Mi-am extras unghia de la picior.

23-05-2011
laurparkour
Nu este medic/terapeut
laurparkour
Am avut probleme cu unghia de la picior[incarnata] si medicul mi-a zis ca singura solutie de a scapa atat de durere cat si de infectie este extragerea acesteia. Dar dupa operatie [dupa3-4 zile] zona unde A FOST INFECTATA este vanata asemenea si zona radacinii unghiei.Nu cred ca e ceva normal... Cum as putea sa scap de problema?
1 comentarii
0
23-05-2011, ora 18:24
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Daca era o unghie doar incarnata trebuiau extrase doar colturile nu toata unghia;Pt.infectie puteai sa faci tratament cu antibiotic oral si local.Daca ai facut si nu a fost nici un rezultat, trebuia incizat si drenat puroiul.Oricum acum am inteles ca ti-a scos toata unghia;locul este vanat desigur, a fost un traumatism.Va trebui sa ai mare rabdare si sa pui comprese reci, piciorul(laba piciorului interesat )sa-l tii mai ridicat(pe o bancuta, scaun cand este posibil).In momentul in care se va VINDECA rana facuta in urma extragerii unghiei, poti sa folosesti o crema, unguent, gel pe baza de heparina(tip Lioton, Hepatotrombin de 50.000unitati internationale).Incearca sa nu stai foarte mult in picioare, daca e posibil si bea 2 litri de apa pe zi.
Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.