Mi se exfoliaza pielea in palma!Rog urgent o parere!

10-08-2009
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua va scriu pt. ca imi fac griji de o saptamana incoace si as dorii o parere profesionala asupra acestei pb...De cateva zile mi se exfoliaza pielea din palma stanga, a inceput cu o zona foarte micuta acum vad ca se extinde tot mai mult de la o zi la alta.Am tot dat cu creme pe locul respectiv am crezut ca e din cauza ca nu e bine hidratata pielea sau de la faptul ca uneori imi mai dezinfectam mainile cu spirt (am lucrat la casa de schimb valutar pana acum 1 luna timp de cativa ani), ma si cam mananca in palma si ma si ustura putin mai ales cand incerc sa prind ceva. Problema e ca mi-e frica sa nu fie o ciuperca sau o alta boala de piele care s-o fi luat de la locul de munca sau chiar de la sora mea mai mare (am lucrat la acelasi schimb valutar) care are de ani de zile probleme cu pielea in special a palmelor, a fost recent la dr. si i s-a pus diagnosticul de psoriazis si vitiligo, pe picioare i-a iesit recent si psoriazis pustulos iar aceasta pb. o are si la coate.Debutul bolii ei a fost acum mai multi ani cand a inceput sa i se exfolieze pielea din palme, dupa care situatia i s-a agravat dar boala a debutat in acest fel.Mi-e teama ca la ea sa nu fie vb doar de psoriazis si vitiligo ci sa fie vb si de o infectie bacteriana transmisibila, am inteles ca aceste boli se asociaza frecvent si cu alte boli de piele de origine bacteriana!Va rog sa-mi spuneti ce sa fac.Mentionez deasemenea ca dr. m-au diagnosticat cu o piele atopica, pb. care o am de cativa ani mai ales cu pielea decolteului, capului si sus pe spate: bubite mici, uneori piele uscata si mancarimi.Mai astept cateva zile sa vad poate trece iar daca nu trece am sa merg pana la urma la un dr dermatolog dar pana atunci as dorii parerea unui medic.Astept indicatiile d-voastra.Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
10-08-2009, ora 10:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat. Aceste probleme sunt cunoscute si vindecabile cu ajutorul homeopatiei.
Cauza nu trebuie cautata in piele ci in sange. Pielea este simptomul unei boli si nu cauza in sine.
Ca urmare nu va poate ajuta nici cel mai bun dermatolog din lume.
0
10-08-2009, ora 22:47
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua multumesc pt. raspuns, am facut analizele de sange de mai multe ori in ultimii ani pt a depista pb de piele ce au aparut si posibila cauza a unei colite foarte urate de care sufar cam tot de cand am inceput sa am o piele atopica.In general cam totul imi iese bine la analizele de sange in afara de formula leucocitara (bazofilele si monocitele ies peste limita normala), uneori au iesit si eozinofilele peste limita.La ultima analiza de sange in iunie anul acesta mi-a iesit si RDW marit.In luna martie mi-a iesit si calciul seric sub limita normala..Mi-am facut si analizele pt hepatitele B, C, helycobacter, HIV, VDRL si toate mi-au iesit negative plus analiza copro de cateva ori (paraziti si coprocultura) si toate mi-au iesit negative.Ma ingrijorez ca desi de cativa ani am o piele atopica nu am avut pana acum pb de genul - sa mi se exfolieze pielea, am avut mancarimi, usturimi, bubite mici pe decolteu si spate, nevi dar in nici un caz sa mi se exfolieze pielea!Teama mea vine de la faptul ca am lucrat 5 ani cu bani si pt. ca sora mea mai mare are pb serioase cu pielea (am mentionat anterior).Ma intereseaza ce poate sa fie aceasta leziune sa-i zic asa, mi-e frica ca in timp sa nu se extinda mai mult, sa se agraveze.Ce poate fii?Ce tratament ar trebui urmat?
0
11-08-2009, ora 17:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Credeti-ma ca analizele facute de doctori nu vad nici macar 10% din probleme in sange, metodele de analiza sunt din start gresite. Daca nu ar fi asa nu ar exista atatia pacienti bolnavi dar cu sange sanatos dupa analizele sangelui.
Chiar aici o sa gasiti o gramada de bolnavi cu analize bune si invers, ceea ce arata clar ca ceva nu este in regula cu analizele facute.

Daca spuneati de la inceput ca ati lucrat cu bani era altceva !!!
Caci asa am dat si de cauza si de remediu neccesar pt. a va putea vindeca.

In bancnotele din toata lumea se pune (in mod intentionat, caci alta explicatie nu exista) o toxina foarte rea si bine cunoscuta ca atare si interzisa cam peste tot. S-a folosit mult timp la vospeaau de la vapoare si a distrus miliarde de animale.

TBT - Tributyltin
http://en.wikipedia.org/wiki/Tributyltin
Este o conbinatie de zinc (f. toxic) care are efect hormonal, distruge fertilitatea si este toxica in cele mai mici cantitati.
Se gaseste in plus si in toate cernelile si tonerele de la imprimante, nu numai in bancnote.
Cei care au hotarat sa se puna in astfel de produse folosite zilnic de orice om, mai ales ca ea nu au ABSOLUT nici o functie tehnica, nu are decat intentii criminale.

Prin contactul excesiv cu aceasta toxina este intoxicat corpul in mod masiv si de multe ori m-am intrebat daca cei care lucreaza mult cu banii primesc simptome de la ele.

Ca sa va vindecati problemele cu mainile - la care cum v-am spus, medicina clasica nu are cum sa va ajute - faceti EXACT cum v-am scris in mesajul privat la care ajungeti daca dati click pe "modificati profilul dvoastra"

Succes.
0
08-11-2011, ora 19:48
torettojr
Nu este medic/terapeut
torettojr
buna ma numesc claudiu si am aceiasi problema mi se exfoliaza pielea in palma, numai ca eu lucrez cu printer de etichetat ??? astept un raspuns cum sa ma protejez si sa scap de aceasta problema foarte incomoda.

Multumesc !
0
20-05-2013, ora 20:16
tudor1972
Nu este medic/terapeut
tudor1972
buna ziua! am aceeasi problema a eczemei in palma care se extinde si nu raspunde la nici un tratament. va rog sa ma ajutati cu un raspuns. multumesc anticipat...
0
20-06-2013, ora 04:34
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, nu stiu daca v-ati rezolvat aceste probleme, ma adresez celor 2 persoane care au scris aici dar mie mi-a trecut problema din palma, nu mai retin sigur daca de la sine sau m-am dat cu ceva crema antibacteriana si sapun cu sulf...intr-o saptamana a trecut. A trecut mult timp de atunci si nu mai retin sigur...cert e ca nu am mers la medic. Daca aveti probleme de genul va recomand sa mergeti la un dermatolog, nu sunt medic dar am cunostinte de medicina, din ce stiu eu dermatita de contact, psoriazisul, anumite eczeme sau infectii (ciuperci/bacterii) pot da aceste simptome. Cel mai bine e sa vedeti un medic dermatolog si va va spune sigur, asta in caz ca nu trece in max 2 saptamani...
0
04-08-2019, ora 07:36
Laure
Nu este medic/terapeut
Laure
Buna ziua!
Aceleasi simptome cu exfoliatul palmelor
Eu lucrezcu toner de imprimante de vreo 20 ani
Imi puteti spune va rog ce tratament recomndati pentru asa ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gomajul
  • Mi se duce pielea - e normal să te jupești?
  •