Metode de contraceptie

10-06-2014
Iulia-Elena
Nu este medic/terapeut
Iulia-Elena
Buna ziua,
Acum 1 luna de zile am avut o infectie la ovarul drept si am urmat un tratament de 10 zile cu Zanocin, Aflamil si Duphaston timp de 10 zile si m am simtit mult mai bine, ulterior din prima zi de menstruatie, acum 2 saptamanii, am luat Marvelon 21 si din primele zile am avut dureri serioase de piept, sangerari cu cheaguri si in mod special permanent dureri serioase de ovare. Acum 3 zile (08.06.2014) am renuntat la contraceptia asta deoarece ma dureau foarte rau ovarele si sangeram permanent si incepuse sa mi apara vene rosi pe picioare si se accentuase celelelalte, eu am inceput sa ma simt mult mai bine si nu mai am dureri.
Ce sfaturi imi puteti da? Am procedat corect ? Sa m aastept la alte reactii mai dureroase? Va multumesc din suflet.
2 comentarii
0
06-07-2014, ora 01:38
mirel.joaca.bine
Nu este medic/terapeut
mirel.joaca.bine
Ai procedat foarte corect. Daca observi ca au efect daunator asupra corpului cauta alta metoda de a evita sarcina, gen prezervativ, acum nu mai e ca inainte, sunt foarte multe tipuri de prez pana la cele mai fine si insesizabile dar foarte rezistente. Spor la treaba
0
07-07-2014, ora 12:25
Iulia-Elena
Nu este medic/terapeut
Iulia-Elena
Multumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •