Menstruatie intarziata 3 luni, secretie de culoare maronie incepand de ieri!

30-06-2012
gabytza2711
Nu este medic/terapeut
gabytza2711
Buna, tin sa mentionez ca in ultimele 3 luni am intretinut relatii sexuale, protejate si neprotejate (fara finalizare in interior), nu am luat niciun fel de pastila gen anticonceptionale, am facut vreo 4 teste de sarcina dar toate au iesit negative, desi sunt unele semne gen greata, emeteli. Tin sa mentionez si faptul ca am trecut printr-o perioada plina de stres si probleme, scoala, familie etc... In ultimul timp am observat o crestere usoara in greutate, mentionez ca am si o alimentatie FOARTE dezechilibrata. Intotdeauna am avut mici dereglari ale menstruatiei.
Va rog frumos, astept un raspuns URGENT, sunt in dubii, sunt insarcinata? sunt doar dereglari legate de hormoni? sa fie doar o problema la nivel de ovulatie? repet, am facut 4 teste de sarcina si toate au fost negative!
Mentionez, inca nu mi-a venit menstruatia!!! URGENT VA ROG
Va multumesc anticipat!!!!
9 comentarii
0
03-07-2012, ora 14:23
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Intrebarea este- cand, sau mai bine zis, la ce perioada de timp dupa contactul neproteja ai facut testul de sarcina?
0
03-07-2012, ora 15:01
gabytza2711
Nu este medic/terapeut
gabytza2711
pai s-a facut test de sarcina si a doua, a treia zi, s-a facut si dupa o saptamana.. s-au mai intretinut relatii sexuale de atunci, si s-au mai facut teste...si toate testele au fost negative
0
03-07-2012, ora 15:45
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Ca testul sa fie relevant trebuie facut la cca 7 10 zile de la contactul sexual.daca iti faci a doua si a treia zi, da, nu este relevant
0
03-07-2012, ora 15:54
gabytza2711
Nu este medic/terapeut
gabytza2711
dar daca se face la o perioada mai mare decat cele 7-10 zile... ar trebui sa indice banuiesc...corect.
0
03-07-2012, ora 15:55
gabytza2711
Nu este medic/terapeut
gabytza2711
sa dau ca exemplu, daca nu s-au mai intretinut relatii sexuale de 2-3 saptamani, si s-ar face un test de sarcina acum... ar indica corect nu?
0
03-07-2012, ora 15:57
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Poti merge la o clinica sa ti faci testul Beta Hcg ca sa fii 100% sigura. Cu aceasta ocazie te poate vedea si un medic si poate, in urma consultului, sa-ti spuna dc este vorba de o dereglare hormonala cauzata de stres sau alimentatie dezechilibrata; as recomanda si o ecografie ca sa vedem si ovarele. Nu avem cum sa ti dam un diagnostic decat dupa consult.
0
03-07-2012, ora 16:19
gabytza2711
Nu este medic/terapeut
gabytza2711
imi cer scuze ca sunt stresanta, dar sunt "in aer"... si nu stiu ce sa fac, o sa fac acel test, va multumesc foarte mult.
Inca o intrebare daca se poate :(, daca fac un test acum, dupa 3 saptamani de la ultimul act sexual... ar trebui sa indice corect nu? Adica daca fac un test acum(dupa acest timp de 3 saptamani), acesta o sa imi dea un rezultat adevarat? (adevarat in procentajul de exactitate al testului.. care am auzit ca este de 98-99%)
0
03-07-2012, ora 16:28
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Observ ca m-ati intrebat de mai multe ori, , ar trebui sa indice corect, nu?". V-as recomanda sa va documentati putin legal de ciclul menstrual-regulat sau neregulat, cand se produce ovulatia, cand spermatozoidul fertilizeaza ovului, cand se fixeaza in uter samd. Este foarte important pentru o femei/cuplu sa cunoasca toate aceste procese, cand apare sarcina, elemente de planificare familiala naturala; va ofera o imagine ampla si mult mai mult control. De asemenea, sex neprotejat- mare atentie si la BTS, cum sa va protejati. Sanatate!
0
03-07-2012, ora 16:30
gabytza2711
Nu este medic/terapeut
gabytza2711
ok, va multumesc, si imi cer scuze dak am devenit prea... ciudata. o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.