Menstruatie neregulata -amenoree - SOP

17-04-2008
ronko
Nu este medic/terapeut
ronko
Buna seara,

Cum imi intarzia menstruatia mai mult, am fost la ginecolog si in urma unei ecografii am fost diagnosticata cu Sindromul ovarelor polichistice.
Dna doctor mi-a spus sa fac analize in a 3-a, a-13-a si a-21-a zi a ciclului menstrual.
Problema e ca nu am menstruatie. Mi-a dat tratament cu Duphaston ( 2tablete/zi * 10 zile), care nu a dat rezultat iar acum am inceput un alt tratament cu Microgynon ( 2tablete/zi * 5 zile). Sunt in a treia zi de tratament si tot nu am menstruatie.
Mi-e teama de tratamentele astea cu hormoni, am greturi seara si sunt foarte agitata. Plus ca mi-e teama de kg in plus...
Ce ma sfatuiti ?

Multumesc de ajutor,
Ronko
5 comentarii
0
17-04-2008, ora 00:00
oana220
Nu este medic/terapeut
oana220
buna.
si mie imi intarzia menstruatia (7-10 zile) si am tot facut ecografii.mi-a fost frica insa sa iau pastile dastea care contin hormoni asa ca am zis ca ianinte sa incep tartamentul cu ele sa iau ceva de la palfar.m-am gandit ca nu poate sa fie prea grav pentru ca sunt din plante.

acuma am luat o tinctura vreo 10 zile (tratamentul in total e de o luna) si mi-a venit menstruatia chiar cand trebuia.

acuma eu zic ca daca tot ai icnercat tartamente cu medicamente nu te costa nimic sa incerci si ceva de genul asta de la plafar. cred ca medicul iti paote da un sfat sau chair eprsoana de la plafar.
0
17-04-2008, ora 00:00
ronko
Nu este medic/terapeut
ronko
Buna,
Te rog frumos spune-mi si mie ce tinctura ai luat si cum o luai, de cate ori pe zi etc.
Tocmai ptr ca mi-e tare teama de medicamentele astea, am postat aici. Cumpar des cereale integrale, soia de la plafar, astept numele acestei tincturi. Multumesc mult.
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Sindromul ovarelor polichistice inseamna o dereglare hormonala, iar tratamentul cu hormoni nu face decat sa completeze acest deficit.Este indicat ca atunci cand va veni menstruatia sa incepeti sa luati anticonceptionale, astfel veti avea menstre regulate si nu va exista riscul de a avea o sarcina daca nu v-o doriti.Menstruatia ar fi trebuit sa apara la 10 zile dupa administrarea tratamentului, daca doriti sa luati un tratament naturist nu este o contraindicatie, dar pentru a avea menstrautie regulata sfatul meu este sa luati anticonceptionale.
Toate cele bune.
0
18-04-2008, ora 00:00
oana220
Nu este medic/terapeut
oana220
donavital se numeste tinctura pe care eu am luat-o. iau o singrua data pe zi dimineata. eu nu sunt medic si doar am vrut sa-ti spun ce a mers in cazul meu pentru ca la nivel personal stiu cat de stresanta poate fii aceasta situatie. daca vrei poti incerca ceva de la plafar inainte sa incepi cu orice alte pastile.
bafta!
0
18-04-2008, ora 00:00
ronko
Nu este medic/terapeut
ronko
Multumesc de raspunsuri. Azi am luat o tinctura de la farmacie, dar nu donavital. O sa mai ma uit de ea, s-o am in orice caz. Cea cumparata azi e cu cretisoara si mi s-a spus ca e buna si 100% naturala.

Dna doctor Tirneci, eu am oprit anticonceptionalele in noiembrie, ca sa fac o pauza, dupa doi ani de administrare (Logest). Si de atunci, ma tot lupt cu menstruatii neregulate si am descoperit ca am si SOP. As vrea sa iau anticonceptionale, dar care anume ? Am 26 de ani, pana la ce varsta as putea lua ? Am auzit ca dupa cativa ani de anticonceptionale, se poate intampla ca ovarele sa se atrofieze. Si la cat timp e recomandata o pauza ? Ne dorim copii -eu si sotul meu-dar nu mai devreme de trei ani.
Sunt stresata de aceasta problema mai ales ca intr-o luna si jumatate voi imigra in USA, si nu-mi voi permite nici sa ma intorc curand in tara si nici sa fac acolo analize/tratamente.
Multumesc de raspunsuri inca o data si multa sanatate ! Si un Paste inflorit si fericit alaturi de cei dragi!
Ronko
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: