se va spune şi mai exact ce analize serologice şi imagistice aveţi nevoie, pentru a se depista cauza apariţiei leyiunilor dv. cutanate cu aspect acneiform.
Să NU vă manipulaţi niciodată mecanic leziunile, cu scopul de a le stoarce. Să NU vă duceţi la nicio cosmeticiană, ca să vi se stoarcă acele coşuri, pentru că stoarcerea garantează în 90% din cazuri agravarea simptomatologiei.
Dacă se va constata o infecţie cu stafilococ/streptococ/candida/propionibacterium sau orice alt agent patogen, dacă nu doriţi să primiţi antibiotic sau antifungic alopat, puteţi să optaţi pentru administrarea voluntară, din proprie iniţiativă, a uleiului de oregano sălbatic de la Provita Nutrition, intern şi extern, ulei care conţine carvacrol - una dintre substanţele naturale cele mai eficiente la nivel de acţiune antibacteriană, antifungică, antivirală şi antiparazitară, situată ca şi eficienţă după argintul coloidal de minim 10 ppm, argint considerat a fi cel mai puternic agent cu astfel de proprietăţi, din lume.
Până ajungeţi la medic încercaţi să nu folosiţi cremele din dotare în exces!

Însănătoşire grabnică!
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - NU mă bateţi deloc la cap. Pentru mine este o plăcere necondiţionată să răspund şi să ajut, doar că o fac atunci când şi cum pot :-) Câteodată în regim de întârziere!
0
01-11-2011, ora 15:19
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Mr.Nick ce parere ai despre argintul coloidal -*


(*modificat de admin)
6
01-11-2011, ora 16:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle alx7891, argiria/argiroza, mai exact condiţia medicală dermatologică produsă de îngestia mare de argint, manifestată prin colorarea în albastru a pielii, cu tentă de argintiu, se produce extrem de rar, doar la persoanele care au predispoziţia genetică de acumulare a metalelor în ţesuturi şi la persoanele care îşi administrează argint coloidal în forme necorespunzătoare, neacreditate medical şi de proastă calitate.
Argintul necoloidal, sub formă minerală, administrat chiar şi în cantitate mică, produce sigur argirie!
NASA foloseşte de zeci de ani argintul coloidal acreditat, de minim 20 ppm, pentru a dezinfecta apa potabilă a astronauţilor şi NU a raportat niciun caz de argirie. Ba chiar şi eu am luat pe cale orală argint coloidal DrJuice, de 20 ppm, pentru a-mi trata o infecţie streptococică rezistentă la toate antibioticele. Mi-am tratat cu succes infecţia şi nu am făcut nicio argirie.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
01-11-2011, ora 17:16
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
va multumesc din suflet! o sa-mi notez analizele si o sa-i aratat medicului dermatolog..o sa-i zic ca mi le-a recomandat un medic, caci cu siguranta nu-i va placea sa-i dau eu indicatii...asa sunt medicii romani, se cred cei mai buni si nu primesc poveste de la pacienti sau alti medici.
Multa sanatate si fericire !
6
03-11-2011, ora 05:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@Aura85, nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi. V-am oferit umilul meu ajutor cu toată plăcerea, necondiţionat, după putinţă, fără a mă aştepta la vreo mulţumire. Mulţumiţi-i medicului dv. dermatolog, după ce vă veţi însănătoşi, şi lui Dumnezeu, fără de ajutorul Căruia nu puteţi să vă vindecaţi.
Mulţumesc mult pentru urări.
Multă sănătate şi fericire vă doresc şi eu.
Cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
04-11-2011, ora 14:43
gornyk
Nu este medic/terapeut
gornyk
vroiam sa va intreb.ati recomandat un produs numit clearogen.nu cred k axista k am luat id de mesenger si mi sa spus k este un magazin erotic.
0
04-11-2011, ora 14:47
gornyk
Nu este medic/terapeut
gornyk
dupa ras cosurile mi se inrosesc si imi ies mai tare in evidenta.ce produs imi recomandati sa ma dau dupa ras ?si pt urmele de cosuri?am incercat sa iau legatura cu acel produs dar mi sa spus k e magazin erotic:D
6
04-11-2011, ora 19:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!
Stimate/Stimată drule/dle/dră/dnă Gornyk, Clearogen, de fapt, nu este un produs, ci un sistem alcătuit din 3 produse care acţionează sinergic, conlucrează, pentru a obţine un efect principal antiacneic de durată, prin înlăturarea cauzei/cauzelor care stă/stau la baza iniţierii, apariţiei, dezvoltării şi întreţinerii unui focar acneic facial şi/sau corporal.
NU ştiu ce id de messenger aţi luat dv., nici atât de unde l-aţi luat, însă vă spun sigur că id-ul respectiv, prin intermediul căruia aţi discutat cu o persoană care v-a spus despre acel magazin erotic, nu a aparţinut, nu aparţine şi nici nu va aparţine vreodată firmei care importă din SUA sistemul Clearogen. Din păcate, nu cunosc id-ul firmei respective, pentru că nu am nicio legătură cu ea, nici directă, nici indirectă, prin alianţă, însă voi face un research pe internet (dacă îmi va intra în posesie id-ul, fără doar şi poate, vi-l voi scrie şi expedia printr-un mesaj privat!).
Căutaţi produsul Clearogen pe internet, utilizând motorul de căutare Google!
Vă recomand ca după ras să folosiţi gelul bio Aloe Vera, de la Mayam, care este foarte bun şi pentru tratarea urmelor post-acneice!
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
05-11-2011, ora 11:44
gornyk
Nu este medic/terapeut
gornyk
va multumesc.
6
05-11-2011, ora 21:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Gornyk, abia acum mi-am dat seama că sunteţi o persoană de sex masculin. Îmi cer iertare (nu ştiu cum de aseară nu mi-am dat seama, de vreme ce aţi precizat clar că, citez: 'după ras coşurile mi se înroşesc...'). Cred că algoritmul pe baza căruia mi-am formulat adresarea ' Stimate/Stimată drule/dle/dră/dnă Gornyk ', s-a bazat pe faptul că, câteodată, sunt abordat de unele persoane de sex feminin, care, suferind de hirsutism, adică de o creştere anormală de păr pe faţă, pe corp şi pe membre, îmi spun că se rad pe faţă, în special, dar nu numai, tocmai de aceea cred că, gândindu-mă să nu fac o confuzie jignitoare, am ales să vă fac şi stimat şi stimată, ca dv. să puteţi selecta ceea ce era corect pentru dv.. Încă o dată, vă rog mult de tot să îmi iertaţi adresarea ambiguă, nedirecţionată pe claritate masculină. Mulţumesc pentru înţelegerea de care ştiu că veţi da dovadă.

În altă ordine de idei, am făcut un research pe internet şi am rămas stupefiat când am observat că aţi avut dreptate. Într-adevăr, id-ul respectiv de messenger aparţine firmei care importă Clearogenul în România, firmă care deţine şi un magazin on-line mai mult sau mai puţin 'erotic'. Îmi cer iertare că v-am contrazis, dar la aşa ceva nu m-am aşteptat niciodată. Ce le-aş închide mizeria de magazin, dar NU am cum.
Numai bine,
Mr. Nick

Post Scriptum - NU aveţi pentru ce să-mi mulţumiţi. Multă sănătate!
0
06-11-2011, ora 12:58
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Hey Nick, salut!
Noi vorbeam pe un alt topic dar am vazut ca esti foarte prezent aici, si eu sunt chiar disperata. Trebuia sa vorbesc urgent cu tine. Dupa cum stii am inceput sa folosesc Clearogenul si in paralel si Donavitalul. Le folosesc din iulie, deja am intrat in a 4-a luna de tratament. Si sunt extrem de suparata si de dezamagita. Nu am avut niciodata problemele pe care le am acum cu cosurile. Iti spuneam eu ca de obicei nu aveam mai mult de 1-2 cosuri mai mari si inflamate rau, maxim 3, deci nu era asa grav, dar totusi voiam sa le rezolv. Acum, si cam din a 2-a luna de tratament cu Clearogen, mi se incarca fata intr-un haaaaaaaaal, groaznic. Nu am avut absolut niciodata problema asta, mie nu mi se incarca fata, mi se ingrasa, dar nu aveam atatea puncte albe(nu stiu cum sa le zic). Acum, e adevarat, nu se mai ingrasa, e chiar foarte foarte uscata de la tratament, mi se tot cojeste, dar e incarcata raaaaaaaaau. Se vad si se simt la deget o groaza de ridicaturi, pori incarcati, care se inflameaza rau si imediat. Adica acum nu am nimic, in minutele urmatoare s-a inrosit, inflamat si doare. Plus ca nu trece cate 2 sapt, si se tot formeaza acolo mizerie, puroi. Nu mi se intampla asta inainte, niciodata. Apareau cosuri normale, care nu faceau atata infectie, se vindecau repede si de obicei ramanea doar semnul foarte mult timp, si ala imi dadea mai rau batai de cap.
Hai ca am dat la detalii!! :)) Dar sunt disperata, nu inteleg ce se intampla! Am acum la comedoane, cat n-am avut toata viata! Si cat poate sa tot iasa de acolo cand le curat! Mai fac baie de aburi cu ceai si le mai curat, dar nu exagerez, in mai putin de o sapt sunt la loc, parca mai multe. Si imi apar acum parca si pe gat, si pe spate, locuri unde nu aveam probleme. Ma ingrozeste!!! :((
Ma gandesc ca am dereglat ceva la nivelul pielii, nu stiu. Incep sa ma gandesc ca nu este o problema hormonala. Iau si Donavitalul, am acele ovare micropolichistice, inca le mai am, ca am fost la gineco. La Donavital nu renunt, iau pana la 6 luni, parca as lua si mai mult daca se poate, dar la Clearogen imi vine sa renunt, zau! De fapt, imi vine sa nu-mi mai dau cu nimic pe fata!! Mi-e frica sa nu fi facut ceva gresit, si sa nu mai pot remedia!
Ma gandesc ca poate este acea problema de keratinizare. Dar ce inseamna asta? De ce se produce? Si cum o pot trata?
Nu ma trimite la medici, te rog, ca sunt satula. Fiecare iti da alt tratament, si ajungi sa-ti zapacesti pielea cu toate produsele posibile, potrivite sau nepotrivite pt pielea si organismul tau. Te dereglezi de chiar nu mai poti face nimic dupa aceea, poate chiar agravezi, sau apar si alte probleme pe care nu le aveai.
M-am gandit macar o sapt sa fac pauza de Clearogen si sa folosesc Mibazonul seara. Nu stiu ce sa fac! Parca a luat-o razna tenul meu. Ma gandesc cateodata ca trebuia sa-l las asa, sa nu fac nimic pt ca nu era asa de grav. S-o fi suparat! :))) Si poate incearca sa-mi zica:' lasa-ma in pace, ca n-am nevoie de nimic, eram bine asa cum eram, n-aveam nici o problema' :-P Si totusi, nici ca inainte nu-mi venea sa stau, am 25 de ani, ma saturasem sa tot am probleme cu cosurile, sa n-am si eu un ten curat curat!
Deci ce sa mai, cred ca m-ai inteles, sunt disperata!!!!! :-P
Sau poate..In septembrie am fost la mare, am facut plaja, si asa mi-a placut, ca m-am bronzat si nu se mai vedea nimic pe fata, nici semnele. Sa fie asta o cauza? Stiu ca bronzul si soarele in general nu fac bine, decat aparent pe moment.
Te rog! Ce sa fac?????
0
07-11-2011, ora 12:12
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Am uitat sa spun ca problemele cele mai mari le am pe obrazul drept in zona maxilarului, si pe barbie. Pe obrazul stang nu am absolut nimic. NIMIC! E ciudat! Mai apar cosuri si pe frunte dar nu asa rau cum sunt pe obrazul drept. Am acolo pe o portiune o aglomeratie de comedoane care se tot formeaza prin acelasi loc si se inflameaza mereu. Pe celalalt obraz nu apare niciodata nimic. E foarte curat! Sa fie totusi in legatura cu ovarele? Adica: la eco apare ca ovarul drept este mai incarcat de chistulete, si declarat micropolichistic, cel stang nu e asa, e mai curat si cu aspect cat de cat normal. Crezi ca ma ajuta cu ceva Donavitalul? Ca de cand iau nu s-a produs nici o schimbare. Pot sa iau peste 6 luni, sau fac o pauza si apoi sa reiau? Poate doar pe termen lung ajuta.
Si tre sa mai spun ca am mari probleme cu caderea parului, mai nou! A inceput sa cada rau de tot!! Ca niciodata!! De aia zic ca s-a produs o schimbare in organism, o dereglare, in ultimele luni, sau nu stiu!
Tu ce zici?
P.S: Sper ca esti bine! Stiu ca ai si tu unele probleme de sanatate!
Te imbratisez si te sarut cu mult drag!
0
07-11-2011, ora 15:28
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
laddy, citesc mesajul tau si mi-e asa de mila de tine si imi pare asa de rau, caci stiu ce inseamna! mesajul tau parca ar fi fost scris de mine :( tot 25 ani, tot galmoaie infectate mari, rosii si dureroase, tot plaja multa+makiaj...iar knd m-am intors de la mare, a inceput calvarul.am crezut k nu imi mai revin niciodata. am fost o singura data la cosmetica, de mi-a stors si tratat cosurile alea mari si 'sanatoase', cat marimea unghiei de la degetul mic, m-a umplut efectiv de sange pe fata si ALA A FOST SINGURUL TRATAMENT DE GENUL ASTA!
!!!!!!!!!!!!!!! NU LE MAI STOARCE !!!!!!!!!
Crede-ma, faci f rau!! nu faci decat sa intinzi infectia aia pe toata fata! si cremele aplicat-le cu grija! dk citesti pe net, o sa vezi k e interzis masajul facial in cazul acneei!! tocmai pt k intinde. de knd le-am lasat in pace, nu le-am mai stors si am folosit Mibazon, mi s-a curatat f bine fata, in mare-mare parte. nu o recunosc! imi mai ies cate unu, doua, trei, se inrosesc, dor cateva zile, dar apoi seaca. asta inseamna ca de cateva luni, 2-3, de knd n-am mai stosr NICIUNUL, nu mi-am mai creat cicatrici noi. :) e un lucru bun. Initial am neglijat problema asta, pt k voiam sub orice forma sa scap de cosurile alea coapte, dar acum ma confrunt cu altceva, la fel de grav! pt ca desi cosuri nu mai am, fata tot arata incarcata!! si impactul psihologic este cam acelasi.
Nu te descuraja! lasa-ti o vreme fata sa respire si nu o traumatiza! poarta-te cu dragoste cu ea. cu cat va fi mai uscata, cu atat va fi mai traumatizata si vei face si riduri. Acestia sunt principalii pasi!
Eu merg pe Retin A acum. mi- a exfoliat si uscat pielea initial, dar odata cu exfolierea, mi-a luat si un strat mare din pielea patata si kiar si din riduri !! (nu mai am ridul de expresie de pe frunte :-? ) iar dintr-un ten uscat si f tern, am acum o piele f fina si are un luciu extraordinar ( luciu de sanatate, nu de sebum).
am fost astazi la demato, mi-am facut internare, sa-mi faca toate analizele posibile, k sigur e ceva in sange. apoi ma voi lupta o vreme cu semnele, cicatricile, petele rosii. m-a asigurat doamna dr, f draguta, k vom gasi remediul !
Muuuuuulta sanatate si succes in curatirea fetei! nu o sa imbatranesti cu ele pe fata, ai incredere! :) e o kestiune de timp! Va trebui sa gasesti cauza, caci altfel, te vei lupta la nesfarsit cu pb asta!
P.S. - in aceste cateva luni, am facut o cura de o luna cu Colon Help (trebuia 3 luni, dar mi se facuse sila de atata iaurt ) si 3 sapt cura cu argila (de la argila mi-au disparut cele de pe spate- la fel de dureroase si mari). Plus Liv52 pt ficat ( de atunci dorm atat de bine si ma simt odihnita si eu si fata mea dupa 7 ore de somn ), vitamina A si E pe fata si oral si Zinc zilnic. Sunt f multumita, nesperat kiar.
Te pup si forta in continuare. Daca vrei sa mergi la doctorita mea, iti spun cu mare drag. macar iti va face toate analizele. E f desteapta, priceputa si intelegatoare. :) succes!
0
07-11-2011, ora 17:37
fireman20
Nu este medic/terapeut
fireman20
De 2 ani ma chinui cu o foliculita pe fese si fese...apar niste bubite gen cosuri mici/ unele chiar mari rosii si foarte dureroase uneori...nu mai pot sta nici pe scaun uneori cand sunt inflamate din cauza durerii..am incercat tot felu de creme, inclusiv mibazonul care l-a un moment dat a dat roade.,.dar se pare ca acum mi-au aparut din nou aceste nenorocite de furuncule..ce pot sa fac..ca nu prea am timp sa merg la doctor sunt foarte ocupat cu facultatea si cu serviciul si chiar nu am cum sa ajung la doctor...ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi, un tratament domnule nick ? v-as fi foarte recunoscator, va multumesc din suflet.
0
07-11-2011, ora 17:38
fireman20
Nu este medic/terapeut
fireman20
pe fese si pe coapse*
0
07-11-2011, ora 21:01
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Buna Aura!
Ms mult pt raspunsul tau si pt sfaturi! Esti o draguta! Ma bucur ca ai reusit sa mai scapi de problemele astea!
Da, sa stii ca ma intereseaza sa-mi spui mai multe despre doctora ta, daca spui ca este atat de priceputa si dedicata. Sunt satula de medici care scapa de tine in 5 min cu tratamentul clasic pt acnee, fara nici un fel de investigatii.
Retin A n-am folosit niciodata, doar Brevoxyl si doar pe alocuri, pe cosuri, nu pe toata fata, pt ca nu aveam fata incarcata si pt ca ma irita cumplit. N-am avut niciodata tenul gras, doar mixt, si ma usca ingrozitor. Parca mi-e teama sa-mi dau cu Retin A. Dar folosesc Clearogen si teoretic ar trebui sa fie de o mie de ori mai bun. Si totusi nu este :( Poate pt ca de fapt nu o fi acnee, ci poate o alta afectiune a pielii. Nu stiu ce sa mai zic! :(
Deci sa inteleg ca tu acum folosesti Retin zilnic?
Colon Help am luat si eu chiar 3 luni, si a fost super. Am luat in primavara si in paralel am incercat sa am grija si ce mananc, sa fie mai sanatos, si sa fac astfel o detoxifiere. Aveam intr-adevar fata mult mai curata. Dar renuntasem la dulciuri complet. Si asta cred ca a avut efect, a ajutat. Dar dupa aceea, dupa o perioada, au aparut problemele.
Despre cura cu argila nu stiu. Spune-mi mai multe! Stiu ceva dar nu prea multe :-P
Ce mai ziceai.? Aaaa despre LIV. De ce il iei? Ai probleme cu ficatul? Sau il iei fara sa ai probleme? Ca supliment? Eu n-am probleme. Nici cu somnul. Daca nu dorm bine iau magneziu :)
Tu ai cumva probleme cu ovarele? Ca eu am. Si cred ca asta are legatura cu problemele de pe fata. Cred. Ca nu mai stiu nici asta exact :((
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •