Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 15 16 Înainte ›
0
14-09-2011, ora 18:18
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
aaa...in schimb, textura pielii e foarte misto :)))) pielea e mult mai elastica, parca mai curata sau ma luminoasa...mai plina, ca dupa somn :) :X
stefania - la mine dupa vreo 5 zile pot spune ca s-a ameliorat acneea. e posibil sa iti iasa mai multe cosuri cateva zile, dar nu te descuraja, e normal! cred k asa lucreaza, scoate tot la suprafata, apoi " omoara".
0
16-09-2011, ora 10:22
radud62
Nu este medic/terapeut
radud62
Va rog sa-mi spuneti daca Mibazonul este eficient si in cazul unui, , ABCES PERIANAL"?
0
20-09-2011, ora 18:36
boqdan19
Nu este medic/terapeut
boqdan19
uleiul de tamanu este bun pt vindecarea punctelor rosii ramase de la acnee..?ms
0
22-09-2011, ora 09:29
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
buna, bogdan19, am o intrebare in legatura cu uleiul de tamanu, am citit un pic despre el, si zice ca se amesteca cu nustiu ce creme, ca nu se poate folosi simplu, daca ai folosit imi poti spune cum si unde se gaseste ? MULTUMESC!
6
22-09-2011, ora 15:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle Radud62, da, Mibazonul este eficient şi pentru tratarea unui abces perianal.
Consultaţi un medic proctolog.
Stimate drule/dle Boqdan19, uleiul de tamanu este bun pentru vindecarea punctelor roşii post-acneice, dar poate fi folosit în acest sens doar diluat, de vreme ce este mult prea puternic să fie aplicat ca atare.
Consultaţi un medic dermatolog, eventual un medic dermato-estetician.
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
22-09-2011, ora 18:03
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Buna ziua tuturor.
Dupa cum stiti am fost nevoit sa iau a doua oara Mibazon, dupa ce a recidivat. Vreau sa va spun ca am scapat de acnee.Acum ma dau cu Kerato-liz sa dispara urmele si petele sunt foarte multumit si de aceasta crema care dupa 5 zile mi-a facut tenul sa arate foarte bine. Am revenit sa va multumesc celor care sunteti aici si in primul rand domnului Mr. Nick care a deschis acest topic si care ajuta cu mult drag pe toti cei cu probleme.
0
22-09-2011, ora 20:20
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
buna alx7891, am o intrebare pt tine, dupa ce ai folosit mibazon a doua oara, a mai recidivat? sau de cat timp ai renuntat sa-l mai folosesti, pt ca eu lam folosit o cura de 7 zile dupa care a recidivat, si n-am mai continuat a doua oara. Multumesc !
0
23-09-2011, ora 15:54
boqdan19
Nu este medic/terapeut
boqdan19
buna mariana..nu am incercat inca acest ulei de tamanu pentru ca nu l-am gasit...aqm merg pe kerato-liz...sper sa-mi treaca toate punctele rosii postacneeice:)
0
23-09-2011, ora 23:22
alx7891
Nu este medic/terapeut
alx7891
Buna mariaanna87, eu am folosit prima data 16 zile dupa care la circa 2 sapt a recidivat, am inceput a doua oara si l-am folosit 15 zile.Cum am gatat a doua oara am inceput cu kerato-liz ma dau de 5 zile si e ok.
0
24-09-2011, ora 08:23
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
multumesc pt raspunsuri...
0
24-09-2011, ora 11:44
Andreiia02
Nu este medic/terapeut
Andreiia02
Buna ziua
Imi cer scuze ca postez intrebarea la o categorie diferita, dar aici se raspunde mai rapid si am nevoie de un raspuns urgent.
Dupa folosirea Skinorenului, se clateste fata?
Multumesc mult.
6
24-09-2011, ora 12:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" Am revenit sa va multumesc celor care sunteti aici si in primul rand domnului Mr. Nick care a deschis acest topic si care ajuta cu mult drag pe toti cei cu probleme "

Salve!
Stimate drule/dle Alx7891, sunteţi un scump şi jumătate. Mie nu trebuie să-mi mulţumiţi deloc. Mulţumiţi-I lui Dumnezeu.
Toate cele bune,
Mr. Nick
6
24-09-2011, ora 12:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Andreiia02, NU, după folosirea Skinorenului nu se clăteşte faţa. Odată aplicat, după spălare, Skinorenul se lasă pe faţă (şi/sau pe alte părţi ale corpului) pentru a acţiona până seara, în cazul în care vă aplicaţi Skinorenul dimineaţa, sau pentru a acţiona până dimineaţa, în cazul în care vă aplicaţi Skinorenul seara. De obicei se aplică şi dimineaţa, şi seara :)
Însănătoşire grabnică!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
27-09-2011, ora 12:31
Chaterine
Nu este medic/terapeut
Chaterine
Buna.
Am revenit dupa o luna..Credca datorita tincturii de pripolis fata mea arata ca inainte.aproape perfecta. Am folosit mibazon o saptamana asa cum mi-ati recomandat dar nu am vazut mari imbunatatiri in schimb fata curatata bine si tinctura de pripolis dimineata si seara si incetarea tratamentelor mi-au facut foarte bine...de la acneea adulta acuta acum nu au mai ramas decat cateva pete mici.
Acum as cere ajutorul pentru caderea parului daca stiti vreun remediu.
Va multumesc pentru tot.
6
27-09-2011, ora 16:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Chaterine, uleiul de ricin este extraordinar pentru tratarea căderii părului.
Consultaţi medicul!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
28-09-2011, ora 23:38
fireman20
Nu este medic/terapeut
fireman20
Buna seara...apelez la dumneavoastra cu multa incredere si va spun deschis despre ce este vorba..de vreun an de zile ma confrunt cu o acnee severa pe coapse si pe fund..care odata ce se usuca produc niste leziuni, care se vindeca dupa cateva zile cu crema de galbenele.aceste cosuri unele mai mari care sunt si dureroase altele mai mici apar si dispar o perioada mica de timp..am incercat tamponarea zonelor afectate cu diverse ceaiuri ( ceai de pelin, ceai de musetel) dupa care am folosit un unguent Advantan Milk..rezultatele au fost minime in sensul ca o parte din cosuri s-au uscat si au disparut insa dupa o perioada ele apar din nou..eu cred ca ele apar de la statul pe scaun, de la blugi si lenjerie intima sintetica ?..as dorii sa imi dati un sfat ce ar trebui sa fac domnule nick..eu ma gandeam sa incep tratamentul cu mibazon deoarece observ ca efectele sunt impresionante..tramentul cu mibazon se poate efectua si in zona coapselor si pe fund ?..va multumesc anticipat
6
29-09-2011, ora 00:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Fireman20, leziunile dermatologice caracterizate de dv. pot fi, de fapt, nişte simple iritaţii mecanice produse post-sudorativ cu aspect acneiform (în timpul frecării de vestimentaţie, pe fondul unei transpiraţii, a unei alergii la materialele din care sunt realizate articolele dv. de vestimentaţie etc.).
Încercaţi să purtaţi doar lenjerie intimă din bumbac!
Mibazonul vă poate ajuta. El se poate aplica şi în zona coapselor şi pe fese, în cantitate optimă (nu în exces!), timp de maxim 14 zile consecutiv, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, după spălare, în regim zilnic.
Consultaţi un medic dermatolog!
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
6
29-09-2011, ora 00:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post Scriptum - Evitaţi pe cât posibil transpiraţia în zonele afectate de acele leziuni!
6
29-09-2011, ora 01:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.P.S. - Şi încă ceva. Nu purtaţi articole de îmbrăcăminte mulate pe corp şi evitaţi excesul de sedentarism (nu staţi foarte mult pe scaun, în pat etc.; ideea este că nu trebuie să vă presaţi acele leziuni prea mult cu vestimentaţia dv., mai ales în timpul tratamentului cu Mibazon).
0
30-09-2011, ora 09:06
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
Buna Chaterine, as dori sa te intreb cum ai folosit tinctura de propolis, se curata fata inainte, si dupa se aplica aceasta tinctura, ce beneficii are? am si eu probleme cu acneea si am folosit foarte multe tratamente si nu prea au avut rezultat decat pt moment. multumesc!
0
30-09-2011, ora 22:55
kmytzza
Nu este medic/terapeut
kmytzza
buna, as vrea sa folosesc si eu mibazon.il pot folosi pe orice parte a corpului?eu am acnee pe fata, gat, umeri, spate si cam de o luna mi-au iesit foarte multe bubite/cosuri mici pe fund.este bun pentru orice tip de ten?eu am tenul gras.
0
01-10-2011, ora 09:26
Aura85
Nu este medic/terapeut
Aura85
am revenit cu ceva constatari despre Kerato-Liz. Nu a facut mare lucru in cazul petelor rosii, a estompat f putin roseata, la inceput.si am observat ca are in compozitie PARABENI, alcool si alte chimicale. :(
in schimb, am descoperit o crema f buna ( si bineinteles f scumpa ). De la Doctor Babor, regeneratoare. Este de 14 ori mai scumpa decat Kerato-Liz, dar este de 15 ori mai buna ;) ( costa in jur de 350 lei ).
am inceput acum un tratament cu Retin-A - care se vrea a fi bun pt acnee, pete si riduri. sper sa fie asa ! va voi tine la curent :)
Have a nice weekend.
Aura.
0
02-10-2011, ora 22:20
Chaterine
Nu este medic/terapeut
Chaterine
Buna mariannaa87 am folosit si eu foarte multe tratamemte si naturiste si de la dermatolog...dar cel mai bine mia facut aceasta descoperire de pe acest forum-propolisul.Imi curatam fata bine cu sapun sebamed antiacneic apoi dadeam cu tinctura de pripOpolis(tinctura sa fie nu altceva), , seara din abundenta iar dimineata mai putin pentru ca si coloreaza.
In aproximativ 2saptmani am observat imbunatatiri majore iar daca imi simteam fata prea uscata foloseam sebamed de la bioderma. Cam asta e...iti doresc vindecare grabnica..pentru ca mare chin am am avut si eu cu acneea.
0
03-10-2011, ora 19:44
boqdan19
Nu este medic/terapeut
boqdan19
am auzit ca unguentul nidoflor este bun pt a trata petele ramase de la cosuri...insa am o retinere in al folosi..pt ca contine corticosteroizi..este periculos?
0
04-10-2011, ora 09:08
mariaanna87
Nu este medic/terapeut
mariaanna87
Iti multumesc frumos Chaterine, pt raspuns si am sa uremez acest tratament, si am uitat sa iti spun ba chiar am urmat si un tratament homeopat, cu niste granule, donavital, din pacate nici acesta nu ma ajutat prea mult, doar acest donavital mi-a mai reglat sebumul, pt ca aveam tenul foarte gras, si se tin cure intre 3-6, si cat de cat sunt multumita de acest donavital. Multumesc.
6
04-10-2011, ora 17:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Boqdan19, într-adevăr, Nidoflor conţine triamcinolon acetonid, un glucocorticoid destul de periculos, când se administreayă pe termen lung, dar nu neapărat. Pe faţă, cel puţin, Nidoflor nu este indicat a se aplica mai mult de 14 zile consecutiv, nici chiar în cantităţi mici, pentru că poate produce telangiectazie, un tip de dilataţie a capilarelor din piele, asociată cu uscarea şi subţierea pielii.
Consultaţi medicul înainte de aplicarea oricărei creme dermatologice!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
09-10-2011, ora 01:22
Whiite
Nu este medic/terapeut
Whiite
Eu am folosit Mibazon (si multe alte minuni) si nu a avut nici un efect. Apoi am mers la medicul dermatolog iar in urma efectuarii unor analize, am aflat ca sursa acneei este un stafilococ aureu. Mi-a fost recomandat un vaccin stafilococic care insa nu-l gasesc nici unde. Exista alta modalitate de a scapa de aceasta bacterie ?
PS: Niciodata sa nu folositi o anumita crema din auzite, mai bine mergeti la un medic dermatolog bun, el stie cel mai bine ce e bun pentru tenul, acneea ta.
6
10-10-2011, ora 04:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!
Stimate/Stimată drule/dnule/dră/dnă Whiite, Mibazonul nu a avut efect pozitiv la dv. pentru că Stafilococcus aureus este rezistent la antibioticele conţinute de unguent.
Da, există o altă modalitate de a scăpa de acest stafilococ, sau de orice altă specie de stafilococ.
Cu acordul medicului fitoterapeut, administraţi-vă următoarele preparate, în mod concomitent:
❶ Ulei de oregano sălbatic, de la Provita Nutrition Canada, administrat intern, timp de 3 luni, zilnic, astfel:
Intern - 5 picături de 3-5 ori pe zi (Se dizolvă într-o linguriţă cu puţină miere; se ţine scurt timp în gură, după care se înghite. Imediat după înghiţire, se respiră adânc pe gură de câteva ori, pentru a inspira vaporii de Oregano);
❷ Argint coloidal DrJuice 20 ppm (achiziţionat cu spray simplu, nu cu spray pentru nas), administrat doar extern, timp de 3 luni de zile, zilnic, pulverizat dimineaţa, la prânz şi seara, înainte de culcare, pe pielea afectată de acnee.
Argintul coloidal natural este cel mai puternic agent antibacterian, antiviral şi antifungic cunoscut de către ştiinţa din zilele noastre, el putând în doar câteva minute, in vivo şi in vitro, să distrugă peste 650 de germeni patogeni, pe când cel mai puternic antibiotic sintetic nu reuşeşte să distrugă decât maxim 10 agenţi patogeni. Este folosit şi de NASA, pentru a purifica apa potabilă a astronauţilor!
Argintul coloidal DrJuice este unul dintre cele mai sigure produse de acest gen de pe piaţă (şi eu l-am încercat!), el fiind produs în colaborare cu Institutul de Cercetări Nanotehnologice Bay din Miskolc, Ungaria, care realizează şi verificarea calităţii produsului (produsul are notificarea Ministerul Sănătăţii seria AC nr. 0386/11.06.2009, altfel nu vi l-aş fi sugerat niciodată!).
Folosiţi-l doar dacă nu aveţi alergie la metale!
_

Consultaţi un medic dermatolog.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
6
10-10-2011, ora 04:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post SCriptum: Argintul coloidal se pulverizează după spălarea pielii cu un săpun dermatologic cu ph de 5, 5 (de exemplu, cu un săpun din gama Sebamed), eventual cu un săpun cu pH neutru.
0
11-10-2011, ora 21:19
Whiite
Nu este medic/terapeut
Whiite
Buna ziua, sunteti sigur de eficacitatea acestui tratament ? Eu am incercat atatea tratamente incat nu prea mai am speranta, mai ales dupa ce mi-am dat seama ca mi-e imposibil sa fac rost de acel vaccin. Ce-i drept, nu stiam de stafilococ cand urmam acele tratament, deci atacam doar efectul, nu si sursa.
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •