Metastaze multiple renale si pulmonare

03-08-2013
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
Buna ziua,
pentru inceput vreau sa va multumesc pentru informatiile foarte utile gasite pe acest forum.

Tatal meu (61 ani) tocmai ce a fost diagnosticat cu multiple metastaze la rinichi si plaman, i s-au prelevat probe pentru biopsie, urman ca in urmatoarea saptamana (5-10 august 2013) sa putem identifica date concrete pentru administrarea tratamentului. In speranta ca voi primi sfaturi utile de la persoane cu experiente similare, anticipat va inaintez intreaga mea consideratie si nu numai.

PS: raspunsurile dlui RAULDUKE, mi-au fost de real folos, fiind astfel sigura, ca intreaga dlui implicare (cel putin cea de aici) va fi rasplatita.

In speranta ca voi putea sa-l ajut astfel pe tatal meu, voi continua sa tin aproape de dvs!
20 comentarii
0
03-08-2013, ora 10:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ne pare rau sa auzim de situatia pe care o prezinti. te asteptam cu noi vesti !
0
05-08-2013, ora 14:53
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
Buna ziua.cu toate ca slabe sanse sa fie asa (cel putin in cazul meu),

citez din biletul de iesire din spital al tatalui meu, pacient de 61 ani:
1. diagnostic principal: C64, tumora maligna a rinichiului cu exceptia bazinetului renal;
2. diagnostice secundare:
a) tumora maligna secundara a ficatului;
b) embolia si tromboza venei renale;
c) alte tulburari depresive recurente;
d) tumora maligna a pulmonului;
e) bloc atrio-ventruicular complet;
f) bronsita cronica nespecificata.

Diagnostice formulare libera: nodul renal drept, MTS hepatica segment VIII, MTS pulmonare, tromboza vena renala, bloc atrio ventricular complet, APP proteza valva mitrala si aortica, APP hernie de disc L4L5OP, bronsita cronica.

Protocol operator: punctie biopsie cu ac gros tumora hepatica segm VII-VIII, biopsie excizionala noduli peritoneali, adezioliza.

Urmeaza ca in aceasta saptamana, sa intram in posesia rezultatelor biopsiei, urmand astfel sa contactam oncologul.

Asa cum mentionam intr-un mesaj anterior, sunt dispusa sa fac tot ce este omeneste in a-i prelungi viata tatalui meu, chiar daca...este evidenta starea lui generala, metastazata. Pana acum trageam nadejde in Sutent, doar ca, in acest moment nu stiu ce comisie mi-l va aproba in acest context multi-metastazic. Mai mult deatat, sunt la stadiul liberului arbitru si pun in balanta daca eventualele citostatice sunt demne de cuvantul "paleativ".

Cu multumiri si stima,
Maria.
0
05-08-2013, ora 23:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Singura alternativa eficienta si nedaunatoare sunt perfuziile cu cantitati crescatoare de bicarbonat de sodiu ! Incepeti cu doar 25 de ml de solutie 8, 4% in picaturi foarte lente si cresteti tot cu aceeiasi cantitate pana la un maxim de 150 de ml ! Se fac 4 serii a cate sase perfuzii cu sase zile de pauza !

Intr-adevar implicarea dlui Raul este rasplatita din plin ! In fiecare sambata primeste tone de coliva drept recunostinta pt ajutorul dat apartinatorilor !

P.S. De asemenea sunt foarte indicate sedintele de oxigenoterapie in camera hiperbara ! PT TOTI SUFERINZII de cancer !
0
05-08-2013, ora 23:59
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
fara suparare, dar daca este atat de buna solutia aceasta cu bicarbonat de ce nu posteaza nimeni in afara de dvs ca se simte mai bine?cred ca atunci medicii ar sta acasa si nu ar mai exista atatia muritori de cancer.este boala secolului si in afara de o prelungire a vietii nimeni nu poate obtine nimic.iar cate odata aceea prelungire e prea chinuitoare.e o boala care recidiveaza mai devreme sau mai tarziu intr-o forma mai grea.nimeni nu a venit sa spuna ca bicarbonatul i-a vindecat sau macar ameliorat cancerul.
0
06-08-2013, ora 00:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Fara suparare, dar ca sa obtii un rezultat cu o terapie trebuie intai incercata ! La noi in tara nu cred ca au incercat-o decat ff putini ( exista un singur medic naturist la bucuresti care o recomanda) ! Insa in alte tari incepand cu Italia unde activerasza doctorul Simoncini sunt o multime de pacienti vindecati de diverse cancere ! Pe canalul Youtube gasiti o multime de marturii daca cautati dupa 'simoncini ' si 'breast cancer' de exemplu !

Bafta !
0
06-08-2013, ora 11:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu e nimeni vindecat cu bicarbonat, iar stevens e un mincinos de 3 lei.
0
06-08-2013, ora 13:04
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
Raport de investigatii anatomopatologice:

MACROSCOPIE: 8442- multiple fragmente bioptice (cel mai mare aproximativ de 8 mm lungime); 8443 - fragment de tesut alb cenusiu cu capsula pe un versant, de 1/0, 8 cm; 8444 - fragment de tesut de 1/1 cm, cu formatiune albicioasa atasata, de 0, 6/0, 5 cm.
MICROSCOPIE: 8442 - fragment hepatic cu infiltratie de carcinom cu celula clara; 8443 fragment tumoral reprezentat de carcinom cu celula clara cu focare de necroza; 8444 - fragment hepatic fragment hepatic cu infiltrare focala de carcinom cu celula clara.
Aspectele morfologice pledeaza pentru o inflamatie hepatica de carcinom renal cu celula clara. Pentru confirmare si diagnostic definitiv, IHC in lucru.

Astazi am contactat oncologul, urmand ca saptamana viitoare sa incepem procedura ptr. Sutent.

Multumesc!
0
11-08-2013, ora 17:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mult succes !
0
15-10-2013, ora 12:19
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
.si boala "evolueaza"..depistat in iulie 2013, tata se usuca. Ni s-a aprobat dosarul pentru Sutent, am terminat prima sedinta, pentru ca la a doua, doamna doctor oncolog, sa ni-l opreasca, cel putin o perioada intrucat pierdea foarte mult sange pe nas, hemoglobina ajungand la 6. In aceste conditii, i-a fost transfuzat sange, albumina si arginina (perfuzii). Mai mult deatat, cu toate ca slabeste pe zi ce trece, in schimb a facut burta (o fi ascita? sunt doar un biet absolvent de drept, deci.nu pot da eu diagnostic). Saptamana aceasta, voi merge la oncolog pentru o ecografie, stabilind astfel continuarea ori ba cu Sutent, respectiv alta schema de tratament.

De fiecare data, cu multumiri pentru timpul acordat!
0
15-10-2013, ora 15:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ne pare rau pentru vestile acestea. tine-ne la curent cu ce se mai intampla si mult noroc !
0
21-10-2013, ora 12:08
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
...ne luptam, cu toate acestea, simt ca am pierdut lupta!

Dupa trei transfuzii de sange ( operatiune saptamanala), hemoglobina tatalui meu este 5.7; asa cum mentionam mai sus, doamna doctor oncolog a intrerupt sutentul, intrucat, in timpul tratamentul cu acest citostatic, tata pierde mult sange pe nas.fara sa mai mentionez de urina caramizie, alta "sursa" de pierdere de sange. Pur si simplu, asist cum se topeste, mananca din ce in ce mai selectiv, au inceput si durerile in toata zona abdominala, tusea a devenit mai plina...

Domnule doctor, va rog, nu mai pot face nimic?
0
21-10-2013, ora 12:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Stimabila nu mai intrebati medicii fiindca ei nu au ce sa va faca ! Nu stiati ca acest tip de cancer este NEVINDECABIL pt medicina ? Au fost aici multe persoane care au sperat pana in ultima clipa ca citostaticele le vor ajuta parintii dar toti au murit in timpul curelor sau la sfarsitul lor ! Nu inteleg de ce se incapataneaza femeile sa creada ca in cazul lor va fi altfel decat in cazul altora ! Alergati dupa himere !
Interesul medicilor este ca sa "dovedeasca" faptul ca nu boala oncologica nu e vindecabila si sa se pompeze alte si alte sume de bani in "cercetare" !

V-am dat mai sus tratamentul de urmat, singurul care poate aduce beneficii fara efecte secundare !
0
21-10-2013, ora 12:53
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
Stimate domn Stevens, apreciez modalitatea dvs de expunere, multumindu-va pentru timpul acordat! Va doresc sanatate dvs si familiei, pentru ca, altfel, veti ajunge poate la fel de disperat ca si mine sa cititi un rand, doua de incurajare!
0
21-10-2013, ora 13:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu am cum sa va incurajez sa mergeti pe un drum gresit madam ! Eu il compatimesc pe tatal dv care nu are parte de un tratament corect si cu sanse de vindecare, nu ma intereseaza starea dv emotionala sau interpretarea personala pe care o faceti ! V-am spus ca au fost sute inaintea dv cu aceeiasi parere dar cu aceleasi rezultate pt parintii lor !

Pt stadiul actual trebuie sa-i dati tatalui suc de sfecla diluat cu apa si niste afine, pentru a-i echilibra valorile hemoglobinei ! Va incurajez sa faceti asta si o sa vedeti ca isi va reveni ! Dar nu il mai otraviti ! Intrati la 'carcinomatoza peritoneala', vedeti ca am recomandat acolo un supliment si o dieta de urmat !
0
21-10-2013, ora 20:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sa-i dati si cate o rodie zilnic sa manance sau sub forma de suc daca nu poate manca, inainte de masa de dimineata de preferinta daca nu la ora 11 ca desert !
0
21-10-2013, ora 20:50
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
Multumesc!
0
22-10-2013, ora 01:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cand ati vorbit deci ultima data cu oncologul si ce v-a spus ?
0
03-11-2013, ora 22:34
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
maria eu te sfatuiesc sa mergi la soitalul panduri la dr. valentin ambert ca eu am fost operat de catre el si am fost foarte multumit de rezultate si de felul in care mi-a explicat boala mea(cancer renal de trei ori in 5 ani). succes
0
13-01-2014, ora 14:25
maria mihaila
Nu este medic/terapeut
maria mihaila
Cu multumiri pentru voi toti!

Incepand cu 20 decembrie 2013, pe tata nu-l mai doare nimic.ascita cu stop cardiorespirator si blocajul renal i-au fost fatale.
Descoperit in iulie 2013 si chinuit pana-n decembrie 2013.

Sa va dea Dumnezeu putere!!!
0
15-01-2014, ora 00:56
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DUMNEZEU S-AL ODIHNEASCA IN PACE

AS FI VRUT SA VA INCURAJEZ CU CEVA DAR MOMENTAN NU AM CU CE.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: