Metastaza carcinomatoasa (carcinom cu celule clare)

16-05-2011
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua!

Tatal meu s-a imbolnavit destul de rau si in urma analizelor facute in spital, unde a stat internat aproximativ 3 saptamaini dupa ce l-am internat de urgenta, i-a gasit printre altele un ganglion la baza gatului, in partea stanga. Am fost cu tatal meu la Institulul Oncologic din Bucuresti, cu trimiterea medicului internist de la spitalul judetean (diagnostic trimitere: adenopatie supraclaviculara stg.(blocuri adenopatice intra-abdominale)), i-a extras ganglionul respectiv si in urma biopsiei a reiesit urmatorul rezultat:
Macro: Ggl. cu diametrul de 2/2 cm, pe sectiune aspect metastaza.
Micro: 1-4.fragmente: metastaza carcinomatoasa (carcinom cu celule clare) 0.2 cm, efractiune capsulara.

Mai departe ne-a trimis cu mostra din ganglion la Victor Babes pentru alta analiza (la care primim raspuns peste aproximativ 2 saptamani) (Analiza: HP, IHC).

Acum tatal meu are dureri destul de mari in zona mijlocului, si nu numai, iar eu nu stiu ce sa fac mai departe pana primim rezultatele la ultima analiza. Diseara am sa merg si la medicul oncolog din policlinica sa vad ce imi spune sa facem, poate imi da ceva pentru dureri...

As aprecia foarte mult daca ati putea sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru ce am putea face mai departe, rezultatul acesta inseamna ca este extrem de avansat cancerul? Se mai poate vindeca?
Multumesc foarte mult!
38 comentarii 12 Înainte ›
0
16-05-2011, ora 18:08
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Ce varsta are? Posibil sa se fi extins de la rinichi. Mai multe putem afla dupa rezultatul final. Probabil o sa-l primiti peste 3-4 saptamani. Daca este metastaza inseamna ca e cancer avansat. Sanse de vindecare totala sunt aproape inexistente, dar cu putin noroc i se poate prelungi viata ani de zile. Totul depinde de rezultatul final al biopsiei.
0
16-05-2011, ora 18:56
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Are 70 de ani. Joia trecuta am fost cu mostra pentru analiza, si rezultatul a zis ca se elibereaza in 2-4 saptamaini (eu sper sa fie gata cat mai repede).

Multumesc!
0
17-05-2011, ora 00:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dupa toate aparentele ne aflam in fata unui cancer de rinichi cu celule clare in ultimul stadiu de evolutie, cel metastatic, cel putin prin metastaze limfoganglionare la distanta.
de bun simt ar fi, si probabil o sa si faca, un examen CT de abdomen si torace (sau macar radiografie pentru torace) si un examen RM pentru cap.
prognosticul va fi influentat si de diagnosticul examenului histopatologic, caci probabil i se va recomanda si o interventie sau macar o punctie renala, in cazul in care, cum am zis, este vorba de un cancer de rinichi. sansele sa fie ALTCEVA sunt totusi minime.
situatia dupa cum o prezinti este foarte avansata iar sansele lui de supravietuire la 5 ani sunt in orice caz mult mai mici de 20%, si asta cu tratament. dupa ce se va certifica diagnosticul oncologul ii va intocmi un dosar pentru un medicament numit SUTENT (cel mai probabil) pe care va trebui sa-l inaintati la casa nationala de sanatate, spre a fi aprobat de comisie si a putea sa primiti reteta cu acest medicament care are niste studii cum ca prelungeste intr-o oarecare masura supravietuirea si intervalul pana la progresia simptomelor.
imi pare rau pentru aceste vesti!
fii tare si tine-ne la curent !
0
17-05-2011, ora 13:09
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua si multumesc foarte mult pentru explicatii!

I-a facut cat a stat in spital internat analiza CT TORACE NATIV si CT ABDOMEN CU S.C.I.V (daca am inteles eu bine).
Imi cer scuze nu inteleg foarte bine acolo unde e scris de mana, si nici nu cunosc foarte bine termenii... e ceva nou pentru mine.
Aseara cand am fost la oncolog mi-a dat reteta pentru pastile pentru durere (tramadol). Acelasi lucru mi-a spus si dumneaei ca e posibil sa fie de la rinichi sau... tract urinar (daca am retinut corect), dar tratament pt boala efectiv poate sa ne dea numai dupa ce avem rezultatul clar al analizelor. Zicea ca pentru tipul acesta de cancer, daca se confirma ca ar fi, se aplica tratament cu interferoni si cum ati spus si dumneavoastra cu Sutent, dar ca acesta este f greu de obtinut, pentru ca nu s-au mai dat fonduri.
Mi-a spus si dna doctor ca e grav, dar nu credeam ca e atat de grav, adica... eu speram chiar ca s-ar putea vindeca, bine.. nu in totalitate...
Inca o data va multumesc!
0
17-05-2011, ora 17:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul cu interferon simplu nu mai e in standardele de tratament din ziua de azi. ca alternativa la sutent se poate folosi INTERFERON + AVASTIN, amandoua scumpe si amandoua cu aprobare de la casa, dar injectabile si, in general tolerate mult mai prost, cu toxicitati mari. sutent a dovedit un beneficiu de prevenire a aparitiei simptomelor fata de interferon cu avastin si este tolerat mult mai bine, cel putin.
intr-adevar este grav... lucrurile se vor clarifica ceva mai mult dupa ce aveti o biopsie din tumoarea primara (cel mai probabil in rinichi), la fel vor putea fi intocmite si dosare pentru oricare din tratamentele amintite.
mult noroc!
0
17-05-2011, ora 19:11
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Cat timp se face acest tratament? fie ca este cu Interferon+Avastin, fie ca este cu Sutent. Si ce se intampla mai departe?
0
17-05-2011, ora 23:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul are SCOP PALIATIV adica de prelungire a vietii si de intarziere a aparitiei simptomelor. el este combinat si cu tratament suportiv si de management al simptomelor, odata ce aceste apar.
ca atare tratamentul, fie cel cu interferon/avastin fie cel cu sutent, se face pe termen nedefinit, pana la progresia vizibila a bolii sub tratament (deci pana el evident ca nu isi mai face efectul), fie mai devreme, daca apar toxicitati inacceptabile la tratament. speranta lui de supravietuire este cea mentionata mai sus de mine.
din pacate la ora actuala nu exista mijloc medical de vindecare al acestei boli in acest stadiu, REPET, daca asta e boala cu care ne confruntam. TREBUIE SA VEDEM REZULTATUL UNEI BIOPSII DE LA TUMOAREA PRINCIPALA!
teoretic la nivel mondial, dupa ce boala progreseaza sub avastin/interferon, se recomanda tratamentul cu un alt medicament numit sorafenib sau Nexavar, iar daca progreseaza sub sutent, recomandarea este de a se folosi un medicament nuimit EVEROLIMUS care din pacate nu este platit de catre casa nationala de asigurari si in posesia caruia nu se poate intra decat daca il cumparati din proprii bani sau cumva prin donatie. toate aceste medicamente au preturi prohibitive iar eficienta lor pe termen lung inca se studiaza.
intr-un fel sau altul, chiar de acuma, tatal tau trebuie luat in evidenta intr-un centru/spital special destinat pentru ingrijirea bolnavilor terminali, cu personal specializat in administrarea simptomelor, spre a-i face timpul ramas cat mai placut si mai lipsit de simptome.
0
17-05-2011, ora 23:46
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
I-am dus toate analizele la oncologie la policlinica din Buzau, de unde suntem. Dna doctor de acolo mi-a spus ca nu are ce sa faca deocamdata, pana nu afla rezultatul exact al biopsiei. Acum tatal meu este acasa. Astept rezultatul, cred ca o sa sun sa intreb daca se poate afla mai devreme de 2 saptamani(2 saptamani se fac tocmai joia viitoare), cum ne-a zis... Multumesc mult pentru explicatii!
0
18-05-2011, ora 12:57
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Pe langa tratamentul prescris de medic as vrea sa-i dau tatalui meu sa ia cate o lingurita dintr-un amestec de miere de salcam+polen+propolis+laptisor de matca (inca nu l-am facut). Credeti ca l-ar ajuta in vreun fel? In sensul ca macar sa il ajute sa aiba o stare generala mai buna, si poate cand va incepe tratamentul, suplimentul acesta ar ajuta organismul sa-l suporte mai bine. Ca sa combata boala nu indraznesc sa ma gandesc ca ar face-o. Ma intrisetaza foarte tare sa-l vad atat de neputincios dintr-o data, el toata viata a fost puternic, nu a fost bolnav.
Multumesc!
0
18-05-2011, ora 14:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau, nu pot da nici un raspuns, si mai ales nici unul in favoarea terapiilor naturiste/alternative.
ele nu si-au dovedit eficienta in nici o zona. cine vrea sa le incerce e liber sa o faca, dar pe propria raspundere, ca sa zic asa, neputand sa astepte indicatii sau recomandari de la medicii adevarati, pentru ca insusi codul deontologic romanesc impiedica medicii sa faca recomandari despre medicamente naturiste.
0
18-05-2011, ora 14:39
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Am inteles; multumesc!
0
18-05-2011, ora 21:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere ! asteptam sa ne mai scrii. multa bafta!
0
23-05-2011, ora 23:09
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna seara!

A aparut o noua problema la tatal meu. I s-au umflat picioarele, si nu stiu de ce. De ieri cica le are umflate, acum cateva ore i le-am vazut, si le-am vazut si acum, si mi se pare ca acum sunt si mai umflate fata de acum 3 ore. E posibil sa fie de la sarea din mancare? Precizez ca mananca foarte putin si normal de sarat, dar cred ca ar trebui sa nu mai manance sarat deloc.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebui sa fac. Multumesc foarte mult!
0
24-05-2011, ora 22:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca pentru asta trebuie vazut de medic, consultat si trebuie vazute niste analize. cauzele de umflare a picioarelor pot fi multiple si este total lipsit de sens sa ti le insir eu aici. cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva este sa planifici o consultatie (cat de curand) la un ambulator dintr-un spital, sau macar la medicul de familie. pana atunci poate sa stea mai mult culcat, eventual cu picioarele putin ridicate mai sus decat nivelul bazinului. nu cred ca se impun restrictii de dieta pana nu considera medicul asta, dupa consultatie clinica si niste analize biologice.
0
25-05-2011, ora 08:24
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Am inteles.
Nu cred ca am sanse sa il conving sa mearga la medic, deocamdata. Zice ca medicul acum nu are ce sa-i faca pana nu-i vin rezultatele de la V. Babes, ca ce a stiut i-a facut cat a stat internat. Sper sa se intample asta cat mai repede, ca are si o tuse seaca (pentru care ia Codenal, conform indicatiilor medicului), si are momente, mai ales noaptea, cand aproape nu mai poate respira. Nu inteleg ce se intampla, si nu stiu ce sa fac, parca tot organismul este afectat destul de rau.
Multumesc pentru sugestii!
0
25-05-2011, ora 11:55
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Am sunat la V.Babes si nu sunt gata analizele. Cica sunt niste analize complexe, procedeu complex si d-aia dureaza asa mult. Dar nu mai am rabdare, ca starea tatalui meu se agraveaza, si eu nu stiu ce sa fac. Alta solutie nu o fi sa afli exact despre ce este vorba, intr-un timp mai scurt?
0
25-05-2011, ora 21:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ar fi existat, dar acum cred ca e tardiv, si anume o punctie/biopsie din tumoarea din abdomen, adica probabil cea primara, care trebuia vizualizata intai prin CT de abdomen.
e posibil ca pentru un eventual dosar de sutent sau ceva asemanator, sa trebuiasca si asta, sau cel putin CT-ul de abdomen care sa arate o tumoare plecand din rinichi.
oportunitatea tratamentului cu sutent /altceva si sansele sa mai si primeasca aprobare sunt legate si de starea lui generala, ce boli asociate are si ce varsta are. in orice caz, chiar daca va avea acces la asa ceva, tratamentul va putea cel mult sa prelungeasca supravietuirea cu cateva luni, mai putine sau mai multe, si eventual sa controleze simptomele o perioada limitata de timp. imediat ce apar aceste simptome, el trebuie luat in evidenta la un centru de ingrijiri paliative/hospice/etc.
e intr-adevar grav iar sansele de vindecare sunt practic nule din punct de vedere medical, daca diagnosticul e de cancer renal cu celule clare, si probabil ca asta e...
0
08-06-2011, ora 18:43
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua!

