Metastaze osoase

413 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 13 14 Înainte ›
0
03-12-2012, ora 14:11
fata lui tata
Nu este medic/terapeut
fata lui tata
Buna ziua, d-nul Raul Duke.
am stabilit cu oncologul prima sedinta de chimio pe 21.12.2012, la doua saptamini distanta de operatia de coloana pe care sper sa o facem in 06.dec.Am aminat o saptamina operatia pentru ca ia iesit hemoglobina 9.4 si i sa facut o transfuzie cu sange.
Pina pe 21.dec. am si ceva rezultate de la laborator unde fac teste imunologice si receptori pe care spunea oncologul sa i le arat cind le am.
As mai avea nevoie de o informatie daca se poate, pe care am uitat sa il intreb pe oncolog. La tatal meu se presupune un primar pulmonar cu metastaze osoase, din motiv ca nu vrea sa investigheze plaminul unde exista un nodul de 3-4 cm, toate rezultatele histopatologice spun ca cel mai probabil este pulmonar sau de investigat pulmonar. Intrebarea mea este urmatoarea :
Tratamentul cu chimio se da in funtie de ce celule exista in metastazele osoase egal daca primarul este in plamin sau in rinichi sau ori unde altundeva ? Am inteles ca metastazele au celule epiteliale, scuamoase si pot provenii de la orice organ dar cel mai probabil pulmonar. Deci daca nu stim unde este primarul 100% asta influenteaza tratamentul sau conteaza ce tip de celule sunt?
Sper sa fii inteles intrebarea si sa ma puteti lamurii, din motiv ca daca ar conta in tratament atunci as face acel PET-CT, daca nu se aplica alt tratament in functie de primar ci doar celulele conteaza si egal de la ce primar vine atunci nu are rost sa-l fac.
Va multumesc mult pentru sfaturi si astept raspuns.
O zi frumoasa.
0
03-12-2012, ora 21:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu inteleg intrebarea deloc. oricum nu este o situatie la care sa ajute PET/CT-ul. tratamentul chimioterapic poate fi demarat si pe baza informatiilor din momentul de fata, desi fara o biopsie din tumora pulmonara, se pierd cateva sanse la un tratament adaptat mai bine, dar ce-i drept, nu multe; nu este o diferenta foarte mare in prognostic.
0
04-12-2012, ora 16:44
fata lui tata
Nu este medic/terapeut
fata lui tata
Buna seara, am vorbit cu d-nul profesor de la catedra e hematologie si a spus ca medicamentul la care raspunde este ERLOTINIB si a spus de ANTI EGFR. Inca nu am ajuns la oncolog ca am doar pe 21.12 programare. Stiti cumva sa-mi spuneti ceva despre acest tratament?
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi si va doresc multa sanatate.
O seara frumoasa.
0
04-12-2012, ora 17:32
fata lui tata
Nu este medic/terapeut
fata lui tata
Buna, am gasit pe site-ul romedic tot despre medicamentul Tarceva. De principiu am inteles cu se mananca, ca sa spun asa, dar de unde aflu daca asta este tratamentul corespunzator. Ar mai trebui sa fac alte analize, receptori, sau altele pentru certitudine intre timp?
Daca asta ar fii tratamentul nu am inteles exact daca mai fac chimio sau numai pastila asta? Si nu am inteles prescurtarile din sansele de viata ale studiului. Ar fi o idee buna sa merg la cluj daca ei au facut acolo studiu?
Astept raspuns. Incep iara sa-mi fac sperante dar cu siguranta nu este atit de roz situatia, lu-am o pastila pe zi si gata mai traim 5 ani fara reparatii. Macar sper sa-l conving pe tatal meu ca este asa poate cu moralul sus ii va fii mai usor.
Multumesc inca odata si astept raspuns.
0
05-12-2012, ora 00:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul cu Tarceva (substanta numita erlotinib) se poate aplica din prima in cazul cancerului pulmonar atunci cand acesta se dovedeste a avea o mutatie numita MUTATIE EGFR; pentru asta tumora trebuie biopsiata si sa se preleveze suficient material astfel incat pe proba respectiva sa se efectueze acest test, de detectie a acestei mutatii. din pacate nu se plateste de catre casa, va trebui sa platiti cam din buzunar pentru ea; se face la diverse laboratoare private din tara, cred. sansele ca aceasta mutatie sa fie prezenta, totusi, sunt relativ mici. se estimeaza in jurul valorii de 15%. intr-adevar insa, daca aceasta mutatie este prezenta, tratamentul cu Tarceva poate prelungi supravietuirea chiar si cu ani de zile. asteapta consultul oncologic si vei stii mai multe dupa aceea, daca pui si intrebarile corecte; din pacate fiind vorba de un CARCINOM SCUAMOS/EPIDERMOID, ma tem ca sansele ca aceasta mutatie sa fie prezenta sunt chiar cu mult mai mici de 15%; tratamentul cu aceasta pastila NU se asociaza cu chimioterapia, in acelasi timp.
0
08-12-2012, ora 11:44
fata lui tata
Nu este medic/terapeut
fata lui tata
Buna am vorbit cu un laborator din Oradea care face aceasta analiza si este decontata de casa.Voi trimite probele in parafina de la facultate si astept rezultatul. Sansele sint de 1-5% dar merita incercat.Problema este sistemul si comisiile care se intrunesc rar si probabil prima luna voi cumpara acest tratament daca este pozitiv. Profesorul de la facultate spune ca este singura sansa si ca nu ar mai necesita testare genetica pe buletinul de histopatologie scrie
EGFR: intens pozitiv in toate celulele tumorale
CD117:opzitiv, heterogen in ariile tumorale. D-nul de la Oradea este medic in Ungaria am inteles si spune ca nu are relevanta mare acest diagnostic ci doar testul genetic.Ok il fac si pe asta ca oricum nu putem incepe chimio pina in doua saptamini fiind operat.Daca am noroc sa fie in cei 1% atunci incepem cu Erlotinib, daca nu pe 21 facem chimio. Macar am incercat tot. Speranta moare ultima cum se spune.Va multumesc pentru toate sfaturile.Va rog daca credeti ca as mai putea incerca ceva sa ma anuntati. Multa sanatate.
0
08-12-2012, ora 19:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
fa testul acesta, caci profesorul de la facultate se inseala; nu conteaza ca pe histopatologic scrie "EGFR intens pozitiv", trebuie vazut daca aceasta gena, EGFR, nu este cumva mutata. daca are o mutatie, atunci se poate folosi Tarceva din prima; in orice caz, cum bine ai inteles, sansele sunt aproape nule sa existe, si atunci trebuie inceput cu chimioterapie. totusi, tine minte, ca daca se ajunge ca boala sa reinceapa sa progreseze DUPA chimioterapie, atunci poate fi folosit tarceva, dupa legile actuale, fara sa se mai faca testul genetic al EGFR, sau chiar daca acesta e negativ. tine minte asta ! mult succes !
0
11-12-2012, ora 14:36
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Buna ziua!
Domnule doctor, probabil sunteti cumva plictisit de astatea "multumesc-uri" ! Si totusi vi le adresam din suflet!
pentru ca in situatiile disperate, in situatiile grave in care ne aflam unii dintre noi...orice informatie, orice mana de ajutor cu privire la cursivitatea faptelor conteaza. Si asa cum zicea extraordinarA MARATOM.SUNTETI PREZENT IN RUGACIUNILE NOASTRE.
Cristty, Mara, am citit tot de la prima pagina, am plans, am strans pumnii, am avut fiori si emotii la fiecare paragraf citit. Condoleante Mara! Mi ar place sa dau mana cu tine si sa te imbratisez. sa ti spun ca te admir si ca esti deosebita!
Cristty, transmiti atat de multa liniste sufleteasca.nici nu iti inchipui, nici nu ai idee ce efect au cuvintele tale pt noi...cei ce urmaresc acest forum. Cum spuneam la 1 meu comentariu pe acest forum:"n as fi crezut ca o sa ajung vreodata sa scriu pe un asemenea forum" mai ales in cadrul unor discutii ce fac subiectul acestei boli:CANCERUL.
Fata lu' tata.eu astept rezultatul biopsiei tatalui meu. in urma unor raze, a unei internari ce a constat in mai multe investigatii privind cancerul pulmonar..a unu CT cr a depistat o tumora de 56 mm si, a plureziei si a unor adenopatii mediatinale...am ajuns si la biopsie care din pacate e posibil sa nu fie concludenta din prima deoarece a fost prelevata din pleura. ma rog Domnului sa fie concludenta din prima, stau cu sufletul la gura...pt ca...altfel urmeaza o alta interventie pt biopsie, alte saptamani de asteptare si in conditiile in care sunt metastaze.orice moment e pretios pt noi. Ma simt aproape de cei ce au scris aici...stiu ca e un forum dedicat discutiilor medical si imi cer scuze dle doctor ca umplu pagina cu aceste comenatarii nu foarte profesioniste, dar am simtit nevoia sa spun CA VA ADMIR! si ca mi ati transmis si mai multa putere! putere pe care o sa o folosesc indeosebi pt taticul meu. care nu stie inca de aceasta boala. astepam rezultatul biopsiei. prima data nu am vrut sa accept ca poate avea o asemenea boala, mai ales intr un stadiu destul de avansat. m am obisnuit cu ideea, dar ma simt neputincioasa ca nu pot face nimic. si asteptatul asta...ne omoara, e f important pt noi acum sa avem diagnosticul cert si sa mergem la oncolog in speranta gasirii unui tratament cat mai adecvat lui!
Sanatate tututor!
0
11-12-2012, ora 16:11
fata lui tata
Nu este medic/terapeut
fata lui tata
Violetta, iti tin pumnii multa sanatate si putere pentru ce urmeaza. Nici eu nu i-am spus tatalui meu de diagnostic dar cred ca urmeaza in curind sa afle.Sper sa nu cada si sa poata lupta. Iti raspund cu drag oricind crezi ca ai nevoie de o vorba. Sa te ajute Dumnezeu.
0
11-12-2012, ora 16:33
fata lui tata
Nu este medic/terapeut
fata lui tata
D-nule dr Raul Duke am mai fost la un oncolog care spunea ca daca iese pozitiv EGFR atunci ma poate ajuta cu un program gratuit cu tratament de GEFITINIB din aceasi familie cu ERLOTINIB. Am citit pe net si intradevar cred ca este acelasi medicament sau principiu de inhibator de tirozin kinaza dar nu am gasit comparatii ale studiilor. Stiti sa-mi spuneti ceva de unul versus altul dintre aceste medicamente?In studiile pe care le-am citit nu inteleg termenii ca si supravietuire si nr.de pacienti ma pierd in prescurtari. Ar trebui totusi sa insist pentru ERLOTINIB daca acesta este intens pozitiv in toate tumorile sau nu conteaza? Oare de ce nu spun oncologii tuturor celor bolnavi de cancer pulmonar de aceasta mutatie genetica care in procent de 1% poate exista si pe care nu cu costuri mari o poate face orice bolnav? Daca acel unul la suta se adevereste atunci am inteles ca diferenta de viata este majora. Macar ca si opinie de intrebat pacientul. Am citit atitea din pacate despre aceasta boala si din discutii cu altii implicati tot asa si de multe ori noi suntem cei care descoperim cite o chestie pe care o spunem oncologului si el spune dupa ce noi am aflat ok daca vreti sa platiti atunci merita incercat.Oare nu e corect sa ni se spuna toate elementele si variantele. Avem un protocol de oncologie deci veniti incepem chimio clasica cu saruri de platina si dupa aia mai vedem. Asta cred ca puteam si eu daca erau la liber sa ii pun o perfuzie dupa un protocol bine stabilit inca mai bine ca la oncologie unde nu ai timp sa respecti programul din cauza multilor pacienti si personalului putin si nemultumit.Daca am spus ca am aflat de alte medicamente si studii atunci hai sa incercam, dar daca nu aflam ? Sunt putin contrariata si poate vad lucrurile deplasat dar sentimentul asta il incerc acum ca nu se implica destul oncologul sau ca sistemul nu face o comisie de medici pentru a putea da un diagnostic si tratament cit mai corect. Eu cred ca daca toti madicii pe unde am umblat s-ar putea intilni intr-o comisie unde ar dezbate cazul s-ar lumina mai repede decit sa umblu eu pe unde cred sau aflu de pe net. As schimba ceva in sensul asta dar nu-mi sta in putere, sper sa ajung o zi cind si la noi lucrurile se vor face dupa o minima logica.
Sunt putin suparata pe sistem si pe viata v-am spus aici ce simt fara a va reprosa nimic sunteti din putinele persoane pe care le cunosc si care ajutati fara sa-i cunoasteti macar pe multi. Putin m-am descarcat si sper sa ma intelegeti ca doar lucrati in acest sistem. Va rog mult sa-mi raspundeti vis-a-vis de cele doua medicamente daca stiti vreo diferenta.
Va multumesc pentru tot ce faceti pentru noi si va doresc multa sanatate.
0
11-12-2012, ora 17:18
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Ma regasesc in...hai s o numim "supararea pe sisemul nostru medical", fata lu' tata. Dar canalizeaza ti energia si forta pe tot ceea ce il ajuta pe taticul tau. Nu pe frustrari produse de sistemul medical. Acum sunt cumva legata de maini si picioare pana la sosirea rezultatului biopsiei, care repetttt, sper din suflet sa iasa din prima! Dupa, sper sa pot face mai multe. Si sper ca daca voi avea nevoie de informatii sau sfaturi, mi le vei spune.
Pana atunci numai bine, multa putere si mult optimism iti doresc! pt a putea transmite mai departe taticului tau! are nevoie!
Si dvoastra dle doctor sanatate si rabdare cu noi.sa ne puteti raspunde la ceea ce va intrebam!
0
11-12-2012, ora 17:47
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Fata lu' tata, am citit de 2 ori de la prima ta postare tot ce ai scris. ori m am pierdur pe drum, ori n am inteles, biopsia tatalui tau a fost facuta? spuneai ca nu stii de unde ar fi mai bn sa fie luata:coloana sau plaman. dar apoi ori nu am fost eu atenta cu toate ca am citti de 2 ori totul, ori. Cum ai ajuns la diagnosticul cert de care aminteai? daca nu prin biopsie? Iarta ma ca indraznesc sa te intreb, stiu f bine cat de stresata, agitata, speriata, contrariata, emotionata esti. Si mai ales nerabdatoare sa iti raspunda dl doctor, sa te lamuresti cu medicamentele. Nu prea am inteles cu acea mutatie, dar ma voi lamuri cu siguranta dupa rez biopsiei. Sper!!!!!
0
11-12-2012, ora 17:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu trebuie sa insisti pe nimic, nu exista studii care cap la cap sa dovedeasca faptul ca unul sau altul, gefitinib sau erlotinib, este "mai bun". de asemenea te asigur ca nu exista oncolog care sa nu stie de erlotinib si/sau gefitinib. din pacate te afli intr-o situatie in care aproape sigur nu este indicat si aproape sigur e mai util sa se inceapa cu chimioterapia decat altceva. intre timp, poate fi lucrat si testul genetic pentru mutatia EGFR. de ce nu li se zic bolnavilor diverse lucruri... mi-e greu sa raspund, factorii sunt multipli. de ce nu se implica mai mult sau de ce nu fac comisii si diverse alte comunicari pentru fiecare bolnav in parte, sau macar pentru unii ? nici asta nu pot sa-ti raspund, dar nu cred ca ii pasa cuiva destul de tare si nici nu are nimeni suficient de castigat incat sa faca asta. din pacate asta e situatia iar sistemul medical este si el, in mare masura, cam cum e si populatia: dezinteresat, obtuz si limitat.
0
11-12-2012, ora 22:34
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Volettta, te sustin din necunoscut cu tot dragul si iti doresc putere de a lupta, de a razbi, de a trece... E foarte important sa iti mentii un echilibru sufletesc in astfel de situatii, desi e teribil de greu...
Tatalui tau ii doresc zile usoare si fericite alaturi de o fiica asa ca tine!
0
11-12-2012, ora 23:06
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Buna Mara! sper ca esti mult mai bine si ca incet incet ai intrat pe un fagas normal, chiar daca durerea si lipsa si dorul sunt omniprezente in sufletul tau.
Iti multumesc, sper sa fiu puternica.deocamdata ma simt neputincioasa...pana la aflarea biopsiei.mi e teama, mi e f teama sa nu fim nevoiti sa facem alta aceasta nefiind concludenta din prima. ma rog sa nu fie asa!
Sper ca si Cristti e bine, ca mama ei se simte din ce in ce mai bine...
Fara sa vrei, Mara...m ai imbarbatat...citind tot ceea ce ai facut!
Multumesc pt raspuns, probbail iti e greu sa intri aici...si totusi o faci:)
Mult noroc in viata, Mara si multa sanatate!
0
14-12-2012, ora 18:45
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Violettta, tu spui ca te-am imbarbatat prin tot ceea ce am acut, dar mie mi se pare totusi ca nu am facut nimic... Nu am avut prea multe ce face...
Multa putere de a lupta, Violettta, si tine legatura cu domnul doctor RaulDuke. Cu siguranta iti va fi de folos.
0
14-12-2012, ora 22:51
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Ai facut absolut tot cea ce tine de tine!!!! cu asa m ai imbarbatat!!!! e f greu sa stai langa parintele tau sa vezi ca sufera, e f greu sa vz ca vrei sa faci ceva si nu poti...nu depinde de tine...Si ai luptat, i ai fost alatuti, te ai zbatut.Mi ai dat putere, ambitie.REPET, AI FACUT TOT CEEA CE TINEA DE TINE!
Am rez biopsiei, metastaza pleurala de adercacinom.Sper sa incepem repede o schema de tratament, sa nu intampinam greutati...Luni o sa fim la Cluj la Oncologie, sper sa id ea Dumnezeu putere si speranta...!
O seara cat mai linistita, Mara, sa ai grija de tine si sa iti faci viata fericita.E atat de scurta.
0
14-12-2012, ora 22:55
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Da...am incredere ca dl dr ne va fi alaturi virtual...e UN MARE PLUS PT NOI!!!!!!!
0
15-12-2012, ora 00:22
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
Dragi prieteni ai forumului si domnule Doctor RaulDuke,
Ma numesc Diaconu Cristina, sunt din Bucuresti si urmaresc de ceva timp postarile dvs. As vrea sa va impartasesc si eu din suferinta mea: dupa lungi "batalii" prin spitale mama mea a fost diagnosticata cu tumora mediastinala, nu se stie de unde a plecat, care intre timp s-a agravat, a dat metastaze osoase, inca o tumora la nivelul umarului stang si sunt afectati si ganglionii limfatici, e umflata toata, aproape ca e strangulata de gat abia mai poate manca si seara nu poate dormi din cauza ca se sufoca.
Rezultate biopsie:Histopatologic-tesut conjunctiv adipos muscular cu infiltrare tumorala maligna cu celule de talie mica-medie, dispusa in siruri;Imunohistochimic:Ck19(pozitiv difuz), EMA(pozitiv difuz), MNF116(pozitiv difuz), Ki67(pozitiv 90%), CEA(pozitiv difuz in celule tumorale), ER(negativ), PGR(pozitiv 1-2%in celule tumorale)CDX2(negativ), TTF1(negativ), GCDFP15(negativ), CROMO(negativ), CD5(pozitiv in celule tumorale). Concluzii:Aspectul histopatologic si testele imunohistochimice sustin o infiltrare carcinomatoasa cel mai probabil cu punct de plecare gastric.De integrat in context anatomo-clinic.La institutul Fundeni s-a facut gastroscopie si nu s-au evidentiat leziuni la nivelul stomacului deci nu avem punctul de plecare al tumorii.
Examen scintigrafic:Descriere:exam.scintigrafica osoasa"whole body" a evidentiat:hipercaptare difuza si neomogena la nivelul coloanei vertebrale, sternului, articulatiilor sacro-iliace, cu multiple focare hipercaptante la nivelul vertebrelor toracale, cacro-iliac stang sugestiv pentru zone de hiperactivitate metabolica osoasa.Concluzii:Aspectul scintigrafic ridica suspiciunea de determinari osoase difuze, diseminate la nivelul coloanei vertebrale, sternului si bazinului.Se recomanda control scintigrafic peste 6-12 luni pentru evaluare in dinamica.In aceste conditii as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu cateva informatii:daca se mai poate interveni oncologic cumva pentru ca oncologul la care am fost ne-a spus ca nu se mai poate face nimic, nici chimioterapie si sa incercam sa facem radioterapie. Am mers la alt oncolog si ne-a programat ptr.luni la radioterapie, acum stam cu inima cat un purice ptr.ca pana luni sunt trei nopti si ptr.ea e un cosmar noaptea, in fiecare zi e din ce in ce mai umflata, spune ca-i plesneste capul de durere, la spital nu i-au administrat decat manitol si ketonal si nimic altceva, pana nu a iesit biopsia s-au uitat la ea ca la exponat iar boala s-a agravat. Sanatate multa la toti va doresc!
0
15-12-2012, ora 09:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai cum adica "nu a iesit biopsia", caci tocmai ne-ai scris-o cu mana ta mai sus ?

in alta ordine de idei, chiar daca are programare luni, daca femeia nu poate respira, se sufoca si alte lucruri pe care le zici, plus o stare care se agraveaza de la o zi la alta, evident ca nu o poti tine acasa bazandu-te pe iradierea de peste 3 zile, caci in acest timp poate fie sa moara fie sa se agraveze intr-atat incat sa nu poata sa faca iradierea. deci daca lucrurile sunt grave, prezint-o la sectia de primiri urgente la spitalul unde zici ca are programare la radioterapie. acolo te duci pur si simplu cu mainile in buzunar si cu mama ta, fara niciun bilet de trimitere si asta e tot. trebuie sa primeasca ingrijire medicala, oxigen pe masca, supraveghere, etc.

in rest, radioterapia are scopul de a mai decomprima putin din organele pe care apasa tumora, de prin gat/mediastin eventual, care o impiedica sa inghita/respire/vorbeasca, etc. are un CT cu substanta de contrast ?

daca lucrul asta se corecteaza cat de cat, poate sa ajunga sa primeasca chiar si citostatice, dar depinde mult de cum va evolua starea ei dupa radioterapie. la ce spital se trateaza ?
0
16-12-2012, ora 02:56
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
D-le Doctor RaulDuke, in primul rand vreau sa va multumesc ptr.ca mi-ati raspuns asa repede. Din disperare nu am reusit sa ma exprim clar, imi cer scuze. Mama este in spital, Institutul Oncologic Fundeni, este internata de doua sapt., biopsia i-a iesit in timp record(aprox 6 zile) pentru perioada asta a anului, cu mari rugaminti, telefoane si stat la usile institutului Victor Babes si la Institutul Oncologic Fundeni, problema e ca am ajuns cu biopsia joi seara, am vb cu Prof.Dr.caci este internata la sectia chirurgie toracica, acolo am gasit loc, ne-a spus ca nu este caz de operatie, ne-a programat la oncolog a doua zi(vineri) dar si la un control al stomacului ptr.ca biopsia arata "aspectul histopatologic si testele imunohistochimice sustin o infiltrare carcinomatoasa cel mai probabil cu punct de plecare gastric" dar rezultatele gastroscopiei au infirmat acest lucru asa ca nu se poate preciza de unde a plecat aceasta tumora. Mentionez ca in septembrie cand am fost prima data la control, dupa ce i s-a facut o tomografie cu subst.de contrast diagnosticul arata tumora mediastinala(in observatie timom malign).
