Metroragie in climax

11-12-2011
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara,


Problema o are mama mea, care are 62 ani.La 10 ani de la menopauza, -i-au aparut niste sangerari (timp de o saptamana, dar f.putin cantitativ).
Precizez faptul ca este obeza, hipertensiva si urmeaza un tratament cu medicamente pentru tensiune si inima.
Bilobil-pt tensiune
Monopril: tensiune
Indapamid- tensiune
Aspenter: pt inima
In urma controlului medical i s-a propus chiuretajul bipsic prin anestezie generala :

1.fara papanicolau in prealabil
2. fara ecografie
3. fara colposcopie.

Este normal sa trecem deja la chiuretaj bipsic ???Din cate am auzit, celulele se pot raspandi in organism dupa biopsie ??Si este mai bine sa nu faca aceasta biopsie, ci mai degraba un tratament naturist ??

Ce alte posibilitati exista in aflarea diagnosticului ??Analize de sange ??/Doctorul zicea ca s-ar putea sa aiba probleme endometrul, fiind si varsta inaintata si greutatea pacientei.



1. Inaintea chiuretajului mamei mele i se vor face diverse analize pentru a vedea daca este alergica la ceva (analize de sange, EKG..etc).Deoarece o interneaza dimineata pentru chiuretaj si o externeaza seara.

2. Anestezia generala nu este periculoasa, in conditiile in care ea are si probl cu tensiunea??? Mereu are in jur de 14 - 15..
Ei, ii creste tensiunea si din cauza stresului...emotiilor...

3. Poate lua medicamentele cu o zi inaintea chiuretajului ???
Le poate lua si in ziua respectiva chiuretajului, sau mai bine nu???

Va rog, sfatuiti-ma pentru ca nu stim ce sa facem.


Multumesc anticipat !


Cu stima/Cristina
8 comentarii
0
11-12-2011, ora 11:08
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
In primul rand ar trebui sa faca o ecografie transvaginala si sa se obiectiveze grosimea endometrului; exista cazuri cand apare sangerare prin atrofie si nu se obtine nimic la curetaj. Este important sa faca si ex B-Panapicolaou si singurul motiv pentru care nu l-ar face inainte de curetaj ar fi sa persiste sangerarile si sa fie o imposibilitate tehnica.
Legate de anestezie in 99% din cazuri e suficienta anestezia locala eventual augmentata cu Mialgin (care scade putin tensiunea) si permite o recuperare rapida. CU aceasta anestezie riscurile si efectele adverse sunt minime si dupa curetaj mama dvs poate pleca acasa in 1-2 h daca totul e bine.
1. se fac de regula analize sangvine (HLG; EKG doar daca are o patologie cunoscuta cardiaca importanta)
3. medicamentele trebuie sa le ia in mod constant si corect. Daca va decideti pt anestezia generala iv vorbiti inainte cu medicul anestezist; oricum pana in ziua respectiva trebuie sa ia tratamentul.
PS: curetajul biopsic fractionat este o manevra care dureaza putin (maxim 10-15 min), putin traumatica ( se face o dilatare minima a colului si se foloseste o cureta mica. Avand in vedere ca mama dvs a avut nasteri naturale nu cred ca va fi un curetaj dificil.
PPS: colposcopia se recomanda in functie de rezultatul ex B-P
0
11-12-2011, ora 15:43
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna ziua,

Doctorul respectiv a luat decizia de chiuretaj doar la examenul clinic -palpare (fara eco transvaginala si fara papanicolau.
Si, eu am ceva retineri si, de aceea, ma gandesc mult inainte de a-i face acest chiuretaj.
Poate ca papanicolau sa iasa bine si ecografie sa fie in regula,...si in final, tot la chiuretaj sa ajungem????
Sau, se poate observa cauza sangerarii fara a se ajunge la chiuretaj ????


Sangerarile au durat aprox o saptamana (f.f.reduse cantitativ).

Nu e vorba daca ne decidem sau nu, ni s-a oferit DOAR anestezia generala...

Exista vreun risc ??? In general inspital au obligatia sa faca investigatii inainte de acest chiuretaj, nu???


Multumesc foarte mult
0
11-12-2011, ora 21:06
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va recomand sa faceti ecografia transvaginala si in functie de ea, cel mai probabil, un curetaj biopsic. Prin curetaj se obtine o proba din endocol si de endometru si e singurul mod prin care se poate exclude o modificare precanceroasa (tip hiperplazie complexa atipica) sau chiar un neoplasm de endometru. Puteti discuta cu medicul dvs si eventual sa il intrebati de anestezia locala. Si desigur, sa mergeti la un spital de stat unde este gratuit cu asigurare..
0
11-12-2011, ora 21:17
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara,


Am discutat si atunci la control, a spus ca ecografia si papanicolau nu au nici o certitudine la mama mea.
El prbabil la palpare a simtit k are endometrul probleme.Si fiind si obeza, si hipertensiva a pus deja diagnosticul.
Si, vorbind cu el de anestezie locala, a zis ca el nu face decat generala pentru ca e mai complicat.
Aveti idee, e periculos tratamentul cu Aspenter pe care mama il ia, avand in vedere ca o sa faca aceasta anestezie generala???


La stat mergem bineinteles, la Spitalul Militar la doctor Nicodin Ovidiu.


Va multumesc mult pentru toate sfaturile
0
11-12-2011, ora 21:45
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu se poate simti endometru la palpare, si e important sa se vada ca sangerarea nu e prin atrofie (daca exista o atrofie curetajul este inutil). Pentru asta e important sa se faca o ecografie transvaginala. Un curetaj biopsic nu este ceva complicat la o femeie ce are nasteri. In fine, nu aveti de ce va ingrijora..
0
12-12-2011, ora 01:46
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
O pot aduce sa o vedeti dvs???
Sa-i faceti o eco transvaginala ???
Unde va putem gasi ???



Cu stima
0
12-12-2011, ora 10:10
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ma puteti gasi la Sp Cl Filantropia Bucuresti, de L-V 8.30-13.30, la Camera de Garda Ginecologie
Va rog sa aduceti si un bilet de trimitere MF + dovada asigurat..
0
25-02-2012, ora 22:23
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara domnul doctor,


In final s-a facut chiuretajul biopsic (totul a fost in regula), insa va rog frumos sa-mi dati un sfat referitor la rezultatul care a venit, si anume:

"Cheaguri fibrinohematice ingloband epitelii glandulare endometriale fara atipii.
Mici fragmente de exocol cu hiperplazie de celule bazale."

Este indicata in cazul acesta histerectomia totala cu anexetomie bilaterala ??

Precizez faptul ca mama mea nu mai are sangerari, acum se simte bine.

Este o greseala daca optam pentru histerectomie ???

Va multumesc Anticipat!


Cu respect/Cristina Teodorescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Hipertensiunea
  • Copilul obez și rezultatele școlare
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Obezitatea viitoarei mame ar putea afecta dezvoltarea oaselor fătului
  • Obezitatea - factor de risc pentru majoritatea formelor de cancer
  •