Merita sa mai fac ceva? Ajutati-ma va rog!

24-05-2008
laurentiu28
Nu este medic/terapeut
laurentiu28
Ma numesc laurentiu, am 28 ani, sunt casatorit de 4 ani, iar in ultimul timp sotia, sa racit foarte mult de mine, avand ideea chiar sa stam separat catva timp, iar recent chiar a vrut sa plece cu totul.Eu tin foarte mult la ea, o iubesc, iar despre relatia noastra pot sa va spun ca pana nu de mul, ne-am iubit foarte mult, si am trecut prin multe incercari. Problema este ca ea se simte foarte dezamagita de aceasta relatie, din puct de vedere financiar, si de nesiguranta zilei de maine, reprosandu-mi ca nu fac nimic pentru casa.La inceputl acestor divergente, dormeam impreuna, dupa cateva discutii certuri am, inceput sa dormim separat, ba mai mult nici macar un sarut nu ne-am mai dat.Ea spune ca sufera o depresie, si ca vrea sa se gandeasca la ceea ce vrea! Va spun ca nu de mult am fost propusi nasi, iar discutand cu ea, mi-a spus ca ea vrea sa fim nasi, chiar daca noi doi ne daspartim.Eu acum sufar foarte mult, si cred ca ea se razbuna pe mine, pentru trecutul nostru, si prin dorinta asta a ei, ne riscam si casnicia.Dorinta ei din cate am aflat este ca eu sa ma schimb, sa fac ceva pentru casa, iar de cand au inceput discutiile in casa, chiar m-am schimbat, si incerc sa fac numai pentru noi doi, si pentru casa noastra. Dar nu mai pot sa fiu eu, nici sa gandesc limpede, am momente cand vreau sa mai lupt pentru casnicie, si momente cand nu mai vreau, si asta pentru ca am foarte multe intrebari negative in privinta ei! Problema mea este daca mai merita sa ma consum si sa lupt pentru a salva casnicia sau nu? sa fie doar o razbunare, iar dupa un timp sa redevina totul la normal? sau sa fie problema ca ea nu mai tine la mine? Riscul este ca eu imi doresc din toata inima sa salvez casnicia, dar nu stiu ce sa mai fac! ea este foarte rece cu mine, pleaca de acasa, sa se plimbe, deci nu da un semn ca ea ar vrea sa salveze ceva, ba mai mult spune ca aumca se gandeste numai la ea! Si degeaba eu vreau daca nu inteleg ce vrea ea, dar nici nu vreau sa ma distrug daca nu merita, mai bine sa ne despartim si sa sufar un pic, si gata, dar cum v-am spus, am fost propusi de nasi, si trebuie sa le dam raspuns cat mai repede, pentru ca trebuie facute invitatile! O alta intrebare este ca am discutat cu persoane din anturajul ei, este ca daca ea vroia sa plece, pleca, dar ca am dezamagit-o eu, si trebuie sa ii recastig increderea! Crede-ti ca merita sa mai lupt? VA MULUTMESC LA TOTI CEI CARE VETI VENI CU SFATURI!
5 comentarii
0
24-05-2008, ora 00:00
psihologul_black
Nu este medic/terapeut
psihologul_black
Daca ai probleme serioase in casnicie, nu incerca sa le rezolvi singur! Daca ai fi stiut cum sa le rezolvi, acestea ar fi deja reparate. Da, stiu ca este dificil sa stai in fata unui strain si sa-i expui cele mai intime parti ale relatiei tale. Da, ai nevoie de mult curaj, dar daca ai tinut destul de mult la persoana cu care esti casatorita si ai facut eforturi in vederea creari unei vieti impreuna, atunci sigur poti sa vorbesti si in fata unui strain. Iti datorezi in primul rand tie insati sa faci un efort serios sa remediezi problemele.
Parerea mea este ca in primul si in primul rand ar trebui sa te uiti putin inapoi si sa vezi ce te-a determinat sa o alegi pe ea si nu pe alta. Ce ai gasit la ea, cu ce te-a fermecat, de ce te-ai indragostit de ea?
Dupa ce iti amintesti toate aceste aspecte, ai putea sa vezi daca le mai poti regasi si acum.
Daca poti, atunci inseamna ca nu ea este problema, ci poate ca tu te-ai schimbat intre timp sau ai ridicat stacheta, si ce iti era de ajuns acum cativa ani acum nu iti mai este suficient.
Daca nu poti sa le mai regasesti si acum, ar trebui sa incerci sa derulezi putin inapoi filmul vietii si sa vezi unde s-a produs schimbarea si sa incerci sa determini si care a fost cauza. Daca reusesti sa "lucrezi" ca sa elimini cauza, vei elimina si efectele.
Nu incerca si nu avea pretentia sa o schimbi intai pe cel de langa tine. Schimba-te tu, si ea se va schimba la randul sau. Daca inainte erai mai vesel iar acum esti mereu imbufnat, nu te mai mira ca si ea tranteste si bufneste toata ziua, nu face decat sa raspunda la ceea ce vede sau primeste. Zambeste, oricat ar parea de greu, fii vesel si comunicativ, deschis, si vei vedea rezultatele. Poate nu imediat, dar in timp cu siguranta le vei vedea.
Nu in ultimul rand, luati-va o vacanta, undeva departe de griji, copii (in caz ca aveti copii) si lume, izolati-va intr-un cuibusor uitat de lume, numai voi doi, si cu siguranta veti redescoperi impreuna ceea ce v-a unit chiar de prima data.
Daca totusi dupa toate aceste incercari nimic nu se schimba, dar atentie, schimbarea nu se poate produce peste noapte, poate ca ar fi bine sa luati in calcul si alte variante, si sa discutati deschis, daca a aparut o alta persoana care i-a captat atentia. In acest caz, daca e doar o aventura, si sunteti dispusi sa treceti peste ea, puteti sa incercati sa iertati si sa uitati. Daca insa e mai mult decat o aventura, depinde de voi daca sunteti dispusa sa luptati pentru a-ti pastra sotia, sau vreti mai degraba sa renuntati in favoarea celeilalte.
Mare atentie in acest din urma caz la copii, daca ei exista, pentru ca pot percepe ruptura destul de urat si chiar se pot acuza pe ei insisi pentru aceasta despartire.
Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, dar viata ne supune la diverse incercari si depinde de noi sa trecem cu bine prin ele si sa mai si invatam ceva.
MULT SUCCES...
0
25-05-2008, ora 00:00
ghibi79
Nu este medic/terapeut
ghibi79
draga laurentiu, nu vreau sa par rea daram trecut si eu prin asa ceva, numai ca la noi totul era perfect, dar totusi sotul meu mi-a spus ca vrea o perioada de separare ( chiar nu-l intelegeam era totul ok), ca sa aflu ca avea o alta relatie (nu am banuit niciodata) de care era indragostit. l-am lasat sa plece ptr ca mi-a spus ca se muta la ai lui, dar sa dus direct la ea (sa aflu ca aveau si apartament si ca sunt impreuna de 8 luni). daca vrei sa lupti si crezi ca merita, lupta, dar inainte de a va separa, ca daca se produce separarea va fi mult mai greu. iti doresc tot binele din lume si te admir ptr ca vrei sa lupti ptr casnicia ta, chiar daca va-ti racit putin unul de altul. sa stii ca te sustin.
0
25-07-2008, ora 00:00
stufaky
Nu este medic/terapeut
stufaky
SAL NU PREA MA PRICEP IN CASNICI DAR AM SI EU O RELATIE CU O FATA DE APROAPE 7 ANI. DACA STII CA O IUBESTI LUPTA PENTRU EA. FAO DIN NOU SA TE VREA. EU SUNT APROXIMATIV IN SITUATIA TA EXCEPTIE SUNT UN PIC GELOS SAU POATE MAI MULT DAR VREAU SA LUPT PENTRU FEMEIA PE CARE O IUBESC. SUCCES. NU PUNE CAPU IN PAMANT AHA SI NOI SUNTEMI SI MAI MICUTI :))IAM OFERIT UN INEL DE LOGODNA SI A ACCEPTAT DAR EU TARANU AM FACUT O CRIZA DE GELOZIE SI IAR AM STRICAT TOTU:)
SUCCES
0
09-09-2009, ora 22:19
VICTOR93
Nu este medic/terapeut
VICTOR93
CE SA FAC CA SA FIU MA VESEL MAI PLIN D EVIATA?DE PARCA PRIVESK LA VIATA PRINTRO STIKLA CENUSIE SI VAD NUMAI TRISTETE! AJUTATIMA VA ROG!
0
22-05-2010, ora 12:18
Anonima81
Nu este medic/terapeut
Anonima81
Buna ziua.eu sunt casatorita de 3 ani, dar sunt impreuna cu sotul meu de 10 ani.inainte de nunta era totul bine, aveam discutii in contradictoriu ca orice cuplu dar nimic care sa ma faca sa ma gandesc la o despartire.dupa nunta s-a schimbat atat comportamentul lui fata de mine cat si al parintilor lui cu care locuim.dupa un an si ceva de la nunta am cam inceput sa ma gandesc la cumpararea unei locuinte in care sa ne mutam numai noi doi.cand i-am propus lui acest lucru am ramas surprinsa de raspus " mutatea daca vrei eu raman aici".am incercat sa ii gasesc o scuza pentru acest raspuns.el este foarte atasat de parinti, sora.pe mine ma deranjaza foarte mult ca pune parintii pe primul loc si il intereseaza mai mult parerea lor decat a mea.de multe ori m-am gandit la despartire dar am sperat ca v-a fi bine.sincer nu stiu ce sa fac deoarece de cate ori ii spun ce ma deranjaza atat la el cat si la parintii lui el imi spune ca e problema mea.am nevoie de sfaturile voastre.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul