Menstra dureaza doar o zi

01-02-2009
Celestina
Nu este medic/terapeut
Celestina
Buna ziua,

Sunt foarte ingrijorta deoarece la 32 de ani menstruatia imi dureaza doar ceva peste o zi, pana intr-o zi si jumatate. Va trimit toate datele de care dispun, in speranta ca ma puteti lamuri daca e o problema de fertilitate si daca as avea dificultati in a concepe. Ultima data mi-a venit maroniu la inceput cateva ore, ca si 'sange vechi'. Scuze pentru lungimea mesajului. Nu am posibilitatea de a consulta un medic in persoana si nici de a face teste in acest moment.

Ciclul il am aproape regulat, uneori de 28 de zile, alte ori de 29, 30, 31 sau 32 zile maxim. Intre doua cicluri consecutive diferenta de lungime este de obicei de 0-2 zile.

Pana la 28 de ani menstruatia dura cam 6 zile si era abundenta inafara de ultimele 2 zile; intre 28 si 30 de ani doar 2, 5-3 zile si era mai putin abundenta, iar la 30 de ani a scazut la doua zile. Acum la 32 de ani dureaza in medie 30 - 37 de ore.
Am avut un avort cu pilula (in Franta) la varsta de 24 de ani si deoarece avortul nu se producea mi s-a administrat a doua pilula, dupa care am avut dureri si contractii oribile ca intr-o nastere timp de cateva ore, ca sa pot elimina embrionul. Au urmat contractii foarte dureroase timp de o saptamana din cauza unei medicamentatii gresite. Dupa acest avort am sangerat incontinuu timp de 6 luni, ca o menstruatie continua. Primele 60-80 de zile au fost foarte, foarte abundente, mult mai mult decat intr-o menstruatie normala. Cantitatea a scazut treptat si s-a pierdut complet la 6 luni, ca sa revin la ciclu imediat.
Inafara de aceasta problema, la 28-29 de ani am avut un puternic stres emotional-sentimntal care nu stiu daca poate fi legat de scaderea perioadei menstruatiei de la 5-6 la 2-3 zile.
In ultimii 3 ani nu prea am viata sexuala, doar in jur de 1-2 contacte sexuale pe an. Nici inainte nu am avut activitate sexuala regulata. Relatii care durau 4-12 luni cu pauze de 1-2 ani intre relaii.
Am suferit acut de infectii urinare cronice timp de 13 ani, cauzate de prezervativele din latex. Intr-un final a fost motivul pentru care nu am curajul sa am relatii sexuale frecvente. Nu m-am testat niciodata pentru vaginita si nu o am in prezent dar ultimul ginecolog consultat mi-a spus ca s-ar fi putut sa fi avut si vaginite la contactul sexual cu prezervativ. Am consultat doar urologi intotdeauna pe perioada celor 13 ani de infectie urinara cronica. In cadrul acestui ultim si recent control ginecologic mi s-a depistat si tratat candida, pe care se par ca o aveam de foarte multi ani.
Nu am luat niciodata anticonceptionale si mi-ar fi tama sa le iau din cauza efectelor secundare.
Nu am un partener si nu mai doresc sa astept, doresc sa fac un copil singura, pe cale naturala, cu un donator. Ar trebui sa ma ingrijoreze faptul ca am menstruatia asa de scurta, s-ar putea sa nu ovulez? Ce teste ar trebui sa fac, ce tratamentear trebui sa iau? Iau zilnic un complex de suplemente de vitamine si minerale. Iau separat si acid folic, 10 mg. Am urmat si trei luni de tratament cuun suplement pentru cresterea imunitatii, pe baza de alge japoneze, recomandat de catre ultimul gineclog consultat (in Italia). Nu mi-a crescut lungimea menstrelor.
Acest ginecolog mi-a sugerat ca exista posibilitatea sa nu ovulez si mi-a sugerat sa imi iau temperatura la trezire. Nu sunt in stare sa o fac fiindca nu pot citi bine termometrul, nu sunt in stare sa il tin acelasi numar de minute, si fiindca uneori uit sa imi iau temperatura sau m misc prea mult.
Nu am boli venerice.
V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa imi sugerati daca aceasta menstra scurta e problmatica (mi se pare anormal, comparat cu colege de varsta) si ce teste ar trebui sa fac inainte de a incerca pentru un copil. avand in vedere ca nu voi avea acces la donor decat foarte limitat si in scopul si mometul procreerii. Nu pot testa pe pielea mea daca sunt fertila sau nu.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.