Rezultat CT: La nivelul mediastinului superior si anterior o masa tisulara cu densitate neomogena, situata retrosternal in contact direct cu trunchiul venos brahio-cefalic stang si formarea venei cave superioare.Formatiunea se prelungeste inferior de-a lungul aortei ascendente si trunchiul pulmonarei, fiind situat extrapericardic, ocupa in acest nivel tot spatiul prevascular. In portiunea inferioara prezinta un aspect fragmentat in mai multe mase tisulare neomogene. La administrarea subst.de contrast, prezinta iodofilie neuniforma. Dimensiunile maximale in plan axial de 7.6cm/4.2cm si nu prezinta aspect invaziv in peretele vascular.
Pulmonar se evidentiaza o zona de condensare bronho-alveolara bazala posterioara stanga, cu tendinta la fibroza precum si microcalcificario parahilare bilaterale. Fara epansamente lichidiene pleurale sau pericardice la momentul examinarii.
In fereastra osoasa se observa la nivelul tuturor oaselor toracice formatiuni osteolitice, cu dimensiuni variabile situate predominent la nivelul medularei osoase.
La nivelul vertebrelor toracice exista zone de osteonecroza si osteolioza cu dimensiuni de pana la 2.3cm, ce se intersecteaza rareori cu corticala.
Multiple formatiuni osteolitice, la nivelul arcurilor costale ce intersecteaza punctiform si corticala acestora. Multiple zone de osteolioza medulara sternala, precum si la nivelul capetelor humerale. Toate aceste formatiuni au caracteristici determinarilor secundare osoase.
Cand a facut tomografia cu subst.cu iod i-a fost rau dupa aceea, a vomat, o durea capul, in piept, umarul, dupa cap si spatele si nu avea pofta de mancare dar medicul reumatolog la care a fost internata(noi ne-am dus initial cu durere la nivelul umarului stang, umarul o durea groaznic, in piept si dupa cap) mi-a spus ceva de genul ca partea de oase este rezolvata timp de 6 luni. M-am uitat in fisa si am vazut ca i-au administrat pamidronat in doza de 90mg/parenteral i.v.in trei zile.consecutiv(30mg/zi). Acum punand lucrurile cap la cap ma gandeam ca de fapt toate starile acelea poate ca au venit de la pamidronat si nu de la tomografie, radiografii si ce investigatii i-au mai facut sau de la boala efectiv.
In scrisoarea medicala mai scrie"Prezenta tumorii mediastinale(cel mai probabil, un timom), mivelul CEA seric de peste 15 ori val.normala(CEA seric=66.94 ngml, val normale 3.8, CA19-9=5.77 normal, CA125=16.21normal, CA15-3=16.68normal, alfafetoproteina=3.14 normal)si existenta criteriilor imagistice de determinari osoase scheletare difuze constituie argumente de mare probabilitate ptr.un timom malign cu determinari secundare osoase".
La sfarsitul lui noiembrie i s-a mai facut o tomografie dar fara subst de contrast ptr ca nu a mai vrut sa faca cu iod, rezultatele sunt: Formatiune tumorala neomogena, prost delimitata, fragmentata, ce ocupa mediastinul superior, anterior si mijlociu, cu dimensiuni de aprox 11cm/10cm, ce se invagineaza sub crosa aortei, peritraheal, pericarinal si ajunge descendent la nivelul diafragmului. Glanda tiroidiana ce prezinta la nivelul lobului stang, o formatiune hipodensa nativ, de 2.23 cm. Elementele mediastinului superior nu pot fi evidentiate nativ, fiind cuprinse intr-o masa tumorala neomogena.
Se evidentiaza modificari osoase cu aspect de determinario secundare la nivelul tuturor oaselui toracelui(stern, coaste, vertebre), precum si la nivelul humerusului si omoplatului stang. Acestea sunt inconjurate de edem perilezionar, greu de precizat fara substanta de contrast, daca apartine unei formatiuni tumorale periosoase.
Pulmonar se evidentiaza zone de fibroza in banda, dispuse postero-bazal inferior stang, precum si in lobul superior drept, segment anterior. Nu se evidentiaza formatiuni tumorale sau pilmonare. Nu se evidentiaza modificari de calibru(stenoze) sau de structura a peretelui traheal si bronsic.
In aceste conditii un PET-CT ar evidentia punctul de plecare al tumorii?
Nici nu stiti cat m-am bucurat ca ar exista posibilitatea sa se decomprime putin din organele pe care apasa tumora si sa poata macar inghiti si respira cum trebuie si prof.ne-a spus ceva de fenomenul de decomrimare dar nu am prea inteles. E umflata la fata, gat si partea stanga, umar, mana. Astazi era mai binisor a putut sa manance cu toate ca i-a cam rascolit ieri stomacul cu gastroscopia, s-a odihnit putin, i-au facut calmantul(ketonal injectabil, 2/zi) si manitol perfuzabil seara la ora 22. Asteptam cu sufletul la gura ziua de luni. Doamne ajuta. Toate cele bune!
0
17-12-2012, ora 10:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte probabil sa se indice in PET/CT in momentul de fata, dar nu cred ca practic va fi foarte util; un PET/CT presupune asteptare, apoi o pauza de la tratament de cel putin 3-4 saptamani; ori acum abia urmeaza sa faca iradiere; de asemenea, sansele sunt ca imediat dupa, ar fi indicat sa faca chimioterapie. daca oncologul considera, poate incerca sa recomande un PET/CT dupa radioterapie, desi eu as fi incercat sa fac asta inainte (acum nu mai e cazul); cred ca mai important decat atat ar fi sa se ia legatura cu medicul histopatolog de la Babes care a parafat buletinul si sa se discute direct cu el posibilitatea ca tumora este fie gastrica fie timom fie etc etc etc.

altceva ce m-ar ajuta si pe mine: de UNDE si prin ce metoda s-a prelevat biopsia ? si ce scrie pe buletinul histopatologic initial ? tu ai scris doar imunohistochimia de la V. Babes.
0
18-12-2012, ora 23:02
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
De ieri a inceput radioterapia, 2sedinte/zi timp de cinci zile, pana vineri, inclusiv apoi o externeaza. Astazi medicul radiolog m-a indrumat sa contactez oncologul si sa stabilesc ca imediat dupa radioterapie sa faca chimioterapie, ori daca ea termina vineri radioterapia, sambata si duminica sunt libere, apoi vin sarbatorile iar oncologul ne-a programat pe 27 dec.(adica joi) sa se interneze la sectia oncologie, sa-i faca o serie de analize si apoi sa inceapa chimioterapia. Medicul chirurg la care a fost internata ne-a spus ca nu este nici o problema ca se face pauza cam 6-7 zile dar medicul radiolog(care de azi a si plecat in concediu) ne-a spus sa incepem imediat ca altfel degeaba a facut radioterapie...acum care-i adevarul?
Biopsia s-a prelevat de la umarul stang, printr-o punctie cu tirbuson sub anestezie locala iar cand am intrebat de ce asa mi-au spus ca a fost cea mai accesibila metoda, n-au vrut sa chinuie pacientul si ca este aceeasi formatiune tumorala ca aceea din piept, asta vazandu-se chiar de la ultimul CT, prin urmare nu au vrut sa scormoneasca mai mult boala.
Pe BULETINUL DE ANALIZA scrie:
Diagnostic trimitere: BIOPSIE FORM.TUMORALA PARTI MOI UMAR STANG-PT DIAG.HP.
HISTOPATOLOGIC- tesut conjunctiv adipos muscular cu infiltrare tumorala maligna cu celule de talie mica-medie, dispusa in siruri
IMUNOHISTOCHIMIC:Ck19(pozitiv difuz), EMA(pozitiv difuz), MNF116(pozitiv difuz), Ki67(pozitiv 90%), CEA(pozitiv difuz in celule tumorale), ER(negativ), PGR(pozitiv 1-2%in celule tumorale)CDX2(negativ), TTF1(negativ), GCDFP15(negativ), CROMO(negativ), CD5(pozitiv in celule tumorale)
CONCLUZII: Aspectul histopatologic si testele imunohistochimice sustin o infiltrare carcinomatoasa cel mai probabil cu punct de plecare gastric. De integrat in context anatomo-clinic.
Oncologul cu care am vb astazi mi-a spus ca o sa faca chimioterapie si l-am auzit vorbind cu asistenta, care mi-a facut programare ptr. internare, ceva despre timus.
Aseara am stat la mama la spital ptr.ca i-a fost rau, a durut-o umarul, nu-i gaseau venele ptr.ca-i foarte umflata, au chinuit-o vreo ora pana i-au gasit o vena la picior. A fost un chin s-o vad ca la 20-30 min.de "somn" se ridica in fund ptr.ca nu mai poate sa respire, saream si eu din pat s-o ajut sa se ridice, sa se schimbe ca transpira foarte tare si in camera-i frig etc.
Astazi, slava Domnului, e mai binisor, dupa a treia sedinta de radioterapie au inceput sa se inmoaie putin locurile inflamate(umar stang, gusa, fata, mana stanga, sanul stang), i-a mai dat drumul in gat, a mancat bine ca sa nu se simta slabita dupa iradiere, ii dau suc NONI de dimineata pe stomacul gol, fructe, legume mai putin ca mi-e teama sa nu se strice la burta si sa opreasca radioterapuia si...cu Dumnezeu inainte...
Face perfuzii de doua ori pe zi cu manitol, dexametazona si ketonal ca si calmant. Eu am soacra farmacista(pensionata)si mi-a spus ca dexametazona ataca printre altele ochii, nu inteleg atunci de ce-i mai da si mizeria asta in perfuzie...
0
19-12-2012, ora 00:37
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
La nivelul umarului stang de unde s-a prelevat biopsia se vad niste noduli rosii, tari si durerosi, aceia sunt ganglioni vizibili invadati? Dupa a treia sedinta de radioterapie s-au retras. Umflatura de la gat poate sa indice o metastaza ganglionara?
0
19-12-2012, ora 11:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se intampla nimic daca trec cateva zile pana incepe chimioterapia. dimpotriva, cred ca e chiar foarte bine sa aiba o mica pauza. despre treaba cu dexametazona care "ataca ochii"... tot ce pot sa spun este ca soacra ta fosta farmacista... ca sa ma exprim elegant... ei bine, nu cred ca este locul ei sa-si "dea cu parerea" despre ce trebuie/poate fi facut in aceasta situatie. mai bine, daca ea nu isi tine gura, atunci incerci tu sa te tii mai la distanta de "observatiile" ei, pentru ca e evident ca nu are nicio calificare in aceasta situatie.
0
19-12-2012, ora 16:47
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
Astazi s-a simtit mai rau ca ieri, nodulii de la nivelul umarului au aparut din nou iar de desumflat nici gand. De trei saptamani se tot umfla iar eu sunt disperata ca vineri ii face externarea ptr.ca intram in sarbatori si acasa nu stiu cum sa-i acord asistenta medicala.
0
19-12-2012, ora 17:11
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
cris_m_c, sa stii ca am doua brate disponibile, daca vrei sa te imbratiseze cineva si doi umeri tot disponibili daca simti nevoia sa plangi si sa te descarci. Aduna-ti puterile, strange-ti gandurile la un loc si fereste-te sa intri in panica! Pregateste-te cu toata inima sa petreci cel mai frumos si de neuitat Craciun alaturi de mama ta.
Tine cont de faptul ca s-ar putea sa fie ultimul, asa ca fa-l de neuitat!
Anul trecut, pe 19 decembrie, aflam ca mama mea are aceasta boala. Craciunul de anul trecut a fost cel mai frumos din toata viata mea, desi in mine alta era atmosfera.
Sa fii sanatoasa, puternica si curajoasa!
0
25-12-2012, ora 23:27
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
Multumesc ptr.incurajare Mara Tom...n-am avut niciodata un Craciun mai trist ca anul asta, desi m-am straduit si am facut tot posibilul sa se simta bine acasa, n-am reusit sa-i alin durerile decat prin vorbe ptr.ca nici medicamentele nu-i mai ajuta la nimic iar seara asta mi-a spus ca numara orele si asteapta sa ajunga din nou la spital, dupa toata chinuiala de care a avut parte acolo. Dupa cele 10 sedinte de radioterapie i s-a mai desumflat in zona gatului, in piept si mana dreapta dar mana stanga e butuc umflata iar umarul e desfigurat de boala, sunt disperata ca nu stiu cu ce sa-i mai fac masaj ca sa-i dea drumul. Joi se interneaza din nou la Fundeni la oncologie, urmeaza partea de care mi-a fost cel mai frica: chimioterapia. Dumnezeu si Maicuta Domnului sa ne aibe in paza.
0
25-12-2012, ora 23:29
cris_m_c
Nu este medic/terapeut
cris_m_c
Craciun binecuvantat cu sanatate tuturor!
0
26-12-2012, ora 13:45
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
cris_m_c, anul care vine vei realiza ca acest Craciun, pe care-l petreci acum cu mama ta, a fost, cu-adevarat, cel mai frumos din toate timpurile.
Fa-i mereu masaj si frectie cu spirt (atat cat suporta) - e veche treaba asta cu spirtu', dar buna -; intoarce-o de pe o parte pe alta (daca nu se poate misca singura); lasa-i mereu impresia ca esti optimista; nu te arata panicata si incurajeaz-o mereu. Eu niciodata nu pronuntam cuvantul 'cancer' in fata mamei, ii spuneam intotdeauna ca trebuie sa fie bine si mi s-a intamplat doar de cateva ori sa plang in fata ei.
In rest, medicamentele ar trebui sa isi faca efectul, desi stiu ca starea aceea generala de rau persista.
Craciun de poveste iti doresc cris_m_c si nu uita sa zambesti!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
413 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: