Mi se inmoaie picioarele si pic in jos pana la genunchi la fiecare cativa pasi

29-06-2013
laurentiu.cn
Nu este medic/terapeut
laurentiu.cn
Buna ziua,

Orice sfat e binevenit..
Ma numesc Laurentiu si am 33 de ani.
De 3 luni de zile am urmatoarea problema care s-a accentuat *progresiv* si ma preocupa in mod deosebit.
Am momente, cand merg sau cand stau pe loc, in care nu ma mai sustin muschii picioarelor si pic in jos pana la nivelul genunchilor - tip genoflexiune -
dupa care ma ridic si imi reiau pozitia verticala normala. Cel mai des se intampla si de 10 ori pe minut; cel mai rar, cam la cateva minute.
Nu prea mai conteaza ora din zi si nu ma doare nimic. In urma cu cateva zile am picat de cateva ori pana pe vine. Problema este sa ma mentin in pozitie verticala,
nu sa ma ridic dupa ce am picat.
Acum 3 luni am facut analize de sange si ionografie, rezultat OK (doar colesterolul 240). Deasemenea, analiza vitamina D normala.
Acum 2 luni mi-am facut EMG la picioare (dr. Tudor Dimitrie Lupescu, m. primar) si mi-a iesit OK,
dar mi-au fost verificati doar doi muschi (verificare cu ac): Tibialis Anterior drept si Vastus Lateralis stang.
In restul examenului EMG mi-au fost verificati nervii periferici (cu ventuze). Nu cumva trebuiau verificati si alti muschi ?
Ulterior l-am intrebat si dl. doctor a zis ca daca era problema la ceilalti muschi atunci era si macar la unul din cei verificati de dansul.
Am facut control neurologic la mai multi dr. si RMN (toata coloana), rezultat OK.
Psihiatrul (dr. Tudorache Bogdana, medic primar, Obregia) zice ca nu e pe fond psihic.
Care o fi cauza? Nu am diagnostic/tratament si problema avanseaza.

Alte observatii
Ca urmare a unei tulburari afective, incepand din primavara anului trecut am urmat un tratament cu Depakine si Rispolept,
la inceput doze de 500 mg Depakine si 4ml Rispolept pe zi. Dozele au fost diminuate treptat, timp de 1 an, pana la eliminare,
ca urmare a imbunatatirii starii psihice generale.
Am considerat ca ar fi fost posibil ca aceste medicamente sa-mi fi cauzat problema cu picioarele, dar problema a persistat si dupa ce le-am eliminat.

Cum a aparut problema cu picioarele...
De peste un an de zile am niste stari de moleseala generala care vin si pleaca, in ultimul timp de cateva ori pe zi.
Acum 3 luni am fost la medicul de familie care mi-a prescris injectii cu vitaminele B1, B6, B12, C si... fosfobion (care nu se mai fabrica dar medicul nu stia).
Psihiatrul a fost de acord.
Vitamina C am gasit doar tip intravenos, care mi-a fost injectata intramuscular (am cerut parerea medicului), combinata cu celelalte vitamine.
Medicul mi-a zis sa fac 5 zile injectii (clasice, in fese) si apoi daca ma ajuta, inca 5.
Dupa 3 zile de injectii mi-a aparut problema cu picioarele. Am mai facut 2 zile injectiile iar apoi am intrerupt, pentru ca nu m-au ajutat cu nimic.

Am observat ca nu apar probleme suplimentare la picioare cand urc sau cobor un deal fata de mersul pe un camp plat.
Pana sa se accentueze aceasta problema faceam plimbari zilnice de cca 1 km iar duminica jucam volei 2 ore in parc.
In ultimul an, daca era sa alerg, chiar incet, dupa maxim 70 de metri ma opream - ne mai avand putere suficienta in picioare si continuam doar sa merg
(desi de ex. in liceu am dat bacalaureatul la sport si m-am descurcat de minune la proba de rezistenta).
Deasemenea, in ultimii ani am observat o scadere semnificativa a rezistentei mele la efort fizic si intelectual.
Mentionez ca am greutate normala pt inaltimea mea.

Am pastrat toate hartiile cu analize si consultatii.


Multe multumiri,
Astept sfaturi...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.