Menstruatie de 15 zile

16-07-2012
lore_florina
Nu este medic/terapeut
lore_florina
Buna ziua,

Am o mare problema cu ultima menstruatie. Eu am luat anticonceptionale Karrisa timp de 4 ani, dupa care in aprilie am renuntat la ele. Acum am inceput din nou sa iau, din prima zi in care mi-a venit menstruatia, pe data de 2 iulie. Sunt deja in a 15-a zi de menstruatie si sangerarea nu se opreste. Mentionez ca nu este abundenta, dar este continua de pe data de 2 iulie. Incep sa ma ingrijorez, deoarece nu stiu daca este normal si daca acest lucru se poate intampla din cauza anticonceptionalelor, cat timp ar putea sa mai dureze...mai am de luat cateva pastile si ar trebui sa fac pauza, perioada in care ar trebui sa apara din nou sangerarea menstruala. Exista vreun medicament sau vreun tratament care ar putea sa opreasca sangerarea curenta? Stiu ca ar trebui sa merg la un control, dar momentan sunt in imposibilitatea de a face acest lucru. Va rog sa ma ajutati dvs., pe cat posibil cu niste raspunsuri. Cum pot face sa opresc aceasta sangerare?

Va multumesc din suflet.
1 comentarii
0
18-07-2012, ora 10:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Daca nu planuiti un copil in prezent, am recomadanda sa continuati cu pastilele. Sangerarea, spotting mai bine spus, va inceta. In pauza de 7 zile va va veni si menstruatia, dupa care din a 8-a luati din nou pastilele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.