Menstruatia intarziata

15-04-2015
mititica29
Nu este medic/terapeut
mititica29
Buna ziua. Am si eu o problema. Din decembrie anul trecut, am avut menstruatia dereglata rau de tot. Ma tinea menstruatia aproximativ, 3 saptamani. Din ianuarie pana in martie ( 3 luni ) mi-a recomandat medicul, anticonceptionale Yasmin, care a mers de minune si s-a.reglat si menstruatia. Normal, trebuia.sa-mi vina pe data de 9 aprilie, dar nici pana acum, nu mi-a venit menstruatia. Dragoste am facut in februarie, in timp ce eram in tratamentul cu Yasmin. Oare sa-mi intarzie menstruatia de la intreruperea cu medicamente ? Am fost la ginecolog la ecografie si la.consult ginecologic, si.ma gandesc ca daca ar fi vreo sarcina, s-ar fi observat. Dureri de san mai am di. cand in cand, ca si cum ar veni menstruatia si ma mai inteapa si burta uneori. Oare ce sa fie ? Multumesc anticipat.
9 comentarii
0
16-04-2015, ora 13:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din ce cauza vi s-a dereglat in decembrie ?
Ati luat pastila de a doua zi sau alte medicamente ?
0
22-04-2015, ora 18:05
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Pentru a exclude o sarcina, faceti un test de sarcina din prima urina de dimineata. Este posibil sa se fi instalat vechea dereglare. De obicei ciclurile sunt regulate atunci cand luati contraceptive.

O zi placuta!
0
27-04-2015, ora 06:52
anna10
Nu este medic/terapeut
anna10
Buna! Am 18 ani si am o problema foarte mare. De cand mi-a venit menstruatia nu am avuto regulat si stiu ca e normal dar eu aveam menstruatie o data la 3, 4, 5, 6 luni. Am fost acum 2 ani la ginecologie si doar mi-a facut o ecografie si un test si a fost negativ. Mi-a prescris orgametril 10 pastile pe luna timp de 3 luni. Dupa fiecare 10 pastile imi venea. Dupa aceste 3 luni trebuia sa imi vina normal fara ajutorul pastilelor dar nu.Acum am aceias problema nu mi-a venit din decembrie ma doare burta in zona ovarelor dar nu imi vine. Si sa nu uit de cand am luat orgametrilul acela am observat ca ma ingras. Insarcinata nu sunt chiar daca fac neprotejat. Am facut un test si nu sunt. Dar de 2 ani ma ingras de la pastile si deacea nu mai vreau sa imi vina cu ajutorul lor. Inainte de aceste pastile greutatea mea varia undeva pana in 50kg iar acum sincera sa fiu nici nu vreau sa stiu cate kg am. Si din cauza greutatii mi-au aparut si vergeturi. Va rog ajutati-ma cu ceva. Ce as putea lua ca sa imi vina si sa nu ma mai ingras. Va multumesc.
0
27-04-2015, ora 16:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
anna10

Luati si alte medicamente sau ceaiuri in paralel ?
0
27-04-2015, ora 16:52
anna10
Nu este medic/terapeut
anna10
Nu. Nu am mai luat nimic.
0
27-04-2015, ora 18:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt peste 10 cauze ale intarzierii menstruatiei.
Dati Search Google si verificati.

Trebuie intai depistata cauza exacta.
Trebuie consult ginecologic si endocrinologic, apoi incercati un tratament naturist.
0
07-05-2015, ora 14:19
Maria1110
Nu este medic/terapeut
Maria1110
Buna, am o problemă.am luat anticonceptionale 4luni, am avut viaţă activa sexual, menstruaţia a venit normal, la ultimul blister am avut contact in 4zi a menstruaţiei, in luna următoare mi.au venit menstrele si nu am mai luat pilule, nici nu am mai avut contact sexual, ieri ar fi trebuit sa apăra dar nu au venit.In ultima vreme am fost si stresata si am mâncat puţin, insa nu am slabit?. Ce credeţi ca poate fi cauza ? Mantionez ca am dureri la abdomenul inferior.
0
07-05-2015, ora 19:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati luat antibiotice, pastile sau alte ceaiuri, tratamente medicinale in ultima luna ?
0
12-06-2015, ora 14:09
MarilenaVl
Nu este medic/terapeut
MarilenaVl
Buna ziua. Luna trecuta am luat un tratament pt menoragie printre care si orgametril timp de 2 sapt mi s-a prescris, la cateva zile mi-a venit menstruatia pe 13 mai si ma tinut foarte putin 3 zile, inainte ma tinea 5-6 zile, luna asta trebuia sa-mi vina pe 9 iunie, era a 28a zi, mi-a intarziat 4 zile. Nu mi-a venit niciodata regulat, dar nici nu depaseam atatea zile, test de sarcina inca nu am facut. Burta ma incercat cu dureri si am tot zis ca imi vine, dar nimic. Sa fie oare sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: