Mi a intarziat menstruatia

01-03-2016
Maria201
Nu este medic/terapeut
Maria201
Buna ziua. Am 16 ani si nu mi am inceput viata sexuala. Dar eu cu prietenul meu incercam sa ne linistim reciproc. Dupa ce ne am excitat reciproc fara contact sexual, acesta a ejaculat pe pasarica mea, nu jos ci sus spre intre aceasta si burta, atunci cand ma sters, spune ca a avut grija sa nu ajunga pana jos ca sa intre inauntru ceva. Dupa toate aceste lucruri am urinat putin la cateva minute. Mi e normal imi venea menstruatia in jur de 29, 30. Ultima data fiind pe 29 Ianuarie. Iar aceasta intamplare a avut loc pe 20 Februarie. Pana in prezent nu mi a venit menstruatia, am dureri de burta, de cap si de oase, care nu sunt exagerate. Azi am avut o nevoie exagerata la baie din 30 in 30 de min ca sa spun asa, chiar daca nu urinam aproape deloc. Am fost la o farmacie si mi am luat pastile pentru raceala, in caz ca am racit jos. Inca sunt foarte speriata, precizez ca foarte rar mi s a dereglat menstruatia. Voi ce credeti?
12 comentarii
0
01-03-2016, ora 18:45
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca lucrurile s-au petrecut asa cum le-ai descris nu este risc de sarcina. In schimb simptomele descrise indica o inflamatie/infectie care poate fi cauza intarzierii menstruatiei. Poti face un test de sarcina pentru a fi suta la suta sigura.
Atentie:
-jocurile erotice, mangaierile zonei genitale cu mainile murdare pot provoca infectii
-ejacularea la intrarea in vagin poate produce sarcina, caci sperma se poate scurge inauntru, chiar daca esti virgina
-in timpul excitatiei barbatului prin penis curge un lichid care contine spermatozoizi; daca acest lichid ajunge in vagin, indiferent cum, exista risc de sarcina.
Iti recomand cu caldura sa te informezi despre viata sexuala din surse credibile, astfel incat sa nu treci prin situatii neplacute.
0
01-03-2016, ora 19:10
Maria201
Nu este medic/terapeut
Maria201
Multumesc pt informatii. Sper sa fie doar o infectie. Sansele de a fi o sarcina sunt foarte mici. Dar enprima data cand patesc asa si sunt foarte speriata.
0
02-03-2016, ora 13:34
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
buna ziua, am 46 ani, nu mai am ciclu menstrual de 5 ani, mai pot ramane insarcinata?
0
02-03-2016, ora 14:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu, existenta ciclului menstrual este dovada existentei posibilitatii de a procrea. Ce s-a intamplat insa de a interventi menopauza la varsta respectiva?
0
02-03-2016, ora 14:37
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
nu stiu, dar s a oprit, am avut cicluri foarte abundente, si s au oprit?deci nu mai pot ramane insarcinata?
deci fara ciclu nu se mai poate ramane insarcinata?
0
02-03-2016, ora 16:05
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Fara menstruatie nu puteti ramane insarcinata dar va recomand sa investigati serios care este cauza opririi ciclului atat de devreme. Acest lucru poate ascunde probleme grave de sanatate.
0
05-03-2016, ora 21:11
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
buna seara, am urmatoarele simptome, senzatie burta umflata, amortire picior stang, ceata pe ochi, obosesc repede, ma inteapa, stanga jos abdomen
0
05-03-2016, ora 21:33
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Va recomand sa mergeti la un consult medical care sa cuprinda si ecografie abdominala, este destul de ca aveti niste probleme de sanatate.
0
05-03-2016, ora 22:04
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
mi a facut o tomografie, nu mi a gasit nimic, dar mi a zis ca de la nervul de la spate, imi apasa imi fata.dar de ce imi amortesc picioarele si mainile?
0
05-03-2016, ora 22:24
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca exista o suferinta a coloanei vertebrale, datorate varstei este posibil ca simptomele sa fie si lombare, cu implicatia zonei de jos: bazin, ovare, abdomen, picioare, pe partea pe care exista pensarea nervilor, dar si cervicale, care sa implice partea de sus a corpului: cap, fata, maini etc, tot corespunzator partii pe care se produce pensarea nervilor.
Suferintele coloanei vertebrale datorate deteriorarii cauzate de varsta se pot produce pe orice segment al coloanei, implicand zone diverse si "iradiind" in directii neobisnuite.
Totusi, suferintele coloanei vertebrale nu explica intrarea la menopauza atat de devreme, situatie care cred ca ar trebui studiata in continuare. Nu am auzit ca balonarea sa fie un efect al suferintelor coloanei vertebrale. Unele dintre simptome nu se potrivesc, de aceea va recomand sa le analizati in continuare, poate cerand o a doua parere medicala
0
05-05-2016, ora 13:50
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
am urmatoarele simptome, senzatie burta umflata, amortire picioare, ceata pe ochi, obosesc repede, ma inteapa, stanga jos abdomen, ameteli, imi simt burta umflata, urinez des ce poate fii?multumesc
0
08-05-2016, ora 16:05
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
am urmatoarele simptome, senzatie burta umflata, amortire picioare, ceata pe ochi, obosesc repede, ma inteapa, stanga jos abdomen, ameteli, imi simt burta umflata, urinez des ce poate fii?si parca umbla ceva prin abdomen, mentionez ca sunt la menopauza de 3 ani!
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: