Mersilon pt chist ovarian?

20-12-2006
laurici
Nu este medic/terapeut
laurici
buna, am fost depistata cu chist ovarian 4 cm si medicul mi-a recomandat Mercilon ca si tratament - nu am mai luat niciodata naticonceptionale (m-am protejat prin alte metode cu succes si multa atentie) si as dori sa stiu cum se poate recomanda/de ce depinde recomandarea unui anticonceptional astfel incat sa nu fie probleme legate de sanatate/greutate/dureri? este mercilon un anticonceptional indicat?.. Sunt si alte variante de tratament? Multumesc!
4 comentarii
0
20-12-2006, ora 00:00
laurici
Nu este medic/terapeut
laurici
In continuare am aceasi intrebare (ca mai sus) despre Marvelon?..care e mai bun? Si ce analize ar tb facute pt alegerea unui anticonceptional(fie el si pt tratarea unor chisturi) pentru a nu afecta oragnismul?
0
26-03-2007, ora 00:00
cory_coory
Nu este medic/terapeut
cory_coory
eu am avut un chist asemanator. Am luat Mersilon iar acum doua zile am facut un eco si nu mai am chistul. Am luat Mersilon cam un an si jumatate...trei luni am luat, trei luni am facut pauza; in mai multe reprize. Pana atunci nu am luat niciodata anticonceptionale. La inceput nu m-am simtit prea bine de la ele dar cam dupa doua saptamani nu m-am mai simtit rau. Eu nu m-am ingrasat de la ele. Daca sunt recomandate de un medic...parerea mea este sa-i urmezi sfatul.
0
27-04-2007, ora 00:00
anda16
Nu este medic/terapeut
anda16
Anticonceptionalele existente acum pe piata sunt microdozate asa ca mitul ingrasarii de la anticonceptionale pare sa fie depasit. Urmeaza tratamentul prescris de medic.
1
15-05-2007, ora 00:00
laura18
Nu este medic/terapeut
laura18
si eu am un chist d 4, 7 cm si medicul mi'a recomandat janine ca anticonceptional. eu inainte am luat logest si yasmine pentru aceeasi problema in urma cu 2 ani dar chistul era mult mai mic si dupa ce durerile au disparut am intrerupt tratamentul. acum s'a marit sau a aparut altul nou. este bun janine? eu am 18 ani si inca nu mi'am inceput viata sexuala. daca as face sex oare ar avea vreun efect de vreun fel asupra chistului? ma refer in sensul ca poate ar deveni mai mic. va rog sa imi raspundeti pentru ca imi este foarte teama sa nu se mareasca sau sa apara altul. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: