mi s-a extirpat o trompa nu mai am menstruatie... Menopauza precoce?

06-02-2008
dublina
Nu este medic/terapeut
dublina
Am 27 de ani si in urma unei operatii de sarcina extrauterina de aproape doi ani in urma careia mi s-a extirpat o trompa nu mai am menstruatie.Am facut teste hormonale in urma carora aveam un FSH marit si ecografii intravaginale care arata un endometu subtire aprox. 1.5 mm.Mi s-a recomandat tratament cu Rigevidon dar nu am putut sa-l tolerez ca dupa aceea sa fie inlocuit cu primolut n 5 zile, sa astept menstra ca apoi sa iau yasmin.Nici macar dupa primolut nu mi-a venit menstra.Vreau sa mentionez ca am facut tratament naturist cu Branca Ursului trei luni si in prima luna am avut un fel de menstruatie sa-i zic, de fapt niste pete usor maronii.Ma confrunt cu bufeuri, transpiratii nocurne uneori uscaciune vaginala si bucala. Am luat in greutate aprox 8 kg de la operatie si imi pica parul.INTREBAREA mea este daca s-a confruntat cineva cu asemenea probleme si daca i-a revenit ciclu, dupa cat timp si ce tratament a urmat. Si daca stie cineva un doctor bun care sa rezolve astfel de cazuri.Va multumesc.
1 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Vad ca din pdv alopat sunteti bine acoperita cu medicamente. Probabil stofa este de vina. Ma gandesc ca energizarea nu v-ar strica. Spuneati ceva de acupunctura. Foarte bine. Mai incercati cu efortul fizic intens, urmat de o baie fierbinte. Ideea este de a aduce aport sanguin in hipogastru, fortificarea ovarelor si declansarea menstruatiei. Daca va uitati pe http://stud.usv.ro/~sorinbalan veti gasi si exercitiile Kegel pe care vi le recomand calduros, apoi "stand pe omoplati" - binecunoscuta "lumanarea", "bicicleta", genoflexiuni. Faceti de asa maniera incat sa ajunga mult sange in pelvis si hipogastru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •