Mi se infunda o ureche si dupa tratament si cauterizare.

10-08-2010
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Buna ziua.
Am probleme cu una dintre urechi, care se infunda la efort fizic. Fiind foarte deranjant, am mers la medic, care mi-a spus ca am o usoara deviatie de sept, care insa nu necesita operatie, dar ca urechea se infunda din cauza bombarii conului sinusoidal (sper ca am retinut corect denumirea) si ca este necesara cauterizarea, urmata de un tratament de 3 luni cu aerosoli. Am facut cauterizarea, urmata de curatari zilnice si tratamentul cu aerosoli timp de 3 luni, am respectat intocmai indicatiile medicului, insa urechea mi se infunda in continuare. La recontrol, medicul mi-a spus ca este necesara repetarea tuturor procedurilor, intrucat conul s-a bombat din nou, in cealalta directie.
Avand in vedere faptul ca duc o viata activa, urechea imi este mai mereu infundata, lucru extrem de deranjant. As vrea sa ma programez la o noua cauterizare, insa inainte as vrea sa mai cer o parere. Este normal ca prima cauterizare sa fi fost in zadar? Poate avea legatura cu priceperea medicului? Exista posibilitatea sa se infunde urechea dintr-un alt motiv si sa fi fost prost pus diagnosticul?

Va multumesc pentru rabdare.
3 comentarii
0
10-08-2010, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite audiograma, timpanograma si rezultatul radiografiei SAF.. pe mail
0
10-08-2010, ora 15:05
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Nu am aceste investigatii efectuate. Ar fi fost necesare? Diagnosticul mi-a fost pus in urma consultului, nu mi-au fost solicitate analize suplimentare.
0
11-08-2010, ora 07:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
super tare !!!
da. faci o radiografie SAF.., o audiograma completa ( aer+ os) si o timpanograma.
numai in acst caz o sa stii ce ai in nas si in sinusuri.. si la ce nivel se infunda urechea...
in urechea medie.. dela respiratie.. sau la nivel cerebral de la circulatiea sangvina proasta !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.