Mi-am scos un dinte canin!

13-08-2011
helliod
Nu este medic/terapeut
helliod
Salut am 16 ani, astazi mi-am pus in plan sa-mi scot ultimul dinte de lapte ! Nu dadea semne sa se miste, dar la o varta de 16 ani sa ai dinti de lapte nu cred ca e normal..
Acum am o intrebare in cat timp creste acest dinte canin? Si ce sfaturi puteti sa-mi dati.. ca sa numi iasa strimb ? Ms
3 comentarii
0
14-08-2011, ora 09:38
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand trebuie facuta o radiografie pt a se vedea daca exista caninul definitiv deoarece exista posibilitatea ca mugurele caninului definitiv sa lipseasca (mai ales ca la 16 ani inca persista caninul de lapte). Si trebuie sa consulti un medic, daca exista caninul definitiv, pt a vedea daca exista spatiu sa vina pe arcada
0
14-08-2011, ora 13:16
helliod
Nu este medic/terapeut
helliod
Dar daca si este exista dintele canin, in cat timp va creste la marimea normala? ca ii simt capatul..
0
17-08-2011, ora 16:15
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
caninul extrem de rar lipseste ca si mugure dentar ( mult mai frecvent anodontia-adica lipsa dintelui- apare la incisivul lateral). de cele mai multe ori atunci cand caninul definitiv nu apare la momentul normal pe arcada, acest fapt se datoreaza incluziei dentare. adica, dintele tau exista, dar este ramas in os, intr-o pozitie care nu ii permite sa erupa. daca spui ca ii simti varful, probabil el nu este foarte profund in os, ci mai aproape de suprafata.
trebuie sa faci o radiografie panoramica pentru a afla exact pozitia caninului si sa consulti eventual un medic ortodont. el te poate ajuta cu un aparat dentar care sa aduca caninul in pozitia lui normala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •