Metastaze osoase

413 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›
0
08-07-2013, ora 21:48
af1961
Nu este medic/terapeut
af1961
Buna seara,
NU am reusit sa mai intru pe forum in ultima vreme din lipsa de timp. Revin cu informatii noi despre mama. De aproape 3 saptamani este foarte slabita. Acum o luna si ceva s-a simtit la fel de slabita, fara echilibru, fara pofta de mancare, fara energie. A primit o saptamana doua pastile de Dexametazona si o saptamana doar o pastila, timp in care i-a revenit pofta de mancare, dar nu atinut decat cateva zile. A inceput din nou sa vomite, sa aiba greturi, fara energie, foarte slabita.
Pe 1 iulie am dus-o la oncologie pentru analize si ZOmeta. In cele 20 minute cat am mers cu masina a vomitat de doua ori iar pana a ajuns la spital nu a mai avut putere sa stea pe picioarele ei.La sfarsitul lunii iunie, dormit cu fereastra noaptea deschisa si a reusit sa raceasca. A inceput sa tuseasca urat. Cand am ajuns la oncologie, medicul a decis s-o interneze ca sa-i faca perfuzie. I-am cumparat B1, B6, vit. C, AIS si i-au facut perfuzie.
A doua zi era deja in forma. Pentru tuse i-a facut o radiografie pentru ca dnei doctor nu i-a placut ce a auzit la plamani.

RX CP: opacitate cu intensitate medie neomogena stelata intercleidohilar drept, pe un fond de interstitiu micronodular. Hil drept marit in suprafata cu aspect adenopatic. Cord marit pe stanga. Sinusuri libere.
In urma acestui rezultat a trecut-o de joi pe Augumentin, 2 comprimate /zi.
Vineri a externat-o, era bine insa sambata dimineata deja nu mai avea putere, stare de somnolenta, si gandeste incet. SIngura a recunoscut ca nu stie nici cum o chema. Nu-mi explic de ce este atat de slabita dupa ce facut patru zile perfuzii cu B1. B6. vit.C..Mai are doua zile de augumentin, in rest ia tratamentul normal de inima.
Credeti cumva ca este vreo problema la plamani?. Nu mai inteleg nimic. Credeti ca ar fi necesar sa mai facem alte investigatii la plamani? De asemenea, faptul ca gandeste mult pana spune ceva credeti ca ar trebui sa-i facem un CT la cap. Astept raspunsul dumneavoastra, nu stiu ce sa-i mai fac sa se simta bine.
MUltumesc anticipat! Sanatate tuturor!
0
08-07-2013, ora 22:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lucrurile nu arata bine si cu siguranta are ceva si in plamani, care nu e exclus sa fie progresia bolii. trebuie investigata! la fel si pentru cap, si nu ar fi rau sa incepeti cu un consult neurologic. oncologul ce v-a zis ? numai el poate lua aceste decizii...
0
09-07-2013, ora 05:11
Phloryn
Nu este medic/terapeut
Phloryn
Buna ziua domnule doctor,

Ma numesc Florin si sunt foarte nelinistit de evolutia starii mamei mele.
Mai jos este un istoric al situatiei :
Buletin analiza Victor Babes 05.07.2011
Hispotatologic: Limfoganglion cu metastaza de carcinom nediferentiat.
Imunohistochimic: Ck34beta E 12 pozitiv zonal ; EMA pozitiv zonal;MNF 116 pozitiv difuz, Ck7 slab pozitiv in rare celule tumorale, TTF1 negativ;CEA negative;P53 pozitiv ~ 60-65%;vim pozotiv in stroma;Ki 67 pozitiv ~ 40-45%
Concluzii:
1.Testele imunohistochimice nu pot stabili cu certutudine originea tumorii.
2. Se recomanda investigarea tractului aero-digestiv superior
N.L:
Testele imunohistochimice se vor interpreta in context anatomo-clinic.

Au fost administrate 6 serii de Taxol si Carbo.(prima pe 02.08.2011 iar ultima pe 24.11.2011)
Au fost facute 15 sedinte de radioterapie la Elias.(prima pe 05.09.2011 iar ultima pe 05.10.2011)
Am facut 6 CT-uri (27.05.2011, 09.12.2011, 18.04.2012, 07.09.2012, 01.03.2013, 10.06.2013)
Incepand cu luna mai a anului 2013 au inceput sa avem dureri ale oaselor.
Am facut in luna iunie CT si examinare scintigrafica osoasa corp intreg.

Scintigrafie 03.06.2013:

Evaluare pentru adenopatii laterocervicale drepte radiotratate
Examinare scintigrafica osoasa corp intreg.

Multiple arii hipercaptante, sugestive pentru leziuni secundare, localizate la nivelul:
sternului, oaselor humerale in 1/2 superioara, coloanei vertebrale in segmentul lombar
(L1-L4)grilajului costal (C VI posterior drept, CVII lateral stang) si osele bazinului
(spranceana superioara) acetabulara dreapta, versante iliace inferioare ale articulatiilor
sacro-iliace, predominant dreapta) si posibil femului bilateral(masiv trohanterian)
RD:99mTc-HDP;
Activ.adm.:703MBq D.ef. 4 mSv

Concluzii

Determinari secundare osoase multisegmentare.


CT 12.06.2013

Examinarea CT a regiunii cervicale evidentiaza:
-rino-, oro- si hipofaringe de aspect CT in limite normale;
-glande parotide si sunmandibulare cu forma, dimensiuni si pozitie pastate, structuranormala CT;
-adeonopatii retromandibulare drepte cu diametrul maxim de 2, 4/1, 7 cm, precum si in grupurile jugulare
superioare, mijlocii si inferioare drepte cu diametrul maxim de 1, 5/1 cm;
-adenopatii retromandibulare stangi maxim 0, 8 cm, jugulare superioare si mijlocii stangi cu diametrul
maxim de 0, 8 cm;
-lobi tiroidieni fara particularitati notabile CT
Concluzie:
Adenopatii supracentimetrice latero-cervicale drepte

Examinarea CT toraco-abdominala-pelvina evidentiaza:

-artefacte de respiratie;
-benzi de fibroza pulmonara si aderente plero-diafragmatice drepte;
-fara micronoduli pulmonari cu caracter decelabili CT la momentul examinarii;
-minim revarsat lichidian intrapleural bilateral;
-ficat cu dimensiuni moderat marite global, cu structura neomogena prin prezenta catorva leziuni spontan hipodense, hipocaptante, situate una la mivelul segmentului II cu dimensiuni de 1, 9/1, 5 cm, una la nivelul segmentului VII cu diametrul de 1, 7 cm, si mai multe la nivelul VI, cea mai mare de 4/3, 6 cm;
-adenopatii intra- si retroperitonale situate in hilul hepatic de 1, 5 cm, in mica curbura gastrica 1, 5 cm,
pericefalice pancreatice-maxim 2, 7/1, 7 cm, parcave 3, 4/1, 7 cm, interaorto-cave 1, 1 cm, iliace comune bilateral si iliace interne, cu diametrul maxim de 1 cm;
- colecist fara imagini de calculi hiperdensi;
-splina, pancreas de aspect CT in limite normale;
-glande suprarenale, ambii rinichi de aspect CT in limite normale;
-uter in latero-flexie stanga, cu col uterin moderat dilatat, cu structura difuz neomogena, precum si o minima colectie lichidiana in fundul de sac Douglas cu diametrul axial maxim de 1, 2 cm.
-ovas stang de aspect CT in limite normale, cel de partea dreapta nu se vizualizeaza;
-vezica urinara cu pereti supli, continut omogen;
-examinarea in fereastra osoasa evidentiaza leziuni osteolitice la nivelul corpurilor vertebrale toracale.lombare, sternului, aripilor iliace.
Concluzie:
Determinari secundare hepatice hipodense, hipocaptante.
Adenopatii intra- si retroperitoneale infra- si supracentimetrice.
Col uterin cu dimensiuni moderat marite-necesita consult gynecologic.
Minima pleurezie bilaterala si ascita.
Determinari secundare osoase.
Examinarea CT a bratului stang evidentiaza
-leziune osteolitica situata la nivelul coticalei laterale a 1/2 diafizei humerale stangi, detrminand aspectul balonizat al acesteia, masurand axial 1, 1/0, 5 cm, respectiv 6 cm cranio-caudal;
-leziunea descrisa determina ingustarea si intreruperea focala a corticalei osoase, cu reactie periostala asociata, apparent fara invazia de parti moi.
Concluzie:
Leziune osteolitica secundara medio-diafizara corticala humerala stanga.


Pe data de 17.06.2013 am reinceput I serie de chimoterapie cu Oxali, Zometa si Xeloda.

Biochimie 17.06.2013
LDH 2578 (81-234)
Imunologie 17.06.2013
AFP 9.8
CA 19-9 42.5
CEA 2.6

In ultima perioada am inceput sa avem o alimentatie vegetariana.
Consumam sucuri de telina, morcovi, sfecla rosie, pudra de orz verde si am luat mai multe produse naturiste (semintele de Chia, astragalus, acidul lipoic, curcumin, silimarina, gheara matei).

Avand in vedere ca punctul de plecare este neprecizat, ar mai fi alte investigatii ce am putea sa le facem?

Dumneavoastra ce parere aveti de planul de tratament (administrarea cu Oxali / xeloda )?

Multumesc.

Multa sanatate, Doamne-ajuta !
0
11-07-2013, ora 00:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in momentul de fata este foarte greu de spus ce anume va mai aduce un beneficiu, fiind un cancer metastatic, cu punct de plecare neprecizat, care se afla deja la a doua linie de tratahemt citostatic. poate ca la inceput, erau mai multe de facut, in speta si conform indicatiilor si de pe buletinul IHC, respectiv o bronhoscopie, o endoscopie digestiva atat superioara cat si inferioara, foarte posibil chiar un examen PET/CT si o biopsie tintita in cazul in care se gasea un focar supsect ca fiind canceros. de asemenea nu ai spus unde a fost ganglionul scos initial: daca de exemplu a fost la gat, cu siguranta ca un examen ORL complet, cu endoscopie orl ar fi fost foarte util.

momentan schema cu xeloda si oxaliplatin sugereaza ca oncologul momentan crede intr-o posibila sursa digestiva a cancerului (de exemplu colorectal sau, mai probabil, gastric).
0
14-09-2013, ora 15:16
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Buna ziua!
Revin aici cu o nelamurire care ma tot framanta si care sper sa o pot clarifica.
As vrea sa stiu, domnule doctor RaulDuke, care sunt investigatiile minimale, dar utile pe care trebuie sa le faca un om pentru a elimina orice suspiciune legata de aceasta boala.
Mama a murit la 58 de ani de cancer cu punct de plecare neprecizat; trei din cei patru bunici au murit tot de cancer inainte de 65 de ani si doua verisoare de-ale mamei au murit la 32 respectiv 33 de ani tot din cauza acestei boli. Avand aceste antecedente deloc imbucuratoare, imi doresc sa ma verific, chiar daca am doar 26 de ani si nicio suspiciune in aceasta directie.
Inafara de Papanicolau facut anual, ecografii si alte controale de acest fel, ar trebui sa mai fac si altceva? De exemplu, eu pot merge la medicul oncolog cu trimitere de la medicul de familie si sa rog sa imi indice analize specifice (markeri tumorali sau altceva?)
Va multumesc pentru orice fel de raspuns!
0
15-09-2013, ora 11:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu. din pacate nu exista metode din acestea numite "de screening", adica de diagnostic foarte precoce al acestei boli, decat pentru 3 asemenea cancere, respectiv cancerul de san (prin mamografie, dar dupa varsta de 50 de ani, sau 40 in anumite conditii), cancerul de col uterin (prin testul babes-papanicolau) si cancerul de colon/rect (prin "testul sangerarilor oculte in scaun" sau colonoscopie odata cu varsta de 50 de ani). inafara de aceste lucruri, markerii tumorali facuti atunci cand nu ai simptome de niciun fel, nu au nicio valoare dovedita, singurul lucru pe care poti sa il faci este sa ai o relatie buna cu un medic de familie in care sa ai incredere si cu care sa poti discuta liber despre orice, dar care, mai important decat toate, sa te consulte cand vii la cabinet anual, sau cu vreo problema, nu doar sa scrie hartii. de asemenea, fara o suspiciune importanta cel putin, nu are rost sa iei un bilet la oncologie.

ce tip de cancere au avut verisoarele acelea tinere ale mamei ?
0
15-09-2013, ora 21:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Prevenirea cancerului este infinit mai importanta decat depistarea sa care de cele mai multe ori se face tardiv !
0
16-09-2013, ora 14:41
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Va multumesc de raspuns!
Una dintre ele a avut cancer de col uterin descoperit la 29 de ani si cu care a luptat pana la 32. Cealalta, din cele spuse de mama mea, a avut asa-numitul "cancer jos", insa nu stiu daca asta se traduce prin cancer de col sau de ovare sau de endometru etc.
Si in cazul unui cancer de san de tip hormonal care, din cate stiu, nu se manifesta prin aparitia de noduli sau alte semnale, nu exista niciun examen profilactic? Intreb pentru ca acesta a fost tipul de cancer de care a fost banuita mama, desi niciodata confirmat, iar duminica am participat la inmormantarea unei colege de serviciu de 41 de ani cu cancer de san de tip hormonal pe care l-a descoperit la 38. Deci sunt tipuri de cancere care apar foarte devreme fara nicio umbra de semnal.
0
16-09-2013, ora 20:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Exact legat de profilaxia acestui tip de cancer de san hormonodependent, Parintele Arsenie Boca fiind un stravazator dar si fost student la medicina a spus : " Cine nu hraneste la san un copil, hraneste la san un cancer." In plus as adauga eu, anticonceptionalele folosite pe scara larga in zilele noastre cred ca nu sunt straine de incidenta mare a acestui tip de cancer !
0
19-09-2013, ora 22:01
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Mama a hranit cinci copiii la san, deci.
0
22-10-2013, ora 10:45
jianuctin
Nu este medic/terapeut
jianuctin
Bună ziua,
Am cancer de colon stadiul 2 - operat cu margini de rezecţie negative (adenocarcinom, mediu diferenţiat, la sigmoid cu dimensiunea de 6 cm cu aproape blocarea colonului, la 30 cm de anus, infiltrat în subseroasă, fără extindere la nivelul ganglionilor limfatici - 22 ganglioni locoregionali analizaţi şi 1 mezenteric inferior) sunt în curs de chimioterapie cu irinotecan şi xeloda. La CT executat anterior operaţiei au fost descoperite două geode - una de 35/22 mm coulul femurului drept şi a doua de 7 mm central pe osul iliac stâng. Au fost caracterizate ca 'probabil benigne, chiste osoase? - să se confrunte cu un IRM'. Până la momentul externării nu am avut nici un fel de durere. La o săptămână de la externare au început să mă doară, apoi treptat în cam 2 săptămâni au început să mă doară ambele picioare, ambii genunchi, gleznele, şoldul drept, umărul drept, coasta stângă jos, capul etc. Am fost la Anadolu în Turcia şi am făcut un consult oncologic însoţit de PET/CT cu rezultat - lipsa activităţii care să denote malignitate atât în femur cât şi în tot organismul. Oncologul a spus să le ignorăm şi să ne vedem de chimioterapie deoarece este o boală fără legătură cu boala oncologică. Totuşi urmărind PET/CT se observă şi pe umărul drept o altă geodă mare, perfect rotundă ca o minge de ping-pong, precum şi două pete pe craniu în partea superioară şi multiple lacune osoase pe părţile laterale ale craniului - toate lipsite de activitate celulară - negre la fel ca şi geodele de la şolduri, doar la umăr se observă ceva activitate de tentă uşor roşiatică deoarece geoda nu este goală - se mai vede material osos dar difuz. Având în vedere durerile şi multiplele găuri din oase nu sunt deloc convins de diagnostic.

Dacă cineva are experienţe similare vă rog să-mi daţi un sfat ce pot avea sau ce să fac. Ce boală poate fi aceasta - la oase.

Alte afecţiuni descoperite la CT şi PET/CT - multipli micronoduli sechelici la plămânul drept bazal dreapta şi o microcalcifiere în ficat - caracterizate non neoplazice. Am dureri sporadice şi pe canalele urinare - m-am uitat pe CT şi pe PET/CT şi se vede în partea dreaptă jos o pată albă mică dar clară pe canalul urinar dar nimeni nu a scris nimic despre aceasta cu toate că le-am spus şi înainte de operaţie şi după că am dureri şi urinez greu. Au spus că prostata, vezica şi rinichii sunt perfect normali - CT şi evaluare vizuală la operaţie.
0
22-10-2013, ora 15:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poti sa reproduci rezultatele examenului CT si macar concluziile examenului PET/CT aici ?
0
22-10-2013, ora 16:57
jianuctin
Nu este medic/terapeut
jianuctin
CT - torace, abdomen şi pelvis cu substanţă de contrast
Îngroşare parietală circumferenţială, asimetrică, la nivelul sigmoidului (la circa 7 cm de joncţiunea recto-sigmoidiană), cu decelarea pe unul din versanţi a unei formaţiuni vegetante iodofile ce îngustează lumenul, precum şi a unui polip perpendicular de 12 mm în imediata vecinătate a acesteia. Modificările sunt extinse pe circa 8 cm lungime. Fără distensie intestinală semnificativă în amonte.
Minimă densificare a grăsimii adiacente extraparietale, cu multipli micronoduli perisigmoidieni de până la 10 mm diametru, aspect ce sugerează extensia extraparietală.
Alte adenopatii intramezenterice şi lombo-aortice mijlocii de până la 12/8 mm.
Ficat cu dimensiuni normale şi contururi regulate, prezintă o microcalcificare de 3 mm subcapsular posterior în segmentul 7, în rest cu structură omogenă nativ şi postcontrast, fără PLIH.
Colecist, splină, pancreas, glande suprarenale, rinichi şi VU cu aspect CT în limite normale.
Prostata şi vezicule seminale cu aspect CT în limite normale.
Fără lichid de ascită.
Fără leziuni nodulare pulmonare decelabile CT. Fără adenopatii intratoracice. Fără revărsat fluid pleuro-pericardic.
Două geode delimitate de lizereu osteosclerotic, una de 7 mm diametru, la nivelul osului iliac drept, şi o alta localizată în colul femural stâng, cu dimensiuni de 35/22 mm, cu caractere cel mai probabil benigne - chiste osoase? - de corelat cu examinarea IRM a bazinului osos.
Concluzii:
Proces proliferativ vegetant-stenozant sigmoidian, cu extensie în grăsimea perisigmoidiană.
Adenopatii abdominale.
Fără determinări secundare decelabile la nivelul organelor parachimatoase abdominale, sau pulmonare.
Geode cu caracter cel mai probabil benign la nivelul coluului femural stâng şi osului iliac drept.

PET/CT
Există o uşoară creştere a activităţii, probabil legat de modificările posoperatorii din linia mediană abdominală, în regiunea cicatricii funcţionale (SUV 5.1).
Nu s-a observat absorbţia crescută patologică a FDG în leziunea chistică de la nivelul coluului femural stâng.
Ficatul are distribuţia uniformă a activităţii (SUV 5.1).
Distribuţia activităţii în alte părţi ale corpului este fiziologică.
Concluzie
Nu există nici o concentrare de activitate metabolică crescută care să sugereze prezenţa ţesutului malign în leziunea chistică din coluul femural stâng şi nici în alte părţi ale corpului.

Examen radiologic torace şi organe ale toracelui - cu radioscopie
Rg.CP: Opacitate micronodulară de intensitate mare (sechelară) bazal dreapta; în rest fără alte leziuni evolutive pleuro-pulmonare vizibile rg.
Cord, AT în limite normale.
0
22-10-2013, ora 17:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
leziunile osoase nu par a avea substrat oncologic si este suprinzator faptul ca declari ca au fost manifeste. e posibila o coincidenta cu administrarea tratamentului citostatic sau alt ceva ? pentru ca e improbabil ca "geodele" sa doara, iar daca niste asemenea leziuni sunt manifeste, nu cred ca exista alta solutie decat sa te adresezi unui ortoped, cu tot cu examinarile respective, pentru un consult. desigur ca posibil ca pana la urma va fi nevoie si de RMN, dar acest lucru, zic eu, numai leziunile sunt simptomatice, altfel par a fi ceva complet benign, cu nicio legatura cu cancerul operat deja.
0
22-10-2013, ora 18:13
jianuctin
Nu este medic/terapeut
jianuctin
Mulţumesc pentru răspuns.
Nu am făcut RMN până acum deoarece am un şurub în epicondilul de la cotul drept - fractură la volei de acum 11 ani.
Durerile nu au existat până la 2 săptămâni de la operaţie. A început cu o jenă în şoldul stâng, apoi dureri difuze în bazin, ulterior a început să mă doară partea dorsală a femurului, apoi genunchiul, tibia şi câteodată glezna. Peste o săptămână mă durea şi şoldul drept şi fesa dreaptă. La acel moment nu făceam chimioterapie. Ulterior au început şi celelalte dureri care m-au determinat să mă interesez şi să mă uit pe filmele cu CT şi PET/CT. Se vede foarte clar o altă geodă la umărul drept - mare ca dimensiune şi perfectă ca formă delimitată tot cu lizereu puternic conturat. Pe craniu în partea superioară sunt 2 pete rotunde clare - nu am amănunte deoarece apar doar într-o singură secvenţă. Ulterior parcurgând secţiunile cu craniul pe lateral apar o multitudine de puncte negre unele mai mari altele mici.
Am făcut doar o şedinţă de chimioterapie. Pe timpul celor 2 săptămâni cât am luat xeloda durerile difuze de oase şi junghiorile au dispărut dar în locurile unde aveam durerile am descoperit că există micronoduli dureroşi. Totuşi durerea din şoldul stâng este prezentă şi acum când scriu - cel mai tare mă doare când stau jos. Când merg însă nu mă doare.
Am fost la 3 ortopezi şi la stat şi la privat. Au spus că sunt mai mult traumatologi şi să caut un ortoped cu competenţe în patologie osoasă. Nu l-am găsit încă.
Din discuţiile cu bolnavii cu care am vorbit în spital a rezultat că toţi au făcut toată gama de investigaţii - CT, RMN. Scintigrafie, multiple radiografii şi până la urmă tot la biopsie au ajuns.
Ar fi o adevărată prostie să ignor această boală osoasă. De ce sunt mai multe găuri, de ce sunt atât de mari, de ce mă dor oasele.
Acum în timpul chimioterapiei se mai poate face biopsie? Dacă totuşi este o boală malignă cu debut cu malignitate scăzută - am citit că există sau dacă este o boală semimalignă - se vede la PET/CT? Şi dacă nu mă tratez la oase acum, evoluţia bolii osoase cât de rapidă este.
0
22-10-2013, ora 23:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ai nicio boala maligna la oase, nu exista absolut nimic care sa indice acest lucru! leziunile din humerus si calota... nu apar descrise nici pe CT nici pe PET/CT, deci nu pot avea incredere in aprecierea ta decat daca declari ca esti medic specialist radiolog. totusi inteleg ca nu esti. repet: momentan nu exista motive sa suspicionezi malignitate la nivel osos, dar daca problemele persista, trebuie sa reiei totul de la inceput, deci de la medicul de familie, si sa discuti cu el, pentru ca daca incerci sa sari etape, constati ca nu ajungi nicaieri. nici cei din turcia nu te-au ajutat cu asta, se apre. biopsia va trebui luata in considerare daca ajunge un medic la concluzia ca e utila, iar RMN se poate face, in anumite conditii, daca discuti cu radiologii mai ales.
0
24-10-2013, ora 21:32
jianuctin
Nu este medic/terapeut
jianuctin
Mulţumesc mult,
Aşa să fie, fără malignitate. Nu am sărit etape. Este o lipsă de atenţie din partea unor medici şi care de asemenea, nu sunt capabili să citească singuri un CT. De asemenea am reuşit să accesez varianta completă a tomografiei (pe DVD pe care l-am primit lipseau - din neglijenţă - o parte din din imagini). Prin bunăvoinţa unui medic care a crezut în mine, acesta a descoperit că informaţiile suplimentare de pe PET figurau şi pe CT dar nu a avut cine să le interpreteze. În urma noilor informaţii am reluat investigaţiile pe o altă linie - la recomandarea şi sub supravegherea medicului. Prognoza nu este bună dar eu sper să nu se confirme prin analize şi puncţie sternală - mielomul multiplu. Diagnosticul preliminar a fost pus identic de doi medici de la 2 spitale diferite. Unul a fost Spitalul de ortopedie Foişor iar medicul este din categoria celor cu experienţă şi dr. în ştiinţe medicale. Nu ştiu dacă asta înseamnă ceva dar tot efortul meu de a găsi un medic competent pe domeniul său nu a fost în zadar mai ales că ce mi s-a părut mie că nu este în regulă, lor - celor doi medici - l-i s-a părut de bun simţ. Adică atât de multe dovezi şi simptome se puteau foarte simplu confirma sau nu cu o simplă radiografie.
Mulţumesc mult pentru efortul dvs de a ne sprijini pe unii dintre noi care mai au şi ghinioane în sistemul medical.
0
24-10-2013, ora 22:18
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
E bine ca v-ati mai limpezit diagnosticul, acum mai ramane sa actionati cat mai rapid si eficient ! Va recomand sa incepeti sa va documentati serios despre terapia cu Ph ridicat (high ph therapy), in principiu este vorba despe cesium, calciu, magneziu, strontiu.. ! Scrieti la acest sait si cereti un sfat :

http://www.essense-of-life.com/INQU.htm
0
24-10-2013, ora 23:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
jianuctin, intr-adevar, mielom multiplu e unul dintre primele diagnostice la care se gandeste orice medic cand vede leziuni osoase multiple, in absenta unui cancer solid metastatic (sau cel putin neconfirmat). totusi nu exista prea multe dovezi referitoare la rolul PET/CT in evaluarea acestei boli si, ca atare, nici prea multa experienta. practic la tine, in cazul in care se confirma (si iti doresc din toata inima sa nu se confirme), diagnosticul va fi fost mai mult sau mai putin incidental, pentru ca simptomele, dupa cum declari, au aparut de foarte putin timp si sincronizarea cu momentul PET/CT-ului este oarecum fortuita. o biopsie sternala dar mai ales dintr-o astfel de leziune va transa diagnosticul. in conditiile unei eventuale (si zic eu inca improbabile) confirmari, totusi trebuie sa stii ca mielomul multiplu este o boala tratabila azi, cu un prognostic mult imbunatatit fata de si cu zece ani in urma, deci nu e momentul sa disperi sau sa te panichezi. biopsie si apoi vom vedea. te asteptam cu vesti, sper eu bune !

P.S.: eu sunt inca sceptic, sau 'in negare' fata de acest diagnostic, in primul rand pentru ca pe PET/CT leziunile osoase descrise la tine sunt necaptante, ceea ce nu este ceva 'asteptabil' la mielom multiplu.
0
27-10-2013, ora 11:33
jianuctin
Nu este medic/terapeut
jianuctin
Analize parţiale:

Coagulograma
BUNE - Fibrinogen 320mg/dL, AP 93%, INR 1, 04, TQ 12, 20 sec Toate în intervalul bun

Hemoleucograma
Primul tabel
BUNE - MCHC 32, 5 g/dl, Nr. trombocite 333 k/microl, Eozinofile 1, 7% (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună 2, 2% Bune), Limfocite 2, 3 (fără unitate de măsură), Limfocite 35, 9%, Granulocite 51, 6%, Bazofil 0, 4% (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună 1, 3% Interval 0-1 Crescute), Hemoglobina 13, 6 g/dL, MCV 87, 3fL Toate în intervalul bun
DEPĂŞITE - Monocite 10, 4% Interval de referinţă 2-8 Crescute (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună 8, 7)

Al 2-lea tabel
BUNE - Monocite 0, 7 Interval de referinţă 0, 1-1 (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună 0, 6), Granulocite 3, 3 Interval de referinţă 1, 7-7, Nr. Leucocite 6, 4k/microl Interval de referinţă 4, 1-10, 9, Hematocrit 42, 0%, MCH 28, 4 picog, MPV 7, 1 fL, Nr Hematii 4, 80 0^6micro
DEPĂŞITE - Bazofil 0, 0 (fără unitate de măsură) Interval de referinţă 0, 01-0, 1 Scăzute (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună 0, 1 Scăzute), Eozinofile 0, 1 (fără unitate de măsură) Interval de referinţă 0, 17-0, 7 Scăzute (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună tot 0, 1 Scăzute), RDW 14, 8% Interval de referinţă 11, 5-14, 5 Crescute (înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună 14, 0 Bune)

Înainte de prima şedinţă de chimio - acum 1 lună VSH 1h - 11mm/1h

Biochimie
BUNE - Glicemie 107 mg/dL, Creatina 0, 91 mg/dL, GOT/AST 19 U/L, GPT/ALT 20 U/L, Acid uric 5, 9 mg/dL, Calciu total 9, 9 mg/dL, Proteine totale 7, 5 g/dL
DEPĂŞITE - Uree 41 mg/dL Interval de referinţă 13-38, Bilirubina totală 1, 13 mg/dL Interval de referinţă 0, 2-1, LDH 439 U/L Interval de referinţă 100-190 Foarte mare

Analize suplimentare
Biochimie - BUNE
lgA 360 mg/dL Interval de referinţă 63 - 484 mg/dL,
lgG 1076 mg/dL Interval de referinţă 540 - 1822 mg/dL,
lgM 111 mg/dL Interval de referinţă 22 - 240 mg/dL,

Electroforeza proteinelor serice - BUNE
Raport A/G - 1.91 Interval de referinţă 1;
Albumina% - 65.6 % Interval de referinţă 59 - 69.5 %
Alpha 1% - 2 % Interval de referinţă 1.4 - 2.9 %
Alpha 2 % - 8.2 % Interval de referinţă 7 - 11 %
Beta % - 11.5 % Interval de referinţă 8 - 13 %
Gama % - 12.7 % Interval de referinţă 10 - 17.5 %

Peste 7 zile aştept - Imunofixarea serică
De asemenea aştept rezultatul de la puncţia din măduva sternală - la o dată neprecizată "reveniţi cu un telefon săptămâna viitoare"
0
02-11-2013, ora 00:23
af1961
Nu este medic/terapeut
af1961
Buna ziua Domnule Doctor,
Nu am mai intrat pe forum din lipsa de timp cu toate ca probabil mi-ar fi prins bine.
De cand nu am mai intrat, crizele mamei s-ai repetat tot mai des cu manifestari diverse.
In iulie, august si septambrie, am chemat salvarea de 5 ori. De fiecare data, ii scadea tensiunea si ii crestea pulsul. Uneori era agitata, iar alteori nu vorbea nu misca, dormita in fund, nu recunostea.
Pe masura ce o perfuza incepea sa-si revina.
Pe 27 septembrie a facut din nou o asemenea criza dar care practic s-a declansat cu doua zile inainte. Dupa ce a venit de la Zometa, la doua ore avea temperatura 39, i-am pus sosete cu otet i-am administrat paracetamol si la 4 ore algocalmin si s-a calmat.
Ziua urmatoare, joi a fost bine, ne-am plimbat prin curte iar seara a inceput sa vomite. I-am dat metoclopramid si s-a culcat. Vineri pe 27 septembrie, s-a trezit, parea ok, nu a vrut sa manance nimic, ii scazuse tensiunea iar pulsul era crescut. AM incercat s-o hidratez cu apa iar dupa amiaza am chemat asistenta si i-a facut o perfuzie cu B1, B6 si Vitamina C.
DUpa perfuzie a inceput sa devina agitata, insa tensiunea era buna. I-am dat un anxiar, am dus-o la baie si a stat 15 minute degeaba ca nu a urinat dupa perfuzie. Ulterior cand am dezbracat-o am constatat ca ave apisioarele umflate. Dina starea de agitatie, cam intr-o ora a stat doar in fund, nu vorbea nu misca..
In final am chemat salvarea. I-au facut analizele, i-au pus sonda urinara si la 4 dimineata ( de la ora 22) ne-a trimis pe sectie la oncologie.
I-au facut antibiotic, am plecat acasa si am revenit dimineata la 7.30.
A fost prima data cand mama nu s-a trezit.
La pranz abia s-a trezit dar nu rpea stia nimic.
A avut o revenire de 10 minute, am inceput sa-i dau sa manance si in 15 minute a inceput din nou sa-i tremure mainile sa nu mai poata articula cuvintele sa nu mai stie cine este sau cine sunt.
Apoi a inceput sa vorbeasca dupa cateva ore relativ coerent, insa ceea ce spunea nu avea sens, mi-a spus ca facem experimente cu ea, ca a avut incredere in noi si noi am dezamagit-o, apoi ca am batut-o etc.
Cert este ca a stat in spital pana pe 7 oct. perioada in care era lucida si care nu era.
Dupa 4 zile i-au scos sonda urinara si arevenit la normal insa avea momente in care era calma cand abia isi misca picioarele si altele de agitatie in care voia sa plece si chiar se ridica si mergea cu viteza ei de cand era sanatoasa, momemnt in care parea lucida si totusi nu era, avea o forta incredibila si nu reuseam s-o linistim decat dupa un anxiar sub limba si dura o ora pana isi facea efectul
In timpul spitalizarii am facut CT la cap, torace, abdomen.
Medicul oncolog nu-si explica crizele.
A venit si rezultatul pe 3 oct de la CT care nu a precizat nimic despre cap.
In concluzie medicul oncolog ne-a trimis dupa iesire la neurolog.
Neurologul, ne-a spus inainte de a se uita pe CT ca asa cum i-am descris eu in detaliu ultima spitalizare cum a decurs, chiar daca creierul nu are metastaze, chiar si metastazele de pe calota craniana poate apasa si sa dea asemenea reactii.
Insa, dupa ce s-a uitat pe CT, mi-a aratat ca exista metastaza pe lobul temporal, chiar daca cei care au interpretat CT nu au scris nimic. In Concluzie, dansa ne-a recomandat daca vrem sa mai facem un RMN, doar daca medicul oncolog schimba tratamentul si daca nu sa luam urmatorul tratament:
Levetiracepam- 2 saptamani 1-0-1 si apoi 2-0-2
Ramipril 5 mg 1-0-1
Tertensif 1-0-0
Nebilet 0, 5-0-0, 5
Nitromint 2, 6- 1-0-1
Arimidex 0-1-0
Aspenter 0-1-0
Gingo biloba- 0-1-0
Pentru durere are de la oncologie
MST 30-1-0-1 si la pranz sau la nevoie 1 sevrodol de 10 mg. I l-am pus la pranza, oricum da cand se comporta asa, nu mai spune c-o doare ceva.
La diagnostic a trecut : in observatie, Metastaza lob temporal cu crize partiale complexe.
Din 11 octombrie de cand am inceput acest tratament, i-am mai dat seara sau cand era agitata un anxiar sub limba.
Dupa vreo 4 zile in care am constatat ca este tot mai agitata, am mers eu la neurolog si am intrebat daca exista vreo solutie sa nu mai fie asa agitata.
Mi-a prescris RIvotril 0, 5- in doze 1/2-1/2-1 si dupa o perioada doar unul seara.
Citind prospectul cu reactiile adverse recunosc faptul ca nu am avut curajul sa-i dau Rivotril
La doua saptamani de tratament cu Levetiracepam, a avut o zi in care a fost lucida si am avut cu cine vorbi, in rest i-am dat noi mancare in gura, cand este agitata, rupe, scoate lucrurile din dulap, se dezbraca in pielea goala sau isi pune 7 lucruri unele peste altele fara logica, spune lucruri fara logica si o pazim 25 din 24. Acum doua zile si-a taiat nasturii cu foarfeca, asa am constatat ca nu se poate sa mai lasam nimic la indemana. S-a trezit din somn si s-a impiedicat s-a lovit la obraz si mereu spune ca uite ce mi-a facut tataie.
Ca sa mancam si sa luam medicamentele stam si cate 3 ore.
A avut in ultima perioada, o zi mai calma si una mai agitata. In zilele calme nu i-am dat nici un anxiar insa ieri spre exemplu i-am dat 3, un adimineata la 8 una la 16 si una la ora 23 ca avea energeie, urca scarile si le cobora in constinuu, nici gand de culcare. SUntem trei pe langa dansa, eu mai putin ca merg la serviciu, insa sotul meu si tata sunt permanent cu dansa.
A reusit sa ne epuizeze pe toti. Astazi daca aseara s-a culcat la miezul noptii, s-a trezit la 12, insa de atunci a fost fara pic de stare. Nu a mancat decat foarte putin nu am reusit sa-i dam medicamentele, cu greu i-am dat la ora 18 un anxiar. Pana la ora 23 au fost lupte, s-a imbracta, s-a dezbracat, a urcat, a coborat..

Pana acum v-am spus prin ce trecem.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Ce putem face, cum putem s-o ajutam sa se linisteasca, sa nu mai aiba aceste crize de agitatie. Poate fi anxiarul sau MST-ul cele care sa-i provoace aceste crize?
Pe 6 noiembrie va face 80 de ani, oncologul a zis ca tinand cont de varsta de metastazele de la oase, ficat, plamani lichid sau altceva, la ovar tumora, nu prea mai putem lua in calcul mare lucru.
SUnt de acord cu asta si cu faptul ca vrand nevrand va veni si momentul in care ne vom desparti dar totusi nu exista nimic pana atunci, care sa-i usureze dansei chinul si implicit pe-al nostru?
Va rog frumos, dat-mi un sfat, cum trebuie s-o abordam si eventual daca stiti spuneti-mi ce mai urmeaza macar sa fiu pregatita.


Va multumesc pentru rabdarea de a citi un mesaj atat de lung.
0
03-11-2013, ora 10:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este evident ca daca exista suspiciunea de metastaze cerebrale, iar acest lucru nu e cert de pe un CT, trebuie procedat cat mai rapid la un RMN de cap, iar daca exista metastaze, pacienta trebuie rapid propusa pentru RADIOTERAPIE. asta e cam printre putinele lucruri care o va ajuta cu simptomele si care chiar are o sansa sa le rezolve. vi s-a propus acest lucru ?
0
04-11-2013, ora 19:55
af1961
Nu este medic/terapeut
af1961
Multumesc pentru raspuns.
Problema mea ramane, mai ales noaptea cand crizele se accentueaza, nu are stare, abia merge dar tot timpul vrea sa stea in picioare sa rupta tot ce se poate si sa doarma cat mai putin. De exemplu, azi noapte s-a trezit dupa 3 ore, tata fiind in camera cu dansa nu a simtit cand s-a trezit asa ca s-a dezbract si a iesit din camera. CU toate ca dormim cu usa la camera noastra deschisa si la a dansei inchise nu am auzit-o cand a iesit (probabil am obosit), am auzit doar cand a cazut ( cazuse pe casa scarii pe burta) Am avut norocul ca s-a indreptat spre bai esau spre camera noastra pentru ca daca ar fi virat putin la stanga ar fi cazut pe scari in jos. Niic nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla. Daca ziua reusim sa stam in permanenta langa dansa, noaptea a devenit din ce in ce mai greu s-o pazim.
AM discutat cu medicul oncolog si tinand cont de faptul ca are metastaze in multe locuri, ca face 80 de ani pe 6 noiembrie si radioterapie la stat nu se poate face decat la Bucuresti sau la SIbiu, ceea ce este destul de dificil(atat din punct de vedere financiar, cat si ca deplasare). La privat se poate face la Brasov, insa costurile ma depasesc, probabil din aceasta cauza nu mi-a propus nici macar sa fac RMN, de radioterapie nici nu s-a pus problema. Oricum in afara de Zometa, pentru METASTAZELE OSOASE si acum LEVETIRACEPAM-ul dat de neurolog, tratamentul nu s-a schimbat de 1 an.

Rugamintea mea ar fi daca exista un somnifer care sa actioneze pe timpul noptii ca sa ne putem odihni ca cel putin eu trebuie sa mai merg si la munca. Probabil ne vom imbolnavi noi, daca nu vom gasi o modalitate prin care sa ne odihnim noaptea.
IAzi noapte i-am dat la 4 azi dimineata un anxiar si vreau sa va spun ca nu a avut nici un efect. A avut energie ca pentru un om care a dormit 8 ore nu trei. Toata ziua a mai motait adunat 2 ore. O sa vedem ce ne asteapta in aceasta noapte.
0
04-11-2013, ora 23:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi aveti o prescriptie de rivotril pe care ati ales sa o neglijati. poate ar fi momentul sa reveniti putin asupra deciziei, caci altfel nu vad nicio solutie decat sa suportati consecintele deciziei de a nu fi complianti...
0
05-11-2013, ora 20:26
af1961
Nu este medic/terapeut
af1961
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns.
Imi cer scuze daca ati inteles ca nu am vrut sa-i dau Rivotril, motivul a fost faptul ca am omis sa-i spun dnei doctor ca ii dau anxiar si ca atare mi-a fost teama sa -i dau, ca sa-i fac rau.
O sa incerc sa-i dau in aceasta seara o pastila de Rivotril iar de maine, 1/2 dimineata, 1/2 pranz si seara 1 comprimat.
Nu am trecut niciodata peste indicatiile medicilor.
Cu respect,
AF
0
06-11-2013, ora 16:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam sa ne spui cum raspunde la tratament. rivotril e un medicament foarte bun, daca e folosit dupa indicaiti.
0
06-11-2013, ora 17:22
SecondChance
Nu este medic/terapeut
SecondChance
As vrea sa incurajez pe toti bolnavii de cancer ca un om care si el s-a aflat fata in fata cu moartea acum aproape 2 ani si medicina nu a putut sa ma mai ajute cu nimic dar eu am supravietuit. Pentru ca m-am intors inapoi la Dumnezeu, pentru ca mi-am spovedit pacatele din toata viata, m-am impacat cu toti oamenii cu care ma certasem si am inteles ca moartea este doar un moment de trecere in cealalta lume nu este un final. Asa am simtit puternic atunci ca nu moartea este finalul, asa cum am simtit puternic sa merg la biserica desi lipseam cu anii pana atunci de la biserica. Nu m-a interesat sa scap cu viata, aveam o forma de meningita, facusem baie si iesisem iarna afara fara sa ma usuc bine la cap si am inceput sa nu mai vad bine, sa nu mai tin minte nimic din toata viata mea si cel mai tare ma durea groznic capul din zi in zi mai tare, nu mai stateam in picioare, am mers la neurologie, infectioase, mi-am facut rmn, nu au gasit nimic, stiam doar ca sunt ultimele mele zile de viata.

Si atunci m-am dus la biserica si am mers la zeci de slujbe de Maslu pentru vindecarea de boli fizice si sufletesti, am facut spovediri din toata viata mea si pe toate le-am facut pentru prima data in viata mea si am citit Noul Testament pentru prima data in viata mea. Si incet incet au inceput sa scada durerile de cap, mi-am recapatat vederea clara, am inceput sa-mi reamintesc viata mea pe masura ce spovedeam din pacate imi revenea memoria. Eu nu am citit ci am trait pe propria mea experienta de viata ce inseamna sa te ajute concret Dumnezeu, am simtit concret si acum stiu si eu ce inseamna puterea lui Dumnezeu, acum cred cu adevarat ca exista Dumnezeu. Si tot ce a vrut de la mine Dumnezeu a fost sa-mi indrept greselile, pacatele si viciile din viata mea si sa redevin omul deschis si sociabil care fusesem odata, sa ies odata din carapacea asta a fricii de oameni, fricii de a contacta boli si fricii de moarte. Si am iesit, pentru ca in timp ajusesem sa fug de oamenii cu boli ca sa nu ma contaminez si eu de la ei, ajunsesem sa ma gandesc prea putin la problemele altora. Si Dumnezeu m-a adus inapoi la oameni, m-a ajutat sa inving si aceasta boala fizica, dar si sufleteasca pentru ca tocmai in fata mortii ajunsesem, acum nu imi mai este frica de moarte pentru ca stiu din ce am simtit acum 2 ani ca nu acolo este finalul este doar trecerea in Rai sau iad depinde de fiecare cum traieste in viata de aici, cum se comporta cu sine si cu ceilalti, asa va fi si dincolo. Iar sinuciderea nu este o varianta, Dumnezeu nu m-a impins spre sinucidere desi aveam astfel de ganduri ci m-a ajutat sa rezist si sa ma vindec in timp. Mai devreme sau mai tarziu toti vom ajunge la acest moment, sa nu ne fie frica de el este doar o trecere spre eternitate intr-o lume buna.

Am primit si ajutorul medicinei naturiste, am luat suplimente naturale antiinflamatorii, antiinfectioase, cel mai mult m-a ajutat gingko biloba. Si alte capsule naturiste care se gasesc la farmacie, produse in usa, System Well, Alive!, B-uri, toate pentru imunitate, dar cel mai bun a fost SystemWell. Sunt importate de firma secom, dar eu le-am comandat direct de pe internet este de 3 ori mai ieftin de pe un magazin online de produse naturiste. Aceste medicamente sunt formate din zeci de nutrienti naturali, vitamine, acizi, minerale. Indiferent de ceea ce iese la analize sau nu iese( cum a fost la mine) tehnologia medicala actuala nu poate depista orice boala si nici tratamentele medicale nu pot rezolva orice boala si atunci singurul ajutor pe care putem sa-l dam organismului nostru este sa il ajutam sa lupte singur impotriva bolii, deci sa-i intarim imunitatea, mai ales la cancer unde pe langa boala sunt si toxinele din chimioterapie. Si sportul ajuta foarte mult, acum merg ore pe jos, la sala, acum 2 ani nu mai puteam sa stau in picioare.

Am urmarit la tv emisiunea Incurabilii(Incurables) despre vindecarile miraculoase de cancer de pe digi life miercuri seara la ora 8, este chiar asta-seara, daca nu puteti sa o vedeti cautati va rog pe youtube. M-a impresionat cum oamenii refuzau metodele clasice de tratare a cancerului pentru ca vazusera la rudele lor bolnave si ele de cancer ca mureau din cauza toxinelor de la chimioterapie ori nu mai suportau durerea si atunci cautau alte metode de vindecare. Si toti acei oameni aveau credinta in Dumnezeu, toti au inteles ca Dumnezeu ii ajuta sa gaseasca metode sa traiasca mai departe, de cele mai multe ori metodele erau schimbarea toatala a alimentatiei in alimentatie vegetariana sau medicina naturista sau combinatie intre chimioterapie si intarire a imunitatii cu suplimente naturale. Si emisiunea asta mi-a adus aminte si de mine pentru ca si eu fusesem un om care scapase de moarte pentru ca am crezut cu adevarat in Dumnezeu si l-am lasat pe Dumnezeu sa imi aleaga calea de vindecare pentru mine care mi-a schimbat in bine nu doar sanatatea ci viata.

Moartea oricum va veni la toti indiferent daca vine prin boala, accident batranete, important este cum ne-am trait viata aici, asa ne-o vom trai si in eternitate, daca am incercat sa ne schimbam viata in bine sa facem bine celor de langa noi dar si noua insine, daca am refuzat sa intram in materialism, rautate, indecenta, egoism, nedreptate, daca am iertat si am ajutat asa va face si Dumnezeu cu noi dincolo, ne va ierta si ne va ajuta sa traim vesnic in Rai alaturi de toti oamenii buni. Dumnezeu sa ne ajute!
0
06-11-2013, ora 19:04
af1961
Nu este medic/terapeut
af1961
Buna seara.
Acum pot sa va spun ca a dormit bine azi noapte dupa ce i-am dat 1 comprimat de Rivotril de 0, 5 mg.
Am inteles ca pana la ora 16 a fost rezonabila din punct de vedere al starii de agitatie, insa de atunci nu mai are stare, vrea afara, se plimba tot timpul, cu si fara scop si rupe hainele la greu.
Ii lasasem indicatii sotului meu sa-i dea 1/2 comprimat dimineata si 1/2 la pranz pentru ca asa a prevazut dna doctor neurolog.
urmand cand se va linisti sa-dam doar 1 comprimat seara insa se pare ca nu l-am convins decat sa-i dam seara cate un comprimat.
Sper sa-si faca efectul si in aceasta seara. Astazi a implinit 80 de ani. Din pacate nu ne-am putut bucura ca de obicei.
Acum este ocupata sa-si rupa capotul.
DUmnezeu stie ce va mai urma.
Multumesc pentru ca m-ati incurajat sa incerc cu Rivotrilul, asa l-am convins pe sotul meu ca ii putem da.
Sanatate la toata lumea.
Cu stima,
AF
0
06-11-2013, ora 21:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Numai bine !
0
03-12-2013, ora 16:18
marius bv
Nu este medic/terapeut
marius bv
Buna ziua.Tatalui meu i-a fost descoperit asa numitul cancer de prostata, dupa 2 biopsii facute in bv
si la institutul oncologic bucuresti, i-a iesit psa:10.0, a inceput tratamentul perfuzabil cu zometa, dupa 5 luni acest tratament nu a nu a dat nici un rezultat(cel putin pana acum).Acum are multiple metastaze osoase pe aprox. toata coloana, mai ales in zona lombara L1-L4, a inceput sedintele de radioterapie dar este foarte slabit si fara vlaga, pe langa radio.mai face si dexametazona injectabil dim si seara de o luna de zile, plus tramadol pt. durere.A facut un nou psa 13.5 si oncologul spune ceva de chimioterapie.
AS vrea daca se poate un pronostic, cum poate sa evolueze aceasta nenorocire, daca poate duce la paralizie si daca i-mi recomandati si alta clinica, gen spitalul de oncologie din Ungaria.Mentionez ca are varsta de 58 de ani.M-ai nou am inceput si cu o cura de sucuri de sfecla rosie si parca e m-ai bine psihic.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
413 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: