Mi s-au umflat degetele mari de la picioare

24-03-2010
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
buna ziua
Ma numesc Belciug Elena din Galati, am 36 de ani si sufar de sindrom neurastenic cronic de 10 ani din cauza unor traume emotionale suferite. Fac psihoterapie de 9 ani si de 3 ani iau antidepresive (cipralex 10mg). Pe 22 februarie in urma unei perioade stresante pe partea exterioara a degetelor mari de la picioare aproape de unghii mi-au aparut niste ghinturi, umflaturi care ma dor cind le apas. Am fost la dermatolog si a spus ca nu stie ce sint dar mi-a dat Antiflebitic MK. M-am dat 15 zile cu el de trei ori pe zi si acum ma dau cu Fastum gel. Intre timp degetul mare de la piciorul sting mi s-a inflamat si mai mult.
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac si daca este din cauza stresului.

Va multumesc,
Elena
4 comentarii
0
29-03-2010, ora 16:56
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Exista o zona reflexogena pe haluce (degetul mare de la picior), care indica unui reflexoterapeut ca este afectat SNC. totul este cauzat de prezenta toxinelor. Acestea sunt acizi, sau saruri acide, provenite din alimentatia acida (cea prelucrata termic).
Pt. neutralizare, consumati produse bazice (alcaline). Acestea sunt: Argila, MagAnghinarul, Helminonul (ultimele doua de la Hofigal).
Si daca vreti viteza pt. procesul de vindecare, luati si Branca ursului, intern. Este vasodilatator bland, care favorizeaza patrunderea sangelui alcalinizat la toxinele acide, neutralizandu-le.
Va veti rezolva astfel si afectiunile neurologice.
0
29-03-2010, ora 20:10
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Voi lua cele 4 remedii cu cea mai mare incredere. Sper sa se rezolve aceasta problema.

elena belciug - Galati
0
29-03-2010, ora 22:08
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Incepeti ziua cu branca ursului pe stomacul gol - conform prospectului, doza 1-2 lingurite in 100-200 ml apa.
La jumatate de ora luati apa de argila sau alt remediu bazic (alcalin). Eu iau Helmi non 4 tablete odata, masticabile.
Inainte de pranz luati apa de argila dar doza dizolvata sa fie cam de 10-20 de ori mai mare ca in prospect. Adica cca 80 g in 500 ml apa, pusa de seara, sau oricum sa aiba cateva ore de solubilizare.
Si ar trebui un antioxidant - Drojin contine si vitamine B f. bune pt. sistemul nervos.
Sau Extract de ceai verde (extract de principii active la rece, nu frunzulite oparite care nu mai au asa multe substante active). Tot inainte de masa.
Veti vedea rezultatul. Va doresc multa sanatate.
0
30-03-2010, ora 19:55
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Buna seara

Am luat Branca Ursului tablete, pot sa iau 3 pe zi? Am luat si MagAnghirol, mi s-a spus sa iau 6 tablete pe zi. Argila am comandat-o prin telefon, 2 kg. - 60 lei, va veni peste 5 saptamini. Miine voi cauta la alt Plafar si Helminon.
Sa mai iau si Drojin sau e suficient ce mi-ati scris sa iau in primul mesaj?

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri,
Elena
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: