Mentruatie prelungita. Ziua 13!

09-06-2013
ostudenta
Nu este medic/terapeut
ostudenta
Buna. Am ciclu menstrual de 10 ani, este regulat, imi vine mereu la data care trebuie, in medie dureaza 7 zile ( rar dureaza 6) si este abundenta la inceput, apoi e ok. Ultima menstruatie a venit pe 29 mai. A durat doar 5 zile, iar dupa doua zile a inceput iar (exact atunci cand trebuia sa se termine). Este mai putin cantitativa, dar are aceeasi culoare si deja dureaza de 5 zile, sunt deja in ziua 13 de cand a inceput prima data menstruatia. In plus in perioada normala a menstruatiei rar am dureri de burta sau se sani. Acum, in timpul menstruatiei 'prelungite' am avut dureri de sani, iar seara dureri abdominale exact cum sunt alea din timpul menstrei normale. Mentionez ca am avut contacte sexuale neprotejate pe 1 si 4 iunie. Nu folosesc contraceptive. In general ma simt ametita (asemanator starii de mahmureala) si obosita, ma trezesc greu, am stari de somnolenta.
Vreau sa ma programez la ginecolog, dar stiu ca nu pot sa fac teste atunci cand am menstruatie si in plus am examene, deci mai dureaza cateva zile pana ajung la medic.
Intrebarile mele sunt urmatoarele: Care poate fi cauza acestor sangerari? Ce fel de consultatie se face la ginecolog in cazul dat? Care este diferenta dintre consultatie si control ginecologic (am vazut asta la medlife pe site)? Mentionez ca este prima data cand voi merge in Romania la ginecolog si cu o problema (pana acum am mers in alta tara si erau investigatii de rutina fara probleme) si vreau sa stiu la ce trebuie sa ma astept si ce voi trebui sa fac in afara consultatiei/controlului si cam ce buget ar trebui sa am ( ma refer la medlife, daca stiti un cabinet bun, voi fi recunoscatoare pentru recomandari).
Imi cer scuze pentru ca am relatat intreaga poveste, dar eu nu am mai avut probleme ginecologice si in general sunt bolnava rar asa ca acum sunt foarte speriata si stresata.
2 comentarii
0
10-06-2013, ora 00:04
ostudenta
Nu este medic/terapeut
ostudenta
Pana la urma am fost la medic. Am un chist de 5 cm :(
0
10-06-2013, ora 01:06
deea 857
Nu este medic/terapeut
deea 857
Si ma gandesc ca doar prin operatie se poate elimina, nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.