Metastaza osoasa sau altceva.?

02-08-2009
sorina_sofia
Nu este medic/terapeut
sorina_sofia
Buna ziua. Tatal meu a fost operat in urma cu 4 ani a plaman de cacer "faza incipienta" si i s-a amputat si un picior-arteriopatie obliteranta. In martie 2009 a acuzat mari dureri de cap si am cerut un tomograf complet pentru a vedea exact ce are deoarece tratamentele care i s-au dat nu dadeau rezultate; in urma tomografului s-a descoperit ca are o metastaza cerebeloasa -a fost extirpata si operatia a decurs ok. Dupa 2 saptamani a acuzat dureri grave la piciorul celalalt neamputat-am fost la Fundeni si ni s-a spus ca singura salvare ar fi sa fie amputat deoarece nu i se poate da foarte mult antigoagulant deoarece in urma operatiei recente la cap si celei de la plamani facuta in urma cu 4 ani exista riscul ca creierul sau plamanul sa fie inundat de sange. I-au amputat si cel de-al doilea picior si dupa 2 luni de la operatie acuza dureri la lispa piciorului celelat, amputat acum 4 ani, in sensul ca "il simte " umflat si trec junghiuri groaznice de la genunchi in jos. In urma tomografului facut in martie anul acesta si in aprilie cand s-a repetat tomograful si i s-a facut si RMN ni s-a spus ca pe langa metastaza cerebeloasa mai are si o metastaza la plamanul neoperat si un nodul la cel operat si. metastaza osoasa. Credeti ca durerile inchipuite de la piciorul lipsa ar putea fi un efect post operator sau un efect al metastazei osoase? Mentionez ca senzatii de genul acesta a mai avut si la unul si la celalalt picior, dar nu atat de intens; bontul ramas nu il doare. Astept raspunsul dvoastra cat se poate de curand. Ce medic sa consultam? Multumesc frumos
1 comentarii
0
05-08-2009, ora 17:03
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Nu au legatura, este durerea membrului fantoma. Consultati un neurolog.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.