Metastaze osoase

413 comentarii 1 2 ..... 13 14
0
17-05-2014, ora 12:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e posibil ca un steaga sa dea eroare la modul in care flutura, fata de directia vantului ? aceste teste sugereaza diagnosticul, nu sunt decisive pentru el. diagnosticul de cancer nu se pune decat pe baza unei biopsii din tumora. nu se poate trece mai departe, la tratament de exemplu, fara a se stii exact ce fel de cancer e si posibil punctul de plecare. trebuie facuta deci biopsie cu examen anatomopatologic si imunohistochimic si lucrurile e care am vorbit mai sus. ce recomandari ati primit ?
0
17-05-2014, ora 12:29
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Multumesc pt raspuns, dl doctor!!!el e deja internat, urmeaza luni sa faca biopsia, sa duca mostra la laborator, si dupa 3 sapt aflam ce este!!!!asa ne.a recomandat doctorul!!!momentan ia tramadol, sa nu.l mai doara spatele
0
17-05-2014, ora 12:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de PET/CT vi s-a spus ceva ?
0
17-05-2014, ora 12:43
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Nu stiu ce este PET/CT, si nu ni s.a spus!!!imi explicati dv??
0
30-05-2014, ora 20:34
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Buna seara!!vreau sa va spun ca acea scintigrafie e o porcarie!!!daca aceasta scintigrafie a aratat la tatal meu ca are cancer la coloana, tomograful lombar cu substanta de contrast a contrazis acea scintigrafie, asa ca pot sa va contrazic d.le doctor raulduke!!
0
30-05-2014, ora 20:36
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Se pare ca mai aveti si alte interese in afara de acela de a ajuta oamenii cu sfaturi!!la cateva ore dupa ce am postat ca tatal meu e suspect de cancer, am fost contactat sa cumpar niste pastile pt doua luni, care costau 5 milioane!
0
30-05-2014, ora 20:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despre a ma contrazice pe mine, sigur, nu ma deranjeaza ! insa nu stiu cu ce anume crezi ca ma contrazici. investigatiile imagistice nu se ocntrazic intre ele, fiecare are utilitatea lui, cu parametrii lui de acuratete, etc. diagnosticul definitiv, dupa cum ti-am spus, se pune numai prin BIOPSIE.

despre interesele celor de pe forum, mai ales ale cui, nu stiu la ce te referi, daca insinuezi cumva ca am ceva de-a face cu faptul ca "ai fost sunat". pentru a evita asta, insa, iti recomand sa ai grija pe unde iti postezi numarul de telefon !
0
30-05-2014, ora 21:04
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Ati scris despre un "steag" care flutura, nu stiu cum!!verificati ce mi.ati scris in trecut!!!o scintigrafie arata si alte "defecte" ale osului, nu neaparat cancer!!cu asta va contrazic!!
0
30-05-2014, ora 21:08
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Intr.adevar, mi.ati scris ca numai dupa o biopsie se concretizeaza totul!!!scuze daca v.am suparat!!nimic nu mai conteaza acum, sunt fericit, tatal meu nu are cancer!!!dar medicul de la Craiova care mi.a diagnosticat tatal cu cancer, nu are ce cauta pe scaunul pe care il ocupa!!!sunt multi medici care nu au nici.o treaba cu meseria pe care o practica!rusine sa le fie, se joaca cu vietile oamenilor!!
0
30-05-2014, ora 21:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca din relatarile tale nu reiese decat atat: ai o scintigrafie care zice ca se vad imagini sugestive pentru cancer la la oase si un examen CT care NU zice ca se vad aceste imagini; in schimb nu stiu daca sesizezi diferenta intre "a nu zice ca exista x" si "a zice CA NU exista x"...
mai bine incerci sa revii putin cu detaliile celor 2 examene, redate cat de corect poti chiar din buletinele originale, sau poti sa-mi scrii pe privat sau chiar pe e-mail! biopsia zici ca e in lucru ? din ce organ a fost prelevata ?
0
30-05-2014, ora 21:38
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Nu are cancer!!!medicul de la craiova s.a bazat pe acea scintigrafie!!!i.am facut tomograf lombar, si la tomograf nu s.a vazut cancer, insa neurochirurga totusi ne.a "indrumat" catre radioterapie!!apoi, mi.am luat inima in dinti si am mers la Floreasca, in bucuresti, s.au facut alte tomografe, si nu s.a vazut nici.un cancer!!de asta am zis rusine pt unii medici!!ca neurochirurga de la craiova!!rusineeeee!!!
0
30-05-2014, ora 22:09
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Cand spunem neurochirurgie spunem Bagdasar Arseni.
0
31-05-2014, ora 01:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci exista o biopsie in lucru ?
0
31-05-2014, ora 02:25
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Nu, dl doctor, nu s.a mai facut nici.o biopsie pt ca s.a constatat ca nu exista cancer la oase!!e suspect de osteoporoza, si discopatie lombara faza iv, sau ceva de genul asta!
0
31-05-2014, ora 09:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atunci asa sa fie ! felicitari !
iata motivul pentru care scintigrafia osoasa (care nu e deloc specifica), nu trebuie facuta decat la cererea oncologului la pacientii care au fost deja diagnosticati cu cancer. se creeaza astfel de confuzii. ce scrie, totusi, in acel buletin de interpretare al scintigrafiei ?
0
31-05-2014, ora 15:10
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Am rupt.o, am si aruncat.o de drag!!dar v.am scris in comentariile anterioare ce scria in acea scintigrafie!!
0
31-05-2014, ora 15:17
Manu belu
Nu este medic/terapeut
Manu belu
Uitati.va aici pe forum, mai in spate, la pag 13, v.am scris ce scrie pe acea scintigrafie
0
25-06-2014, ora 15:09
MariaCo
Nu este medic/terapeut
MariaCo
Buna ziua domnule doctor,
Am citit si rascitit acest subiect si indraznesc sa intreb si eu cate ceva.
Mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san anul trecut in luna mai. Din luna august si pana in noiembrie a facut citostatice. Ulterior, in decembrie a fost operata si toata lumea ne-a spus ca operatia a fost un succes, dar a inceput totusi, in luna februarie un tratament de radiatii care a durat 20 de sedinte.
Totul a fost bine si frumos, mama se simtea bine, nu o durea nimic. Dupa terminarea radiatiilor, pe clavicula dreapta i-a aparut o "galma" care a devenit din ce in ce mai dureroasa.
Domnul doctor oncolog ne-a spus inca de la inceput ca nu va putea sa ii faca hormonoterapie, deoarece mama are (nu stiu ce - parca estrogen????) negativ si ca oricum este foarte curios la varsta ei (72 de ani).
Acum maxim o luna, a refacut un RMN osos complet, pentru ca o dor oasele infernal, iar ca urmare a acestui RMN doctorul a trimis-o sa mai faca cateva sedinte de radiatii (astazi a facut-o pe a 12 a).
Tot azi, am vorbit cu mama, si mi-a spus ca i-a mai aparut o umflatura in dreptul coastelor (ca si cum i-a mai cresut un os) si ca este posibil sa ii mai dea o serie de citostatice.
Eu fiind fiica cea mai mica, nu prea mi se spun multe, deci date exacte despre rezultatele analizelor nu pot sa va dau, cel putin nu acum, dar intr-o discutie avuta cu domnul doctor (am insistat eu cu intrebarea) mi-a dat un raspuns "ciudat" pentru un doctor. L-am intrebat daca la anul mama mea o sa ma vada mireasa si dansul mi-a spus ca "pana la anul vorbim de ani lumina". Am zis ca mor acolo, pe loc.
Din cate am citit eu pe aici, deduc ca mama mea ar avea metastaze osoase. Mama mea este o femeie foarte puternica si luptatoare, a trecut prin multe grele in viata si nu s-a plans niciodata de nimic. Singurele ei vizite la medic au fost cand ne-a nascut pe noi si cand ne-am spart noi capetele si ne-am rupt mainile.
Ma intereseaza sa stiu, daca imi puteti spune, ce sanse ar avea mama mea? Si eu, si surorile mele, incercam pe cat posibil sa avem grija de alimentatia ei. Nu ii dam voie carne si evitam sa ii dam prajeli.
Am uitat sa mentionez, ca domnul doctor i-a prescris pastile cu morfina (doar cand este cazul) si plasturi cu opiu (fentanyl daca nu ma insel). Datorita faptului ca morfina ii da stari de voma, mama prefera sa ia ketonal sau ketorol pentru dureri.
Sper ca nu am uitat nimic si ca imi puteti spune ceva, macar cat sa imi fac o idee.
Va multumesc anticipat.
Sa auzim numai de bine
0
25-06-2014, ora 22:31
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
In primul rand trebuie sa va atentionez asupra alimentatiei. Nu scoatei din dieta carnea. Reduceti alimentele prajite, afumate si grase insa nu scoateti carnea din dieta. Un al doilea aspect este sa urmeze tratamentul recomandat de catre medic. De asemenea eu v-as recomanda un tratament complementar pentru a suporta mai bine tratamentul clasic si a creste speranta de viata in cazul ei.
0
25-06-2014, ora 23:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARIA CO eu sunt pacient de cancer cu multiple metastaze si RECOMANDAREA MEDICULUI CURANT ESTE: SA SE CONSUME ALIMENTE DIN TOATE CATEGORIILE INCLUSIV CARNE DAR DE 2-3 ORI PE SAPTAMANA CU CAT MAI PUTINA GRASIME, PAINE, PESTE, LAPTE, CEREALE, FAINOASE, FRUCTE, LEGUME CA ALTFEL DIN CAUZA CHIMIOTERAPIEI CARE ESTE FOARTE TOXICA PT ORGANISM RISC SA FAC CIROZA, deci eu ca pacient te sfatuiesc sa luati legatura cu medicul curant si sa intrebati clar ce are si ce nu are voie sa manance, PE TIMPUL TRATAMENTULUI SUNT DE ASEMENEA ALIMENTE INTERZISE CA: SUNATOAREA, GREFRUIT, SAREA, CONDIMENTELE IN EXCES, ALCOOLUL, CAFEAUA CAT MAI SLABA SAU DELOC.
SPRIJINUL moral si fizic pe care il oferiti voi mamei o vor ajuta in viiitor, da clik pe numele meu si iti voi trimite cateva lucruri utuile.
MULTA SANATATE SI ENERGIE PT VIITOR.
0
26-06-2014, ora 08:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
MariaCo, din pacate intrebarile tale se refera la un caz care nu e este deloc clar din punct de vedere medical. pentru a stii exact la ce iti raspundem, trebuie sa revii cu toate detaliile medicale ale cazului: ce zice biopsia, ce tratamente a facut, in ordine cronologica, ce imunohistochimie are, ce zic ultimele investigatii imagistice (RMN, CT, scintigrafie). de principiu insa, din pacate un cancer de san metastatic nu se vindeca. totusi, cu tratament, se poate castiga foarte mult timp, asta depinzand de elementele pe care ti le-am cerut mai sus.
0
26-06-2014, ora 09:50
MariaCo
Nu este medic/terapeut
MariaCo
In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri si incurajari.
Domnule Raul Duke, voi reveni cu detaliile pe care mi le cereti cat de curand. Ajung acasa si iau toate hartiile pe care le are mama din mai anul trecut si pana acum si va raspund la intrebari. Faptul ca imi spuneti ca, urmand un anumit tratament, mama mea poate sa castige timp, imi mai da sperante.
Domnule domi88, am o intrebare catre dumneavoastra: Ce tratament complementar imi recomandati, sunt dispusa sa incerc orice. Mama mea a suportat foarte bine atat citostaticele, cat si radiatiile. Din cele 7 sedinte de chimioterapie, o singura data s-a simtit mai rau, in rest a fost foarte bine.
Domnule Marton, multa sanatate va doresc si putere de lupta in continuare. Din pacate medicul curant i-a spus mamei mele ca nu are interzis la niciun aliment. Dar am mai citit si eu, m-am mai interesat si am constatat ca nu e chiar asa. De grapefruit, sare, alcool si condimente in exces stiam si eu ca sunt interzise. Referitor la cafea. sunt in mari tratative cu mama sa o fac sa renunte (ea fiind o mare bautoare de cafea si fumatoare pe deasupra). Referitor la sprijin moral si fizic ce pot sa zic, suntem toti alaturi de ea si nu prea o lasam sa aiba timp de ganduri negre. Chiar ieri imi spunea ca nu are timp si chef de ganduri negre, ca ea are lucruri mult mai importante de facut acum decat sa moara.
Eu sunt foarte ingrijorata pentru ca nu imi imaginez o viata fara mama mea, iar raspunsul doctorului mi s-a parut deplasat pentru un medic ("pana la anul vorbim de ani lumina").
Inca o data multumesc pentru sustinere si voi reveni cu detalii.
Numai bine.
0
26-06-2014, ora 10:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu are interdictie la niciun aliment. poate sa manance orice, ca orice om normal.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
413 comentarii 1 2 ..... 13 14

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: