Mi s-a facut un cos intr-un nev

07-09-2015
bciprian82
Nu este medic/terapeut
bciprian82
In urma cu trei saptamani am observat ca intr-un mic nev de pe omoplatul drept mi s-a facut un cos. Nevul are cam 3 mm in diametru si este complet plan(il am din nastere cred, cel putin intr-o poza din 2009 era exact la fel ca si in prezent). Am fost la medicul dermatolog care mi l-a examinat cu dermatoscopul. In urma examenului dermatologul mi-a spus ca nu reprezinta nici o problema si ca probabil nevul a fost putin traumatizat(eu nu imi amintesc asa ceva). Oricum, mi-a zis sa merg din nou la un control dupa trei saptamani sau o luna ca sa il vada si dupa ce e vindecat. La doua zile dupa consult cosul s-a spart(l-am vazut spart dupa ce am iesit de la dus, probabil din cauza apei calde). Dupa alte doua sau trei zile s-a vindecat cu totul si a redevenit la fel cum era inainte. Cand au trecut cele trei saptamani, am mers din nou la control la dermatolog. Acesta a examinat din nou nevul si a spus ca nu e nici o problema si nu trebuie luata nici o masura. Mi-a mai recomandat sa merg din nou la un consult peste sase luni. Acum ar trebui sa va spun ca eu sunt si ipohondru(din pacate)... M-am programat pentru inca un consult la alt dermatolog si m-am gandit ca ar fi mai prudent sa nu astept cele sase luni recomandate ci sa imi scot acel nev(pentru linistea mea). Programarea la al doilea dermatolog e abia peste cateva zile si pana atunci as aprecia daca cineva(medic sau persoana care s-a confruntat cu asa ceva) mi-ar da un sfat referitor la extirparea sau nu a acelui nev. Multumesc
1 comentarii
0
08-09-2015, ora 21:05
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna seara. Se mai intampla sa se suprapuna leziuni acneiforme peste nevi preexistenti. Chiar foarte frecvent. Se mai intampla si ca nevii sa se eczematizeze (fenomen Meierson), fara ca asta sa reprezinte o problema, daca dermatoscopic nu se deceleaza nici una. Elementele dermatoscopice ce impun excizia unui nev sunt foarte clare, iar recomandarea de excizie o poate pune doar medicul care va face dermatoscopia (sau un altul care are acces la aceasta in format digital). Din ce povestiti nu ati primit aceasta recomandare. Bineinteles, exista si excizie la cererea pacientului si daca insistati sunt sigura ca veti gasi pana la urma un medic care sa v-o faca, mai ales ca in privat aceasta procedura implica un cost. Daca nu exista elemente dermatoscopice de apel, ingrijoratoare, si nevul are un aspect benign, nu este necesara excizia. Daca exista aceste elemente, atunci se practica excizia. Dar asta depinde de examenul clinic si dermatoscopic si numai medicul care va consulta este in masura sa va zica ce este de facut in cazul dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.