Revin cu rezultatele (mult asteptate) analizelor de la Victor Babes. Azi le-am primit, in jurul orei 15:00.
Histopatologic:
Metastaza limfoganglionara de carcinom cu arhitectura solida si glandulara
Imunohistochimic:
PSA pozitiv zonal in celule tumorale; PSMA pozitiv difuz in celule tumorale; Vim pozitiv difuz in celule tumorale; CK8/18 pozitiv in frecvente celule tumorale; CROMO pozitiv in frecvente celule tumorale; Ck34beta E 12 pozitiv in rare celule tumorale; EMA pozitiv in rare celule tumorale; CEA negativ; Ck7 negativ; s100 negativ; KI (sau L mic... nu stiu exact)67 pozitiv ~ 45-50% in celule tumorale.
Concluzii:
Aspectul histopatologic si testele imunohistochimice pledeaza pentru o metastaza limfoganglionara de adenocarcinom cu diferentiere neuroendocrina cu histogeneza cel mai probabil prostatica.
N.L.:
Se recomanda dozarea serica a: PSA-ului seric, CROMOGRANINEI, SINAPTOFIZINEI SI NSE-ului.
0
08-06-2011, ora 18:50
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Am fost la medicul oncolog apoi, si mi-a dat trimitere pentru chimioterapie, si pt niste analize conform recomandarilor de la Victor Babes. La intrebarea unde sa faca chimioterapie, daca in Buzau sau Bucuresti, nu mi-a recomandat nimic, a zis ca unde vrem. A mai spus ca la acest tip de cancer mai e un tratament cu niste medicamente, dar pentru care se procedeaza ca si cu SUTENT. Dosarul il inainteaza dupa ce are rezultatele si celor din urma analize.

Va rog sa-mi spuneti si mie, in termeni ceva mai populari, cat de grava este situatia aceasta (din ce am inteles ar fi fost mai grav daca era de origine renala).

Multumesc foarte mult!
0
08-06-2011, ora 20:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr'adevar, lucrurile se complica putin. analizele de sange recomandate vor mai ghida putin diagnosticul, eventual catre originea prostatica sau neuroendocrina a cancerului. nu pot spune cat de grava e situatia pentru ca inca nu e clar diagnosticul. daca era vorba de un cancer renal cu celule clare, in faza metastatica, prognosticul ar fi fost foarte prost, chiar cu tratment, de ordinul lunilor, poate peste un an chiar. in momentul de fata cel mai corect e sa vedem care e diagnosticul cu care vin medicii pentru a putea vorbi mai mult.
probabil medicamentul despre care a vorbit este octreotid/sandostatin, si da, la fel se procedeaza si cu el, cu aprobare de la casa nationala de sanatate. si sutentul ramane o varianta pentru cancerul neuroendocrin, dar din pacate nu se afla pe lista de boli ce au aprobare pentru el in romania.
0
15-06-2011, ora 13:24
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua!
Tocmai am intrat in posesia rezultatului analizei PSA, si scrie asa:
PSA, rezultat 100; unitate de masura: ng/ml; interval de referinta: 0.0-4.0
Inca nu am ajuns cu acest rezultat la medic.
Imi spuneti si mie, va rog, ce inseamna?

Multumesc foarte mult!

Ieri am dus probe pentru inca 3 analize: chromogranina A, acid 5 hidroxiindolacetic (5HIA) si serotonina. La aceste analize mai dureaza intre 7 si 10 zile lucratoare, pana aflam rezultatul.
0
16-06-2011, ora 00:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai pana una alta diagnosticul e de CANCER DE PROSTATA, intr-adevar cu posibila diferentiere neuroendocrina. asta inseamna ca desi probabil sursa principala a cancerului este in prostata, celulele tumorale au gasit de cuviinta sa se diferentieze si specializeze astfel incat sa semene cu celulele care secreta anumite substante cu rol asemanator cu al diversilor hormoni. personal nu am intalnit nici un asemenea caz, ramane de vazut ce decizie iau medicii, mai ales de pe urma si a cromograninei si enolazei sau a 5HIA (ultimul este folosit pentru a diagnostica/exclude ceva ce se cheama tumora carcinoida) sau ce analize ti-au mai fost recomandate.
tine-ne la curent, sunt cel putin intrigat!
un tuseu rectal, ecografie de prostata si punctie de prostata a fost recomandata ? cred ca ar fi momentul !
0
16-06-2011, ora 00:38
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Multumesc pentru lamuriri!
De analizele spuse de dumneavoastra nu a zis nimeni nimic. Am vorbit cu un medic chirurg de la oncologie si a zis ca sa ia legatura cu un medic urolog de la oncologie-fundeni. Sa vedem ce zice... Medicul oncolog de la noi de la Buzau a zis sa asteptam rezultatul celorlate trei analize.
Eu speram sa poata sa inceapa un tratament, ca din pacate taticu are dureri, de intensitate mai mica sau mai mare, desi ia medicamente impotriva durerilor...
Pe de alta parte, banuiesc ca daca nu e clar diagnosticul nu ar fi bine sa ia cine stie ce tratament, ca toate sunt destul de agresive cu organismul, si apoi dupa mai multe analize sa afle ca defapt nu e tratamentul corect.
0
16-06-2011, ora 00:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul agresiv, tintit pe boala, se face atunci cand SURSA BOLII e cunoscuta. pana atunci poate sa urmeze tratament ajutator, care sa-i tina durerile sub control si celelalte suferinte asemenea.
consultul de urologie cu ce ti-am zis eu cred ca e cheie in acest moment !
0
22-06-2011, ora 00:14
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna seara!

Am fost astazi cu taticu la Fundeni... Am fost mai intai la medicul urolog, care l-a examinat putin, nu stiu exact ce a facut, s-a uitat pe rezultatele analizelor de pana acum, si a zis ca trebuie sa inceapa chimioterapie, daca suntem de acord.
Zicea ca in mod normal al trebui sa-i faca o punctie de prostata, dar ca ar dura trei saptamani pana am primi rezultatul, destul de mult, pentru a mai astepta si rezultatul acela... Apoi ne-a trimis la medicul chirurg care i-a extras ganglionul, medic care apoi ne-a trimis la un medic de la radioterapie, dupa ce mai intai vorbise cu un medic de la chimiotarapie si a zis ca nu are locuri, ca deja trimisese pe cineva acasa... Dna dr. de la radioterapie s-a uitat si dnei pe analize si ne-a dat trimitere pentru chimioterapie la Buzau. In afara de trimitre, o reteta cu medicamente in plus de luat (Dexametazona (fiole injectabile), Famotidina si Diclofenac Duo de luat dupa ce se termina fiolele). Si tot dna. dr. de la radioterapie ne-a trimis sa facem programare pentru scintigrafie osoasa. Am fost, am facut, dar tocmai pe 2 noiembrie. Deci mai dureaza... Acum, maine dimineata sa ma duc acolo unde se face chimioterapie, sa inceapa sa faca, sper zilele aceastea...
Nu a fost o zi prea placuta... pe taticu il apucase niste dureri insuportabile la un moment dat, (cred ca de la mersul cu masina si ca a uitat sa ia dimineata medicamentul DHC), nu stiam ce sa fac; la final pana sa plecam i-a facut o injectie acolo la radioterapie cu nu stiu ce calmant si i-au trecut apoi durerile.
Cam asta ar fi deocamdata...
0
23-06-2011, ora 19:10
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua!

Astazi am fost la medicul oncolog de aici de la Buzau si mi-a dat retete pentru tratament hormonal: BICALUTAMIDUM 50 mg si GOSERELINUM (daca am inteles eu bine ce scrie pe retete). Inca nu am ajuns la farmacie sa le iau. As vrea sa-mi spuneti, va rog, ce reactii adverse ar putea sa apara. Multumesc!
0
23-06-2011, ora 19:26
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Am omis sa mentionez ca la urologie i-a facut tuseu rectal, de fapt nu am zis ca nu stiam exact ce examinare i-a facut, dar asa a zis dr. de aici de la Buzau, dupa ce a citit ce scria pe biletul de la Fundeni. La diagnostic a scris: ADKP T4N1M1/ inf... cred, nu inteleg foarte bine scrisul.
0
23-06-2011, ora 20:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, deci diagnosticul a fost de cancer de prostata in stadiul metastatic. ADK e prescurtarea de jargon medical pt ceea ce se cheama adenocarcinom - tipul microscopic de cancer. M1 vrea sa insemne ultimul stadiu, stadiul metastatic, lucru evident inca dinainte.
tratamentul cu Goserelin si Casodex, tratament hormonal, este standard in acest stadiu al bolii. medicamentele astea practic blocheaza accesul hormonilor androgeni (testosteronul) la tesutul prostatic, sub actiunea carora creste tumoarea. tratamentul acesta are de multe ori efecte secundare diverse, de multe ori nu foarte severe, cel mai des manifeste pe termen lung: risc crescut de ateroscleroza si boli cardiovasculare, creste deci riscul de infarct miocardic sau accidente vasculare cerebrale, ginecomastie (cresterea sanilor), scaderea libidoului, alterarea capacitatii intelectuale, in grade totusi mici, bufeuri, transpiratii, uneori, si altele. totusi toate acestea sunt de obicei rare si in grade mici, dar justifica totusi monitorizarea continua, prin examene clinice si prin analize diverse. de asemenea, aproape mereu, la un moment dat cancerul de prostata progreseaza si sub acest tratament. monitorizarea se face mai ales prin dozari de PSA. in momentul in care tumoarea incepe sa nu mai raspunda la acest tratament, oncologul va pune in discutie metode alternative de tratament.
0
23-06-2011, ora 21:39
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Multumesc pentru lamuriri!

Nu se poate sa ia alte pastile sau ceva, ca sa previna aparitia efectelor secundare? macar a celor cu risc mai mare...
0
25-06-2011, ora 19:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ba da, dar tot un medic trebuie sa decida asta. respectiv pentru riscurile cardiovasculare, trebuie sa-l vada un cardiolog, sa-l evalueze si sa tina cont de riscurile pe care le presupune tratamentul hormonal. pentru ginecomastie se poate face iradiere profilactica a sanilor (totusi nu stiu daca face vreun doctor asta in romania... nu suntem chiar in USA aici :D) etc. pentru cele mai multe dintre ele insa, nu se impune o atitudine inainte de a se vedea daca ele chiar apar sau nu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: