Metastaze hepatice multiple

22-01-2011
ssloredana
Nu este medic/terapeut
ssloredana
Buna ziua tuturor!

Vreau sa va impartasesc putin din experienta mea si din acest motiv m-am hotarat sa scriu.

In septembrie 2009 tatal meu a fost internat la Sp. Pneumologie cu abcese pulmonare multiple bilateral in diverse stari de evolutie.. A stat 1 luna in spital dupa care i-au dat drumul acasa cu medicatie pentru tratament. A facut tratamentul si la ultimul control in noiembrie 2010 toate analizele au iesit bine, inclusiv ecografia la plamani arata foarte bine. Doctorul i-a spus ca s-a vindecat frumos si ca nu ar trebui sa mai aiba probleme.

In acelasi timp mai are o problema : tata a avut piciorul amputat de sub genunchi si in 2010 se prezinta la spital cu ischemie critica a bontului ce nu se cicatrizeaza. Ii face biopsie si ii pune diagnosticul de carcinom scuamocelular cutanat de bont Keratimizat. Urma ca luna asta sa mearga la spital si sa se opereze.

Folosesc timpul trecut deoarece intre timp, mai exact luni pe 17.01.2011 in jurul orei 15 ajunge la sectia UPU a spitalului Sfr Spiridon din Iasi, deoarece pielea este galbena. Sta in UPU 12 ore dupa care ii da bilet de internare la Sectia oncologie.

Mergem la el pe 18.01.2011 pe la ora 14 ca sa aflam ca nu a fost consultat de nici un doctor, nu i s-a administrat nici un medicament, injectie, pastile sau perfuzii, ba mai mult i s-a spus ca nu e de competenta lor. Merg la asistente si cer sa vorbesc cu doctorul lui, insa surpriza mare: din cele 7-8 asistente nici una nu era dispusa sa ne dea vreo informatie motivind ca pe timpul zilei nu este nici un doctor acolo, si daca vrem sa vorbim cu cineva sa ne intoarcem a doua zi de dimineata. Am intrebat atunci ce doctor sa cautam si ni s-a raspuns ca nu este trecut numele nici unui doctor pe fisa, drept pentru care ar trebui sa vorbim cu doctorul Miron Lucian. Toata discutia nu a fost tocmai amiabila deoarece "asistentele" erau vadit deranjate de faptul ca indraznim sa cerem informatii, dar si de faptul ca li s-a taiat 25% din salariu (am auzit aceasta propozitie de 5-6 ori).

Ne-am reintors pe 19.01 2011 dimineata si am gasit o mare de oameni la usa doctorului Miron Lucian veniti la consultatii. Ni s-a spus sa asteptam pana termina consultatiile si apoi sa vorbim cu el. Asteptam cam 2 ore jumatate, cand la un moment dat iese asistenta doctorului si intreaba daca mai este cineva la doctorul Miron ca nu mai are timp, trebuie sa plece. In momentul in care termina de vorbit, "doctorul" iese pe usa sa plece. Incercam sa il oprim insa trece pe lenga noi fara sa ne bage in seama si merge sus la etaj. Ma duc la etaj dupa el, il astept cinci minute, ma vede ca astept, vine foarte indignat, imi spune sa nu mai alerg dupa el, ca nu are timp si nici nu are ce face pentru ca tatal meu este in ultima faza si nici aici si nici in America nu mai este nimic de facut. Ii spun sa il externeze, sa scrie pe fisa ca nu e de competenta lor pentru ca nu are rost sa stea a spital ca la hotel fara medicatie si fara observatie medicala. Imi spune ca nu are rost sa fac scandal, desi eu nu facusem scandal, ca daca pe tatal meu il va durea ceva, va spune si va primi medicatie.

In data de 20.01.2011 la pranz il externeza cu urmatorul diagnostic:
Metastaze hepatice multiple
Carcinom scuamocelular de bont
Ascita neoplazica
Icter mecanic secundar
Tulburari de nutritie
Fac precizarea ca diagnosticul i s-a pus pe baza ecografiei si a analizelor de sange.

Pe biletul de externare scrie ca i s-a administrat Dexametazona 1f/12h si Metoclopramid timp de 5 zile??????!!!!!!!! Ori el a sta internet acolo 2 zile jumatate. In prima zi i-au dat un Metoclopramid, iar a doua zi i-au facut o injectie. De unde 5 zile??????!!!!!!!!!!

Sunt consternata si socata: nu este de ajuns ca am primit aceasta veste, ca tatal meu nu mai are mult de trait, dar a trebuit sa o primim intr-un mod atat de brutal... Inteleg ca nu sunt bani pentru sistemul sanitar, inteleg lipsurile si tot ce deriva din aceste lipsuri, insa nu pot intelege lipsa de decenta si de bun simt, in primul rand a "D-lui Doctor Miron Lucian" sef sectie oncologie si nu in ultimul rand a celor care lucreaza in subordinea lui. Nu ii contest competentele, daca le are, recunosc ca nu stiu ce realizari are in aria lui profesionala, tot ce stiu este ca am primit a veste atat de brutala intr-un mod cum nu se poate mai brutal. "D-l Doctor" imi striga pe holurile spitalului ca el nu este D-zeu, ca nu are ce face, si sa-l las in pace.
Ma intreb ce il costa pe "d-l doctor" sa fie om? Ce satisfactie are cand isi bate joc de bolnavi si de familiile acestora? Cata aroganta are incat isi permite sa ne trateze asa? Cu cat poate fi cumparata decenta si bunul simt de la "domnul doctor"? Oare acest comportamnent inuman este consecinta taierii de 25%?

Cu mii de scuze pentru cei care poate mai au speranta ca exista un sprijin la doctorul oncolog, eu m-am convins ca nu, cel putin nu aici la Iasi. Nu vreau sa denigrez pe nimeni, ci doar sa va impartasesc o experienta neplacuta care m-a socat. Sper din tot sufletul si va doresc sa nu ajungeti acolo...

Revenind la tatal meu, acum este casa si i-a recomandat Dexametazona 1f/12h si Metoclopramid timp de 5 zile, insa citind prospectul la Dexametazona acesta spune ca nu este indicat pentru rani deschise si netratate, pt. hipertensiune.pt. respiratie greoaie, simptome pe care tatal meu le are. Nu stiu daca sa-i mai dau sau nu? Poate imi puteti da un sfat, pentru ca avand in vedere cum ne-au tratat..

Ieri s-a simtit bine. Azi a dormit mai mult, a spus ca nu mai are putere in maini, ii tremura mainile, si a mancat foarte putin. A spus ca este slabit. As vrea sa ii cumpar niste vitamine. Daca stie cineva care ar fi bune va rog sa ma ajutati.

Am o reteta cu miere de albine pentru regenerator hepatic, il ajuta in stadiul in care este?

Pana sa citesc forumul ma gandeam ca va mai avea macar cateva luni, acum...inteleg ca poate fi mai putin?

Multumesc mult pentru timpul acordat si multa sanatate!
7 comentarii
0
23-01-2011, ora 00:26
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Buna seara, am citit cu multa atentie tot ce ai povestit si da-mi voie sa-ti spun ca iti inteleg supararea dar, nu toti medicii sint la fel.Trebuia sa te adresezi d-lui. prof. Carasevici care este un mare OM.Chiar daca tatal tau se afla intr-o stare avansata a bolii, nimeni si nimic nu le da dreptul medicilor sa fie atit de duri cu pacientul si cu fam. lui.Stiu ca le-au taiat din salariu dar nu tb. sa-i plingem, ca le pica suficient.Infirmierele si asistentele nu misca un deget fara sa le bagi bani in buzunar.De medici...ce sa mai zic...cunosc foarte bine cum merg treburile in oncologie din spit. Sf. Spiridon Iasi.Multa sanatate tatalui tau si tie putere sa-l ingrijesti cu toata dragostea.
0
23-01-2011, ora 02:45
raducelu
Nu este medic/terapeut
raducelu
Aia cu scazutul salariilor era aluzie sa le dati mita.
0
23-01-2011, ora 12:31
ssloredana
Nu este medic/terapeut
ssloredana
Multumesc pentru incurajari.

Imi pare rau, nu am vrut sa generalizez, cu siguranta mai sunt si OAMENI printre medici. Din pacate nu am intalnit unul la oncologie si nici nu am stiut la cine sa ma adresez. De dat as fi dat orice, numai sa am la cine. Nu vreau sa mai continui cu povestea asta ca am alta prioritate acum.

Daca ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la intrebarile mele astept cu mare interes. Multumesc mult si multa sanatate la toti.
0
28-01-2012, ora 16:26
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
In Cluj-Napoca serviciile medicale sunt foarte bune, medicii si asistentele foarte atenti cu pacientii, iar mie si mamei mele nu ne-au solicitat cadouri. Se incearca chiar un medicament experimental. Veniti aici, o sa -l ajute.
0
28-01-2012, ora 20:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce medicament experimental ?
0
29-01-2012, ora 07:09
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
Nu stiu, am aflat pe coridoarele de la Spitalul Oncologic Cluj-Napoca si din alte surse. Ce stiu ca acest medicament este propus de medici ca tratamet, nu este omologat, nu distruge celule sanatoase, se foloseste de mai multi ani si are rezultate bune. Primii 2 ani este gratuit iar apoi costa 2500euro/an.
0
29-01-2012, ora 11:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cred ca pe luna si ar fi util sa aflati despre ce medicament e vorba si daca bolnavul se incadreaza in criterii pentru acest studiu. caci cu siguranta e vorba de INROLAREA LUI intr-un STUDIU CLINIC cu acel medicament, nu pur si simplu de a i se administra o substanta noua.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: