Metastaza osoasa

04-01-2010
cristimg
Nu este medic/terapeut
cristimg
Buna tuturor si..La Multi Ani 2010 !

Sa va spun povestea : diagonsticata cu cancer mamar -stang-operat in noiembrie 2000 la Spitalul Militar si apoi chimioterapie si radioterapie la Sp Coltea-exceptional peste tot
Apoi analize semestriale...pana prin 2004...apoi m-am luat cu munca-de care sunt pasionata-si in ianuarie 2009 am ajuns la analize si la un RMN datorita unor dureri atroce in zona coloana.RMN a dat un verdict nemilos : Metastaza osoasa-multiple.zona cutiei toracice, coloana, oase bazin.m-am intors la Sp Coltea si din 28 ianuarie 2009 fac lunar perfuzie cu Bondronat si iau Femara zilnic.
In plus din martie 2009 fac si injectii cu Isorel-recunosc ca nu prea respect schema...dar markerii au evoluat ok...
Care este noutatea ?
De cateva zile au aparut niste dureri in mana dreapta ( deci nu pe partea operatiei ) -sub forma unor arsuri -usturimi...si cred ca este datorita...afectarii tesutului osos.oricum saptamana asta trebuie sa jung la doctor la analize si perfuzia lunara..
Insa pana una alta poate imi dati si mie ceva sfaturi--am citit atatea pe aici...as dori sa coresponzed cu voi...si sa vedem cum evolueaza lucrurile..
Am uitat sa va spun am 44 ani si sunt o mare optimista-nu am plans nici in 2000 si nici acum un an cand am aflat de metastaza si mai mult eu imi incurajez sotul si fetita care are 12 ani.de asta zic ca poate vorbind pe mail cu voi...trece timpul si...cine stie?
eu oricum sunt la serviciu in fiecare zi-toata ziua-asa ca...sa speram in bine.

cristina
2 comentarii
0
12-01-2010, ora 16:41
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Draga Cristina te inteleg perfect pentru ca si eu am o fetita de 12 ani, am 44 de ani si un cancer ovarian abia tratat.Trebuie sa ai multa vointa si putere ca sa invingi.Eu am un *moto* pe care il spun in fiecare seara inainte de culcare *Zi de zi, in toate privintele, sunt din ce in ce mai bine.*Chiar daca acum nu mai sunt cum am fost, am credinta ca va fi din ce in ce mai bine.Trebuie sa luptam, pentru ca avem pentru ce. Multa sanatate.
0
15-02-2010, ora 22:01
paraschiv_lus
Nu este medic/terapeut
paraschiv_lus
cristimg as vrea sa te contactez pe mes, se poate?
-* tatal meu este intr-o situatie asemanatoare cu a ta si as vrea sa aflu cateva sfaturi. sanatate multa



(*modificat de administrator)

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.