Menstruatie inainte de terminarea blisterului

11-03-2015
pink baby
Nu este medic/terapeut
pink baby
Buna ziua! Iau de 1 an si jumatate anticonceptionale Logest. Nu am avut probleme pana acum, menstruatia imi venea mereu regulat, in ziua de vineri, insa luna aceasta, in a treia saptamana de ac, am inceput un tratament pentru acnee cu Dalacin C si Rifampicina. Menstruatia a aparut mai devreme; marti dimineata in loc de vineri, in conditiile in care marti seara mai aveam de luat ultima pastila. Contact sexual am avut luni, insa protejat. Credeti ca au avut antibioticele vreo influenta? Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
12-03-2015, ora 22:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Combinatia lor a cauzat o dereglare hormonala si de aici si ciclul care a venit mai devreme.

Aveti grija ca folosind anticonceptionale puteti sa aveti si 5 avorturi hormonale la 2-3 ani.

Se intampla ca fecundatia sa aiba loc si embrionul sa nu nideze de uter.
Femeia il elimina printr-o menstra mai abundenta.
Consecintele sunt destul de grave atat pentru femeie, cat si pentru barbat. Chiar daca acestia nu stiu de aceste avorturi hormonale care se produc.
Nu neaparat pe moment, ci la cateva luni sau la cativa ani. La femei apar in general depresii, anxietati, boli psihice, tentative de suicid inexplicabile mai ales la fetele tinere. La barbati poate sa apara alcoolismul.

Sindromul este incadrat in Psihiatrie sub denumirea Sindromului de Stres Post Traumatic si se aseamana sindromului celor care se intorc de pe front. E caracterizat de reactii intarziate sau cronice la trauma avortului, fara ca pacientul sa constientizeze cauza tristetii si a racirii emotionale fata de familie.

De cele mai multe ori persoanele care se imbolnavesc nici nu stiu ca acest lucru are legatura cu avortul. Apar probleme in casnicie si in relationarea cu actualii copii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •